scliifekin" heeftom aan zijn gezin en zijne kinderen te wijden. Zóu. Jeert ook de mensch zijne eigene zedelijke waarde kennen. «De verbetering van den toestand van alle klassen is de groote taak, aan welke alle verlichte Regeringen zich behoorden te wijden. Laat ons hopen met het oog op de talrijke zegeningen, die voortvloeijen uit de eensgezindheid van liefdewerken, uit de gemeenschap van belangen, dat alzoo wij den al- magticcn God al onzen dank zullen brengen, en dat het Engelsche volk zal voortgaan met aan dc wereld te toonen, welke ecne duurzame rust, eer en erootheid hij een voorspoedig en eensgezind volk te vinden is." Met eenparige stemmen werd besloten, den Graaf eene dankbetuiging toe te brengen voor zijne pogingen in het belang der arbeidende klassen. Bij deze toespraak steekt de volgende nieuwstijding vrij ongunstig af: Sedert het midden der vorige maand zijn de werktuigfabrikanlen al hier en in den omtrek en te Londen, in geschil met hunne arbeiders. Deze laatsten vorderen, dat de gewoonte om arbeiders buiten het gewone daguur en bij het stuk te laten werken, worde afgeschaft; en het bestuur der ar- beiders-vereeniging tracht deze eischen door te drijven op eene wijze, die den toeleg verraadt om de fabrikanten aan den wil der werklieden te onderwer pen en in min of meer socialistisclien geest de betrekking tusschen beide te regelen. De fabrikanten oordeelden, dat de eischen der arbeidslieden onbil lijk waren, hun bedrijf zouden te gronde rigten en hen tot mededinging met het buitenland onbekwaam makenzij voorzagen verder dat de inwilliging dcrzelve door nieuwe eischen zou gevolgd wordenhierom besloten zij in onderling overlegalle hun werkvolk met de sluiting der fabrieken te be dreigen, ingeval de eischen der arbeiders-vereeniging niet ingetrokken wier den. De bedreiging baatte niet en is nu eergisteren ten uitvoer gelegd, zoodat de fabrieken van zes en dertig firma's stilstaan en 10,000 arbeidslie den van de door dc vereeniging opgelegde noodpenningen moeten leven. Volgens eene officiële mededeeling is dc Generaal-Majoor George Catheart tot Gouverneur der Kaapkolonie benoemd ter vervanging van Sir Harry Smith, wiens bekende moed en krijgstalent in den tegenwoordigen oorlog tegen de Kaffers nog zoo weinig hebben uilgerigt. De nieuw benoemde is bijna zestig jaren oud, heeft de groote veldslagen bijgewoond, die den val van het Fransche Keizerrijk ten gevolge haddenmaar sedert niet weder aan eenig krijgsbedrijf deelgenomen. Sommigen twijfelen deswege of hij voor een strijd als die in de bosschen en bergkloven van Zuid-Afrika tegen de inlan ders gevoerd wordt, de geschiktste aanvoerder is. FRANHKUH. PARIJS, 14 Januarij. De Moniteur deelt heden talrijke benoemingen mede van Officieren bij den Etat-Major der Nationale Garde. De Heeren Persigny, Bacciochi en de Nieuwerkerke zijn tot Colonels benoemdgedetacheerd bij den Prins-President. Bovendien zijn er 4 benoemingen tot den graad van Luit.-Colonel20 lot Bevelhebbers van escadrons en 40 tot Kapiteins. Het officiële dagblad deelt daarenboven het besluit mede, waarbij ge- heele vrijstelling van disciplinaire straffen wordt geschonkenuitgesproken tegen leden der Nationale Garde, vóór dat dit besluit was genomen. De Constitutionnel meldt, dat de Staatsregeling morgen (Donderdag) in den Moniteur zal worden geplaatst. De Regering heeft aan de bannelingen in Belgie de plaatsen aangewe zen, waar zij moeten vertoeven; wanneer zij aan die bepaling voldoen, zullen zijaan wie nonactiviteits-tractement is toegewezendie bezoldiging naauw- keurig ontvangen. Men verhaalt dat