(lien des noods met zes maanden te verlengenzij zou in hel eerste jaar ge durende twee en veertig dagen onder de wapens blijven. De kosten der mi litie voor dit dienstjaar begrootte de Minister op 200,000 Nog kondigde de Minister aan, dat de oprigting van vrijwil]igcrs-corpsenbestemd om tot verdediging van den vader!andschen grond mede te werkendoor het gouver nement onder zekere voorwaardengoedgekeurd werd. De voordragt werd onmiddelijk door eenige ledenwaaronder ook de af getreden Minister Lord Palmer?tonverdedigden door de Ileeren Hume en Cobden, die liet gebruik der door de belastingpligtigen opgebragte gelden voor oorlogsuitgavenmeer en meer beperkt wilden hebbenbestreden. Ten slotte werd verlof tot bet indienen der voordragt gegeven. In een der neven vertrekken van de nieuwe Parlementsgebouwen ont stond eergisteren plotseling brandtengevolge van ontsnapping van gaz uit een lek; toen een der bedienden met eene brandende kaars in bet vertrek kwam, was bet terstond met vlammen gevuld; doch men werd den brand spoedig meester. De Minister Granville beeft gehoor verleend aan eene deputatie van het bestuur der Vrije Scholsche Kerk, en aan twee genootschappen tot verdedi ging van bet Protestantendomwelke den Minister mededeelden dat twee zendelingspredikers, die van wege de Vrije Schotsche Kerk sedert 1841 tePestb in Hongarije, met vergunning der overhedenaan de bekeering der Israëliten arbeidden, den 15Jcn Januarij jl. plotseling van de Oostenrijksche Fiegering bevel ontvangen hadden om binnen 6 dagen het land te verlaten; deze zende lingen, zeiven ten gehoore tegenwoordig, hadden, naar de mededeeling der deputatie, gedurende bun gebeele verblijf te Peslh nimmer eenige wet over treden zij hadden hunne bemoeijingen niet tot Roomschen uitgestrekt, maar zich tot het onderrigt van Protestanten in school en kerk, en tot de bekecring van Israëliten bepaald, terwijl zij hunne bekeerlingen niet tot eene eigene gemeente vcreenigdenmaar hun steeds aanbevalen zich bij eene der 4 door de Regering erkende Protcstantsche kerkgenootschappen en niet bij de Duitsch- Kalholieken te voegen. Wegens ongesteldheid van leden huns gezin en om hunne have beter te kunnen verkoopen, hadden zij verlenging van den voor hun vertrek bepaalden termijn verzocht, maar niet verkregen. Een' anderen zendeling der Vrije Schotsche Kerk, onder de Israëliten te Lemberg werkzaam, was onder gelijke omstandigheden hetzelfde lot wedervaren. De deputatie achtte zulk eene behandeling strijdig met de belangen van het ware Chris tendom en met de regten van Britsche onderdanen; zij verlangde dat de Brit- sohe Regering voor de zendelingen herstelling der geleden schade en beleedi- ging, vergunning om tot hunnen werkkring terug te keeren en bescherming voor het vervolg zoude verwerven. Lord Granville antwoordde, dat ofschoon volijverig voor de handhaving van godsdienstige vrijheid en verdraagzaamheid, hij evenwel geen bepaald antwoord kon geven, voor dat hij van den Britschen Gezant te Weenen de gevraagde berigten over liet gebeurde ontvangen en met de voorstelling der deputatie vergeleken had. Er is een schip van Bassora aangekomen, onderscheiden oudheden uit Ninivé medebrengende, en onder deze een fraai beeldhouwerkhetgeen 15 ton weegt. Het smaldeel, dat op den Taag post had gevat, heeft, volgens berigt uit Lissabon van den 9ien, bevel ontvangen om naar het Kanaal terug te keeren; slechts één schip wordt achter gelaten. De Regering is in Ierland, na lang aarzelen, tot eene drukpersvervol ging overgegaan. Een dagblad hetwelk het misnoegen der pachters, dat zich thans door bloedige aanranding van de grondeigenaren en hunne agenten openbaart, aanstookte, is in regten