2.068,810 guldens, ƒ2,068,810; 2,051,400 halve cents, 10,257; B. Voor rekening van bijzondere personen 3,629,478 rijksdaalders, 9,073,695; 56,338 guldens, ƒ56,338; zijnde dus aan zilveren standpenningen en kope ren pasmunt, geslagen voor een bedrag van 11,254,137.50. Bovendien zijn geslagen 2506 dubbele gouden Willems, 10,016 gouden Willems en 10,006 halve. Men leest in de Stciats-Cour. de volgende waarschuwing: De Minister van Financiën, in ervaring gekomen zijnde, dat de advertentie, voorkomende onder N°. 7132 van de N. Rott. Cour. van den lstc" Dec. 1851, N°. 326, houdende aanvrage tot het bekomen van agentenzoo het heetin ecne ge vestigde zaak, welke zoowel in steden als ten platten lande waargenomen kan worden, onder adres aan het bureau der voornoemde Courant, afkomstig is van het zich noemende Hoofdbestuur der Industrie-Compagnie gevestigd te Hamburgmet het doel om de personenwelke het agentschap aannemen te belasten met de plaatsing hier te lande van de loten eener aan die In dustrie-compagnie verbondene loterij van fabriekgoederen en aangezien wer kelijk reeds ingezetenen, door voorgespiegelde voordeelen verlokt, zich, in strijd met de wet, met dat agentschap hebben ingelaten en deswege tot de bij de wet bedreigde straffen zijn veroordeeld. Waarschuwt bij deze de ingezetenen, om zich te onthouden van alle agentschap voor buitenlandsche loterijenvan welken aard ookaangezien hel collecteren, directelijkonder welke benaming ook, voor loterijen buiten 's lands aangelegd zelfs het doen uitgeven of verspreiden van eenige berig- tcn plans of advertentien van zoodanige vreemde loterijen, bij de wet van den 23s,cn Julij 1814 op de daarbij bedreigde geldboete of gevangenisstraf is verboden zijnde bij diezelfde wet bepaalddatin geval van overtreding 1/3 van de op te leggen boete zal komen ten voordeele van den aanbrenger en 1/3 ten voordeele van de algemeene armen der plaats, waar de calange geschiedt. Het Provinciaal Geregtshof in Z. Holland heeft J. van Vliet, ter zake van moedwilligen doodslag op zijne vrouw gepleegd, veroordeeld tot het zwaajjen met het zwaard over het hoofd en 10 jaren tuchthuis-straf. - Het aandeel der provincie Zuidholland in het aantal miliciens, over dit jaar in 't geheel ten bedrage van 7987, wordt bepaald op 1467 manschappen. Men verneemt dat Sir Ahercromby, nieuw benoemd Britsch Gezant eerstdaags wordt verwacht. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. De inkomende en uitgaande regten op Java en Madura hebben over de eerste elf maanden van 1851 zuiver opgebragt eene som van 5,996,157.47j zijnde 1,341,310.19 en 1,354,182.41) meer dan over hetzelfde tijdvak in de jaren 1849 en 1850 is ontvangen. Tweede Btamer der Staten-Gcneraal. Zitting van Zaturdag 21 Februarij. In deze zitting (zie onze vorige) is dc beraadslaging over de afzonderlijke j artikelen van het wets-ontwerp tot regeling der zaken van de voormalige wees- en tnomboir-kaincrs voortgezet. Na de aanneming van die artikelen is het wets-ontwerp in zijn geheel met 44 tegen ééne stemdie van den lieer van Lyndenaangenomen. Door de Commissie voor de petitien is ver slag uitgebragt omtrent een aantal adressen, waarvan het meerendeel de aanhangige armenwet betreft. De Commissie van Rapporteurs, belast met het uitbrengen van een verslag, nopens het voorstel van den Heer Fremery, c. s.wegens eene wij ziging der belasting op het geslagtis bij meerderheid van stemmen tot het besl uit gekomen der