Den 3l,L'ri dezer overleed alhier, de Vice-Admiraal Jhr. A. C. Twent in 80-jarigen ouderdom. De lange, eervolle loopbaan, door dien kundigen Zeeman afgelegdverdient echter nog eenige berinneringal vare bet slechts omdat zij aanving in een tijdperk, waarvan weinigen meer beugenis dragen. Den 28sten Maart 1784, en dus als 13-jarige knaap, trad bij in 'slands zeedienst. Ilij werd dadelijk op een fregat geplaatst, en bragt bet volgende tiental jaren, bijna zonder verpoozing, aan boord door, of in 'sRijks Over- zeesche Bezittingen, die bij achtereenvolgende bijna alle bezocht. Het oor logsschip zelve was destijdsook voor jongelingen uit aanzienlijke geslach tenwaartoe Twent behoorde, de school voor den aanstaanden Zeeofficier. Inzonderheid schijnt bij voor zijne opleiding veel vcrpligt te zijn geweest aan den kundigen Kapitein J. O. Vaillant, met wien bij, na in 1788 reeds tot Luitenant opgeklommen te zijntot 1793 in Oost-Indië bleef. Den 20stcn Mei 1794 diende bij als eerste Officier op bet fregat de Waakzaamheid Kapitein van Hamel, hij den merkwaardigen strijd, waarin dit fregat zich, zoo lang, moedig tegen twee grootere Fransche oorlogsschepen verdedigde, tot dat het rijke konvooi koopvaardershetwelk de onzen beschermen moes ten, zich had kunnen redden. Een harde krijgsgevangenschap in Frankrijk, tijdens bet schrikbewind, was ook voor Twent het loon dezer zelfopoffering. AVel gelukte het hem, in Julij 1795 naar het Vaderland terug te keeren, maar daar bij tot die zeelieden behoorde, voor wie bel denkbeeld, om Ne derland zonder Oranje te dienen, ondragelijk was, zag bij zich tot eene vrijwillige ballingschap genoodzaakt. Sedert voerde bij op een der oorlogs schepen bevel, waarop bet gezag van Willem V als Admiraal-Generaal steeds werd erkend, en verliet den Stadhouder niet, dan nadat deze in 1802 de hem overgeblevene getrouwen van hunnen eed had ontslagen, en de oude Ilollandscbe vlag ook op bet schip van den Kapitein-Luitenant Twent was nedergebaald. Op daartoe bekomen aanzoekging bij nu even als andere Ilollandscbe Zeeofficieren, in Russischen zeedienst over, in welke dienst Iiij als Commandant op een linieschipvooral bij de verovering van Anapa in de Zwarte zeeroemrijke wapenfeiten volvoerde. Toen echter in het najaar van 1808 Rusland ontrouw werd aan de tot nu toe gevolgde staat kunde, door aan Engeland den oorlog te verklaren, verliet bij de vreemde dienst, en keerde naar Holland terug, waar Koning Lodewijk dadelijk zijne verdiensten erkende, hem tot Lid en Secretaris van den Raad van Marine, onder bet Voorzitterschap van van Kinsbergen benoemde en later bet bevel hebberschap over groote afdeelingen der flotille op de Zuiderzee en Zeeuwscbe stroomen opdroeg. E\en als alle vaderlanders van zijnen stempel, begroette bij de omwenteling van 1813 met geestdrift. Hij was bet, die in de hag- cbelijke Novemberdagen van dat jaar, door van Ilogendorp daartoe gemag- tigdvan Scheveningen in zee slakom de kruisende Engelsche vloot op te zoekenen als in zegepraal met een detachement Brilsche mariniers alhier terugkeerde. Sedert werd bij door Koning Willem I aan bet hoofd van het bestuur' van bet loodswezen geplaatst, welke betrekking bij tot bet einde van 1845 met voorbecldeloozcn ijver en naauwgezetheid vervulde. Het be hoorde tot zijne aangenaamste berinneringendat hij den grondslag bad ge legd tot bel fonds van bet loodswezenwaarinonder zijn beheerallengs een kapitaal van ettelijke millioenen werd bijcengebragt. De eerst gewa pende zeestoomschepen van onze Marine zijn onder zijne leiding gebouwd en in dienst gesteld. Het