Zitting van Maandag 9 Februarij. Op voorstel van den President is beslotende beraadslaging over bet ont werp, betreffende de graanregten waaromtrent reeds vroeger bet verslag is uitgebragt, te houden aanst. Vrijdag. Daarna beeft de Voorzitter voorgesteld, de beraadslaging over bet ontwerp nopens de Reg. Organisatie te houden op aanst. Maandag. De Minister van Justitie lieefL daarop aangemerkt, dat bij bet natuurlijk van belang achtte, dat omtrent dit gewigtige vraagstuk eindelijk eene beslis sing genomen werd; dat, volgens bet verslag der Commissie van Rappor teurs, bet aanhangige ontwerp voornamelijk bestreden is op grond, dat niet tevens een ontwerp omtrent de indeeling der regterlijke collegien en de ves- tinine' van derzelvér zetels voorgedragen was; dat bij inmiddels eene voor- O CJ OU dragt omtrent die indccling beeft gereedgemaakt, die nu bij den Raad van State onderzocht wordt; dat bij daarom in overweging gaf, of bet niet beter zou zijn, de beraadslaging uit te stellen, tot dat dit ontwerp aan de Kamer voorgesteld zou zijn waarloc met 44 tegen 20 stemmen is besloten. Genoemd ontwerp zou eene bezuiniging van bijna 200,000 medebrengen; tevens is daarbij voorgesteld de opheffing van zeven Geregtshovcn en van zes Arr.-Regtbanken. Daarna is voortgezet de beraadslaging over het ontwerp van wet tot amor tisatie van schuld over 1851, en wel over art. 3. (let bekende amendement van de Heeren de Man c. s. (strekkende om een gedeelte dei' tot amortisatie van schuld bestemde gelden te besteden tot ge deeltelijke aflossing van bet restant der gekapitaliseerde schuld van 10 mill, aan de Ilandel-Maatschappij) is door de Ministers van Financiën en van Ko loniën bestredendoch aangenomen met 38 legen 27 stemmenen daarna ook bet aldus gewijzigde art., gelijk mede, met 42 tegen 22 stemmen, eene wijziging van den considerans van liet ontwerp, volgens welke nu daarin staat uitgedrukt: dat bet noodzakelijk is, vóór ult°. December 1854 de ge kapitaliseerde schuld aan de Handelmaatschappij geheel af te lossen." Het gehecle, aldus gewijzigde, ontwerp A is vervolgens aangenomen met 42 tegen 23 stemmen, en daarna insgelijks ontwerp B. Een voorstel van den lieer Sloet, door den Heer v. Dam gewijzigd, om bet nieuwe Reglement van Ordetot proefneming ingevoerd vooi loopig buiten werking te stellen, is verworpen met 34 tegen 28 stemmen. Insgelijks is, met 48 tegen 14 stemmen, verworpen een voorstel van den Heer van Zuy- lenom bet Reglement naar de Afdeelingen te verzendenen inmiddels de proef te doen voortduren. Daarna is de zitting opgeheven. - Morgen zullen eenige ontwerpen in de Afdeelingen onderzocht wordenen op Maandag aanst. is de beraadslaging over bet ontwerp van wet omtrent bet bouwen bij vestingen bepaald. Men verzekert, dat bij liet Ministerie van Justitie reeds de wijzigingen van bet Wetboek van Strafvordering zijn afgewerkt, en dat thans daar gearbeid wordt aan eene herziening van bet Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering. WAGENINGEN, 8 Februarij. In bet naburig Bennekom leeft eene weduwe Hermans, geb. Sistanich, die den 31sten Januarij 11. baren 106dcn verjaardag vierde. Zij verkeert in behoef tige omstandigheden. Een jaar vroeger is voor baar aan giften eene som van 100 ingekomen en besleed. Thans wordt andermaal de openbare liefdadig heid ten baren behoeve ingeroepen. MAASTRICHT, 7 Februarij. Het water van de Maas is wederom ontzettend gestegen eergisteren morgen toekende bet aan de peilschaal nog 2 cl 10 d., en beden ten 12 ure 3 el 70 d.zijnde dus in ruim 24 uren 1 el 60 d. gewassen. De havens van Maastricht