vergadering aan te raden dat voorstel op nieuw en tot een nader onderzoek, naar de aldeelingen te verzenden. De genoemde meerderheid acht het twijfelachtig, of een voorstel als het onderwerpelijke wel alleen op grond van ontijdigheid ter zijde kan worden geschoven, en rekent het onstaatkundig, de verdere beraadslaging te smoren over een denk beeld, welks verwezenlijking in zoo vele verzoekschriften met zoo veel na druk is aangeprezen. Door de Ileeren Boissevain en Ivooy en een aantal andere handelaren te Amsterdam gevestigd, is een adres bij de Tweede Kamer ingediend, strek kende om ter zake van de daarbij ontvouwde redenende leden der Kamer dringend te verzoeken, het aan baar voorgedragene wets-ontwerp betref fende het muntstelsel in Neêrlands Indie te willen goedkeurenuithoofde van het groote belang, 't welk de Nederlandsche scheepvaart, handel en nijver heid hebben bij eene op vaderlandsehe goede trouw en eerlijkheid rustende regeling van dit onderwerp. Zitting van Maandag 23 Februari'j. In deze zitting zijn ingekomen twee wets-ontwerpenhet een tot vaststel ling van het nadeelig slot der staatsinkomsten en uitgaven over 1849, het andere tot goedkeuring van een verdrag van scheepvaart en handel tusschen Nederland en Pruissen en andere Staten van het Duitsehe Tolverbond. Nog is ingekomen een verslag wegens de werkzaamheden van het Mnnt-collegie over 1851. Het wets-ontwerp tot regeling der gevolgen van door den militairen straf- regter uitgesprokene veroordeelingen bij herhaling van misdaad of wanbedrijf is met 51 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren: van Goltstcin, van Dam van Isselt en Wintgens. De vergadering heeft vervolgens beraadslaagd over het in overweging ne men van het voorstel van den Heer de Fremery en 9 andere leden tot afschaffing van den accijns op het geslagt van varkens cn schapen. Nadat eene motie van orde om die beraadslaging alsnog uit te stellen was afge stemd, is met 49 tegen 4 stemmen tot het in overweging nemen van het bedoelde voorstel besloten. Tegen hebben gestemd de Heerenvan VoorstGroen van Prinsterervan Dam van Isselt cn van Lynden. Daarna is 'iet wets-ontwerp tot goedkeuring eener dading over een domein grond in den polder Stoppeldijk, met algemeene stemmen aangenomen. Morgen zalna de beraadslaging over het wets-ontwerp betrekkelijk de electo-magnetische telegraphen-linientot de behandeling van een aantal bij de Kamer aanhangige naturalisatie-wetten worden overgegaan. Zitting van Dings dag 24 Februarij. De beraadslagingen over het ontwerp der Telegraphen zijn gehouden. Men is gevorderd lot art. 4. De zitting duurt voort. AMSTERDAM, 22 Februarij. Men verneemtdat er eene Commissie is zamengesteld tot voorlichting van den Minister van Marine omtrent eenige puntende zeemagt van den Staat betreffende, bestaande uit Z. K. II. Prins Hendrik, als Voorzitterden Schout-bij-Nacht titulair S. 11. van Frankden Kapt. ter zee A. J. de Smit van den Broecke; de Kapt.