heeft men zich lot nog toe bepaald lol het nemen van voorzieningen dkar, vaar dezelve als dringend vereischt moeten worden beschouwd. De hoofden der gewestelijke besturen zijn hoofden der policie, elk in zijn gebied. De bepalingen omtrent de verrigtingen der weeskamers worden door den Gouvern.-Generaalna raadpleging van het hooggeregtshof. vastgesteld. Volgens de bestaande zijn de weeskamers belastmet bemoeijenisscn in alle boedels bij overlijden; met bet beheer over alle onbeheerde nalatenschappen, solvent of insolvent; met de toeziende voogdij over alle onder curatele ge stelde personen; met het beheer der goederen en belangen van vertrokken personen, die geene volmagt lot bet waarnemen hunner zaken, of orde op het beheer daarvan gesteld hebbenof, wanneer het noodig is geheel of ge deeltelijk daarin te voorzien met de curatele over faillite boedelsmet de toeziende voogdij in alle voogdijen (uitgezonderd minderjarigen, die in een gesticht van weldadigheid zijn opgenomen); met de behartiging der belangen van minderjarigen in 't algemeen. De weeskamers oefenen deze bemoeijenissen uit in zaken betredende Euro peanen en de met inlanders gelijkgestelde vreemde Oosterlingen (niet in zaken betreffende de inlandsche bevolking zelve), met inachtneming omtrent de niet-Europeanen van de eigen wetten hunner landaarden. Om den toestand van Neder!Indie met betrekking tot bet regtswezen op ultimo 1349 te beoordeelcn, zal een terugzigt op betgeen vroeger bestond, nuttig zijn. Dit vindt men in eeneredevoering over de nieuwe wetgeving, uit gesproken 1 Mei 1848 door den Staatsraad Jhr. Mr. II. L. Wichersdestijds presi dent van het hooggeregtshof. Aldaar is ook het belangrijkste uit de geschie denis der invoering beschreven. Ten volle wordt toegestemd hetgeen daar voorkomt over de inspanning, welke het gekost heeft, in eenen zoo korten tijd, eenen arbeid te volbrengen van zoo omvattendengevvigtigen en teederen aard en dat die arbeid niet zou zijn tot stand gekomen, zonderde ijverigste medewerking, bijzonderlijk van de leden van bet hooggeregtshof. Maar aan de waarheid zou te kort gedaan worden, indien niet, als oorzaak van den verkregen uilslagop den voorgrond wierd geplaatst de krachtige en aanhoudende werkzaamheid van eenen man, in alle opziglen zoo voortreffelijk, als de staatsraad Wichers aan een iegelijk in Indie, die met hem in aanraking kwam, is gebleken te zijn. Het zou gewaagd zijn, te bepalen, in hoe verre, op het einde van het jaar 1849, en dus zoo kort na hare invoeringde werking der nieuwe wet geving in het algemeen gunstig dan wel ongunstig heeten moest. Vele hoofden van gewestelijke besturen klaagden over den tragen gang der justitie in strafzaken, ten gevolge van welken de beschuldigden of door landraden reeds veroordeeldengedurende eenen zoo geruimen tijd als vroeger nimmer noodig wasop eene beslissende uitspraak wachten moestenin over bevolkte gevangenissen. Van daar de maatregel omtrent de verdeeling van het Hooggeregtshof in twee Kamers en de opdragl van revisie aan de Raden van Justitie op Java. Ook andere bezwaren zijn tegen de nieuwe wetgeving aangevoerd. Uitgaande van bet beginsel, dat de Regering met zaken, gesteld onder toezigt van regtcrlijke collegien en ambtenaren, geene regtstreeksche be- moeijenis behoort te hebben, maar zich bepalen kan bij het beslissen op klaglen of voorstellen, is aan de ommegaande Regters op Java in 1849 te kennen gegeven, dat door de Regering niet meer verlangd wordt de inzen ding van de vroeger voorgeschreven driemaandelijksche verslagenomtrent den staat der gevangenissen en omtrent de wijze op welke de justitie en po licie in de gewesten wordt beheerdalsmede van de driemaandelijksche be- riglen van de door hen gehouden zittingen. Vervolg hierna). 