van Spanje kennende, kwamen op liet denkbeeld, voor gemelde som, den afstand te vragen der eilanden Majorca, Minorca en Ivica. Engeland maakte daaromtrent echter zoo vele zwarighedendat men van dal plan moest afzien en men zocht een vergelijkwaardoor de schuld zou verminderenzonder de Spaansche schatkist te zeer uit te putten. Men kwam dus overeendat Spanje jaarlijks eene som van 4 millioen franken zou betalen, als: 2,400.000 voor rente teen 3 pCt.en 1,600,000 als premie van amortisatie, tegen 2 pCt. met stellige bepaling, dat het amorlisaliefonds achtervolgelijk zou aanwassen met de rente van het afgeloste kapitaal. De bepalingen dezer overeenkomst werden getrouw nageleefd van 1829 tot 1834. Sedert dien tijd hebben de stortingen opgehoudenen thans bedraagt het achterstalligemet de rente van 1835 tot 1852, meer dan 115 millioen, waarvan Frankrijk volledige betaling verlangt. Men kondigt de aanstaande komst alhier aan van den Maarschalk Narvacz, en men zegt, dal hij de overbrenger is van voorstellen van de Spaansche Regering. Het dagblad la Patrie verzekert, dat het eene onwaarheid is, dat de President eenen eigenhandig geschreven brief van den Keizer van Rusland zou ontvangen hebben, waarin hij hem met de uitvoering van den coup d'état geluk wcnschte, en verklaarde, dat hij Frankrijk gered had. Men heeft het kolossale standbeeld der Vrijheid afgebroken, dat sedert 1848 op het plein van het paleis Bourbon was opgerigt. Een huis van Bordeaux heeft van Regeringswege eene bestelling van bijna 5000 hutten ontvangen voor de strafkolonie op Cayenne, welke binnen 2 maanden moeten gereed zijn. De Prefect van het Depart, der Seine heeft Zaturdag op bet Stadhuis een prachtig feest gegeven, ter eere van de afgevaardigden uit de andere De- I partementen, om de plegtige afkondiging der volksstemming bij te wonen. De President was, door eene ligte ongesteldheid verhinderd, op dit feest niet tegenwoordig, doch hij zou den 5lll:" op het paleis der Tuilleriën aan die afge vaardigden een feestmaal aanbieden. De bevolking van Parijs beliep in 1850 1,364,933 inwoners. In dat jaar werden geboren 29,628 kinderen en overleden 25,126 personen. In 1850 bedroeg het verbruik van vleesch binnen Parijs 68,104.254Ned. lï. Op de markten werd verkocht voor 6,238,536 fr. aan zeevisch; 1,723,691 fr. aan oesters676,602 fr. aan riviervisch1,294,776 fr. aan gevogelte 1,118,722 fr. aan boter; 5,479,742 aan eijeren. Het verbruik der wijneu be liep 1,164,345 en der bieren 96,239 Ned. vaten. De vrees die men koesterde, dat de stemming in het Depart, der Be neden-Alpen ten nadeele van den President zou uitvallenwegens de groote wanordelijkhedendie daar hebben plaats gehad heeft zich niet bevestigd daar in 170 gemeenten, 23,329 stemmen vóór en slechts 460 tegen den President zijn uitgebragt. In Algerië is de stemming geweest als volgt: te Algiers 4286 vóór, 3544 tegen; te Constantine 1240 vóór, 1333 tegen; te Oran 1001 vóór, 858 tegen. De aanleg van den spoorweg van deze stad naar Lyon is toegestaan aan eene Maatschappij van 20 Fransche en buitenlandsche Bankiers. De on- derneming wordt voor den tijd van 99 jaren aan de Maatschappij overgedra gen; zij zal aan den Staat de som van 114 millioen, reeds uit de schatkist voor de werkzaamheden aan de aangevangen linie besteedin 4 jaren tijds teruggevenbinnen welken tijd ook de geheele weg voor het gebruik gereed moet zijn. De Staat waarborgt aan de ondernemers gedurende de eerste 50 jaren het genot van minstens 4 pCt. renteen bedingt daarvoor het vervoer om niet van al zijne depêches met een bijzonderen trein. SAKÖINSE. TURYN2 Januarij. De begrooling van uitgaven voor het Departement van Oorlog over 1852, door de Regering aan de Kamers voorgedragenraamt de gewone uitgaven op fr. 29,704,628.56en de buitengewone op fr. 277,348.07, of fr. 4,685,995.37 j minder dan het totaal der begrooling voor 1851waarbij de gewone uitga ven op fr. 34,113,275.86 en de buitengewone op fr. 1,755,984.86 geraamd waren. In de zitting van gisteren, heeft de Kamer van Afgevaardigden twee voorstellen verworpen, van de ultraliberale oppositie afkomstig en strekkende bet een om de sterkte van het leger 25,000 man minder, het ander om die 10,000 man minder te stellen dan bij de voorgedragen begrooting. P»TII§ËK. BERLIJN, 5 Januarij. In de Eerste Kamer is voorgestelddat de leden der Tweede voortaan geen reis- en verblijfkosten meer zouden genieten, slechts 6 jaren mogten aanblijven, en om de twee jaren de begrooting zou worden vastgesteld. Dit voorstel, behoorlijk ondersteund zijndeis naar eene Commissie verzonden. Nog is een voorstel ingediend volgens hetwelk bij de Regering zal worden aangedrongen op het voordragen eener wet, waarbij de vrijdom van belastingen, die de Evangelische en Roomsche kerkelijke beambtenalsmede de schoolonderwij zers vóór de uitvaardiging der Constitutie genotenalgemeen hersteld zoude worden. In 1851 zijn uit de haven van Bremen 37,493 landverhuizers vervoerd. In sommige districten van Silezië heerscht thansvooral onder de wevers, zoo groote armoede, dat de Minister van Binnenl. Zaken zich er heeft heen begevenom met den Opper-President de noodige middelen te beramen, ten einde die menschen genoegzamen onderstand te doen geworden. Volgens berigten uit Rusland zou een der beste onderbevelhebbers van