LOTING voor de NATIONALE MILITIE. Minister van Openbare Werken en de Noorder-Spoorw eg-Maatschappijvolgens welke deze eene vertakking van den Noorder-Spoorweg van Douai naar Rheims en eene van Amiens naar Boulogne zal aanleggen, waardoor ook het vervoer van Parijs naar Keulen en naar Brussel eenigermate bespoedigd zal worden. Daarentegen heeft die Maatschappij eene verlenging van den duur der concessie van de voordeelige Noordhaan tot negen en negentig jaren, bedongen. Deze overeenkomst is hoogst gcwigtig, vermits zij voor den han del en de nijverheidsbeweging de gunstigste gevolgen moet hebben. Men be schouwt ze als eene politieke gebeurteniswant het huis Rothschildhetwelk sedert 1848 zich van die zaken had onthouden, zal niet dan na rijpe over weging aan onderscheidene ondernemingen deel nemenwelke aanzienlijke kapitalen, ruim 70 millioen, zullen vereischen. De Hertogin v. Orleans heeft den volgenden brief aan den President der Republiek geschreven, waarbij zij de dotatie van 300,000 fr. jaarlijks, van de hand wijst, welke ten haren behoeve was gehandhaafd in het decreet van 22 Jan. jl. «Mijnheer! Aangezien ik u het regt niet toeken om mijne familie te be- roovenken ik u evenmin het regt toeom mij in Frankrijks naam eene dotatie te verleenen. Ik weiger de dotatie. Helena v. Orleans." De echtheid van dezen brief wordt echter door sommigen betwijfeld. De Heer BoucherAdministrateur van de goederen der familie Orleans is in hechtenis genomen, omdat hij, zooals de Constitutionalofficieel mededeelt, oproerige geschriften had verspreid. De invoerregten hebben gedurende de vorige maand fr. 10,287,349 be dragen, tegen fr. 8,211,145 in Januarij 1851, en fr. 9,265,975 in Januarij 1850eene vermeerdering die door de Regeringsorganen als een weldadig gevolg der nieuwe orde van zaken beschouwd wordt. De uitvoer daarentegen is in Januarij niet naar evenredigheid toegenomen. -De Regering heeft zijne 9 Candidaten voor de Wetgevende Kamervoor het Departement der Seine bekend gemaakt. Er bevinden zich geen bekende namen onder; een, de Heer Moreau, had in de voorgaande Kamer tot de gematigde oppositie behoord. De Minister van Financiën heeft aan de verschillende gestichten van liefdadigheid in de hoofdstad doen toekomen eene som van 20,790 fr.voort spruitende uit de besparingen en bezuinigingen, die gebragt zijn in hetgeen de leden der Wetgevende Vergadering in het jaar 1851, gedurende den loop der zittingen, aan ververschingen gebruikten; eene gelijke uitdeeling heeft ook in vorige jaren plaats gehad. -- De nieuwe Engelsche Gezant, Lord Cowley, is alhier aangekomen. Aan het Ministerie van Openbare Werken is een som toegestaan van 265,000 francs; tot aankoop van meubelen, zilverwerk, linnen en keuken- goed, ter vervanging van 'l geen in 1848 in het Paleis der Tuillerien is ver nield. En 123,000 fr. voor de kosten ecner Tentoonstelling van schilderijen in 't Palais-Royal. De Prefect van de Seine heeft, even als den 5dcn Januarij 11.Woensdag een feest op 't Stadhuis gegevenwaarop evenwel 't getal der genoodigden nu de 4000 niet te boven ging! Het kasteel van St. Cloud waar de President des zomers verblijf zal houden, wordt zeer verfraaid. Niet de Heer Guizot, zooals gemeld was, maar de Heer Salvandy zal de intreê-rede van den Heer Berryer in de Academie beantwoorden. Veel opzien maakt het, dat 6 Raadshecren bij het Hof van Appel te Algiers uit hunne betrekking ontslagen zijnmen weet niet wat hunne mis daad is. Reeds hebben meer dan 3000 galeihoeven van de 6000 zich vrijwillig aangebodenom naar Guyana gedeporteerd te wordendeze behooren meest tot het bagno te Rochefort, hetgeen daarom terstond zal ontruimd worden. Een driejarige patrijshond, die van zijne eerste ontwikkeling af, allerlei vreemde kuren had, welke eene soort van krankzinningheid aanduidden, heeft zijn leven door zelfmoord geëindigd. Met zijnen meester op weg zijnde is hij naar de rivier geloopen en hoe deze hem riep, een eind ver gezwommen en zich toen laten wegdrijven. Zijn meester heeft nog getracht hem levend te grijpen, doch te laat. Een Geneesheer heeft den hond ontleed en het is gebleken dat de toestand der hersenen veel overeenkomst had met die van krankzinnigen; dat zij zeer verweekt waren en een soort van blaaswormen bevatten. La Pres se). SPANJE. MADRID 16 Februarij, Er zijn allerhande ongunstige geruchten in omloop als van eene poging om de Koningin te vergiftigen, dat II. M. afstand zou doen van den tr,oon en een regentschap zou worden aangesteld enz. De Koningin is reeds tweemaal in een open rijtuig uitgereden. Woens dag zal zij den plegtigen togt naar de kerk van Atocha ondernemen. Te Valencia hebben bloedige tooneelen plaats gehad wegens de inning der belasting; op het platte land verzetten de landlieden er zich gewapender hand tegen. De Kapiteins-Generaal van sommige provinciën hebben onderscheiden proclamatiën in beslag genomen, welke doelden op eene verandering der Re gering en geteekend waren op 2 Februarijden dag van den aanslag van Merino. Een telegraphisch berigt van den IS11511 meldt, dat H. M. vergezeld van