de Heer Thiers aan den Minister van Binncnl. Zaken geschreven heeft, om verlof te bekomen in Frankrijk weder te keeren, met aanbod zich geheel van de staatkunde te zullen onthouden. De Minister be gaf zich met den brief tot Louis Napoleon en vroeg wat hij moest antwoorden. De President zeide: «Geef mij het 4Jc deel der Omwentelingdoor Thiers." Het boek werd gekregen en Louis Napoleon sloeg eene zinsnede op, waarin Thiers den Keizer gispt, omdat hij niet, in het belang der veiligheid, ver scheiden zijner staatkundige tegenstanders uit Frankrijk verbannen had. «Schrijf deze zinsnede uit," zeide Louis Napoleon, «en zend die aan den Heer Thiers als antwoord op zijn verzoek." In de voorstad SL Martin alhier had eergisteren eene verschrikkelijke gebeurtenis plaats. De Heer Lefaucheux, een 72-jarige grijsaard, bewoonde beurtelings eenige kamers van een huis, en een buitengoed te Pantin. Naar dien de Policie-Commissaris verwittigd was dat men den grijsaard sedert twee dagen niet gezien had, deed hij de kamers opensteken en nu vond men het lijk van den lieer Lefaucheux, op de vloer met twee diepe wonden aan het hoofd en ecne aan den strot, die geheel was afgesneden. Intusschen was niets in het vertrek in wanorde, eene brieventasch en een zak geld lagen onaange roerd. Stelen schijnt dus het doel niet geweest te zijnmaar niemand herin nert zich dat de verslagene vijanden had of door iemand bedreigd was. Alleen zeide hij eens, na het landhuis te Pantin gekocht te hebben, dat de vorige eigenaar aldaar vermoord was, en hoe hij zich voorstelde ook eens ver inoord te zullen worden. Tot hiertoe is men den booswicht nog niet op het spoor gekomen. Ofschoon eenige voormalige Vertegenwoordigers niet op de verbannings- lijsten voorkomen, zijn zij evenwel in denzelfden toestand als de daarop ver melde, daar zij reeds vroeger gedwongen waren naar buitenslands te ver trekken en hun de terugkeer naar Frankrijk verboden is, onder welke ook Eugène Sue behoort. Eergisteren zijn weder 614 personen van hier naar Brest vertrokken om van daar naar het slrafgesticht in Fransch Guyana te worden overgebragt. ITALIË, ROME, 2 Januarij. Namens den Paus is eene algemeene verordening uitgevaardigd ter regeling van het kerkelijk regt van vrijplaats. Onderscheiden misbruikendie lang zamerhand waren ingeslopenworden opgehevenen de gebouwenten aan zien van welke genoemd regt nog gehandhaafd wordt, onder toezigt van de Bisschoppen gesteld. Wanneer nu de in de vrijplaatsen gevlugte misdadigers zich door onchristelijken wandel kenmerken, zullen zij binnen 3 dagen moeten ver trekken verkiezen zij dit niet te doendan heeft de Bisschop de magt hen te doen weghalen en aan den Regter over te leveren. -De geldmiddelen van den Pauselijken Staat zijn nog alles behalve guns tig, want op de dienst van dit jaar zal men een tekort hebben van 2 inillioen kroonende regering ondertusschen had op zich genomen om 5 millioen aan te wenden tot aflossing van staatsschulden. Een gedeelte der Fransche bezetting is van hier naar Civita-Vecehia vertrokken, waar het garnizoen zeer op zijne hoede is, daar de wachten zijn verdubbeld, en vele patrouilles langs de zeekust rondgaan. Er kruist ook een Fransch stoomfregat voor dc haven. Het weder blijft hier koud. Gisteren stond de thermometer 3 graden onder het vriespunt. BAREN. Een blad, over den tabaksteelt sprekende, zegt, dat vele landlieden zich veel te veel op den wijnbouw hebben toegelegd, ten gevolge waarvan alhier eene zeer groote hoeveelheid slechte wijn ter markt komt en de akkers ge ringe rente opbrengen. Vele wijnhandelaars