betrokken. FRAHKRIJK. PARIJS, 17 Februarij. Bij besluit van den President wordt de viering van alle politieke verjaar dagen afgeschaft, als strekkende om de herinnering aan burgertwisten leven dig te houden; alleen de 15de Augustus, de verjaardag van Keizer Napoleon, zal als een nationaal feest worden erkend en gevierd. -Er is een museum opgerigt tot bewaring der voorwerpendie op authentieke bewijzen geacht worden aan Fransche souvereinen te hebben toe behoord. De Generaal Cavaignac en de Heer Larochc-Jarpielin hebben geweigerd zich als Candidaten te stellen voor de Wetgevende Vergadering. De Moniteur hevat eene circulaire van den Minister van algemeenc policie aan de Inspecteurs-Generaal van policie, welke hoofdzakelijk het vol gende behelst: «Terwijl gij op het punt zijt uw ambt te aanvaarden, is het noodig haren aard en doel te omschrijven. De brief waarin de Prins President den geest der instelling van het Ministerie van algemeene policie heeft ontwikkeld, is voor u de beste gedragsregel en veiligste voorlichting. Het Ministerie van Policie strekt om op alle takken der openbare dienst toezigt te houden, zonder in menging in de dienstzaken. Het is ingesteld om den President der Republiek narigt te geven van alles, waarvan hij in het algemeen belang dient kennis te dragen. Beijver u dan, zelf van het ware doel der instelling doordron gen al de ambtenaren omtrent den aard uwer bijzondere ambtspligten in te lichten; neem de bezorgdheid, de vooroordeelen weg, die mogten zijn opgerezen. Ten einde kennis van alles te dragen en ten dienste des gouver- nements te doen strekkenkunt gij briefwisseling houden met de Prefecten en hunne ondergeschikten, met de regterlijke ambtenaren, met de Officie ren der gendarmeriemet de beambten van de finantien en van het openbaar onderwijs, met de ingenieurs; zonder dat deze briefwisseling van een louter algemccnen aard, de minste verandering in de betrekking dier ambtenaren tot hunne respective Ministers brengen of de banden der ambtelijke rangordening verzwakken kunne. «De beschermende werking van een Ministerie van algemeene policie werd onmisbaarnu vier jaren van onverpoosde beroering en worsteling de ont wikkeling van nuttige denkbeelden of plannen verlamdzoo vele liartstog- ten aangestookt, zooveel lieden uit hunnen eigen kring gebragt en zooveel eerzuchtige plannen opgewekt hadden. «Thans, nu Frankrijk van de kwijning bekomt, moet men zich haasten het weder tot kracht en voorspoed te brengen. Gij zijt geroepen daartoe mede te werken en te dien einde moet gij in eene dubbele rigting werk zaam zijn. Den geest van oproer en den partijgeest, welke leus hij ook aan- nemcfnuikende publieke opinie tegen den invloed der door kwaadwilli gen uitgestrooide verzinsels behoedende regeringsdaden die men tracht te misduidenin het regte licht stellende opregle voorstanders der Regering aanmoedigen door hen aan hare belangstelling aan te wijzenzedige ver dienste opsporen en bekend makendat is het politieke gedeelte van uwen werkkring. Doch vertegenwoordigt gij liet gezag hetwelk waarneemtaanwijst en tot beteugeling noopt, gij zult zijne waardigheid, zijn zedelijken invloed door stipte eerbiediging van den werkkring der regterlijke magt weten te handhaven. Het werk der policie eindigt waar het werk der justitie begint. «Houd vooral steeds het oog op die nog te veel veronachtzaamde kwalen der maatschappij: de landlooperijeene bron van allerlei wanorde; de bede larij die gij moet helpen tegengaan door inroeping van de diensten der open bare of particuliere liefdadigheid. Het land zuiveren van die brandstichtende geschriftendie de bevolking bedervenop het rondventen van drukwerk toezigt houden u