LEYDSCHE COURAN VRIJDAG, 27 FEBRUARIJ. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. c. LEYDEN, 26 Februarij. In de Amsterd. Cour. leest men bet volgend particulier berigt uit 's Gra- venbageDoor de dagbladen is gemelddat Z. M. dezer dagen door den President der Fransche Republiek benoemd is tot Grootkruis van het Legioen van Eer. Dit is blijkbaar onjuist, want Z. M. was dit reeds sedert eenen zeer geruimen tijd. Tot deze vergissing kan welligt aanleiding hebben gege ven, dat onlangs door den President de decoratie dier orde veranderd of liever teruggebragt iszoo als zij vroeger was. Deze hernieuwde decoratie numet de Keizerlijke Kroon, het afbeeldsel des Keizers, enz., zal waarschijnlijk door den President aan Z. M. dezer dagen zijn toegezonden. Ds. van Schaick en familie zijn den 24sttn van den Helder, per schip Suriname, naar Suriname vertrokken. Souvenirs de la France Piapoleonniennete Rotterdam bij den Boekhandelaar S. van Reyn Snoeck uitgegeven, herinnert op eene waarschu wende wijze het dwangjuk des Franschen Keizers. Uit officiële en andere ge loofwaardige bronnen toont de ongenoemde schrijver aan boe, onder Napo leon's overheerschingpersoonlijke en godsdienstvrijheid en vrijheid der druk pers nog slechts in naam hestondenhoe hij het openhaar onderwijshet eigendomregtde volksvertegenwoordiginghet beleid des regtshet open baar beheer, handel en nijverheid, het openbaar crediet en de betrekkingen met het buitenland aan zijnen ijzeren en zelfzuchtigen wil onderwierp, en hoe eindelijk dezelfde Senaat, die in 1802 zijn gezag voor den tijd van tien jaren verlengde, terwijl hij hem Frankrijk en Europa's redder noemde, twaalf jaren later zich verpligt zag hem en zijne familie van den troon ver vallen te verklaren. Met belangstelling zal men deze bijeenzameling van feiten lezenen in meer dan één opzigt kunnen daaruitin onze dagennuttige lessen getrokken worden. In de op gisteren gehouden algemeene vergadering van de Aandeelhou ders van den IIoll. Spoorweg, onder voorzitting van den Heer D. Borski, is medegedeeld, dat in het beheer steeds de meeste spaarzaamheid wordt in acht genomen. Gedurende 1851 heeft de exploitatie een voordeel opgeleverd van 413,388, waarvan, na aftrek der renten voor de verschillende leenin gen, ten bedrage van ƒ214,993, een batig slot overblijft van ƒ198,844; welke over het kapitaal der maatschappijvan 6,500,000een dividend van 3050 per aandeel of ruim 3 pCt. geeft. De Heer Brouwer Ancher, aftredend Commissaris, is als zoodanig herkozen. Een brief uit Singapore meldt, dat de zeeroovers en de tijgers er nog altijd eene zeer onaangename rol spelen. Laatstgemeldcn zouden zelfs in den naasten omtrek der stad wandelen, als of dat hun particulier domein ware. De overland Free-Press achtte het goed, dat een tijger eens een der rege- rings-personen tot zijn ontbijt nam, opdat er aan de landplaag een einde werd gemaakt. De Engelschen deden veel moeite om op Laboan den ka- toenbouw in te voerentrouwens dat doen zij overalwaar zij er de gelegen heid toe hebben. Te Hong-Kong kwamen in de eerste week van December drie Amerikaan- sche snelzeilers aan. Een van henop 6 December aldaar gearriveerdbragt Engelsche dagbladen mede 4 dagen jonger dan die welke de overlandpost leverde. »Die vliegende wolk" was met eene bemanning van slechts 18 manvan San Francisco over den groolen Oceaan gezeild. Men wachtte in genoemde maand nog een 6-tal zulke schepen. De Noord-Amerikanen leggen er zich op toe, om de hoofd vracht-vaarders der geheele wereld te worden en zij hebben ook het geloof dat zij hun doel zullen bereiken. Dit is zekerdat de Europesche scheepsbouwmeesters en rea ders hieraan wel denken en al hunne krachten inspannen mogen tegen broe der Jonathan. De opstand in China is nog niet gedempt. Inmiddels geraakte de Keizer in poëtische geestdrift en bezong de daden van eenige zijner Veldheeren. Z. M. alleen is daartoe in staat, wijl geen enkele der overige millioenen Chinezen, van die heldendaden iels weet. ArnstCour.) Tweede Vervolg van bet beheer en den staat van Ned. Indië {zie ons nommer van 23 en 25 dezer). Militair Beheer. Landmagt. De Gouv.