Schamyl-Beyin Circassie, zich in de vesting AYnesapnaja zich op genade of ongenade overgegeven hebben en zich reeds te Tiflis bevinden. CII STENR 5,5 St. AVEENEN4 Januarij. In het Keizerlijk Patent waarbij de Staatregeling van 1849 wordt afge schaft, worden onder anderen de grondregten ingetrokken, welke bij die Staats regeling aan de gezamenlijke Kroonlanden waren verleend, en wordt voor deze Staten, met uitzondering van Hongarije en Italië, bepaald, dat, voor zoo ver nog te dien aanzien geene nadere verordeningen zijn uitgevaardigd, de Keizer zich voorbehoudt, deze aangelegenheden verder bij de wet te regelen. Tevens wordt uitdrukkelijk verklaard, dat in die Kroonlanden de wettelijk erkende kerkelijke en godsdienstige vereenigingen in het genot zullen blijven van hare regten ter gemeenschappelijke uitoefening harcr eerdienst en in het vrij en onbelemmerd beheer van hare instellingenzoo voor de ecredienst als voor het onderwijs en den onderstand der behoeftigen, overeenkomstig de algemeene wetten van den Staat. Er is hier wederom een dagblad verboden, dat de belangen der Israëli ten voorstond. De toenemende onveiligheid voor personen en bezittingen in Hongarije heeft den Aartshertog Gouverneur doen besluitenhet reeds in enkele comitaten in werking zijnde standregt op het geheele land toe te passen. VEREEMG9E STATTEN. WASHINGTON, 24 December. Het Kapitool staat in vlammen. De brand werd heden morgen tegen het aanbreken van den dag ontdekt. Reeds is de kostbare bibliotheek van het Congres vernield. Het weder is koud en vriezend het water schaarsch en het daardoor onmogelijk brandspuiten aan te wenden. Het Kapitoolthans welligt geheel tot een puinhoop gewordenwerd ongeveer dertig jaren geleden, ter dienste der beiden buizen van het Congres, geheel nieuw op een heuvel gebouwdwas 350 Engelsche voeten lang 121 voeten diep en, met den koepel, 120 voeten hoog. Eene portiek van i de Korinthinsche bouworde omgaf het middelste gebouw, hetwelk de rotunde bevatte, wier koepel op 26 zuilen van Amerikaansch marmer rustte. §TADS ISElSSftJTEK. Nationale iWilitie. Ligting van het Jaar 1852. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS yAN LEYDENgezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van den 8ste" Januarij 1817, alsmede art. 5 der wet, van den 27steD April 1820; Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente, alsmede van hen, die vroeger onder de Gemeenten Öegstgeest, Leyderdorp en Soeterwoude woonachtig zijn geweest, doch, volgens de laatstelijk opgenomen grens scheiding, tot het gebied dezer Gemeente zijri overgegaan, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie van dit jaar geschieden moet voor de j zoodanigen, welke geboren zijn in het jaar 1833. Dal alle Ingezetenen zonder onderscheid welke redenen tot vrijstelling van de dienst zij ook zoudrn mogen hebbenen of zij zich tegenwoordig of af- wezend of in Militaire dienst bevinden verpligt zijn zich te doen inschrij vendat Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in dezen, voor hunne naast- bestaanden of pnpillen mitsgaders Regenten van publieke Gestichten, voor de onder hun beheer staanden, de belangen moeten behartigen, door de bij de wet gevorderde opgave te doenen daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, i die den zetel van bun vermogen of hun verblijf in het Koningrijk komen vestigen; alzoo zij, even als de Inboorlingen, verpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappelijke verdediging van den Staat, welke huri veiligheid en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge op, alle de in de termen vallende Ingezetenen om te compareren in een der vertrekken van het Raadhuis: Op Maandag den 12 Januarij 1852. Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van AVijk 1 2 en 3. En die van het buiten-territoir der Stad. Op Dingsdag den 13 Januarij 1852. Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 4 en 5. Op Woensdag den 14 Januarij 1852. Des vcormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van AVijk 6. Op Donderdag den 15 Januarij 1852. Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van AVijk 7 en 8. Vermanende Burgemeester en AVelhoudcrs voornoemd wel expresselijk de belanghebbende, zich, door getrouwelijk op te komen, vrij te waren tegen de nadeelige gevolgen, welke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voort vloeien de boven opgegevene tijdsbepaling in het oog te houden, en bij de inschrijving zich te voorzien van hunne geboorte acte, alsmede schriftelijk op te geven hunne woonplaats, en het wijk en nummer hunner huizen; ten einde hierdoor voor te komen de onaangenaamheden, welke voor de ingeschre venen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van den naam of een abuis in de opgaven der woonplaats, waardoor dikwijls de ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hun wezenlijk belang ge daan worden. Zullende ervan heden af, ter Secretarie gevaceerd worden ter afgifte der gehoorte-acten voor diegenen, welke binnen deze Gemeente zijn geboren, 's morgens van 10 tot 3 ure. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Lcydsclic Courant worden afgekondigd. Burgemeester en AVethouders voornoemd Letden, 6 Januarij 1852. De Burgemeester A'AN LIMBURG STIRUM. De Secretaris y. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3