LEYDSCHE COURANT, 1852. De Courant wordt MaandagWoensdag en De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Vlilllï t oq T A 1VTT A Ti T °fznnderlijke nommcrs worden tegen 10 vit Zaturdag Avond. Y IY IJ IIA l* AS A A U A ttl Jafgegeven. BÏMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 22 Januarij. Zitting van den Gemeenteraad van heden. Afwezig de HH. Mr. G. P. van Onteren Mr. II. Gevers en B. F. Krantz. De Notulen van de vorige vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. De Burgemeester lieeft eenige stukken overgelegd, welke ter inzage van de leden in de leeskamer zullen worden nedergelegd. De Burgemeester rapporteert namens de commissie ter bckoming van ruiterij, dat zij zich hij den Minister van Oorlog heeft vervoegden Z. E. aan haar heeft te kennen gegeven op het adres, zoo veel hem mogelijk is, bij aldien het in zijne handen komtgunstig te zullen adviseren. De Burgemeester stelt aan de orde van den dag: 1°. De instructie van den Ontvanger, tc beginnen met Art. 17, en is dezelve in deze vergadering ten einde gehragt en vastgesteld. 2". Een concept adres aan den Koning waarbij de Raad voorziening vraagt van de dispositie van Gedeputeerde Staten betrekkelijk art. 78 der begrooting; en vrije beschikking verlangt over de gelden voor onvoorziene uitgaven uit getrokken zonder daaromtrent de nadere magtiging van Gedeputeerde Stalen te verzoeken. En heeft de Vergadering zich met dit adres vcreenigd. 3". Een voordragt omtrent den Claviger van het Gymnasiumstrekkende om Burgemeester en Wethouders te magtigen om na HH. Curatoren van het Ste delijk GymnasiumBestuurders van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genetrix en de directie der Spaarbankte hebben gehoord eene aanbevelings lijst van drie personnen voor deze betrekking aan den Raad voor te leggen. Bij de behandeling van dit onderwerp wordt door den Heer Olivier het amendement voorgedragendat de benoeming van den Claviger opgedragen wordt aan HH, Curatoren van het Gymnasium. De Heer van der Boon Mesch heeft een ander amendement voorgesteld dat van HH. Curatoren van het Gymnasium verzocht werde eene gemotiveerde aanbeveling van vier personen. Na het wisselen van consideralien over het amendement van den Heer Olivier is hetzelve in stemming gebragt en met 15 tegen 7 stemmen ver worpen. Het amendement van den Heer van der Boon Mesch hierna in deliberatie gebragt zijnde is dit voorts met 19 tegen 3 stemmen aangenomen. Voor het amendement van den Heer Olivier hebben gestemd de HH. Adriaans, Leembruggen, Hartevelt, Olivier, Bucaille, Bake en Siegenbeek. Tegen het amendement van den Heer van der Boon Mesch de HH. van der HoevenHartevelt en Bucaille. Eindelijk heeft de Burgemeester de vergadering uit hoofde van het ver gevorderde uur gesloten, en de volgende bepaald op Zaturdag aanstaande ten 1 ure. De stedelijke opcenten op den accijns en de eigene belasting op het geslagt, zijn door den Raad te Deventer afgeschaft, integaan met den lstcn Februarijalsmede het poortgeld integaan den lsU!D Maart; te vervangen door opcenten op directe belastingen. Uit 's Hertogenbosch wordt van den 20stcn geschrevendat des morgens de Kcerkade voor de Rijksbrug, nabij het fort Isabelleis doorgebroken waardoor deze brug en ook die voor het fort St. Antonie bezweken is. De schade die daardoor aan het Rijk en de stad veroorzaakt wordt is groot. In de Volksvriend van deze maand leest men het volgende uittreksel wit eene redevoering van den Hoogleeraar Harting, te Utrecht. »Er zijn er, zelfs onder lien, die zich geneeskundigen durven noemen, enkelen, die oordeelen dat de sterke drank voor den arbeidsman een onschul dige prikkel is, welke hem zelfs beter bestand zoude maken legen de ligcha- melijke vermoeijenisen, waaraan hij is blootgesteld. Ik zal mij hier niet ophouden met eene uitvoerige wederlegging van de drogredenen, die door de zoodanigen zijn gebezigd, en verwijs u liever naar het geschrift over dit on derwerp van eenen mijner anibtgenootendien voorzeker niemand de bevoegd- beid tot een oordeel in deze zaak zal ontzeggen. Dit alleen zij mij vergund bier nog hij te voegen, dat de wetenschap en de ervaring bet pleit volko men op gelijke wijze beslist hebbenen dal bij die beweert dat de sterke drank als volksdrank inderdaad nuttig is, daarmede liet