LEYDSGHE COURANT. VRIJDAG, 20 FEBRUARIJ. yy BINYENLANDSCHE BERIGTE.Y. BUITEYLAYDSCUE BERIGTEY. 1 Vrijdag vit Zaturdug Die van Maandag komt Avond Ay 1 :'t De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen XI) Centen afgegeven. LEYDEN, 19 Februarij. lieden werd hier de 35stc verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigdcn Koning op gebruikelijke wijze herdacht. Volgens de Utr. Cour. bedraagt het getal studenten te Utrecht thans 405en ook dit jaar" voegt zij er bijw eder meer dan dat van eene andere onzer Hoogeseholen." Dit zou waar zijn, volgens den Studenten- Almanak van deze stad die er sleehls 396 opgeeft. Waardoor zou echter het cijfer te Utrecht grooter zijn? liet verschil beslaat alleen bij de stu derenden in de Theologie, van welke volgens den Almanak ér 101 alhier en 171 te Utrecht zijn. In de overige vakken is het cijfer te Utrecht kleiner dan hier. Wijders blijkt uit de vergelijking van bet cijfer der inge schrevene studenten met dat der promolien aan iedere lloogeschool volgens de laatste ollicieele verslagen, dat te Utrecht de studenten langer aan de Academie vertoeven dan hier. Dezelfde namen komen dus daar meermalen terug dan hierom het cijfer der ingeschrevenen elk jaar te vergroolen. Maar raadplegen wij nu de autentieke lijst, de Academische rolle, zoo blijkt het, dat op heden alhier waren ingeschreven 510 Studenten, als: Te Leydeu studerende: in de Wis- en Natuurkunde 11 Letteren25 Geneeskunde73 Regten189 Godgeleerdheid109 Totaal 407 Van de Athenaea zijn alhier ingesche- ven tot het afleggen der Examina Letteren12 Geneeskunde19 Regten36 Godgeleerdheid36 Totaal T 103 II. M. de Koningin heeft aan de Vrouwen-vereeniging te Valkenburg, voor hare Loterij van Handwerken ten behoeve der armen een fraai bewerkt canapé-kussen doen toekomen. De Hollandsche Maatschappij van Landbouwafdeeling Rotterdam Schiedam en omstreken, zal den 27sten Maart en 3 volgende dagen eene Tentoonstelling van vee enz. houden, in het Vereenigingsgebouw der Kon. Ned. Jagtclub aan de Willemskade. Men verneemtdat ten aanzien der daad op het schip te Rotterdam [zie ons vorig nommer] ter sleephelling staandehet onderzoek der policie heeft ge leid om den waker, die opgegeven is, als te zijn overrompeld, zeiven te arresteren, en dal er vermoedens zijn, dat deze de eenige medebedrijver is der daad, welke de andere met zijn leven heeft geboet, en al het andere, alsof er nog iemand zou zijn ontvlugt en een andere verdronken, slechts afleidin gen waren, om de waarheid niet te ontdekken. Hbl Uit het Luxemburgsche wordt gemeld, dat de sneeuw er op sommige plaatsen 1} a 2 voet hoog ligt. *s GRAVENIIAGE 19 Fehruarij. Z. M. heeft op het door hen gedaan verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. II. A. F. D. van Meeuw enals Burgemeester van Spaarnwoude en aan P. van Andel, als Burgemeester en Secretaris van de Vier-Poldersen benoemd tot Burgemeester van RauwerderhemO. E. Houtsma. lieden middag is er, bij gelegenheid van 's Konings Verjaardag, een officieel diner bij Z. Exc. den Minister van Buitenlandsche Zaken, dat door de Leden van het Corps Diplomatique wordt bijgewoond. Z. K. II. de Prins van Oranje is heden morgen van het Instituut te Noorthey in de residentie aangekomen, om deel te nemen aan de viering van den geboortedag van zijnen Vader. De Weezen in de gestichten der onderscheidene gezindheden zijnter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. door hem feestelijk onthaald. II. M. de Koningin heeft in hel Lnthersche weeshuis een bezoek afgelegd en zich met de weezen en verdere huisgenooten aldaar op het minzaamst onderhonden. Blijkens een onder dagteekening van den 5llcn Fehruarij jl. van Zr. M9. Consul-Generaal te Alexandric ontvangen schrijven, was de Hertog Bernard van Saksen-Weimar te Cairo aangekomen. De gezondheid van Z. II. verkeerde in een geruststellenden toestand. Staats-Cour Eergisteren is van Regeringswege verzonden, om aan de belanghebbende Kamers van Koophandel en Fabrieken Ie worden medegedeeld een verslag van den Nederl. Consul te Tripoli, in Barbarije, van 10 Jannarij, wegens zijne gedane pogingen tot aanwakkering