-Luits. ter zee C. J. Berghuis en B. G. Escher; de Luits. ter zee lste kl. J. C. Pieterse en II. Campden Hoofd-Ingenieur der Marine A. E. Tromp en dien der 2de klasse II. G. Jansen, benevens den Officier van Administratie der lste kl. J. E. Kempe. Deze Commissie is tegen morgen alhier bijeengeroepen. BUITEiVLAlYDSClIE BERIGTEN. EMKSEEAN®. LONDEN, 21 Februarij. In dc lieden nacht plaats gehad hebbende zitting van het Lagerhuis heeft het Ministerie eene nederlaag geleden, daar bij de voordragt van wet, nopens de militie, een amendement van Lord Palmerston is aangenomen, strekkende, om het woord: plaatselijke uit de wet te ligten. zoodat, in stede van «plaatselijke mililiende ligting het'aanzien zal hebben als die voor een geregeld legeren de wet zich ook tot Ierland en Schotland zal uit strekken. Onmiddellijk na de aanneming van dit amendementheeft Lord John Russell zijn ontslag ingediend. Dit besluit, hetgeen waarschijnlijk het aftreden van het geheele Wigh-Mi- nisterie, en het optreden van een Tory-Ministerie ten gevolge kan hebben, heeft veel bevreemding verwekt. Onderscheiden leden van het Lagerhuisdie anders gewoon waren vóór het Ministerie te stemmen, hadden thans tegen gestemd, volstrekt niet denkende dat de aanneming van gemelde bijvoeging van Lord Palmerstonden Minister Russell zoo zeer zou krenken. Men doodverwt Lord Stanley als dengeen aan wien het maken van een nieuwr Ministerie zou worden opgedragen. Een Telegraphisch berigt van den 23sten des morgens meldt, dat de Graaf Derby (Lord Stanley) werkelijk een nieuw Ministerie gevormd heeft. Men noemt voor Buitenl. Zaken Lord Malmesbury of den Burggraaf Canning, en onder de overige leden van het KabinetLord Hardwickeden Hertog van Northumberland, den Heer d'Israëli, Lord Sugden, en den Heer S. Wal pole. Een Amerikaan Jones geheelenheeft eene buks gemaaktdie door ééne lading, 25 schoten lost. Zij heeft twee hoven elkander liggende loopen waarvan de onderste iets korter is en 25 kogels bevat, die allen achter el kander worden afgeschoten en in den bovensten met kruid gevulden loop gaan. De Heer Jones loste 25 kogels in ééne minuut en verzekert, dat hij even zoo gemakkelijk 125 maal in minder dan 6 minuten laden kan. De buks is thans aan het oordeel van de Commissie voor het krijgsmateriecl onderworpen. Gisteren zijn de uitgestrekte vlas- en hennep-pakhuizen der Heeren Chaudlcr en Comp. met al wat zij bevattendoor eenen hevigen brand vernield. lïELrda E, BRUSSEL, 23 Februarij. Zoowel onze Regering als de Engelsche, heeft thans toeslemming verleend tot het leggen van eenen onderzeeschen telegraaph tusschen Ostende en Lon den, aan de Heeren Charmieaël en Bertt, oprigters van de telegraphische lijn van Douver naar Calais. De Heeren Nervall en Comp.die den onderzeeschen telegraaph tusschen beide laatstgenoemde steden gemaakt hebben, zullen ook dezen vervaardigen. Op den Noorder spoorweg is een Conducteur, van den eenen wagen naar den ander willende gaanterwijl de trein in beweging waser afgeslagen en door den trein terstond verbrijzeld. Hij laat eene vrouw en 3 kinderen achter, Het schip Marie van Antwerpen naar Sidneyverscheidene Belgen onder anderen ook onzen Consul voor Sidney, aan boord hebbende, vertrok op 25 Mei 1851 van Antwerpenkwamna eene spoedige reis te Port Ade laide aan, loste daar een gedeelte van zijne lading en zette op 15 Sept. koers naar Sidney. Op dien tqgt, bij de baai van Portland, is het schip vergaan en al de passagiers en de bemanning verongelukt. FMASfURlJK. PARIJS22 Februarij. De President heeft aan den Heer Leon Foucault, die zooveel roem heeft behaald door de toepassing der eigenschappen van den slinger, ten bewijze dat de aarde om haren as draait, eene belooning van 10,000 fr. geschonken, om hem aari te moedigen zijn wetenschappelijk onderzoek voort te zetten. De President heeft de overeenkomst goedgekeurd, gesloten tusschen den

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2