LEYDSCHE COURAN VRIJDAG, 19 MAART. BIXNENLANDSCIIE BERIGTEX. De Courant wordt Maandag, Woensdag ca Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdug Avond. Do Prijs der Courant is f 12 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centea afgegeven. LEYDEN, 18 Maart. Zitting van den Gemeenteraad van gisteren. De Notulen van de vorige Vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. De Burgemeester heeft eenige stukken overgelegdwaaromtrent besloten is dezelve ter inzage van de leden in de leeskamer neder te leggen. Ook heeft de Burgemeester overgelegd het adres om eene betrekking, op welk adres, als houdende hetzelve verzoek tot benoeming in eene betrekking die niet vacant is, wordt besloten over te gaan tot de orde van den dag. De Burgemeester brengt in deliberatie: 1°. Eene door Burgemeester en Wethouders ontvangen Concept-missive in antwoord op cenen brief van den Commissaris des Kouings in deze provincie, waarbij hunne consideration en advies worden gevraagd op eene voordragt tot ontslag van bedelaars-kolonisten over 1852. Is hieromtrent door den Heer Groos eene veranderde redactie voorgesteld. En is deze met 23 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de 1111. van Outcren en Luzac. 2°. Een concept-raadsbesluit strekkende ter beschikking op de som voor Onvoorziene Uilgaven, dienst 1852, van f 200 ten behoeve van Bestuurders der Kweekschool voor Onderwijzers, op te rigten door de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, en van f 150 voor Zetters der Directe Belastingen, om daaruit te bezoldigen eenen beambte aan hen ondergeschikt en verant woordelijk; welk raadsbesluit moet strekken ten einde omtrent deze beide posten de goedkeuring van Gedeputeerde Staten te erlangen. En is dit besluit met algemeene stemmen goedgekeurd. 3". Eene voordragt om het voorstel door den Heer Stoffelsbetrekkelijk liet Stadsdoctoraat gedaan, te stellen in banden eener Commissie om dienaan gaande te dienen van berigt en raad. En is dien overeenkomstig besloten, en zijn, nadat de HH. Krantz, van der Boon Mcsch en de Moenwaren aangewezen om met den Burgemeester liet bureau van stemopneming uit te maken, tot die Commissie benoemd de IIH. Stoffels, van Kast hoven en Cock. 4°. Het voorstel betreffende de Vlceschhal. En heeft de Raad met algemeene stemmen zich betrekkelijk dit voorstel vereenigd met de conclusie van het rapport door de Commissie, in wier handen hetzelve ter fine van berigt en raad was gesteld, uitgebragt, strek kende tot den vrijen verkoop van vlceschhet inrigten van de hal tot eene dagelijksche markt, en naar het voorbeeld van 's Gravcnhage en Utrecht, het geven van de gelegenheid tot het houden van eene wckelijksche vrije markt. En is daarna de Vergadering gesloten. De Minister van Justitie heeft berigt dat vermist zijn twee aan het Bur gerlijk Gasthuis te Aalst (België) toebehoorende Certificaten Nederl. Werkelijke Schuld a 2( pCt., N°. 172,905 en N°. 174,624, ieder groot 1,000, Admi nistratie-Kantoor: (nog onbekend) en dat ieder, die omtrent deze schuldbrieven eenige aanwijzing kan doen, uilgenoodigd wordt zich te wenden tot eenen der ambtenaren van justitie of policie zijner woonplaats. De gepensioneerde Generaal der artillerie A. Bijleveld is den 14'lcn de zer, in 65-jaiigen ouderdom te 's Hertogen bosch overleden. Vierde Vervolg van bet Verslag der Regering, nopens het Beheer en den Staat der Kolonie Suriname over 1849, (zie ons n". van 10, 12 en 17 dezer). In de kolonie Suriname wordt regt gesproken krachtens wetten en bepalin gen, welke gedeeltelijk dagteekenen van vóór 1816, en gedeeltelijk na dat tijdstip door den Koning of in zijnen naam zijn vastgesteld. De wettelijke bepalingen van vóór 1816 bestaan uit besluiten van het voor malige hof van policie en criminele justitie en van het hof van civile justitie, van beide welke collegien de Gouverneur steeds president was. De besluiten van het hof van civile justitie betroffen alleen de onderwer pen met hel burgerlijk regt of de burgerlijke reglspleging in verband staan de; die van het hof van policie andere voorwerpen. De besluiten van beide hoven, onder het presidium van den Gouverneur daargesteld en door den Gouverneur goedgekeurd en in de kolonie afgekon digd, hadden kracht van wet. Geene behoorlijke verzameling dier besluiten is aanwezig, zoodat wannocr men de vroegere verordeningen moet nagaan, men meestal zijne loevlugt moet nemen tot de archiven der voormalige hoven van policie en van civile justitie. De wettelijke koloniale verordeningen van na 1816, welke in een regerings blad zijn opgenomen en van dien tijd af tot aan en met die van het jaar 1839 door de Maatschappij: lot Nut van 't Algemeendepart. Paramaribo, in twee verzamelingen zijn uitgegeven, zijn, buiten en behalve de Koninklijke beslui ten, welke laatste, zonder medewerking eener andere autoriteit, alleen door den Gouverneur in 's Konings naam worden afgekondigd, afkomstig: 1®. Van het hof van policie, hetwelk van 1816 tot de maand Julij van het jaar 1828 beeft bestaan. 