kontanten als bankpapier bij zich haden zich uitgeeft voor ecnen Duitscher en verklaart bereid te zijn, om aan eenen landgenoot, wien hij zijn vertrou wen kon schenkennadere ophelderingen te gevende wonde houdt men thans voor ongeneeslijk. De Broedergemeente te Zeist heeft 288 Zendelingen, werkzaam op 70 posten, in 13 verschillende landen, aan wier zorg bijna 69,000 nrenschen zijn toevertrouwd. De Maatschappij voor Taal en Kunst, te Antwerpen, heeft, in hare plegtige zitting van den 28sten Januarij, o. a.tot eereleden benoemd de lleeren: H. Tollens Cz.te Rijswijk; Mr. J. van Lennep Prof. A. des Amorie van der Hoeven en J. A. Alberdingk Tbymte Amsterdam, en Arends, Pi-of. te Maastricht. Te Gieten in Overijssel is een valsch bankbillet van 40 bij den Arrond. Betaalmeester aangeboden. liet was vrij naauwkeurig nagemaakt. Als iets hoogst zeldzaams verdient vermeld te wordendat in de ker kelijke gemeente van Nuis en Niebert 4 paar menschcn wonen, die gelijktij dig in 1800 in deze gemeente getrouwd zijn, zoodat zij in Mei van dit jaar 52 jaren zijn getrouwd geweest. Deze personen zijn: te Nuis, Jan G. Hazen berg en Albertje Hazenberg, oud 78 en 76 jaren; te Niebert, Hesder E. Renkema en Itje Alserda, oud 81 en 71 jaren; Hedde H. de Boer en Trientje R. de Boer, oud 77 en 76 jaren; Popke Akkersma en Aukje Wiebrands, oud 73 en 73 jaren. De bekende Pater Lacordaire, (behoorende tot de Orde der Dominica nen, die in Frankrijk Jakobijnen genoemd worden, naar de straat Sl. Jaques, waar zij hun klooster hebben) die, met eene zending belast om de kloosters van zijne Orde te bezoeken, zich laatst in Belgie bevond heeft zich met het zelfde doel naar ons land begeven; hij begeeft zich verder naar Engeland. 's GRAVENHAGE 14 Februarij. Z. M. heeft den lstcn Luitenaut Jhr. Quarles van UlTord, van het 3de reg. Dragondersbenoemd lot Ritmeester en tevens hem op verzoekeervol ont slag uit de militaire dienst verleend. Verder heeft Z. M. bij het wapen der Ruiterij benoemd: bij den Staf van het wapen, tot lstcn Luitenant (naar ouderdom van rang) den 2dcn Luit. A. O. II. Baron Gansneb genaamd Teng- nagelvan dien Staf, met bepalingdat hij in zijne tegenwoordige betrekking bij de Koninklijke Militaire Academie zal verblijvenbij het 2de reg. Dragon ders tot lstcn Luit. (naar ouderdom van rang) de 2de Luits. J. C. L. Simon en H. L. Le Clercq, van het lsle en 4de reg.; bij het corps Jagers te paard, tot lstcn Luit. (naar ouderdom van rang) den 2dea Luit. R. A. L. Pelerin, van het corps. Z. M. heeft den 2den Luitenant bij het wapen der infauterie in O. Indië F. R. N. van Bylevelt, benoemd tot Ridder der Militaire Willems-Orde 4de kl., wegens zijne krijgsverrigtingen in de Wester Afdeeling van Borneo, op 11 en 12 Sept. 1850. Z. M. de Koning en Z. K. H. Prins Frederik hebben dezer dagen den Wel-Eerw. Ileer D°. J. F. Buddingh, voor zijn vertrek, gehoor verleend ZWEw. heeft gisteren zijne reis over Londen aangevangen, ten einde den 3dca April in Indië te kunnen zijn. Het balgisteren avond bij Z. K. II. Prins Frederikwas zeer luister rijk. Het werd bijgewoond door H. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Hen drik, voorts door de leden van het Corps Diplomatique, de Ministers, den Commissaris des Konings in deze Provincie, den Militairen Gouverneur der residentie, den Burgemeester, vele Officieren der schutterij en van het leger. De iste Luitenant A. E. MansveldtOrdonnans-Officier van den Ko ning is door den President der Fransche Republiek benoemd tot Ridder van het Legioen van Eer. Het geruchtals zoude de Ileer van Bosse zijne dimissie als Minister van Financiënna de aanneming van het bekende amendement door de Tweede Kamer der Staten-Generaalhebben aangebodenkan men ten minste als voorbarig beschouwen. AmstCour.) De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak ven den ter dood veroordeelden F. R. Frebus. Vermits door den veroordeelde geene memorie van cassatie is gezonden, en de Raad, bij onderzoek, daartoe geene gronden heeft gevonden is zijn beroep afgewezen. Door den koopman J. H. Hase, in de Lange Poten, te dezer stede, zijn verspreid zoogenaamde adres-billeltenin den vorm van bankbillelten van 25en waarop vermeld staatdat bij hem Pelterijen te bekomen zijn 25 pCt. goedkooper dan elders. Eene oppervlakkige beschouwing dier adres-billetlen zou aanleiding kunnen gevenom dezelve werkelijk voor bank billelten aan te zienen daardoor misleid te worden. In het algemeen be lang wordt bij deze de aandacht daarop gevestigd, en een ieder gewaarschuwd wel toe te ziendat menin plaats van bankbilletten van ƒ25, geene zoo danige adres-billetten ontvange, te meer, daar er bereids op deze wijs mis leiding moet hebben plaats gehad. Dagblv. 's Gravenli.) De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dingsdag den 24sten dezer. Tweede Kamer der Staten-Generaal, Zitting van Vrijdag 13 Februarij. In deze zitting zijn de geloofsbrieven ingekomen van het lid uit Tilburg, den Heer Mr. P. Gouverneur; op het rapport is besloten tot toelating van dit lid na aflegging der gevorderde eeden. Nog zijn ingekomen1°. een afschrift van een met Frankrijk gesloten postverdragen 2°. eene missive van Jhp. Mr. J. de Bosch Kemper, verzoekende om voor de Raadsheersplaats in den Hoogen Raad niet in aanmerking te komen. De vergadering heeft besloten tot het opmaken dier nominatie over te gaan op aanst. Vrijdag en na alloop daarvan tot de beraadslaging over liet wets-ontwerp betreffende Je wees- en momhoir- kamers. Voorts dat de beraadslaging over het wets-ontwerp tot regelino- der gevolgen van door den militairen slrafregter uitgesproken veroordeelingenbij herhaling van misdaad of wanbedrijf, op Maandag den 23stcn zal plaats heb ben. Daarna is beraadslaagd over het wets-ontwerp tot uitvoering van art. 8 der wet van 30 Mei 1847 (regten van in- en uitvoer op de granen), welk wets-ontwerp met 44 tegen 10 stemmen is aangenomen. Ten laatste is rapport uitgebragt omtrent het verslag wegens den staat van het armwezen over 1849 eri^ook omtrent een aantal adressen. DELFT, 10 Januarij. Heden morgen had alhier eene vergadering plaats van het Koninklijk In stituut van Ingenieurs, in het gebouw van de Kon. Academie, gepresideerd door den Heer F. IV. Conrad. Na de goedkeuring der notulen van de vorige vergadering van 11 Nov. 11., gaf de Voorztiter kennis van het ontvangen van onderscheidene ingezonden geschenken van boekwerken enz.waaronder van Z. M. den beschermheer van den Minister van Oorlog; van de Hollandsche maatschappij van weten schappen te Haarlem van 's Konings zaakgelastigde te Washingtonalsmede van vele leden en anderen. Onder de ingekomen stukken waren: model eener brug met bolle leggers van geslagen ijzer, door het lid S. R. T. Ortt; proeven van Surinaamsch bijlhout, ingezonden door den Minister van Oorlog; rapport over de gaz- en waterbuizen te Parijs, door den Heer Coulier, ingezonden door den Minister van Binnenl. Zaken; ontwerp tot droogmaking van de Lcgmeerplassendoor het lid J. G. van Gendt; memorie over