van den handel in die streken met Nederland. Men verzekert dat het ontwerp van wet op het hooger, middelbaar en lager onderwijs thans bijna gereed is en eerlang aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden zal worden. Het moet een zeer uitgebreid werk zijn en met de toelichtingen een matig boekdeel beslaan. Ingevolge Zr. Ms. besluit van 13 Januarij heeft hedenaan het locaal van het Departement van Financienin het openbaar plaats gehad de uitlo- ling en aflossing van schuldbekentenissen ten laste van het voormalig Amor tisatie-Syndicaat, rentende 3? pCt. Het kapitaal, dat op 1 April, tegen honderd ten honderd, aflosbaar zal worden gesteld, bedraagt 300,000. AMSTERDAM, 18 Februarij. Door het Provinciaal Geregtshof van Noordholland is, ten gevolge der daarin ontstane vacaturedoor overlijden van den Raadsheer Mr. II. C. Hooft Graaflandaan den Minister van Justitie de volgende aanbevelingslijst opge zonden Mr. W. J. C. van HasseltRegter in de Arrondissement-Regtbank alhierMr. J. A. JollesDirecteur van Politie in het 4de districtMr. II. Provó KluitLid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalMp. C. DedelRegter in de Arrondissements-Regtbank alhier; Mr. P. Elias, Kantonregter te Haar lem en Mr. J. J. Splitgerber, Regter in de Arrondissements-Regtbank alhier. ENGELAND, LONDEN, 17 Februarij. II. M. heeft een gouden eerepenning geschonken aan den Kapitein van het N'ederlandsch galjootschip Geertruida, Tuntelder, die eenige passagiers van de verbrande Engelsche stoomboot Amazone gered, verpleegd en in Frankrijk aan wal heeft gebragt; bovendien heeft hij van de Britsche Admiraliteit een ver rekijker, en van de Posl-Stoom boot-Maatschappijwaaraan de verbrande stoom boot toebehoorde50 ten geschenke ontvangen. Het nieuwe eedsformulier voor de Parlementsleden, dat de Minister Rus sell in het Huis der Gemeenten heeft voorgedragenwaarin alles wordt weg gelaten, wat betrekking had op langvoorbijgegane tijden of de toelating be lemmerde van Israëliten, luidt aldus: Ik zweer (beloof) tiouw en gehoorzaamheid aan Hare Majesteit Koningin Victoria; ik zal haar met al mijn vermogen tegen alle zatnenzweringen en elke aanranding van haren persoonhare kroon of hare magt verdedigen. Ik zal doen wat in mijne magt is om aan Hare Majesteit, aan hare erfgenamen en opvolgers elk verraad en alle zamenzweringentegen haar of hen gesmeed, aan te brengen. Ik beloof de vererving der kroon te zullen handhaven schragen en verdedigen, zoo als die krachtens de troonopvolgingswet bepaald is en blijft tot den persoon van Prinses Sophia, Keurvorstin van Hanover, en hare Protestanlsche erfgenamen. Terwijl ik wraak en afzweer alle gehoor zaamheid en trouw aan eiken anderen persoondie op de kroon dezer landen aanspraak maakt. Verder verklaar ik de leer niet te belijden en af te zwe ren, dat de door den Paus of eenige andere overheid van het kerkgebied van Rome in den ban gedane Vorsten, door hunne onderdanen kunnen worden af gezet. Ook verklaar ik niet te gelooven dat de Paus van Rome of eenige buitenlandsche Vorst, prelaat, persoon, Staat of magthebbendein dit rijk eenige burgerlijke of wereldlijke regtsmagt, gezag, hoogheid, regtslreeksch of middellijk gebied kan uitoefenen. En plegtig zweer en verklaar ik voor het oog van God, dat ik deze verklaring als een verbindenden eed in den gewo nen zin des woords afleg, zonder dubbelzinnigheid of verzwijging. Zoo helpe mij God!" In het Lagerhuis heeft Lord John Russell verlof gevraagd tot het in dienen van een wets-ontwerp ter reorganisatie der plaatselijke burgermilitie, en medegedeeld, dat de Regering besloten had het leger met 4000 man en de artillerie met 1000 man te vermeerderen, en de burgermilitie te reorga niseren en voorstellen zou om voor het eerste jaar de jongelieden ven 20 tot 23-jarigen ouderdom daartoe op te schrijven; dit zou 80,000 man ople veren, waarvan een vijfde gedeelte werkelijke dienst doen zou. De Officieren zouden voor een derde door de Kroon en overigens door de gewestelijke over heid benoemd worden. De diensttijd zou vier jaren zijn, met voorbehoud

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1