's GRAVENHAGE 28 Fehruarij. L. M. heeft benoemd tot Kantonregter alhier Mb C. M. v. d. Kemp, thans plaatsvervanger en tot Griffier van het Kantongeregl te Rhenen, D. Sand- hrinkthans die betrekking reeds waarnemende. Nog heeft Z. M. benoemd tot Hoofd-Directeur der Posterijen, Mb J. Pols, Referendaris bij het depart, van Financiën en Directeur van het Postkantoor alhierwelke laatste betrekking hij tevens blijft waarnemen. Uit Tubingen wordt gemeld, dal II. M. de Koningin der Nederlanden, aan het weduwen gesticht aldaar eene aanzienlijke geldelijke ondersteuning had toegezonden. De 's Gravenliaagsclie Nieuwsbode meldt het volgende: Te Edam had den ÏO'1'1" dezer een vreeselijk voorval plaats. Zekere G. Heitman, schoen maker te Yolendamhad een kabinet gekocht van M. de Graaf, schilder te Edam. Des middags zou dit meubelstuk vervoerd worden, en de verkooper den kooper daarin behulpzaam zijn. De kooper, een minnaar van sterken drank, stelde den verkooper voor, om eerst een borrel te drinken. Zulks geschiedde in dier mate, dat beiden, beschonken, zich in het schuitje bega ven waarin het kabinet aanwezig was. Op eenigen afstand echter van de stad raakte het schuitje vol water en de helden komen druipnat op den weg. Hierna keeren beiden naar de stad terugom zich te droogen en te verwar men doch al ras gaan zij weder den weg naar Volendam opwaar zij door het overmatig gebruik van sterken drankzoodanig bedwelmd worden dat zij op den weg vallen en in slaap geraken, met het ongelukkig gevolg, dat Heitman den volgenden morgen dood op den weg gevonden werd; de Graaf schijnt nog bij tijds ontwaakt te zijn, anders ware hij welligt ook het slagt offer van zijn onmatig drinken geworden. Heitman laat eene vrouw en vier jeugdige kinderen na. Tweede Kamer der Staten-fdeneraat. Zitting van Zaturdag 28 Fehruarij. De volgende wets-ontwerpen zijn ingekomen1°. tot goedkeuring eener over eenkomst met Groot-Rrittannie betreffende de scheepvaart tusschen Nederland en de Jonische Eilanden; 2°. tot bekrachtiging eener prov. belasting in Frieslanden 3°. tot verhooging der 4(Je afd. van Hoofdst. Y der begrooting ter zake van de electro-magnetische telegraphen. Verzending naar de afdeelingen. Tot rapporteurs over de wets-ontwerpen tot regeling van het muntwezen in Ned. Oost-Indië zijn benoemd de Heeren: v. Hall, Dullert, v. Zuylen, v. Hoëvell en Heemskerk. Over dat nopens de West-Indië, dezelfde Heeren, behalve de Heer v. Hoë vell zijnde de Heer Botz in die Commissie benoemd. De Voorzitter deelt mede dat de Comm. v. Rapp. over bet ontwerp nopens de belasting op de rente met haar rapport gereed is. Dat stuk, dat van grooten omvang is, zal worden gedrukt en rondgedeeld; de beraadslagingen worden bepaald op 8 Maart. Na nog eenige werkzaamheden wordt de Zitting opgeheven. AMSTERDAM, 27 Fehruarij. Z. M. zal den 3dcn Maart deze hoofdstad bezoeken vergezeld van Prins Hendrik er den 4den gehoor verleenen en tot den 10dcn vertoeven. BUITENLANDSCIIE JÏEIUGTEN FRANKRIJK. PARIJS, 27 Fehruarij. Bij een besluit van den Presidentis eene som van 300,000 fr. beschik baar gesteld voor de persoonlijke uitgaven van het Staatshoofd, als voor schot op de som die nader door een Senaatsbesluit, overeenkomstig artikel 15 der constitutie, aan den President der Republiek zal worden toegelegd." Rij een besluit van den President wordt bepaald, dat alle wanbedrijven die thans voor de hoven van Assises behandeld worden en niet in de termen der besluiten van den 30stcn December en den 17clen Fehruarij