en Wijk, de gehuchten Heugen en Limmel, staan op nieuw onder water. Het water"is zelfs op dit oogenblik nog wassende; de eerste laan in bet Park is reeds overstroomd. Ook de Jaer is sterk gewassen en bedreigt reeds de Looijorstraat. In den nacht van den 6dcn op den 7dcn is bet water nog gewassen. In de omstreken der stad is alics overstroomd en op onderscheiden plaatsen de ge meenschap afgebroken. Uit Roermonde wordt ook gemelddat de Roer zoo sterk is gezwollen dat de straatweg van daar naar Maastricht onder water is gezet en men moeite zal hebben om de Roerbrug te behouden. Onder scheiden dijken zijn doorgebroken. I1U1TKX LAXSC HE BKRIGTEN. mvesLAivD. LONDEN, 3 Februarij. Het nabij Huddersfield gelegen dorp Holmfirth is in den nacht van den 5dcn dezer, door eene waterramp bezocht geworden. De daar ter plaatse aanwezige fabrieken worden van water voorzien uit verscheiden in liet gebergte gelegen vergaderbakkeri. De in den laatsten tijd gevallen regen had een dezer zoodanig gevuld, dat de drukking van bet water de wanden verbrakten gevolge waarvan de ontzettende stertvloed met onweerstaanbare kracht bet dorp overstelptein zijne vaart gansche rijen buizen met de sla pende bewoners wegrukkende, en de straten verstoppende met de overblijfselen der gebouwen en de lijken van menschen en dieren. Reeds heeft men 60 lijken uit liet water gebaald. In bet geheel wordt een 100-tal personen ver mist. Men schat de schade op omstreeks 600,000 Er zijn personen die een eigendom van 30,000 bezaten en thans niets over hebben. Eene grootc menigte uit alle streken des lands stroomde toe om hulp te bieden. Beriglen uit Nieuw Zuid-Wallis tot 11 November meldendat de gouddelving alle denkbeeld te boven ging, daar er gedurende vier maanden eene waarde van 260,000 4' was ingezameld. HELtSIE. BRUSSEL, 9 Februarij. Eergisteren is in de Kamer van de Volksvertegenwoordigers, bij de behan deling der aanvraag van geld voor bet middelbaar onderwijs, bet tusschen de Regering en de geestelijkheid aanhangige geschil over de toepassing der wet op bet middelbaar onderwijs van 1850, ter sprake gekomen. Een der leden deelde mede dat aan de stedelijke middelbare scholen alhier thans weder geestelijken voor bet godsdienstonderrigt waren toegevoegd, ten ge volge eener bij een vriendschappelijk onderhoud van den Burgemeester dei- stad met den Aartsbisschop gemaakte afspraak, volgens welke die scholen onder kerkelijk toeverzigt gesteld waren en er alleen onderrigt in de katho lieke godsdienstleer gegeven werd. Zoo zoude ook, meende bet bedoelde lid, bet gouvernement kunnen bandelenindien bet in de daad wcnschte aan bet geschil een eind te maken en bet staatsonderwijs van den middenstand niet langer van de medewerking der geestelijkheid verstoken te houden. De Mi nister van Binnenl. Zaken trad hierop in eene breede ontwikkeling, waaruit bleekdat de Regering steeds wenschte tot eene schikking met do geeste lijkheid te komen, doch op geene andere dan de door deze tot nog toe on aannemelijk geachte voorwaarden. De Fransche Regering beeft de uitzetting uit België van den dichter Victor Hugo verlangdop grond dat hij voornemens zou zijn legen bet gouvernement van den President te schrijvendit aanzoek is door de Belgische regering bepaald afgewezen op grond dat die Heer noch in ge schriften noch op andere wijze het Fransche gouvernement bad aangevallen. De Kamer der Vertegenwoordigers heeft met 64 tegen 2 stemmen een ontwerp aangenomen waarbij de wet op bet uitzetten van vreemdelingen we der voor 3 jaren van kracht wordt verklaard. De Senne is buiten hare oevers getreden en