ten trap van liet Capitolium met groen en bloemkransen te versieren en een groot aantal oproerige geschriften hier en tiaar in de stad uit te strooijen, en kondigden in den vroegen morgen den dag met geweerschotenals eenen feest dag aan. De policie, schoon te laat in de weer om zulks te verhinderen, kwam tijdig genoeg om een aantal der schuldigen in hechtenis te nemen. Deze boden echter tegenstand, zoadat de karabiniers van hunne wapenen moesten gebruik maken. Drie van de vrienden der republiek werden ligt, en één zwaar door pistoolschoten gekwetst. In den afgeloopen nacht zijn nog omstreeks 80 personen, waaronder eenige vrouwen, in verzekerde bewaring genomen. De begeerte tot landverhuizing begint uil Duilscbland herwaaarts over te waaijen. De rampzalige toestand des lands geeft daartoe velerlei aanlei ding, onder welke de zware lasten eene der voornaamste is. Behalve de ge wone belastingen, moeten de Italiaansche Staten, Oostenrijk voor de diensten van zijn bezettingsleger betalen, dat aan de Italiaansche Stalen jaarlijks 12 millioen florijnen [nagenoeg 14} mill. Ned.] kost, en waardoor de grond belasting die vroeger 30 lires 15] per morgen bedroeg, thans 90 a 100 bedraagt. In verschillende plaatsen zijn hier te Lande in de vorige maand gedu rende eene weekminder of meerder zware schokken van aardbeving gevoeld die echter geene schade hebben aangerigt. Sedert nieuwejaar zijn niet alleen de opgravingen in het classieke maar ook in bet Christelijk Rome voortgezet, en de Paus heeft eene com missie van deskundigen benoemdbelast met het opzigt der uitgravingen om die meer voor de kunst en wetenschap dienstbaar te maken. Onderscheiden familiën uit Lombardyewelkein de gebeurtenissen van 1848 betrokken, naar buitenslands waren uitgeweken, hebben verzocht om terug te keerenhun verzoek wordt door lladetzky ondersteund. Aan het meer van Bracciano heeft het Duitsche-collegie eene kleine be zitting, Vicarello genaamd, bekend door bare mineraal-bronnen. Uit de bouwvallen wil men besluiten dat aldaar ten tijde van Trajanus eene prach tige villa gestaan heeft. Kortelings werden in eene der bronnen stukken Etruscisch kopergeld van boogen ouderdom gevonden. Men heeft opgravingen cedaan en niet minder dan 4,500 pond kopermunten gevonden, waarbij ech ter veel koperertswelke in de oudste tijden in plaats van geld werd gebruikt. Behalve deze munt heeft men vele oude opschriften ontdekt. De oudheidkundigen houden zich bezig met die ontdekkingen, zoo moge lijk. te verklaren. PKUIiSBK. BERLIJN, 16 Februarij. De Koning heeft den blinden Koning van Hanover benoemd tot Bevelheb ber van het 3dc regiment Huzaren. De Cottasche boekhandel zal eene algemeene Kerkelijk Courant voor het Evangelische Duitschland uitgeven; hiertoe is op de Kerkvergadering dit jaar te Elberfeld gehoudenbesloten. Er wordt sedert het begin dezer maand met grooten ijver gearbeidom onderscheiden Bondvestingen in staat van verdediging te stellen en van krijgs- en mondvoorraad te voorzien. Dit heeft op bevel der militaire Bondscom- missie plaats, die tevens commissarissen heeft benoemd, welke nog deze maand de vestingen moeten in