Een.reglement gearresteerd bij 's Rollings besluit van 11 Januarij 1840, en in de kolonie afgekondigd bij publicatie van 31 Maait daaraanvolgende, regelt bet hooger beroep aan den Hoogen Ilaad van vonnissen in burgerlijke zaken gewezen door bet geregtshof in Suriname. liet collegic van kleine zaken beslaat uit: een president, die doctor in de beide regten zijn moei; twee ongegradueerde assessoren en een griffier. Alle civile zaken, welker onderwerp de geldswaarde van driehonderd gulden niet te boven gaat,, zoo ook alle strafzaken, welke ten onderwerp hebben eenig misdrijf, hetwelk eene mindere straf behoort ten gevolge te hebben, dan eene beperking der persoonlijke vrijheid voor den tijd van één jaar, zullen 1er eersier instantie door het collegic van kleine zaken beregt worden. Voor zooverre twee of meer heemraden daartoe, iri bijzondere gevallen door den Gouverneur zullen worden gecommitteerd, maken deze eene gedele geerde regtbank uit, zoo dikwerf de verstoorde rust of oproerige bewegingen in de buiten-districten eenig rcgterlijk onderzoek noodzakelijk maakt. Deze regtbank stelt dit onderzoek de plano en buiten vorm van proces te werken is bevoegd zoodanige straffen op te leggen als waartoe bet collegic van kleine zaken bevoegd is. De speciale commissienelke van drie ingezetenenwelke onder den titel van «raden-hoofdingelanden" jn de districten Nickerie aan de landdrosten zijn toegevoegd, maken aldaar burgerlijke regtbanken uit, ter welker kennis wor den gebragt alle civile zaken, de som van een honderd en vijftig gulden niet te boven gaande, alsmede regtbanken van enkele policie, ten einde regt te spreken over alle misdrijven en overtredingenwelke volgens de bestaande wetten, of de algeineene regelen van het regt en den aard der zaak met geene hoogere straf, dan voor vrije personen eene geldboete van honderd gulden en voor slaven eene straf van honderd slagen, kunnen worden achtervolgd. De beslissing van alle burgerlijke geschillen tusschen de kolonisten onder ling is aan de besluurderen opgedragen, die daarin de plano regt spreken, ria het gevoelen van den raad van oudsten te hebben ingewonnen. Van die uitspraken is geen hooger beroep aan de Regtbanken te Parama ribo toegestaan, dan wanneer de zaak in geschil eene waarde heeft van meer dan drie honderd gulden. Het militair geregtshof in Suriname bestaat uit zeven ledenden Presi dent onder dezelven begrepente wetenden President van het geregtshof, die tevens President is van het militair geregtshof; de twee op den President in rang volgende leden van het geregtshof, en vier Officieren van het garni zoen te Suriname, door den Gouverneur daartoe benoemd. Deze Officieren nemenzoolang zij leden van het militair geregtshof zijngeene zitting in de gewone krijgsraden. Het militair geregtshof vergadert eenmaal in elke maand. Tot het wijzen en pronuntieren van vonnissenalsmede in het algemeen om over eenige zaak te kunnen beslissenmoeten er in de vergadering van het militair geregtshof altijd drie militaire en twee burgerlijke regters te genwoordig zijn. Aan het hof valt beroep 1°. van alle vonnissen waarbij door de krijgs raden bij de landmagt enkel op convictie is regt gedaan: 2°. van alle von nissen, bij de krijgsraden gewezen, op eene door den beklaagde beweerde onbevoegdheid van den regtcr, om over zijne zaak informatien te nemen of uitspraak te doen. Het openbaar ministerie wordt uitgeoefendzoo bij het geregtshof als bij het collegic van kleine zaken en de regtbanken van gedelegeerde heemraden door of namens den Procureur-Generaal. Aan den Procureur-Generaal is een Lands-Advokaat toegevoegd. De Procureur-Generaal moet gegradueerd zijnden ouderdom van 25 jaren bereikt hebbenen mag aan den President en de leden van het geregtshof en van het militair geregtshof, zoo ook aan den Gouverneurin den derden graad van bloedverwantschap niet bestaan. Vervolg hierna 's GRAVENIIAGE 18 Maart. Bij Z. M. besluit van den 14den dezer, is benoemd tot Advocaat-Generaal bij het provinciaal Geregtshof in Friesland, Mr. A. Ypev, thans Officier bij de Arrond.