beeft eerie groote uitge strektheid lands onder water gezet; ook aan den zuidelijken spoorweg is op eenige plaatsen aanmerkelijke schade aangerigt en de gemeenschap met Frankrijk belemmerd. In Henegouwen staan de weilanden eenige voeten onder water. De Vcrdre bij Verviers was ook buiten hare oevers getreden en had de wegen en landerijen overstroomd. FRAKHRIJK. PARIJSj, 8 Februarij. Men gelooft nog steeds dat de Regering financiële maatregelen voorbereidt, die in verband zullen staan met de vermindering der accijnsen. Er is ernstig sprake van eene benoeming van dertig nieuwe Senatoren een maatregel die den ijverigsten aanhangers van den President weinig raad zaam voorkomt. Er is nog al beweging, niet alleen bij den hoogere maar zelfs in den mid del stand ten aanzien der verkiezingen voor het Wetgevend ligchaam. Een groot aantal gevangenen die reeds ingescheept warenom naar Cayenne vervoerd te worden, zijn onverwachts in vrijheid gesteld en hier aangekomen. [Wij laten hier uit de Indépendance het voornaamste volgen van een verslag der redevoeringen van den Graaf de Montaleinbert en den Heer Gui- zot, in de Fransche Academie.] Den 5dcn dezer heeft de Graaf de Montalembert bij zijne intrede als lid der Fransche Academie, de gebruikelijke redevoering gehouden ter huldiging van de verdiensten van het lid in wiens plaats hij was verkozen zijnde de Heer Droz, gunstig bekend door verscheidene werken over Geschiedenis, Staat- en Zcdekunde en hun onderling verhand. De ronde zaal van het Instituut bevat ruim 400 plaatsen. Men had echter meer dan 700 kaartjes voor plaatsen uitgegeven. Een Rus had 250 francs voor een plaats betaald, voor vele zijn 5 of 6 Louis d'or gegeven. In den aanhef haalde hij een vroeger gezegde aan van zijnen voorganger, den lieer Droz, dat zoo de Republiek eens in Frankrijk terug kwam, zij de regeringloosheid zou te weeg brengen, en weldra door despotismus worden gevolgd; 'tgeen zeer werd toegejuiebd. Daarna volgde een uitgebreide lofrede op Lodewijk XVI., van wien de Heer Droz de geschiedenis had geschreven. De lofrede op de 34 jaren van het Koningschapdie op de groote oorlogen zijn gevolgd, werd toegejuichd, waarbij de redenaar nog de opmerkzaamheid trok van verschillende partijen, door een uitvoerige uitweiding over de voor deden der erfelijke Regering, en de valsche gelijkheid die de spreuk was der Republiek. Het voorname punt der rede, het pleidooi tegen de eerste Constituerende Vergadering, werd wel ontvangen; maar het tafereel der vervolgingen die de Kerk na 1789 had uitgestaan, vond geen bijval. Over't geheel heeft de redenaar ten aanzien der werken van den lieer Droz, over de revolutionaire tijdstippeneen hevigen aanval op de revolutie gedaan waarbij hij op den voorgrond stelde, dat het niet te pas kwam om den een het overvloedige af te nemen ten einde den andere het noodige te geven. Het slot der rede was van eene bepaald godsdienstige strekking als de toepassing van eene preeken toen bij het laatste woord de redenaar zich tot den lieer Guizot wendde, werd hij algemeen toegejuichd. De voordragt was tamelijk eentoonig, zonder verheffing. Des Keizers naam werd nog lof toegezwaaidals bedwinger der revolutiemaar er werd geene toespeling op den President gemaakt. Daarna stond de Heer Guizot op, die voor het eerst sedert 1848 het woord voerde. Hij was geslepen, bijtend, welsprekend, geestig, en heeft met veel hoffelijkheid en smaak, het verschil der staatkundige loopbanen aangewezen, door den Heer de Montalembert en hein zelvcn bewandelden zich daar hij

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2