berekenen dat ruim een derde der landerijen, thans voor den wijnbouw gebruikt, tot heter en voor- deeliger oogst kon worden aangewend. Zij houden den Duilschen wijnbouw voor eene loterijalleen in bepaald goede streken geeft hij voordeel tot ver- krijging van goede fijne wijnen; de mindere Duitsche soorten deugen niet en beloonen dc moeite evenmin. In den Paltz beginnen de landlieden dit te begrijpen. Zij veranderen er hunne wijngaarden voor een groot gedeelte in tabaksvelden. In 1836 leverde het Groothertogdom Baden voor 630,324 gulden aan tabaken in 1850 den Paltz voor 1,316,584 gulden. De gemiddelde prijs was van 9 tol 25 gulden de centenaar. De Paltzer tabaksbouw is reeds van Europeesche beteekenis en voert reeds uit naar alle landen van Duitschland, naar de Nederlanden, (in 1850, in rollen of bladen, 1,130,977 Ned. IC tabak en 53,358 Ned. ffi sigaren) naar Spanje en zelfs naar Amerika. Het maken van sigaren is haast in ieder huis op het platte land een hand werk geworden en een heerlijk middelom den aftrek van den tabakvooral in de mindere soorten, te verzekeren en te vermeerderen. De sigaren worden bij millioenen door groote handels-huizen te Mannheim opgekocht en ver zonden. Volgens officiële opgaven bragt de tabaks-bouw in den Badenschen Paltz in 1850 tusschen de 13 en 14 millioen ffi tabak op; de verbouw van Noord- Amerika in 1847, bedroeg volgens Hunt's Merchants Magazine 220,164,000 ffi. FRANKFORT. 12 Januarij. De Bondsvergadering zal zich binnen kort bezig houden met het verorde nen van wetten tot regeling der landverhuizing, welke, aan zich zelve over gelaten dikwijls zulke onbevredigende uitkomsten geeft. Hierop echter maakt de bloeijende Duitsche kolonie, die in Zuid-Brazilie te SV Leopoldo werd gevestigd, eene uitzondering, welke reeds tot eene'bevolking van 10,000 zielen is geklommen. Ook de nieuwe Duitsche koloniën, namelijk Vcrguero, in 1847 te Santo Paula, Dona Franzisca, in 1849 te Sl.Calharina gevestigd, nemen dagelijks in bloei toe. Dit is mede het geval met de nieuwe kolonie Blumenau, in 1850 aan den Itahajistroom aangelegd. In de laatste tijden hebben vele Duitsche landverhuizers zich naar Chili begeven, waar het ge zonde klimaat, het goede karakter der ingezetenen, eene verlichte regering en de vruchtbaarheid des bodems hun een gelukkig lot voorbereiden. Dit is in geenen deele het geval met de Duitsche landverhuizers in Peru. Het door de Nederlandsche Regering aan de Bondsvergadering gedane voorstelom de bijdragen voor Luxemburg en Limburg van elkander te schei den, is thans door een bondsbesluithetwelk door de Nederlandsche Regering goedgekeurd is, beslist. De Bondsvergadering heeft, maar men verneemt, eenstemmig besloten, in beginsel het van elkander scheiden van de bijdragen voor Luxemburg en Limburg niet goed te keuren, maar deze bijdragen bere kend naar de verhouding der bevolking (131,907 voor Luxemburg en 121,676 voor Limburg) en zal hiervoor afzonderlijke quittantiën geven. Oostenrijk stemde met dit besluit in, als strekkende alleen als maatregel voor de incas- satie, maar geenszins als wijziging van de verpligtingen van Nederland voor zoover Luxemburg en Limburg betreft. De Gezant van laatstgenoemde ge westen nam, behoudens nadere verklaring, genoegen met dit besluit, of schoon hierdoor niet volledig aan den wensch der Nederlandsche Regering vol daan was. STADS BERICTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Levden, Zaturdag den 17(len Januarij 1852, des namiddags ten 1) ure. Onderwerp Instructie van den Ontvanger. 'v

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3