De overheden hebben een onderzoek omtrent dit voorval gelast, hetwelk feiten aan het licht zal brengen die toonen op boe lagen trap van zedelijkheid sommige Spaansche geestelijken staan. Zelfs de Pauselijke Nuntius heeft, ge lijk men verzekert, geklaagd dat de intrede in den gervijden stand thans in Spanje al te gemakkelijk gemaakt wordt, en het is waarschijnlijk dat de kerkelijke overheden krachtdadige maatregelen tegen dit kwaad zullen nemen. SARDINIË. TURYN, 23 Februarij. De Minister van Justitie, Deforesta, heeft zijn ontslag ingediend; in strijd met zijne ambtgenootenwas hij voor een concordaat met Home gestemd, op de door dat Ilof verlangde voorwaarden en tegen de wettelijke invoering van het burgerlijk huwelijk. NAPELS. De geruchten van kwijtschelding van staalkundige misdrijven zijn niet verwezentlijkt. Ingendeel is uitbanning aangekondigd van de Heeren Tofani Romano, Canella en den Hoogleeraar ïommasi,die na langdurige gevangenis door de regtbanken waren vrijgesproken. OOSTENRIJK. WEENEN, 25 Februarij. De overeenkomst tusschen den Staat en de Oostcnrijksche bankals eerste stap tot eene definitive regeling der geldelijke aangelegenhedenis door den Keizer bekrachtigd. Bij die overeenkomst wordt de bank ontslagen van de deelneming tot een bedrag van 10 millioen aan de jongste geldleening; wor den maatregelen genomen ter voorkoming van ophooping van het slaats-papic- ren-geld in de kassen der bankwordt de hypothecaire zekerheiddie de Staat voor de bankschuld geeft, uitgebreid, de afrekening vereenvoudigd en de ren tebetaling van de zijde van het bestuur der financiën behoorlijk geregeld. Bij eene beschikking van den Minister van Onderwijs is bepaalddat op alle gymnasien in de Italiaansche provinciën onderwijs in de Duitsche taal moet worden gegeven; tevens is aan de Italiaansche hoogeschoolen een leer stoel voor de Duitsche taal gesticht, en bepaald dat de candidatcn voor alle administrative betrekkingenalvorens aangesteld te kunnen wordeneen examen in die taal afleggen en blijken geven moeten, dat zij zich van haar behoorlijk kunnen bedienen, zoo tot spreken als tot schrijven. Deze ver ordeningen worden aan den invloed van den Maarschalk Radetzky toege schreven. STABS BERISV. ERG 1DERING van den Gemeenteraad van Leydcn, Zaturdag den 6den Maart 1852, des namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1°. Plaatselijke verordening regelende den werkkring der vaste Commissiën. 2°. Request van het Collegie van Zetters tot het erlangen van 150, ter bezoldiging van eenen Ambtenaar. 3°. Voorstel tot het benoemen eener Commissie ter beraming van middelen om de geschillen over het Iluiszittenhuis te beëindigen. KERKNIEUWS. BlITEXL.WDSCHi: BER1GTEM. ENGELAND. LONDEN, 28 Februarij. De Graaf Malmesbury is tot Minister van Buitenlandsche Zaken be noemd, Sir J. Pekington tot Minister van Koloniën en Lord J. Manners tot Commissaris over de bossclien en domeinen. Het gebouw der Tentoonstelling zal werkelijk worden afgebroken; reeds heeft men er een begin mede gemaakt. De grootc Dichter Moore is gisteren op zijn landgoed, Sloporton Cottage, in den ouderdom van 72 jaren overleden; hij was in 1780 te Dublin geboren. IS E L G i K, BRUSSEL, 1 Maart. In plaats van wijlen den Heer Duinon Dumortier is tot lid van den Senaat gekozen, in het Arrond. Doornik, de Heer Savart, een der voorstanders van het liberale Ministerie, met 1018 stemmen. De candidaat der clericale partij had 210 stemmen minder. De geheele begrooting voor 1853 is reeds bij de Kamer der Vertegen woordigers door de Regering ingediend. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Februarij. Volgens besluit van den President zal er een crediet geopend worden voor de voltooijing van den spoorweg van Straatsburg naar de Duitsche grenzen; ook heeft hij zijne toestemming verleend voor den spoorweg die Straatsburg in verband moet brengen met de Beijersche grenzen bij Weissenburg. De President heeft de superieure van het gesticht der zusters van Vin- centius da Paulodie sedert 50 jaren, door de zorgen aan armen en onge- lukkigen besteedzich de waardige navolgster heeft betoond van zuster Martha, roemrijk door den Keizer gedecoreerd, de decoratie van het Legioen van Eer toegestaan. De costumen voor de Senatoren en Staatsradengroot en klein tenue zullen nog al geld kosten. De kleedermaker Dusantoy vraagt 2000 fr. voor een volledig Senators kostuum met hoed en degen. Een ander, Chavreuil geheeten3000 fr. Den 8ste" Maart vangt de verkooping der boekverzameling van wijlen Koning Lodewijk Filips aan. Het uitgekomen gedeelte van den catalogus bevat de bibliotheken van het Palais Royal en