haren Gemaal, de kerk van Atocha bezocht heeft, te midden van de grootste geestdrift en vreugde der bevolking. ITALIË, ROME, 10 Februarij. Bij besluit van den Paus van den 7(lenis bepaald dat over dit jaar belas ting voor 14 maanden zal worden gevorderd dat de belasting op het zout weder tol hetzelfde bedrag als in 1847 verhoogd wordt; dat van koloniale producten een accijns zal geheven worden, zelfs in die steden welke volgens de bestaande bepalingen van zoodanige belasting vrijgesteld waren; en dat de gemeenten in dit jaar eene buitengewone bijdrage van 250,000 scudi in de schatkist zullen storten. Deze maatregelen, waarmede men in de geldelijke moeijelijkheden denkt te voorzien, zouden onverwijld, en wel met den ll(l('n dezer maand, in werking komen. In Zwitserland en Baden worden wederom soldaten aangeworvenom bij ons leger in dienst te treden. BEIJEREN. In de provincie Beneden-Frankenland heerscht onder het landvolk een alge- meene nood, die zeer veel bezorgdheid baart. Hetzelfde droevige berigt ont vangt men uit een groot gedeelte van het Keurvorstendom Hessen en het Hertogdom Nassau en uit Thuringen. De mislukte oogst der aardappelen en de duurte van de andere levensbehoeften hebben de middelen der armere volks klassen bijna geheel uitgeput. Ook uit Wurtemberg worden de klagten over de toenemende verarming der geringere en zelfs der middenklassen hoe langer hoe bedroevender. ®©§TENKIJK, WEENEN, 20 Februarij. Z. M. heeft de verordening omtrent de militaire scholen goedgekeurd er zullen 12 hoogere en 12 lagere inrigtingen bestaan voor krijgskundig onder wijs, 4 kadettenscholen en 4 militaire Akademiën. De regering is van plan weder eene nieuwe leening uit te schrijven, en wel binnen eene maand tijds; men weet echter niets, noch van de voor waarde noch van het bedrag. Den 8stcn overleed te Strakonitz in Bohemen de oudste inwoner F. Mur- gel, in den hoogen leeftijd van 108 jaren. Gedurende 50 jaren was hij soldaat, nam in den ouderdom van 70 jaren zijn ontslag, kwam zich hier vestigen en was tot in 1848 als daglooner werkzaam. ia A M 28 !T CJ. 19 Februarij. Gisteren en heden is de aftogt der Oostenrijksehe en Pruissische troepen van hier begonnen. Het lst<! balt. van het 8ste Pruissische reg. kwam heden morgen van Rendsburg alhier aan, en vertrok heden middag naar Prenzlau; een 2dc batt. zal heden avond alhier aankomen en morgen naar Kustrin marcheren. Een gedeelte der Oostenrijksehe artillerie en ruiterijmet 2 comp. inf. ter defking der artillerie en bagage, passeert heden de Elve op drie punten en marcheert over Brunswijk naar Bohemen. De Oostenrijksehe inf. vertrekt den 2östen Febr.dagelijks een batt. per spoortreinnaar Bohe men. Op den 2dcn Maart zullen al de vreemde troepen de Elve zijn overgetrokken; slechts een klein detachement zal te Altona terug blijven, I ter dekking van het lazareth. STABS BERIGT, BUBGEMEESTEPi en WETHOUDERS van LIIYDEN, ontvangen heb bende de alphabetische naamlijst van alle de personen, die aan de ligting der Nationale Militie, van dezen jare 1852, deel moeten nemen; brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendat voornoemde naamlijst ter visie van elk en een'iegelijk zal liggen, in een der vertrekken van het Raad- huis, van Maandag den 16dfn tot Dingsdag den 24stcn Februarij aan staande, 'smorgens van 10 tot des namiddags ten 3 ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstan digheden mogten voorkomen, die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, hiervan aan den Heer Kolonel Militie Commissaris kennis te geven; alsmede, dat de loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuisen wel: Op Woensdag den 25slfn Februarij 1852, des Morgens ten 10 nre, voor de ingeschrevenenwier familie-naam begint met de letters: A, B, C, D. E, F, G, H, 1, J, K en L; en Donderdag den 20stcn Februarij 1852, des Morgens ten 10 ure, voor de ingeschrevenen, wier fainilie-naam begint met de letters: M, N, O, P, Q, R, S, T, IJ, V, W, X, Y en Z. Zullende ieder opgeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorz. plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze ken nisgeving uitgedruktterwijl door hen w ier woningwegens onnaauwkeu- rige opgave, niet is te ontdekken, en welke uit dien hoofde zoodanig biljet niet hebben ontvangen, hetzelve twee dagen vóór den dag der loling, ter Secretarie kan worden afgehaald. Hebbende alle de lotelingen het regt, om bij de oprolling van de loting-nommers op den 25sten Februarij 1852, 'smorgens ten 9 ure, zich te komen overtuigen, dat al de nommers, welke daartoe worden vereischt, werkelijk zijn opgerold. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd, alle degenen, wicn zulks moge aangaan, om tot de loting op te komen op de plaats, den dag en het uur, in het oproepings-biljet vermeld, en redenen van vrijstelling hebbende, dezelve alsdan aan den Heer Kolonel Militie-Commissaris op te geven. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voorn., Leyden, 16 Februarij 1852. De Burgemeester VAN EIMBUBGSTIRUM, De Secretaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3