overtuigendste be wijs levert dat bij in de geneeskundige wetenschap niet staat op de hoogte van zijnen tijd. Nog eens, sterke drank voedt niet, maar belet de voeding; sterke drank herstelt de verlorene krachten nietmaar belet bare geheele herstelling sterke drank verwarmt alleen de maag, maar maakt bet ligchaam vatbaarder voor koude. Ik spreek hier alleen van het zoogenaamde matige gebruik, en zullen wij nu, omdat de arbeider daardoor een kortstondig bedwelmend ge not ondervindt, hem dat gebruik, dat bovendien zoo ligt lot misbruik leidt, niet onthouden? Zal bij door bet opvolgen van dien raad ongelukkiger wor den minder waar levensgenot hebben Verre van daar. Hij zal zich ligchamelijk gezonder en krachtiger, en ze delijk beter en achtingswaardiger gevoelenen de weinige centen die hij dagelijks aan jenever uitgaf, zullen in iedere honderd dagen tot even zoo veel guldens zijn aangegroeid, waardoor bij allerlei zaken kan aankoopen, die bij zich tot daartoe heeft moeten ontzeggen, of voor welker verkrijging hij vroeger op de liefdadige hulp zijner medeburgers beeft gerekend. De Gouverneur-Generaal in Oost-Indië heeft de tusschenkomst van bet Dept. van Koloniën ingeroepen ten fjinde Nederl. geneeskundigen aan te spo ren zich neder te zetten in de Preanger RegentschappenTagalJapara RembangBezockie (afdeeling Probolingo) en Madioenom in die residentiën in de behoefte van burgerlijke geneeskundige te voorzien. Voor ieder dezer residentien wordt aan eenen geneeskundigen verzekerd eene toelage uit 's lands kas van 100 'smaands, onder gehoudenheid om daarvoor, afgescheiden van liunne bijzondere practijk, de plaatselijke, burgerlijke geneeskundige dienst, des gevorderd, waar te nemen. Verdere geldelijke tegemoetkoming in de kosten van uitrusting of der reize naar Javawordt niet verstrekt. Die genegen zijnop dien voet naar O.-I. te vertrekken worden uitgenoo- digd zich vóór den 15d™ Februarij e. k., schriftelijk bij bet Depart, van Ko loniën aan te melden, onder overlegging van bewijzen van voldoening aan de wet op de militie en van goed zedelijk gedrag, en met opgave var. hunnen wetenscbappelijken graad en hunne tegenwoordige standplaats. Aan hen die den graad bezitten van Doctor in de Genees-Heel- en Ver loskunde zal de voorkeur worden gegeven. 'sGRAVENHAGE, 22 Januarij. Z. M. beeft Jhr. V. V. van Cammingba op zijn verzoek eervol ontslagen als Burgemeester der gemeente Leeuwarderadeel, en benoemd Jhr. Mr. W. E. Engelen. Voorts nog tot Burgemeesters in Gelderland als: van BeuningenB. A. Boes; van Elburg, R. O. II. van Manen; van lieerde, N. S. van Meurs; van Doornspijk, S. I. J. II. Smits; van Hummelo en Keppel, C. AV. A'ryland; van 's Heerenberg, E. T. J. A. Baron van Grotenbuis; van Ilerwijnen D. Bocllaard; van Wadenoycn, II. van Heemskerk Brandwyk, en van Buren, II. Romein. Z. M. beeft benoemd tot Notarissen te HaarlemG. C. JoekesCandi- daat-Notaris aldaar, en Mr. II. A. F. D. van Meeuwenthans Advocaat en Burgemeester te Spaarnwoude, en te Beverwijk, C. J. G. de Booij, Candidaat- Notaris te Haarlem. A'erder beeft Z. M. benoemd tot IIoofd-Ainbtenaar bij de Algemeene Reken kamer met titel van Referendaris, den Ileer P. C. Soury, thans Commies; tot Commiesende Ileeren T. Gevers LeuvenAV. A. C. de Bloeme en J. Al. Sobels, thans Adj uncl-Coinmiesenbij het Depart, van Finantiën tot Com miesen de Hoeren A. Bouwens II. P. de Peypers en J. C. A. Medenbach thans Adj .-Commiesen. Onder de vreemde reizigers, in het thans verschenen 7(lc vel van bet Politieblad voorkomende als van passen naar Nederland voorziennaerkt men op eene Chinesche familie, de koopman Atai Chung, met twee vrouwen en eene schoonzuster, geboren en woonachtig te Cantonlaatst komende van Parijs. Een Fransch blad meldt, dat onlangs aan onze AVest-Indische Regering door den Ingenieur Spandelwiek een rapport is ingediend, lietgeen gewaagt van de ontdekking van goudbevattende strekenten zuiden van Paramaribo. Er zou eene Commissie benoemd zijn, om onderzoek te doen naar de waar- beid en hei gewigt der ontdekking. Tegen den 27stc» dezer is de Tweede Kamer der Staten-Generaal weder bijeengeroepen. Dat bet baar aan arbeid niet zal ontbreken kan men nagaan als men rekent dat er nog 28 wetsontwerpen zijn af te doen. N°. 10.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1