oogenschouw nemen en van hunne bevinding verslag doen. De beroemde Wilhelm von Kaulbach heeft aan de Berlijnsche Verecni- ging voor den Dombouw te Keulen 1000 thlrs. gezonden, ten behoeve van het fonds tot den bouw. Deze gelden zijn het honorarium, dat hij van den uitgever Duncker ontvangen heeft, voor teekeningen zijner fresco schilderijen in het Berlijnsche Museum. De tegenwoordige Koning van Hanover heeft aan Prof. Rauck, de ver vaardiging van een grafteeken voor zijnen vader, den overledenen Vorst Ernst August opgedragen. TURK YE. SMYRNA, 27 Januarij. Van het Nederlandsch Consulaat in de Dardanellen is tijding ontvangen dat de Nederlandschc schoener Johanna Juliana met eene lading suiker enz. van Amsterdam, na Syra te hebben aangedaan, nabij de punt genaamd Barbieri gestrand is. Daar het schip in dezen toestand aan groote gevaren was bloot gesteld, is door gezegd consulaat de noodige bijstand verleend om de lading onmiddelijk te lossen, daar het te voorzien was dat bij het draaijen van den wind, het vaartuig verloren zou zijn. De Drie Gebroeders, Kapitein Venster, heeft order gekregen om rozijnen te Samos voor Amsterdam te gaan innemen, zoodat alleen het tchip de Gouverneur Baron van Zuylen van Nyevelt, Kapitein Regoord, nog onbevracht alhier is. YEREEYIGDE STATEN. In een der New-Yorksche bladen leest men het volgendeDe buitenge wone levendigheiddie sedert ecnigen tijd in de arsenalen der marine heersebt, is een gevolg van het besluit der Regering om een sterk smaldeel naar het station in Oost-Indië uit te zenden, en meer bepaald naar Japan, waar zijne tegenwoordigheid vereischt zou kunnen wordenbijaldien de commodore Aulick, die met het stoomfregat Susquehannah derwaarts gezon den is, het doel zijner zending niet mogt hebben kunnen bereiken. Voorts berigten de Amerikaansche bladenzonder echter eenige nadere bijzonderheden op te gevendat een der Comorn-eilandenop de oostkust van Afrika nabij Madagascardoor een Amerikaansch fregat beschoten was geworden. Bij fort Fillmoreop eenigen afstand van El Paso in Noord-Mexico was eene rijke zilvermijn ontdekt. §YY»WlClIg-EiLA.in»EY. De jongste dagbladen van Honolulu melden, dat er 441 Protest, scholen met 12,945, en 102 R. Cath. scholen met 2350 leerlingen zijn. De handel bloeide en liet getal der aankomende vreemdelingen nam toe. AFRICA. De stad Lagos op de westkust van dit Werelddeeleen der weinige nog voor den slavenhandel openstaande puntenis den 26stcn en 27slc" Dec. 11. door bet tot wering des slavenhandels in die wateren kruisende Britsche eskader op meuw aangevallen en na hevigen tegenstand, waarbij van de aanvallers een honderdtal gewoond werden of sneuveldeningenomen en grootendeels vernield. Met algemeen genoegen is de tijding vernomendat de onlangs op de rivier van Lagos door de Britsche scheepsmagt geleden nederlaag aldus hersteld is, en men meent dat nu aan den slavenhandel aldaar de laatste slag is toegebrairt. CIIIYA. I10NG-K0NG, 29 December. De Onderkoning van CantonSeuheeft de vermogende ingezetenen dér stad uitgenoodigd om door ruime geldelijke bijdragen de kosten te helpen dragen van den oorlog tegen de opstandelingen