Neuilly en behelst 3042 nom- merswaaronder een groot aantal handschriftenromans uit den riddertijd en kostbare plaatwerken. De Heer de Montaiembertde beroemde Katholieke redenaar, heeft in het kiesdistrict, waar hij de regerings-cadidaat is, de volgende verklaring aan de kiezers gerigt: »Nu, als vroeger, besloten hebbende den revolutiegeest te bestrijdenzal ik de Regering ondersteunen in al hetgeen het onderneemt om de vrijheid van het goede te verzekerenen Frankrijks eer en welvaart te waarborgen. Gevoel ik mij in gemoede verpligt tot tegenkanting, dan zal ik, gelijk onder de voorafgegane regeringen, daarbij niets anders beoogen dan het bewind voor te lichten en te bevestigen, door het voor die feilen, welke voor vorsten en volken heide gevaarlijk zijn, te behoeden." De soldaten, die zich des avonds alleen op straat hegeven, staan aan talrijke aanvallen bloot, die reeds tot bloedige gevolgen aanleiding hebben gegeven. Te Tonlon ligt een stoomfregat gereed tot het overvoeren van 1000 man linietroepen naar Philippeville in Algerië. De onlangs afgezette Perzische Grootvizier Mirza Taghi Khan is op last van den Khan door het openen der slagaderen ter dood gebragt, waarna de Regering zijne onmetelijke rijkdommen in bezit heeft genomen. SPANJE. MADRID 19 Februarij, Er gebeurt hier nog al een en ander dat aanleiding geeft tot het vermoeden dat het tegenwoordig Ministerie de Staatsregeling voor het onbepaald gezag zou willen doen wijken. Zoo had bijv. een lid der Kamer, de Heer Borrego voormalig Dagbladschrijver, een man van studie en innige overtuiging, een beredeneerd verslag zamengsteld der geschiedkundige regten waarop de Staats regeling na een half eeuw strijdens rusten in den vorm van eene memorie aan de Koningin doen drukken. Eer het stuk het licht zagis het niet alleen voor de bijzondere regtbank van misdrijven der drukpers gebragtmaar is er een bevel van gevangenneming tegen den schrijver uitgevaardigdniet tegenstaande zijne betrekking als lid der Cortes, heeft hij zich door de vlugt moeten redden. De Staatsregeling verbiedt nogtans alle voorloopige censuur. Daarenboven neemt hel Ministerie allerlei besluiten omtrent de geldmiddelen, hoezeer de Staatsregeling de medewerking der Kamers stellig vordert. LI. Donderdag is een Priester, die vroeger Kapellaan bij een bataillon artillerie was, in ballingschap naar Estramadura gezonden. Sedert vier da gen was hij in een vertrek aan het Ministerie van Binnenl. Zaken opgesloten gehouden en zorgvuldig bewaakt. Zijne arrestatie staat met den aanslag op het leven der Koningin in verband. Van Logrono wordt gemeld dat aldaar in de sacristy een Priester door een anderen vermoord is. Beiden wilden de eerste mis lezenzij werden hand gemeen, en de een verbrijzelde den ander met een crucifix het hoofd. Z. M. heeft goedgekeurd de door de Kerkeraden der Hervormde gemeente te Amsterdam (Hoogduitsche gemeente), Middelburg, Nijmegen, Wissekerke, Kadzand, Kruisland. Zoutelande, Hindeloopen en Blokzijl, op DD.'A. H. TV'. Brandt, te Essen in Rhijn-Pruissen J. C. Hentzepeter, te Katwijk aan Zee; J. Hooykaas Herderschee, te Edam; L. Tinholt, op het eiland Marken; J. J. Sis Dijkstro, te Ellewoulsdijken de Cendidaten M. E. v. d. Meulen D. Niessen, W. B. J. v. Eyk en W. Hoevers. De Commissie voor de Tentoonstelling van Nationale Nijverheid van Neder land en zijne Overzeesche Bezittingenin Julij van dit jaar te Arnhem te houden, heeft aan den Heer Bugemeester dezer Gemeente berigt, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft, vrijstelling van Zegel en Regislratieregt te verleenen voor de verklaringen, bedoeld bij art. 8 van het Programma, dat de ten toon te stellen voorwerpen in des Inzenders Fabriek of Werk plaats enz., of door hem zeiven of onder zijn opzigt, vervaardigd zijn; zoo mede voor die van het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur, dat de Inzen der aldaar bekend en zijne Fabriek of Werkplaats aldaar gevestigd is zulks onder voorwaarde, dat op' die stukken worde gesteld: vrij van Zegel en Registratratieingevolge Koninklijk Besluit van 6 Januarij 1852. 216d« igtaals-LoterSj. Trekking der Vijfde Klasse. 1ste Trekking. N°. 16768 een prijs van ƒ1,000. 2de N°. 13502 een prijs van 10.000. N°. 1769 een prijs van 1,000. AR VERTËNTIEN. Bevallen van een' ZOON, F. C. M. WEENINCK KOCH. Leyden, 27 Februarij 1852. Eenige Kennisgeving. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, M. L. A. STRATER, geliefde Echtgenoote van Leyden, 28 Februarij 1852. J. J. van WENSEN. Heden beviel van een Doodc DOCHTER, M. POTTUM BACKER. Leyden, 2 Maart 1852.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3