2°. Van den Hoogen Piaad der Nederl. West-Indische bezittingen in Suriname gevestigd, welk hoog collegie van Julij 1823 tot 1 Jan. 1833 heeft bestaan. 3®. Van het jaar 1833 tot heden, van den Gouverneur, na den kolo nialen Raad gehoord te hebben. De Gouverneur oefent alzoo, onder 's Konings voorafgaande goedkeuring, de wetgevende magt uit. Hij is gehouden omtrent alle onderwerpen van wet geving den kolonialen raad te hooren, doch beslist daarna alleen op zijne verantwoordelijkheid. In de kolonie Suriname bestaat thans nog het oud-HolIandsch regt. meeren- deels zoo als het in den aanvang dezer eeuw in de provincie Holland en West- Friesland in kracht was, met eenige wijzigingen, deels afkomstig van de voormalige Staten van Holland cn West-Friesland, zoo als bij voorbeeld de verordeningen op het stuk van erven ah intestato, deels afkomstig van de ver schillende autoriteiten, bij welke inde kolonie de wetgevende magt berustte, en ook wel gewijzigd door gebruiken en gewoonten. Het strafregt is hetzelfde als dat, hetwelk vroeger in Nederland bestond. In de kolonie Suriname is alzoo de voornaamste strafwet, de Carolina. Voorts gelden ook daar eenige der oude plakkaten van de Staten van Holland en West-Frieslanden is ook daarbij het Romeinsche regt niet zonder invloed. Er zijn voorts vele koloniale verordeningen, strafbepalingen op eenige mis drijven inhoudende, waarvan eene der voornaamste is eene publicatie van het jaar 1831, houdende strafbepalingen op feitelijk geweld. Voor het geregtshof te Suriname wordt gevolgd de practijk die vroeger voor het Hof van Holland in gebruik was, met eenige wijzigingen echter, daarin gebragt bij een reglement op de manier van procederen, in de vorige eeuw gearresteerd, afkomstig van den Gouv. en raden van het hof van Justitie. Het alom bekende werk van van der Linden, «Verhandeling over de judi- ciele practijk," wordt hoofdzakelijk ten deze gevolgd. Voor de Strafvordering wordt gevolgd de wijze van procederenwelke vroe ger in de Nederlanden bestond en wel de stijl van prooedcren van Philips, Koning van Spanje, waarin echter wijzigingen zijn gebragt door de represen tanten van het volk van Holland en Zeeland, bij besluit van 10 October 1798, welk besluit, inhoudende een reglement volgens hetwelk zal worden geproce deerd tegen zoodanige gevangenen die tot geene confessie der misdaad of mis daden bun door den publicken aanklager ten laste gelegd, kunnen gebragt worden, bij publicatie van 30 October 1827, in de kolonie Suriname in werking is gebragt. Bij het collegie van kleine zaken wordt de wijze van procederen gevolgd bij de lsle bijlage van de publicatie van 24 Julij 1828, vastgesteld, welke meerendocls gelijk is aan die, welke vroeger hier te (lande voor de vredcregtcrs ter zake van overtredingen gevolgd werd. De militairen zijn onderworpen aan de Nederlandsche militaire wetgeving, ca voor de gevallen, die bij de Nederl. militaire wetboeken niet zijn voorzien, aan bet oud-Hollandsche strafregt, zoo als het in de kolonie wordt toegepast. De regtspleging wordt uitgeoefend door: het geregtshof van Suriname; het collegie van kleine zaken; de regtbanken van gedelegeerde heemraden; de regtbanken van hoofd-ingclanden in de Nickerie-districtenhet collegie van commissarissen voor het departement der onbeheerde boedels; bet bestuur der kolonisatie en bet militair geregtshof en de krijgsraden. Het geregtshof van Suriname is zamengesteld uit eea president, drie leden cn een griffier, welke allen den graad van doctor in de beide regten moeten bezitten. Het volgt in de uitoefening van de aan hetzelve opgedragene werkzaamhe den, de instructie welke is afgekondigd bij publicatie van 22 Maart 1843, behoudens de wijzigingen vervat in de publicatie van 21 Junij 1847.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1