leydsche courant. N°. 26. MAANDAG, 1 MAART. 1852. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BISXENLAXDSCHK BERIGTEiV. LEY DEN, 28 Februarij. Zitting van den Gemeenteraad van lieden. Afwezig de HH. P. H. Baron Taets van Amerongen en G. H. Ysselsteyn. De Notulen van de vorige Vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. De Burgemeester doet rapport omtrent een bezoek door HH. Burgemeester en Wethouders in het Heilige Geest en Armen AVees- en Kinderhuis, naar aanleiding van art. 179 der Gemeentewet, waaruit de doelmatige inrigting van dit gesticht blijkt en waarbij tevens de zorg die M™ Regenten en Vn Re gentessen voor de gealimenteerden in dit Godshuis aanwenden, wordt aangetoond. De Burgemeester deelt mede 1°. Eene dispositie van Gedeputeerde Staten van Zuidholland van den 3den Fehruarij dezes jaars (Prov. Blad n°. 23) houdende voorschriften omlrent de beschikking over den post voor Onvoorziene Uitgaven op de gemeente- begrooting uitgetrokken, en omtrent het doen van af- en overschrijvingen op de posten dier begrooting. 2°. Eene resolutie van Gedeputeerde Staten van Zuidholland van den. 10 Februarij 1852 (Prov. Blad N°. 29), waarbij worden medegedeeld voor schriften, door de Gemeentebesturen in acht te nemen bij hunne voordragten tot heffing van plaatselijke opcenten op de rijks personele belasting en van andere plaatselijke belastingen. 3°. Eene dispositie van Gedeputeerde Staten van Zuidholland van den 27 Januarij 1852, G. S. N°. 27, waarbij de gemeente-rekening over 1850 wordt goedgekeurd. 4°. Eene missive van den Minister van Binnenl. Zaken van den llden dezer maanddaarbijals door den Koning gemagtigdkennis gevende dat het Z. M. voorkomt, dat het Gemeentebestuur, buiten medewerking van Gede puteerde Staten over den post van onvoorziene uitgaven niet kan beschikken dan tot het overschrijven op begrootingspostenwaarop de begrooting zelve overschrijving veroorlooft. 5°. Eene missive van de afdeeling Leyden en omstreken der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, van den 12d(,n dezer maand, waarhij hij den Raad bekend maakt met eene missive geschreven door de A'crceniging der Genees- en Heelkundigen binnen deze stad dd. 12 Aug. 1848, houdende mededeeling dat dezelve vereeniging eenparig besloten heeft om de tot nog toe gebruikelijke bezoeken aan de huizen van de respective leden van den Raad dezer stadtijdens de vacature van de betrekking van Stads- DoctorStads-Chirurgijn of Stads-A'roedmeester voor het vervolg te doen op houden, daar zij vermeent dat door eene sollicitatie bij requeste de Raad genoegzaam bekend wordt met de personen die bereid zijn zich met die betrekking te belasten. 6°. Eene gemotiveerde aanbeveling opgemaakt door HH. Curatoren van het Stedelijk Gymnasium voor de betrekking van Claviger. En zijn deze aangenomen voor kennisgeving. De Burgemeester legt verder over diverse stukken welke ter inzage van de leden in de leeskamer zullen worden nedergelégd. De Burgemeester stelt aan de orde van den dag. 1°. De benoeming van den Claviger bij het Gymnasium. En hebben voor deze benoeming, nadat tot stemopnemers met den Burge meester waren aangewezen de HH. Krantz, Lisman en Adriaans, drie stem mingen plaats. Bij de ls,e stemming verkrijgt J. A. Alenson 9A. A. van AVerkhoven 8 en A. Huge 6 stemmen; bij de 2de vrije stemming worden de stemmen gelijkelijk uitgebragt, bij de 3de stemming wordt A. A. van Werkhoven met 12 stemmen benoemd, terwijl 11 stemmen op J. A. Alen son werden uitgebragt. 2°. De vervulling van het vacerend Stads-doctoraaten worden tot de stemming overgegaan zijnde, hiervoor IS stemmen op Dr. L. D. Frenay, thans Adjunct-Stadsdoctor uitgebragt en 7 stemmen op Dr. G. AV. A. Plaat, en is aldus eerstgenoemde benoemd. 3°. De Concept-acte van borgtogt van den Ontvanger. En is dezelve algemeen goedgekeurd. 4°. AVijzigingen in het Reglement van het Stedelijk Gymnasium. En zijn deze door HH. Curatoren van hetzelve voorgedragen aangenomen. 