Commandeurskruis der Orde van den Nederlandseben Leeuw en bet Ridderkruis met de Ster der Orde van de Eikenkroon strekten ten bewijze van den prijs, dien ook Willem II op zijne werkzaamheid en kunde stelde. Zijne zes laatste levensjaren bragt bij in welverdiende rust door. Zijn hoofd bleef beider tot het laatste oogenblik en zijne belangstel ling in 's lands zeewezen was, toen hij voor weinige dagen den geest gaf, nog even sterk, als toen bij, vol van berinneringen aan den roemrijken zee slag op Doggersbankals knaap zijn leven aan 's lands dienst wijdde. Dagblvan 's Gravenhage). Van eene wel onderrigte zijde verneemt mendat bet geruchtalsof de Heer Georges bet voornemen zou hebben, bet standbeeld van Koning Willem II in eene buitenlandscbe gieterij te doen gieten, voor het minst zeer voorbarig is, en dat integendeel bet vooruitzigt bestaat, dat. eene Nederland- sche fabriek daarmede door den kunstenaar zal belast worden. De commissie beeft over deze zaak te beschikken. ROTTERDAM, 7 Januarij. De Heeren C. de Bruyn en ZonenDirecteuren der Ilollandscbe gasfabriek te Amsterdamhebben aan de stedelijke Regering vrijheid gevraagd tot het oprigten van eene gasfabriek alhier. AMSTERDAM, 7 Januarij. De Regenten van bet R. K. oud-armen-kantooren de Kerkeraad der Afgescheidenen alhier, hebben bij adres aan de Tweede-Kamer hunne bezwa ren tegen de Armen-Wet ingediend. GOOR5 Januarij. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat eene 90-jarige vrouw in den avond van eergisteren van bier te Odoorn is aangekomenom een bezoek aan hare schoondochter en kleinkinderen te brengen. De afstand tusschen beide plaatsen is 18 uren, welke deze vrouw in twee dagen te voet heeft afgelegd. COEVORDEN5 Januarij. In den avond van 30 December jl.verliet een jongeling bet Iloogeveen, om bij zijne ouders, alhier woonachtig, den Nieuwjaarsdag door te brengen. Een uur van de plaatsaan bet einde van een boscbdat aan gene zijde der vaart is gelegen, en waarover een draaivonder ligt, riepen hem 3 mannen toe, dat bij afgeven zoude, hetgeen bij bij zich had. De jongeling, nog geen 17 jaren oud, bezat tegenwoordigheid van geest genoeg, om den vonder af te draaijenen bet op een loopen te zettenwaardoor bij die mannen gelukkig ontkwam. Een hunner meende bij te herkennenvoor een per soon, die bier vroeger op misdaad van inbraak werd betrapt, en aan wiens gevangenneming zijn vader toenmaals deel bad genomen. BUITENLANDSCHE BEB1GTEN. EN IE JL A W 29. LONDEN, 5 Januarij. De opbrengst der Rijksmiddelen is in de laatste 3 maanden 700,000 minder geweest, dan in hetzelfde tijdvak van 1850; de vermindering over het gelieele jaar zou een weinig meer bijdragen. Er zijn gedurende de laatste dagen van 1851 meer dan 500 locomotiven gebezigdom bet voor de groote Kersmarkten bestemde vee uit de provinciën naar de hoofdstad te brengen. Het tolkantoor beeft bekend gemaakt, dat geen schip, zeil- of stoom- vaartuig, zal worden uitgeklaard, tenzij bet blijke voorzien te zijn van boo ten en signaal-lichtengeregeld naar den tonnen-inhouddaarenboven zal ieder vaartuig, meer dan 10 passagiers medenemende, moeten zijn voorzien van eene reddingboot, alles op straf van 100 jegens den eigenaar en van 50 je gens den Kapitein. De ontvangsten der spoorwegen in het Vereenigd Koningrijk hebben in 1851 bedragen 15,000,000 over 6928 mijlen of gemiddeld 21G3 per mijl. Van de spoorwegen wordt zooveel gebruik door bet publiek gemaakt, dat zoo de kosten van aanleg niet door omslagtige formaliteiten, feilen van Ingenieurs, moeijelijkheden bij de onteigening en andere onvermijdelijke