Met Mei aanstaande, frak KRUK. PARIJS, 13 Februarij. De Moniteur bevat een besluitwaarbij 520,000 francs wordt toegestaan -voor een derde der renten van de Grieksche lecning door Frankrijk gewaarborgd. De Moniteur behelst eene aanschrijving van den Minister van Binnenl. Zaken aan de Prefecten, betreffende de aanstaande verkiezingen voor bet Wetgevend ligchaam. De Prefecten zullen, elk in zijn departement, aan de kiezers de Candidaten doen kennendie door bet Gouvernement gekozen zijn als geschikt om den President bij het werk der wederopbouwing bij te staan. Geen Candidaat heeft aanspraak op de keuze des volks die zich niet verbindt het werk des volks in stand te houden. De President zoude echter zijne eer en die des Gouvernements geschonden achten, zoo de vrijheid der stemming in het minst verhort mogt worden. De redevoering van Montalembert zal in haar geheel in de werken der Academie mogen worden opgenomenen weldra zal het nieuwe liddoor den President der Academie, aan den Prins-President der Republiek worden voor gesteld met overhandiging tevens van de door heiden gehouden redevoeringen. Guizot zal dus Louis Napoleon, na 1848, ten tweeden male officieel zien. Naar gemeld wordtzou de President bepaaldelijk weigerenom den Graaf de Montalembert als lid der Fransche Academie, volgens gewoonte, bij zich te ontvangen. Volgens een herigt in Brusselsche bladen medegedeeld, zijn hij onze Regering protesten ingekomen tegen de besluiten tot verkoop en onteigening van de goederen der familie Orleans, van onderscheiden met die familie ver zwagerde Hoven, als van het Belgische, WurtembergscheCoburgsche en Spaansche Hof. Op het jongste bal van het Elysée zag men den Pausselijken Nuntius en de Gezanten van Turkije, Pruissen, Rusland en Napels in druk gesprek met den Prins-President. De Prins-President zal eene schitterende hofhou ding voeren en daartoe grootwaardigheid-bekleeders kiezendie 605040 30 of 25 duizend fr. jaarlijksch inkomen hebben. De nieuwe Staatsraad hield gisteren zijne eerste bijeenkomst, onder voorzitting van den Heer Baroche. Tot leden der Academie zijn benoemd de Heeren Berryer en Alfred de Musset, in plaats van de HH. A. de Saint-Priest en Dupaty. Zekere Heer Payerne heeft een ontwerp van een' onderzeeschen spoorweg tusschen Calais en Dover aan de Academie van Wetenschappen aangeboden die eene Commissie benoemd heeft, om er rapport over uit te brengen. De Graaf Demidoff begeeft zich naar Siberie, om er 3 jaren door te brengen. Hij zal 25 personenkunstenaarsletterkundigen en geleerden medenemen. Hij heeft de Academie van Wetenschappen uitgenoodigd die on derzoekingen en proefnemingen op te sommen, welke zij in het belang der wetenschap wenschte, dat gedaan werden. Eene Commissie is zamengesteld om aan dit verlangen van den Graaf te voldoen. In de Gemeente van Rezé, bij Nantes, werd den IS11611 Januarij eene bejaarde Gouvernantedie met een klein kind in een bosch wandeldeop eens door een groolen hond in den schouder gebeten; het gelukte haar den bond te doen vallendie haar nu in de becnen beet. Zij het kind willende beveiligenlegt het op den grond en houdt een kwartier lang een vreeselijk gevecht met het verwoede dier uit. Hare handen waren letterlijk verscheurd eindelijk ontwringt zich de hond aan haar en loopt op het kind aan. Zij slaat biddend het oog ten hemelen de hond beruikt het kind zonder het iets te doendoch valt nu op nieuw op zijn slagtoffer aan. Eindelijk daagt er hulp opzij werd verhondendoch bezweek binnen drie weken onder de he vigste aanvallen van dolheid. Heden is te Poissy een os aangehragt van een el 75 duim hoog en 996 Ned. ffi gewigt. ITALIË. ROME, 4 Februarij. Er is weder een moordaanslag gepleegd, namelijk op den Inspecteur der Policie, Tablo; toen deze gisteren avond op het plein Borghese met eenige vrienden stond te praten, werd hij van achteren met eene dolk getroffen. De wond is diep. De misdadiger had het aan de duisternis en de in den omtrek gelegen kleine straten te danken, dat hij is ontkomen. Radetzky heeft aan de talrijke Protestanten te Milaan de vrije uitoefe ning hunner Godsdienst, welke verboden was, voorloopig weder toegestaan, in afwachting der beslissing van het Ministerie van Eeredienst te Wcencn. Te Foligno heeft het Oostenrijksch Militair gezag huiszoeking gedaan bij den Pauselijken Gouverneur, sterk verdacht van wapens te hebben ver borgen. Ilij is op hooger last naar Rome teruggeroepen. PRUISSEN. BERLIJN, 12 Februarij. Dr. Stieber, Policie-raad alhier, heeft vier benden valsche munters in de Rijnprovinciën ontdekt. Reeds lang bestond aldaar het vermoeden dat er werkplaatsen tot het vervaardigen van valsch geld moesten bestaanwant het werd veel gezien en het werk was goed uitgevoerd. De Minister belastte daarom Dr. Stieber met eene