5°. Plaatselijke verordening regelende den werkkring der vaste Commissien. En is deze voor zoo veel de algemeene bepalingen aangaat aangenomen. Heden werd alhier de 55ste verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden op de gebruikelijke wijze gevierd. Z. 51. heeft bij besluit van den 265leo aan den Heer C. Leembruggen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid vpn de Kamer van Koophan del en Fabrieken alhieronder dankbetuiging voor zijne in die betrekking bewezen diensten. AAYj vernemen zoo evendat de Heer LobscheidZendeling van het Barmensch Zendelinggenootschap in Chinadoch thans met verlof voor korten tijd in Europa geweest zijnde, en zich gereed makende om weder naar Azie terug te keeren, zich voorstelt eenige mededeelingen over de uitbreiding van het Evangelie in China ook aan onze stadgenooten voor te dragen, op AVoens- dag e. k. den 8deD STaart, waartoe wij de belangstellenden in deze groote zaak gerustelijk durven uitnoodigen. (Zie voorts de Advertentie hierachter.) De Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland heeft ter kennis gebragt, dat de visscherij zal gesloten zijn van den i9tcn April lot en met den 14dcn Mei eerstk. Den 14den April zal te Madrid het rijke Slunt-kabinet van Don Jozé Garcia de la Torre, Oud-51inister van Justitie, verkocht worden, dat bijna 30,000zoowel Spaansche als vreemde munten bevat. Omtrent het zendelings-wezen in de Engelsche Oost-Indiën wordt het volgende medegedeeld: Sedert den aanvang, alzoo gedurende een tijdvak van 50 jaren, zijn er 260 vaste punten daargesteld, waar 403 zendelingen werk zaam zijn, 551 inlandsche Predikanten staan hen ter zijde; zij hebben 309 gemeenten gesticht, die 17,356 leden tellen, welke de kern eener bevolking van 103,000 zielen uitmaken. In 1345 scholen worden 83,700 knapen, en in 354 scholen, 11,500 meisjes onderwezen. De geheele Bijbel is in 10, het Nieuwe Testament in 15 talen overgezet, en er begint zich in die talen eene Christelijke litteratuur te ontwikkelen, die in 25 drukkerijen werk geeft. Derde Vervolg van het beheer en den staat van Ned. Indië (zie ons nommer van 2325 en 27 dezer). De rcgterlijke magt wordt uitgeoefend door de volgende regtbanken en gereglen: Java (met uitzondering van Soerakarta en Djokjokarta). Districts- geregtenbestaande uit een inlandsch hoofd als regler en eenige Inlanders als raadslieden. Regentschaps-geregtenbestaande uit den regent of onder regent en eenige raadslieden volgens inlandsch gebruik door den recent te bepalen; voorts door den panghoeloe of priester die dezen vervangt en door den djaksa (inlandsch fiscaal). Landraden, zamengesteld uit den resident of den adsistent-residentals voorzitter, en de regenten van de verschillende regentschappen of andere door den Gouvern.-Generaal aan te wijzen voorname inlandsche hoofden, als leden, bijgestaan door eenen Europeschen ambtenaar als griffier, en voorts door een hoofd-panghoeloe of den priester die dezen vervangt, als adviserend lid, zoomede door del; hoofd-djaksa of djaksa. Regtbanken van omgang, een in elk gewest, bestaande uit eenen Nederland- schen regter als voorzitter, die verscheidene gewesten onder zijn regtsgebied heeft, welke hij op gezette tijden, vergezeld van eenen Nederlandschen griffier bezoekten voorts uit de voornaamste en bekwaamste inlandsche hoofden als leden, door den Gouvern.-Generaal benoemd. Eindelijk worden die regtbanken bijgestaan door den hoofd-par.ghoeloe of den priester die hem vervangt, als adviserend lid, en door den hoofd-djaksa of djaksa. Voor ge heel Java en Madura waren 4 omgaande regters. Residents-geregtenen voorts nog Raden van Justitie, te Batavia, te Samarang en een te Sourabaija, bestaande uit Nederlanders. Te Soerakarta en Djokjokarta en in de Bui tenbezittingen zijn deze instellingen weder naar plaatselijke gelegenheid gewijzigd. A'oor geheel Nedcrlandsch Jndie en onderhoorighedenis het hooggeregtshof van Nederl. Indie gevestigd te "Bataviadat als opperste regtbank, belast is met het toezigt op de bedeeling des regts in geheel Nederl. Indie. De procureur-generaal bij het hooggeregtshof is het hoofd der rcgstpolicie in geheel Nederl. Indie, en als zoodanig heiast met de zorg voor eene spoe dige en krachtdadige uitvoering van al hetgeen, betrekkelijk dat onderwerp, in de wettelijke bepalingen op de strafvordering is voorgeschreven. De middelen van policie kunnen voornamelijk sedert de uitbreiding van verschillende cultures, waardoor de bemoeijingen der onderscheidene ambte naren zeer zijn uitgebreid, niet overal als voldoende worden beschouwd. Eene algemeene aanvulling zou gepaard gaan met groote uitgavenen daarom

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1