in de provincie Kwangsi. Gisteren heeft in deze stad een brand gewoed waardoor 5 4 6000 inen- sclien van huisvesting zijn heroofd. Er zijn ruim 400 huizen vernield, en vele Chinezen omgekomen. Het Europeesch gedeelte is door de ijverige po gingen van de Engelsche krijgsmagt bewaarddoch bij het doen springen van een huis, ter beperking van den brand, is een Engelsch Colonel en een Luitenant omgekomenen een Luitenant zwaar gekwetst. §TA0S BERIGT. Burgcrlijfic Van den 13 tot en met den 18 February 1853. BEVALLEN: G. de IIuu, geb. van Gelderen, Z. P. van den Berg, geb. Ladan, D. A. Bavelaar, D. A. Knolter, geb. van den Bosch, D. J. Mulder, geb. Favier, L. Loeber, geb. RobbersD. A. J. Schmier, geb. KarpesteynZ. levenl. C. van Korpelgeb. van der HeidenZ. - N. Bortnet, Z. C. van Zaanen, geb. Lambooy, D. II. Labree, geb. Kok, D. E. J. B.oozendaal, geb. Dusoswa, Z. A. M. Wouters, D. levenl. E. van Leeuwen, geb. Verbeek, D. J. G. van Eyk, geb. Ver- straalenD. J. J. Mastenbroekgeb. van AmeidenZ. A. J van der Graaf, geb. Walle, D. J. F. Bare. Taets van Amerongen, geb. Gevers Leuven, D. J. van der Wiïk, geb. Verhoeven, D. A. W. Voordewind, geb. Wagenaar, D. A. Neuteboom, geb. OverduinZ. M. J. Singeling, geb. Labordus, Z.G. Vissering, geb. Corver, Z.A. M. Kaneman, geb. Kop Z. A. M. Gestmangeb. MarksZ. GEHUWD: P. Bresser, Jm. en M. J. Couvee, Jd. M. Vethaak, Jm. en J. van der Keur, Jd. P. Dingjan, Jm. en M. E. van Oerle, Jd. A. van Horssen, Jm. en C. S. Lem, Jd. J. II. Sierat, Jm. en H. Sweeris, Jd. F. Piket, Wedr. en J. W. C. EderzeelJd. J. van Maastricht, Jm. en N. de Heer, Jd.A. J. P. van Soest, Jm. en M. C. van VeenWedc. OVERLEDEN: J. II. Coevoet, 69 j. H. Lawal, D.3 w. G. Planje, 70 j. E. M. van den Ende, D.6 w. W. S. de Groot, geb. van Eyber- gen, 48 j. M. Dozy, 39 j. P. Dekker, Z.4 w. S. J van der Pompe, D.11 m. J. Klok, Z.2 j. M. C. Monnee, D.18 m. J. II. Wyn- beck, Z.11 m. J. Lezwyn, D., 14 w. C. Scheer, Z.4 w. P. M. Voermans24 j. M. A. van der Markgeb. van der Kaay73 j. M. Ver houw,. 52 j. A. M. Knaap, D., 20 m. J. Klein, Z., '8 m. G. Schuy- lenburg, 39 j. E. Ober, geb. Hogervorst, 88 j. II. P. Kooker, geb. Oortwijn, 65 j. 216dc Ütaats-Lioterij. Trekking der Vierde Klasse. 3de Trekking. N®. 8725 een prijs van ƒ25,000. N°. 12128 een prijs van ƒ1,250. Nos. 6878, 8453, 10398 en 11009 ieder een prijs van 1,000. 4Je Nos. 2776 en 3404 ieder een prijs van 1,000. AUVEKTEYTIETV. Getrouwd: A. J. P. tan SOEST, en Leiden, 18 Februarij 1852. M. E. van VEEN, Wed. van a. TeüNISSEN. Heden overleed tot onze innige droefheid ten Huize van haren Behuwd- Zoon onze hartelijk geliefde Moeder MARIA van der KAAY, Wed". A. van der Mark, in den gezegenden ouderdom van bijna 74 jaren; na een langdurige ziekte mogt haar einde nog zacht en kalm zijn. Namens Broeders en Zusters, Leiden, 14 Februarij 1852. F. L. FEENSTRA. Eenige Kennisgeving. De Ondergeteekende betuigt zijnen dank voor de bewijzen van deelneming hem betoond bij de bevalling zijner Echtgenoote. Leiden, 21 Februarij 1852. M. A. KLUIT. Bij J. F. ZUURConfiseur is te bekomen a 1.80 de Flesch.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3