uilgaven waren verhoogd geworden, de zuivere opbrengst van bet vervoer ruim genoeg zijn zou om eene zeer goede rente van het bestede kapitaal af te werpen. De gemiddelde opbrengst per mijl is in de laatste 5 jaren met omstreeks 30 pCt. verminderddoch thans is daarin weder eene strekking tot vermeerdering zigtbaar. Daarentegen zijn de kosten van aanleg gemiddeld per mijl berekend, bijna even boog gebleven: zij bedroegen thans 35,058 en in 1845 35,070 Hel kapitaal te koste gelegd aan den aanleg der spoorwegendie wekelijks op gaven openbaar maken, bedraagt thans 229,175,230 Daarbij de kosten der overige spoorwegen voegende, bevindt men dat 236,841,420 besteed is tot bet aanleggen van 6928 mijlen sproorbaan of 34,186 per mijl. De onzuivere opbrengst beliep in 1845 niet minder dan 9.30 pCt. van bet bestede kapitaal, doch is sedert gedaald tot 5.80 pCt. in 1850 en 6.35 in 1851. Van deze opbrengst 45 pCt. aftrekkende voor de kosten der dienst, blijft er voor 1851 een dividend over van 3i pCt. van het uitgegeven kapitaal. liet stoomschip Megara ligt in Duins gereed om een regiment scherp schutters naar de Kaap de Goede Hoop over te brengen. B E !j G B S3. Men meldt uit Bruggedat de Bisschop dier stadbij gelegenheid van den Nieuwjaarsdag, de Officieren der bezitting met veel minzaamheid beeft ontvangenen zich een geruimen tijd met hen beeft onderhoudenmaar daarentegen de Officieren van de burgerwachtter zake van bezigheden beeft afgewezen. Bij dit gesprek zou in de verte zijn gedoeld op de moge lijkheid cener weder-inlijving van België in Frankrijk, en de Bisschop zou toen hoog hebben opgegeven van de innige overeenstemmingwelke steeds tusschen de hooge geestelijkheid en het leger in België is waargenomen. FRAMSAJIEJH.. PARIJS, 6 Januarij. Het onthaal dat de Voorzitter 11. Maandag avond aan de afgevaardigden der Departementen op de Tuilleriën beeft aangeboden, waarbij hij persoonlijk tegenwoordig was, heeft niets bijzonders opgeleverd. Men spreekt zelfs niet van eenig toast. Sommige afgevaardigden uit afgelegene plaatsen hebben door misvattingen of onhandigheden hunne ongewoonte doen opmerken, om zulke hoofsche feesten bij te wonen. De Voorzitter die voorheen dagelijks te paard reed, is in de laatste da gen ongesteld geweest't zij door overstelping van werkzaamheden't zij door huisarrest waartoe de voorzigtigheid hem veiligheidshalve noodzaakt. Ofschoon de Tuilleriën nu zijn officieel verblijf is, vertoeft hij veel in bet Elysée, waar de tuin hem gelegenheid geeft tot beweging in de ojien lucht. De beurs is bijzonder levendigzoo zelfs dat de voortgaande snelle rij zing die uit de geweldige speculatie voortvloeitbij bezadigde lieden eene overdrijving doet vreezen die niet zou nalalen hare gevaren mede te brengen. De nieuwe Staatsregeling, zegt men, zal in beginsel alle vrijheden ver- leenen, maar ze nog voor twee jaren opschorten. Zoo lang zij niet in bet licht is verschenen, blijven echter alle berigten en redeneringen deswegens, enkel gissingen of vermoedens. De Regering dringt zeer aan op de inning van schuldvorderingen op de buitenl. Mogendheden. De belangrijkste betreft Spanje. Men verneemt daar omtrent bet volgende. Bij overeenkomst den 30slen December 1828 tusschen de gevolmagtigden der beide Mogendheden geslotenwerd voorloopig de schuld vordering van Frankrijkvoortspruitende uit voorschottenvoor de uilgaven van het Fransche leger, hetwelk Spanje in 1823, bezet beeft, bepaald op 80 millioen franken. De Ministers van Karei X, de fmantiële moeijelijkheden

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2