gegalvaniseerd ijzer, door den Heer F. G. Chavannes, medegedeeld door het lid Storm Buising; een opstel over den afvoer van uitwaterende sluizen, door het lid Delprat; beschrijving, af beelding en staten van geoctrooijeerde dakpannen, aangeboden door den Heer van de Laar, enz. Het lid Koenen gaf aan het Instituut kennis, dat hij tot President is be noemd van eene Commissie te Amsterdam, die belast was met het plaatsen van een peilmerksleen. Bij de waterpassingen, die lot dat einde gedaan werden, is gebleken, dat de merken van A. P. op de onderscheidene peil - merksteenentot 2) duim verschillen. Aan het hoog beslnur is aange vraagd, welk merk van A. P. in Amsterdam als het ware te beschouwen is. Voorts heeft het lid Roose, het behoud van gebouwen, door kunst of ge schiedenis merkwaardigvoorgestaanen wil dit aan de Regering en aanzien lijken des lands hebben aanbevolendit voorstel wordt ten sterkste door het lid Koenen ondersteund en eene Commissie tot dat einde benoemd, zijnde de llee ren Roose en Koenen, benevens den Voorzitter F. W. Conrad, om daarop verslag te doen. Na nog eenige bezigheden van huishoudelijken aardwerd de vergadering gesloten. AMSTERDAM, 13 Februarij. Door de zorg van den Hoogleeraar Miquel alhier, heeft de Ned. Indische Regering in het midden des vorigen jaars, eene bezending kina-boompjes van de beste soort ontvangen, die naar 's lands plantentuin te Buitenzorg ver zonden zijn, om aldaar proeven met de cultuur te nemen. Mogt die proef gelukken, waarvoor, naar men meende, veel waarschijnlijkheid bestaat, dan zou dit niet slechts een zegen voor de menschheid, maar ook een belangrijk geldelijk voordeel voor Indië zijn, daar de prijs van de kinabast, zoowel door het vermeerderd gebruik der quinine, als door de roekelooze behandeling van den kinaboom in Zuid-Amerikawaar de Cascarilleiros den boom tot verkrijging der bast eenvoudig vellen, zonder zich om zijne instandhou ding te bekommeren, in den laatsten tijd zeer is gestegen. ZALT-BOMMEL, 3 Februarij. Te Hedcl bevond zich op de veerpont over de Maas een negental paarden aangekocht en bestemd voor Frankrijk. Deze dieren begonnen gedurende de overvaart zoodanig te slaandat elk persoon op de boot in groot gevaar ver keerde. Vijf van de negen paarden sprongen in de rivier, waarvan er een zelfs onder de pont doorging, zwommen de Maas over en kwamen behouden aan Noordbrabant's walwaar zij opgevangen en verder vervoerd zijn. BMTEiXLANDSCHE 15ERIG TEX. ENGELAND. LONDEN, 11 Februarij. De Regering zet de onderhandelingen met het hof van Rome voort, ter verkrijging van verlof om eene Protestantsche kerk te Rome op te rigtcn, doch tot hiertoe zonder eenig gevolg. De berigtcn uit de fabrieksteden luiden bij voortduring gunstig, daar de werklieden tot den arbeid wederkeeren. Op het eiland Skye, eene der Hebridsche eilanden ten N. W. van Schot land, zou ook al goud zijn ontdekt en stalen er van naar Edimburg opgezon den. Zeker reiziger Stewart zou van eenig daar gevonden goud, ringen heb» ben doen vervaardigen. Er heeft zich weder een R. Katholijk geestelijke tegen de besluiten der synode van Thui'lcs verzet. Het is de Ileer O'Connor, die weigert zijne betrekking tot het Queens eollegie te Cork le verbreken, en een beroep doet op den Paus. De armoede in Ierland neemt op vele plaatsen af, want in 1348 werden bijna 2 J millioen armen aan hunne huizen bedeeldin 1849 1,210,000, in 1850 nog geen half millioen, en in 1851 slechts 62,261.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2