Te Samarang is een proveniers- of oudemannen-huisbestemd tot huisves ting van gepensionneerde militairenzeevarenden en anderenen een wees- en armhuis voor Protestanten; als ook een weesbuis voor R. C. Te Batavia en ook te Samarang is eene inrigting tot verpleging van ge wone ziekenongeneesbarcnpersonen met besmettelijke ziekten aangedaan en krankzinnigen van beiderlei geslacht, behoorende tot de Chineschein- landsche en andere oncbristen natiën. Zij heet het Cbinesclie hospitaal. Hier en daar bestaan nog andere gestichten ter verpleging of verzorging van inlanders. Chinezen en andere Oosterlingen, met afzigtelijke ziekten be- hebt, of dergelijke ongclukkigenals: liet bedelaars-gesticht te Samarang; bet bedelaars-gesticht te Soerabaija; de leprozen-gestichten te Amboinaop Pisang bij Banda, te Ternate, en bij Menado. Tot de tweede categorie der liefdadige instellingen behooren Het Parapattan weezen-geslicht te Batavia, eene op zich zelve staande in stelling, opgerigt uit particuliere liefdegiften, maar sedert eenigen tijd voor een goed gedeelte bekostigd uit 's Lands kas, en dienende tot opname, ver zorging en onderrigting van verlatene of behoeftige kinderen en weezen. In 1846 beschonk de Regering dit gesticht met ƒ10,000, en sedert dien lijd worden daaraan 6,000 'sjaars uit 's Lands kas uitgekeerd. De voornaamste liefdadige instellingen, geheel staande onder het beheer van Kerkeraden en komende ten laste van kerk- en diakoniefondsenzijn: een armenhuis te Batavia welks binnen-iegent door den Gouv.-Generaal be noemd wordt een armenhuis te Soerabaija (van geringe beteekenis); een wees huis te Amboina; een weeshuis te Ternate; een armenhuis te Macassar, en eene inrigting van vrouwelijke nijverheid voor de Christengemeente te Macassar. Ten aanzien van de geneeskundige geschiedenis van Nederl. Indië komen vele bijzonderheden voor in de verslagen van den chef der geneeskundige dienstwelke openbaar gemaakt worden voor zoover zij voor de wetenschap of bet algemeen van belang zijnmaar vermits de verslagen betreffende de burgerlijke geneeskundige dienst over de laatste jaren nog niet zijn uitgege ven worden in het verslag eenige bijdragen tol die geschiedenis aangeteekend. Het beheer van bet onderwijs in Nederlandsch Indie wordt, namens den Gouv.-Generaalgevoerd door eene hoofd-commissie van onderwijsgevestigd te Batavia, voorgezeten door een lid van den Raad van Nederl. Indie, of door zoodanig ander persoon, als wegens zijn maatschappelijk standpunt en zijne wetenschappelijke kennis daartoe bijzonder geschikt kan worden geacht. In de gewesten buiten Batavia zijn, waar de belangen van het onderwijs zulks medebrengen, sub-commissien van onderwijs. Men kent in Indie slechts lagere en middelbare scholen. In de lagere scholen worden kinderen onderwezen in het lezenschrijven rekenende Nederduitschc taalde beginselen der geschied- en aardrijks kunde, en andere gepaste en algemeen nuttige kundigheden, «terwijl bet onderwijs zóó wordt ingerigt, dat daardoor tevens de verstandelijke vermogens der kinderen ontwikkeld en zij zeiven alzoo tot alle zedelijke en maatschap pelijke deugden opgeleid worden." De middelbare scholen dienen tot aanleering van meer anderevoor ver dere beschaving noodige kundighedenals de FranscheHoogduitscbe en En- gelsche talen, het teekenen, de muziek enz." Het onderwijs in eenige vreemde taal mag niet gegeven worden aan leerlingendie niet reeds de Nederduitsche taal spreker., lezen en schrijven kunnen. Er moet voorts op deze scholen gezorgd worden, dat de leerlingen «in het bijzonder tot een goed zedelijk gedrag en alzoo tot dien trap van beschaving worden opgeleidwaardoor de meest fatsoenlijke en meest beschaafde klasse der maatschappij zich onder scheiden en welke door de instelling der scholen voor het middelbaar