vergewissen van den zedelijken aard der vereenigingen en van hare bedoelingendat ook behoort tot uwen pligt. «Uit het tweede oogpunt, bet volkshuishoudelijke, is uw werkkring niet minder gewigtig. Gij moet allerwege de behoeften der bevolking en de ver beteringen van allerlei aard nagaan, die bet algemeen welzijn vordert; nut tige denkbeeldendie zich voordoen en al te dikwerf onopgemerkt blijven ter kennis des gouvernements brengende denkwijze der volksmenigte polsen over politieke of volkshuishoudelijke nieuwigheden, die bij de wetenschap of bij de overheid opgeworpen wordenwaken voor al wat de algemeene ge zondheid, het stoffelijk en zedelijk welzijn der bevolking betreft, en daaraan uwe krachtenuwe schranderheid en al de door het bewind u toevertrouwde hulpmiddelen toewijden. «Zijn vroeger tegen de instelling eener rijkspolicie vooroordeelen opgerezen, het was door dat zij van haar in de daad zedelijk doel afweek en verbasterde om politieke en particuliere hartstogten ten dienste te staan. Die klip be hoort gij te mijden. Uw gezag blijve stipt binnen die grenzen beperkt, bui ten welke het in onderdrukking of inquisitie zou ontaarden. Gedraagt gij u naar deze voorschriftendan zal de policie alleen voor de boozen een schrik beeld zijn; de vreedzame burgers zullen er in tegendeel eene hoede in zien en het doelmatigste middel, gelijk de President zelf gezegd heeft, om de waarheid, die men maar al te veel aan het oog des bewinds zoekt te ontrek ken, tot het Staatshoofd te doen doordringen." De begrooting van uitgaven voor het Ministerie van algemeene policie over 1852 zoo als die bij een besluit van den President der Republiek is vastgesteldbedraagt 2,955,400 fr.het zijn slechts voor een gedeeltete weten 643,000 fr.nieuwe uitgavende overige waren tot nog toe op de begrooting van binnenlandsche zaken uitgetrokken. De Clericale Univers bevat een hevig artikel tegen de Medicische Facul teit der Universiteitdie zij beschouwt als een broeinest van het grofste ma- terialismushet blad verlangt dat er verlof worde gegeventot het oprigten van eene vrije Katholieke Medische Faculteit. Eenige beroemde Parijsche kanselredenaars hadden, zooals medegedeeld isbij de correctionele regtbank eene klagt ingeleverd tegen dagbladuitgevers die hunne leerredenen door snelschrijvers deden opteekenen en vervolgens zonder hunne toestemming in druk uitgaven. De uitgevers zijn thans tot eene geldboete van 300 fr. en in beslagneming van al de exemplaren enz. veroordeeld, op grond eener wet van 19 Julij 1793, welke alle voortbreng selen des geestes tot het eigendom der makers verklaart; eene bepaling, die naar het oordeel der regtbank evenzeer op gesprokene als op geschrevene voortbrengselen toepasselijk is. Reeds is er voor ruim 50,000 fr. ingeschreven ten behoeve van hen die in December 1. 1. voor den President streden en gewond werdenals ook voor de achtergeblevenen van hen, die in de straatgevechten omkwamen. Wederom zullen er 400 personen met hunne huisgezinnen naar Cali- fornië gezonden wordenvoor rekening der gouden-baren-loterij. De ongunstige berigten uit Algerië, ten aanzien van de toerustingen der Marokkanen tot'den oorlog, bevestigen zich, hoewel de Keizer eigentlijk door de volkstammen tot den oorlog gedwongen schijnt en liever vrede met Frankrijk zou hebben. Ondertusschen worden ook van onze zijde groote maatregelen genomenom de Marokkanen te tuchtigenindien zij het wagen durven om Frankrijk den oorlog aan te doen. ITALIË» ROME10 Februarij. De verjaardag der afkondiging van Mazzini's Republiek is gisteren door de republikeinen gevierd. Zij hadden gedurende den nacht gewaagd den groo-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2