-Generaal is Opperbevelhebber van de Landmagt in Nederl. Indië, en is gehouden zich te gedragen naar de algemeene of bijzondere bevelen, welke van den Koning uitgaan. Onder hem is met het regtstreeksche bevel belast een commandant van bet Indische leger. De Gouvcrn.-Generaal is verpligt, omtrent militaire zaken, voor zooveel noodig, het advies van dezen commandant in te winnen. Strijdig met diens advies beslissendemoet hij de motiven opnemen in het besluit, de beslissing bevattende. Voor het militair beheer is Java verdeeld in drie militaire afdeelingen. De zamenstelling van het Indische leger wordt door den Koning bepaald. Dat leger bestaat uit 22 liataillons infanterie, eenige batterijen en ettelijke compagnien vesting-artillerie, eenregement cavalerie en een corps sapeurs, te zamen, op voet van vrede, sterk ruim 20,000, en op voet van oorlog 30,000 officieren en manschappen. Het Europesche gedeelte wordt voltallig gehouden, wat de officieren be treft, door het zenden van door den Koning benoemde officieren uit Neder land en door benoemingen in Indie, welke laatste alle geschieden door den Gouv.-Generaalonder 's Konings goedkeuringen wat de onderofficieren en manschappen betreftdoor het zenden van troepen uit Nederland en door engagementen en reëngagementen in Indie. Het inlandsche gedeelte bestaat uit AmboinezenBoeginezen en Javanen Mad urezenMaleijers, Soendanezen enz. daaronder gerekend) en wordt voltal- lig gehouden door werving van vrijwilligers in onze bezittingen en door reëngagementen. Het leger bevond zich overigens bij het einde van 1849 in eenen voldoen den staatonder het bevel van den Luitenant-Generaal Z. II. Karei Bernard Hertog van Saksen-Weimar-Eisenach. Voor zedelijke en wetenschappelijke behoeftenwordt gezorgd door verstrek king van boeken en instrumenten tegen betaling. Sedert Julij 1843, toen de maatregel op een vasten voet kwam, tot ultimo 1849, zijn voor de aan zienlijke som van f 60,000 aan boekenkaarten en instrumenten onder het leger verspreid. Bij den generalen staf, de directie der genie, de directie der artillerie, de commandanten der artillerie te Batavia, Samarang, Soerabaija en Padang, de artillerieschool te Weltevreden (Batavia) en den chef der geneeskundige dienst, bestaan bibliotheken, zamengesteld uit werken, zoowel over alge meene als over de bijzondere, tot elk dezer deelen van militair beheer be trekkelijke vakken van kennis. Zij zijn op kosten van den Lande aangelegd, worden steeds op de hoogte der wetenschap gehouden, en sedert 1849 in du voornaamste garnisoensplaatsen aangelegd. Voorts zijn daar meet- en teekenkundige instrumenten bijgevoegd, tot het doen en in teekening brengen van militaire opnamen. In 1849 zijn dien ten gevolge boekwerken en instrumenten besteld voor 18 zulke garnizoens-biblio- theken voor officieren. In dat jaar werd ook de grond gelegd voor garnizoens-bibliotheken voor onderofficieren en soldaten, te bestrijden uit de fondsen der canlines. Bij de geneeskundige dienst bestaat te Batavia een anatomisch, pathologisch kabinet, dat op ultimo 1849 reeds 259 belangrijke specimina lelde. Ook bestaat er eene artillerie-school te Bataviaen garnizoens-scholenen eene inrigting tot het geven van eene militaire opvoeding aan kinderen van het mannelijk geslacht van Europesche afkomst, in Nedcrlandsch Indië geboren, die te gelijker tijd, behalve het noodige schoolonderwijs en zedelijke oplei ding, onderrigt genieten in verscheidene ambachten. Deze kinderen moeten eenigen tijd in de militaire dienst doorbrengen; na a/loop van dien lijd kun nen zijdesverkiezendede verkregene kennis benuttigen in eenig ander middel van bestaan. Behalve het leger, heeft men nog a. schutterijen, waartoe behooren alle Europeanen, of daarmede gelijkstaande personen en hunne afstammelingen, die hun 16de jaar bereikt hebben en bun 45ste nog niet zijn ingetreden. Bij uitzondering bestaat te Pasoeroean ook eene compagnie schutterij uit Javanen en Madurezen. b. Papangers te Batavia. Dit corpszamengesteld uit vrijgegeven slaven, Maleijers, Mooren, Bengalezen en hunne afstamme lingen die hun 16dc jaar zijn ingetreden en hun 40ste nog niet hebben bereikt, is reglementair eene inlandsche schutterij en staat dan ook, behou-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1