onder wijs hoofdzakelijk bedoeld is." Overigens wordt in bet algemeen het onderwijs ingerigt, ter ontwikkeling der verstandelijke vermogens, vorming van het hart en inprenting van goede zedelijke grondbeginselen, onder mededeeling van algemeen nuttige kundig heden. Particuliere scholen mogen niet opgerigt worden zonder vergunning en niemand mag openbaar onderwijs geven zonder acte van toelating van de hoofd-commissie. De onderwijzers op de gouvcrnements-scholcn genieten een aandeel in de schoolgelden en voorts bezoldiging uit 's Lands kas. In den laatsten tijd heeft zich bij de inlanders en de met ben gelijkgestel- denhoofdzakelijk bij de hoofden en gegoedenmeer en meer de zucht ge openbaard, om hunne kinderen het genot van ons lager onderwijs, althans van onderwijs in het schrijven en rekenen met onze teekens, deelachtig te doen worden. M il men inderdaad iets goeds op dien wijduitgestrekten akker tot stand brengen, zoo moet stelselmatig, geleidelijk worden te werk gegaan. Pogingen om in eens het geheel te omvattenzullen niets baren dan onuit voerbare plannengegrond op eindelooze bespiegelingen. De middelen van onderwijs welke de inlandsche maatschappij op Java tot dusverre zelve geschapen heeftzijn uiterst gering. Over het algemeen be staan zij uitsluilcnd bij de priesters, die de kinderen eenige verzen of hoofd stukken van den Koran doen naspreken en van buiten leeren, in het Ara bisch, waarvan dikwerf de meester niet veel meer begrijpt dan de leerling. Intusschen hebben de ambtenaren bij bet gewestelijk bestuur op Java altijd bijgedragen om te gemoet te komen in het verschaffen aan geschikte jonge inlanders van zoodanig onderwijs als allernoodzakelijkst was voor hunne bruik baarheid in 's Lands dienst. Bijna op alle bureaux van residenten en adsis- tent-residenten leeren zulke jongelieden, voornamelijk betrekkingen van de hoofden, bet lezen, schrijven en rekenen met onze teekens, den gebruikelij- ken vorm van redactie van officiële rapporten enz. Eenige jaren geleden werd weder de invoering van geregeld schoolonderwijs onder den inlander ter sprake gebragt. Een plan werd hiertoe gevormd doch daar dit voor een begin te veel omvattend bleek te zijn, zou men vooreerst oprigten een kweekschool en twintig provinciale scholen, waartoe jaarlijks 25,000 zon den benoodigd zijn. Hiertoe werd magliging verleend bij 's Koning besluit van 30 September 1848. Voor een geschikt hoofd-onderwijzer voor die kweekschool werd een persoon te Delft geplaatst, ten einde aldaar te worden gevormd. Inmiddels vervaardigt men twee leesboeken voor deze scholenelk ten getale van 4000 exemplarente weleneene laag-Javaansche vertaling door C. F. Winter te Soerakarta, van een honderdtal vertellingen uit het eerste en tweede honderdtal leerzame verhalen door C. Schmidt, een leesboek voor de scholen eene hoog-Javaansche vertalingdoor denzclfdenvan 58 korte verhalen. Op ultimo 1849, was men te Pasoeroean nog bezig aan het optrekken, voor dit onderwijs, van een schoolgebouw voor 80 tot 90 leerlingen. In Japara kwam het onderwijs met October in volle werking. Men weet niet" zegt de resident wat het meest te bewonderende een voudige wijze der mededeeling van het onderrigt, of de verbazende vorderin gen, welke de kinderen, bij het eind van het jaar reeds hadden gemaakt. De stilte in de school is voorbeeldeloos. De onderwijzer spreekt bet Javaansch en Maleisch in de meest volkomene volmaaktheid. Ilet Nederduitsch is hem in zoo ver eigen, dat hij het, zonder eenige moeite, in de Maleische en Ja vaansche talen overbrengt. Hij schrijft eene sierlijke hand. In het rekenen is hij bijzonder bedreven. Zijne wijze van omgang laat niets té wenschen over. Het is te voorzien, dat in den loop van 1850 reeds eenige leerlingen de school kunnen verlaten om op bet residentie kantoor werkzaam gesteld te worden. De vreemde Oosterlingen, Chinezen, Arabieren enz. maken over hel alge meen tamelijk veel werk van het onderwijs. De gegoeden onder hen hebben gewoonlijk privaat docenten in dienst. Sommigen schijnen meer onderwijs te verlangen, en zoeken dit öp de gouverneinents-scliolen voor Europeanen bestemd. Kinderen van Chinezen worden van wege den indringenden aard van dit volk voorzigtigheidshalve niet toegelaten. Vervolg hierna). 