-Reglbank te Leeuwarden. De Minister van Binnenl. Zaken is heden morgen met den lstcD spoor trein naar Berlijn vertrokken. De afwezigheid van den Minister zal vermoede lijk 3 a 10 dagen duren. De Heer Baron de Geergewezen Resident van Soerakartaheeft dezer dagen een massief gouden beker van zijne residentie ten geschenke ontvan gen. De beker zelf is in den rocaille stijlhoog met Indische planten en vruchten gedreven; op het deksel, geheel uit eene lotus-plant bestaande is eene geciseleerde pagode geplaatst. Behalve het wapen van den Heer de Geer is op dien beker de volgende inscriptie gesneden: «Uit hoogachting, erken telijkheid en toegenegenheid, aangeboden door ambtenaren, landhuurders en ingezetenen van Soerakarta, aan hunnen resident, den Heer Mr. W. C. E. Baron de Geer, 1852." Wij waren in de gelegenheid, dien beker te bczig- tigenwelke den vervaardigerden Hof- goud- en zilversmidP. de Meyer alhier, alle eer aan doet, en ten bewijze strekt, dat hier te lande, ook dit vak van kunst en industrie, uitmuntend wordt beoefend. (Haags. Dagll.) TTtveede Kamer der Staten-fjienertial. Zitting van Donderdag 18 Maart. In deze zitting zijn eenige nadere wijzigingen ingekomen in het ontwerp, houdende wijziging in het patentregt. Drukken en ronddeelen. De artt. 15 van het ontwerp zijnovereenkomstig de daarin door de Com missie van Rapporteurs voorgestelde wijzigingen, onveranderd aangenomen. Artt. 6 en 7, mede gewijzigd door de Commissie van Rapporteurs zijn daarop aangenomen, gelijk ook art. 8 en daarna de gelieele wet met 47 tc- gen 7 stemmen. Tegen de Heeren Jongstra, Poortman, van Hall, van der Linden de MoraazGodefroi cn Gouverneur. Door den Voorzitter is de beraadslaging over de zoulwet nader bepaald op aanst. Maandag. Morgen beraadslaging over de patentwet en het gedistilleerd. BR1EL, 15 Maart. Gisteren is hier het 300-jarig bestaan van het. door Engel Wz. Morula gestichte weeshuis godsdienstig gevierd, lieden werden de weeskinderen in de ierlijk gelooide zalen van liet geslicht feestelijk onthaald. Luide klonk de aam van den vromen en edelen stichter in zoo menig gezang door de weeskinderen plegtig aangeheven, en onder hen, aan wie op dezen dag de gedachten gewijd waren, werd ook de Hoogleeraar W. Moll niet vergeten, die onlangs in zijn geschrift: Angelus Morula, de geschiedenis van hem, die hier vereerd wordt, op zoo voortreffelijke als onderhoudende wijze, met bijvoeging van oude oorkonden cn verrijkt met Morula's afbeelding, bij den Boekhande laar Portielje te Amsterdam, het licht deed zien. AMSTERDAM, 17 Maart. Eergisteren avond werd alhier in de Engelsche Episcopale Kerkde eerste bidstond gehoudenvan de Amsterdamsche Vereeniging tot bevordering des Christendoms onder de Chinezen. Talrijk was de voor deze plegligheid opge komen schare. Na een gebed van den Eerw. Heer Hasebrock, vatte de Ucer Jamieson het woord opschetste het ontstaan der Vereeniging bij gelegenheid I van de komst van Gulzlaff hier te lande, cn deelde eenige bijzonderheden mede over den zedelijken toestand der Chinezen. Hierna sprak nog de Eerw. Heer Hasebrock