jl. vallen, voortaan voor de correctionnele regtbanken zullen gebragt worden. Bij de evengenoemde besluiten is, gelijk men zich herinnert, de beregting van alle door middel van de drukpers, oproerkreten, scheldwoorden enz. begane wan bedrijven van de Jury op de correctionnele regtbanken overgebragt. Ten gevolge van het nu uitgevaardigde besluit zal de Jury dus voortaan geener- hande wanbedrijven meer te behandelen hebben. De Moniteur van den 24sten dezer behelst het volgende besluit van den PresidentOverwegende dat in den aanvang dezer eeuw de kolom van Volta als het bewonderenswaardigste der wetenschappelijke werktuigen is be schouwd dat zij aan de warmte de hoogste graden gegeven heeftaan het licht eene sterkte boven elk kunstlichtaan de scheikundige bedrijven eene kracht ten dienste der galvanoplastie en der bewerking van edele metalen aan de physiologie en de geneeskunst hulpmiddelen wier nut welhaast uit gemaakt zal zijndat zij de electrische telegraphie heeft doen ontstaandat zij alzoogelijk de Keizer vooruitzagde vermogendste werkkracht in de industrie geworden is en in nog meerdere mate belooft te zullen worden overwegende dat het derhalve van groot belang is, de deskundigen van alle natiën uit te noodigen om tot de ontwikkeling van de nuttigste aanwendin gen der Voltasche kolom mede te werkenbesluit de Presidentdat eene premie van 50,000 fr. bestemd wordt voor dengene die eene ontdekking doet welke de Voltasche kolom met weinig kosten dienstbaar zal makenhetzij voor de nijverheid als bron van warmte, hetzij voor de verlichting, hetzij voor de scheikunde hetzij voor de werktuigkundehetzij voor de geneeskunst. Deskundigen van alle natiën mogen mededingen naar den prijsdie over vijf jaren zal worden toegewezen. Er zal eene Commissie benoemd worden om de ontdekking van elk der mededingers te onderzoeken en na te gaan of zij aan de vereischten voldoet." In eenen brief uit Parijsdoor een geacht Belgisch blad ontvangen leest men, dat bij een eerlang uit te vaardigen besluit van den President bepaald is dat de Voorzitters der Geregtshoven met hun 75ste en de overige leden der regtcrlijke magl met hun 70ste levensjaar zullen worden op pen sioen gesteld. Tot nog toe was uit ontzag voor de onafzetbaarheid der reg ters zoodanige bepaling niet gemaakt. Het organiek decreet op de drukpers is thans, zonder de minste wijzi ging, in de officiële wettenverzameünghet Bulletin des Loisopgenomen. Aan de rijksschool voor den mijnbouw is eene inrigting lot ontleding of toetsing van metalen verbondenvan welker werkzaamheden jaarlijks een verslag wordt openbaar gemaakt. Het verslag over 1851 vermeldt onder anderen de uitkomst van het onderzoek van onderscheiden monsters Engelsch koper bestemd tot bet koperen van zeeschepenhet is bevonden dat dit koper zeer onzuiver was en veel arsenicum inhield, en daaraan wordt deszelfs schie lijke vertering in het zeewater toegeschreventerwijl Russisch en Noor- weegsch koper van schadelijke inmengselen zuiver bevonden is. De Heer Dupin, de Voorzitter der gewezen Wetgevende Vergadering, die zich sedert de besluiten omtrent de goederen der familie Orleans tegen het gouvernement heeft verklaard, heeft aan het Journal des Débats geschreven dat hij verlangt voor de aanstaande verkiezingen niet in aanmerking te komen. Het Protestantsche Diakouessen-huis alhier in een uitgestrekt gebouw in de voorstad Sb Anloine gevestigd, heeft zich, zooals de naam ook aan duidt, vooral tot taak gesteld, om jonge zusters op te leiden tot het zoo moeijelijk werk der verzorging van zieken en kinderen. Het omvat eene zaal

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2