's GRAVENIIAGE 2 Maart. Z. M. heeft aan den Minister van Financiën Mr. P. P. van Bossevergun ning verleend tot het aannemen en dragen van het Grootkruis der Orde van Franz-Joseph, hem door den Keizer van Oostenrijk geschonken. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan Mr. J. F. C. J. de Roy en F. L. de Cottignies, als Burgemeesters van Breda en van Oosterbout, en benoemd in hunne plaats Mr. L. D. Storm en P. J. van Beugen; en tot Burgemeester van Middelharnis, L. C. C. Kolff van Oosterwijk, Burgemeester van Stad aan 't Haringvlietmet vergunning om die betrekkingen te vereenigen. Z. M. heeft gisteren in een bijzonder gehoor ontvangen den nieuw be noemden Engelscben Gezant, Sir R. Abercromby, welke aan Z. M. zijne ge loofsbrieven heeft overhandigd. Z. M. heeft aan C. Dito, aan den Helder, eene gouden medaille verleend en 100 gratificatie, tot belooning voor zijne manmoedige pogingen ter red ding van de manschappen van het aldaar in Jannarij gestrande schip Gesina Jantina; verder heeft Z. M. nog onderscheiden zilveren medailles toegewezen aan personen die met levensgevaar anderen gered hadden. Aan den Heer J. P. Schouberg is op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als eerste stempelsnijder van 's Rijles Muntbehoudens aanspraak op pensioen. De Commissie der Tweede Kamer, bestaande uit de Heeren Blussé Storm, v. Zuylenv. Hall en Dirks hebben een uitgewerkt verslag uitgebragt over het wets-ontwerp tot heffing eener belasting van drie ten honderd op de rente van kapitalen niet bestaande in onroerend goed, noch aangelegd tot eenigen tak van nijverheiden heeft in bet slot verklaarddat zij met 3 tegen 2 stemmen geene vrijheid heeft gevondenom de aanneming er van aan te raden. lïet'ste Etnneier <le>' Stnten-iieiierual. Zitting van Maandag 1 Maart. Is ingekomen een brief van den Heer Vcrbey van den Bogaarddietot Burgemeester van Werkendam benoemd, vraagt, of hij nu ophoudt lid der Kamer te zijn. Beraadslaging daarover aanstaanden Woensdag. De Commissie heeft verslag gedaan over ontwerpen wegens de naturalisa tion. Nog hehben de Commissien van Rapporteurs verslag uitgebragt nopens de ontwerpen1°. wegens van amortisatie van schuld2°. ten opzigte der dading te Stoppeldijken 3°. betrekkelijk de wees- of momboirkamers. Beraadslagingen daarover Woensdag. Daarna is beraadslaagd over het ontwerp tot uitvoering van art. 8 der wet van 30 Mei 1847 (regten van in- en uitvoer op de granen), dat ten slotte is aangenomen met 30 tegen 3 stemmen. Eindelijk is met algemeene stemmen aangenomen het ontwerp tot regeling der gevolgen van door den militairen strafregter uitgesprokene veroordeelin gen bij herhaling van misdaad of wanbedrijf. Zitting van Dingsdag 2 Maart. In deze zitting zijn al de aanhangige naturalisatie-wetten met algemeene stemmen aangenomen. Voorts is ingekomen een brief van den Heer van den Dries, van gelijke strekking als die van den Heer Verhey van den Bogaard, omtrent de vraag of zij na hunne herbenoemingen tot Burgemeester, kunnen geacht worden leden der Kamer te zijn gebleven. Een voorstel van den Heer van Menrs, om morgen, na afloop der open bare zitting, in Comité-Generaal te beraadslagen over de al of niet opheffing van bet geheim ten aanzien van het gesloten verdrag met Belgiëis aangenomen.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2