een treffend woord de Chinezen beschouwende als het voor werp van der Christenen bewondering en van der Christenen beklag, en leidde hieruit de verpligting af om aan deze heilige zaak mede te werken. De vergadering, die veel stof lot stichting der aanwezigen had opgeleverd, werd daarna met gebed en gezang besloten. Do inzameling ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken cn personenop Zondag 11. in al de godsdienst-oefeningen der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier gehouden heeft opgebragt 4736.02£. I De vroeger gehoudenein de godsdienst-oefeningen der Waalsehe Gemeente alhier, hragt'op 10G6 52 Te Batavia is den 25slen en 26sten December voor het Ned. Zendeling- Genootschap gecollecteerd 1469. UTRECHT, 16 Maart. Door den Raad dezer stad is met algemeene stemmen aangenomen den afstand aan het rijk van het bolwerk AVolvenburg, met het daarop gebouw- I de, tegen de som van 14.000, ter vestiging op dat terrein van eene cel- lulairc gevangenis. Tevens is bepaald, dat 13.000 van deze som zullen strekken tot aflos sing van stads-schuldende overige 1,000 blijven voor de kosten van af stand voorbehouden. De Hoogleeraar Opzoomcr zal het Rectoraat der Hoogeschool met het hou den eener plegtige redevoering aan zijn opvolger overdragenVrijdag den 2Gstcn Maart ten 12 ure. GRONINGEN, 16 Maart. L. 1. Zaturdag bevond zich te Veenhuizen, onder Onstwedde, de vrouw- van Foldersvoor ongeveer drie weken bevalleneenige oogenblikken alleen met haar kleine te huis, terwijl haar man buiten 'thuis werkzaam was. Zij zat rustig te naaijenen weinig tijds daarna vond men haar in het vuur lig gende verbrand. Het is opmerkelijkzooals deze familie door het vuur geleden heeft; 1.1. Zondag is het huis van eene zuster, wonende te Barlagc, afgebranden voor eenige jaren is de vader onder het puin van een afge brand huis levenloos weggehaald. Te Nieuw-Buinen is, terwijl de moeder uitging, om eenige brandstof te halenen haar kinddat nog niet loopen konalleen te huis bleef, verbrand. Men verneemt, dat in den loop dezer week uit de Marne wederom 30 a 40 personenambachtslieden en dagloonersvan verschillende gods dienstige gezindten, naar America vertrekken. liUI 1EX LAM) SC 5 iEllE UIGT E X LONDEN, 13 Maart. Een opmerkelijke bijzonderheid is dezer dagen aan het Ministerie van Bui- tenl. Zaken in Downingstreet voorgevallen. De Minister had den Oosten- rijkschen Gezant verzocht ten drie ure aldaar te komendoch de Minister werd opgehouden en moest den Gezant verzoeken ten vier ure terug te willen komen. In dien tusschentijd stortte het plafond van het vertrek, waar de bijeenkomst gehouden zou zijn, neder, en kolossale stukken pleisterwerk be- dekten den grond. De Regering heeft Freemantle in westelijk Nieuw Holland tot eene depor- talieplaats gekozen, en de uitrusting bevolen van een schip om 500 straffe- lingen derwaarts te voeren. H?t zesde jaarlijksche verslag, door de inspecteurs van de Iersche kweekschool van Roomsche geestelijken te Maynooth aan de Regering uitge- bragtis dezer dagen aan het Parlement medegedeeld. De inspectie is den 2dcn December 11. gehouden. De naamlijst der bestuurders, leeraren en kwee- kelingen werd in bijzijn der inspecteurs afgelezen 18 bestuurders en leera ren antwoordden op de afroeping van hunnen naam, alsmede 516 kweelw- lingen. De hoofdbestuurder der school verklaarde dat het gedrag der jonge lieden geene de minste reden tot klagte gaf; de eed van onderdanen-trouw was door hen afgelegd; de gezondheids-toestand was geheel naar wensch.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2