bijzondere en geheime zending naar de Rijn provinciën en weldra ontdekte hij aldaar en op de grenzen van Westfalen 4 henden en nam 20 leden daarvan in hechtenis. In twee werkplaatsen overrompelde de policie de munters, terwijl zij 'met hunnen arbeid bezig waren. De lioofd-fabriek bevond zich in het dorp Wallerberg, tusschen Bonn en Keulen. Daar vond de policienadat het geheele dorp des nachts in de grootste stille met soldaten was omsingeldin een keldereen kolos saal muut-toeslel, 5 centenaars zwaar en 8 voet hoog. De in staal gegra veerde stempels een aanzienlijke hoeveelheid valsche daalders en zeer goed geslagen goudstukkenwerden in beslagen genomen. -- In onderscheiden minerale waleren is door scheikundigen rottekruid ontdekt, als door den Heer P. Ilenry in het mineraal watèr van Cransac, in het depart. Aveyon, door den Heer Blondeau in dat van Chaudesaiguesde- part. Cantal, en door den Heer Quadrat, in de bronnen van Sternberg, 4 mijlen van Praag. Keulen had in het begin van liet vorige jaar 90,085 inwonerswaar van 14,674 personen, (of 4664 familiën) in hunne woningen onderstand ont vingen. Daarenboven zorgde de stad in 1851 voor 1753 arme zieken in de gasthuizen, en voor 916 weeskinderen. Tot dit alles wérd eene som van ongeveer 300,000 guldens vereischt. BENEMARKEN. Bij Kopenhagen is een oud soldaat overleden die 62 jaren dienst had Ole Olesen genaamd, geboortig uit de prov. Aggerhuus in Noorwegen. Hij be reikte den ouderdom van 105 jaren. Den 28sten April 1772 stond hij onder de Huzaren die het schavot van Graaf Struensee en Brandt omringden. ALGERIE. Den 25sten Januarij is eene groote overwinning op de Kahylen behaald. In 't naburig Kouba heeft in de vorige maand een vreeselijk voorval plaats gehad. De vrouw van een Spaansch gezin dat zich daar had neergezet, was op den akker aan 'twerk en had haar vierjarig dochtertje in de schaduw hij een heg neergezet. Op eens komt een panther en sleept het kind weg. De vrouw staat een oogenblik als versteend, doch volgt toen het dier door struiken en doornen. Zij hoort het hart verscheurend geschrei des kinds verflaauwen, vindt stukken van de kleeding en ziet eindelijk plekken bloed op den grond. Nu valt ze bewusteloos neer. Haar man vindt haarde kleederen van 'tlijf gescheurd en overal door de doornen gewond. Zij is krankzinning van droefheid. Men vreest voor haar leven. KERKNIEUWS. Uit het vroeger medegedeeld zestal heeft de Groote Kerkeraad te Arnhem gisteren het volgend drietal geformeerd, alphabetisch gesteld: DD. H. T. de Blaauw, te Hoorn; J. P. de Keyser, te Oudewater, en II. Uden Masman, Th. Dr. te Meppel. ABVERTENTIEN. Ontijdig bevallen vaa een' Dooden ZOON, A. J. KARPESTEYN, geliefde Echtgenoote van Leyden, 13 Februarij 1852. J. A. SCHMIER. Voor de vele bewijzen van deelneming hij de bevalling mijner geliefde Echtgenoot, betuig ik bij deze mijnen hartelijken dank. Leyden, 14 Februarij 1852. C. A. SCHMIER. De Schuldeischers in het Faillissement van LOUIS FRANCOIS MEIJ ERA AN, Koekhakher Winkelier en Slijter in Sterke Dranken te Ley den worden opgeroepen, om op Dingsdag den 24st™ Februarij 1852, des voormiddags ten half elf ure, in de Audientie-Zaal der Arrondissements- Regthank te Leydende Hekeuing en Verantwoording- aan 1e hooien, welke, ten overstaan van den E. A. Heer Regter-Commissaris, zal gedaan worden door den Ondergeteekcnde Mr. P. P. P. KIST, Curator. De Ondergeteekcnde heeft het voornemen om den laatsten Maart aanstaande hare tegenwoordige School te sluitenen den 15dcn April daaropvolgende eene gelegenheid open te stellen, om jonge Jufvrouwen onderrigt te geven in het maken harer Kleederen, beslaande in het Wollen» en Linnen ftaaijen, als ook Handwerken van Smaak, waaraan zij zal trachten te verbinden, zoodanige opleiding als voor Meisjes uit den beschaafden Christelijken stand nuttig kan zijn. Zij bedankt bij deze de Ouders die vroeger en later haar hunne Kinderen hebben toevertrouwd en beveelt zich bij deze nieuwe inrigting (waaromtrent zij bereid is mondeling nadere inlichting te geven) op nieuw in het ver trouwen van Ouders en Voogden aanmet toezegging van alles te zullen aanwenden, wat aan het voorgestelde doel bevorderlijk kan zijn. Wed. J. M. WOLTERSStorm. HooigrachtWijk VIL N°. 795. wordt de gelegenheid aangeboden om Meisjes uit den Fatsoenlijken stand het Linnen- en W ollen Kaaijen te leeren alsmede verscheidene Handwerken. Nadere informatien te hekomen bij de Boekhandelaars II. W. HAZENBERG COMP.met gefrankeerde Brieven onder Letter TL. REN VRAAGT eene Bedaagde ilIEXSTBODE, geschikt en bekwaam om het Huis houden van een EENIG IIEER geheel waar te nemen van goede Getuigenissen voorzien; men adressere dc Brieven gemerkt Letter A, aan het Bureau dezer Courant.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3