LEYDSCHE WOENSDAG, 7 JANUARIJ. Iïï.NXEXLAXI>SCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN6 Januarij. In December zijn op den Rh ij n spoorweg vervoerd 24,003 reizigers en is ƒ43,061 ontvangen. De ontvangst van het geheele jaar is geweest ƒ659,912. De Nederl. Zeemagt bestaat uit 2 oorlogschepen van 84 stukken4 van 74 st.2 van 60 st.2 van 54 st.8 van 44 st.2 van 38 st.7 van 28 st., 7 van 26 st.2 van 22 st.2 van 20 st.8 van 18 st.7 van 14 st.5 van 12 st.1 van 8 st.9 van 7 st.6 van 6 st.4 van 5 st. 6 van 4 st., 2 van 3 st.17 stoomschepen, 3 ijzeren s toom boot en2 trans portschepen en 36 kanonneerbootengroot 12 kanonnen, klein model, en de koopvaardijvloot uit 560 fregat-, bark-, brik-, schooner- en 884 galjoot-, kof-, tjalk- en smakschepen alsmede in aanbouw 22 schepen van verschil lende grootte. Te Ommen zal weldra een Calicot-weverij door de fabriekanten G. en II. Salomonson van Almelo worden ingerigl, waardoor aan vele banden werk en brood zal worden verschaft. Men meldt uil Luxemburgdat de zendelingen der Paters Redemptoris ten zich aldaar voor goed hebben gevestigd, en die stad bet middelpunt zal worden van een wijdvertakt zendings-slelsel. 'sGRAVENIIAGE, 6 Jannarij. Z. M. heeft benoemd tot Subst.-Olïicier bij de Arr.-Reglbank te Amsterdam, Mr. A. de Vries, thans plaatsvervangend Regler in die Regtbank. Z. M. beeft Mr. J. L. H. A. Baron Gericke, Raad van Legatie bij het Gezantschap te Parijs, benoemd tot Gezant aan het Hof van Belgie. Z. M. heeft aan den Bloemschilder G. J. J. van Os vergunning ver leend tot het dragen van de Leopolds-Ordehem door den Koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft bij besluit van 20 December 11. bepaalddat voortaan bij de troependienstdoende in de West-Indiëgeen Officieren zullen worden benoemd of bevorderddan nadat zij hier te Lande daarvoor in allen deele bekwaam zullen zijn bevonden; zijnde daarbij tevens de regelen vastgesteld, volgens welke dat onderzoek zal plaats hebben. Door Z. M. is de Staatsraad in buitengewone dienst G. L. Baud, we der bij continuatie tot ultimo December 1852 benoemd, om zitting te nemen in den Raad van State, wanneer hij daartoe door Z. M. mogt worden geroe pen ter beoordeeling der O.-I. aangelegenheden. Zaturdag jl. hebben ook de Hoofd-Officieren en Zondag al de leden van den Hoogen Raad, bevevens die der overige reglerlijke collegiën deelgenomen aan het diner bij Z. M. den Koning. Z. K. II. Prins Frederik heeft eenen rustigen nacht doorgebragt en bevindt zich iets beter. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. Het Dagllad alhier verklaart van goederhand te hebben vernomendat de benoeming onlangs vermeldvan den Heer Ds. Buddinghtot Inspecteur- Generaal over de I'rotestantsche kerken en het schoolwezen in Ned.-Indie, niet heeft plaats gehad. Heden heeft voor het Prov. Geregtshof in Zuidholland, Burgerlijke Ka mer de Heer Mp. B. van Dorpbenoemd Directeur van Policie in het derde district der algemeene of Rijks-Policieden gevorderden ambtseed in die be trekking afgelegd. Het derde district loopt over de provinciën Zuidholland en Zeeland. De vraag geopperd zijnde, of de militairen van Belgischen oorsprong, dietijdens het met België in 1839 gesloten tractaalin Nederlandsche active dienst waren, noodig hadden zich te doen naturaliseren, om, overeen komstig het onlangs aangenomen beginsel, eventueel tot bevordering in aan merking te kunnen komen is daarop door de Regering ontkennend geant woord, aangezien de hier hedoelde personen krachtens art. 4 der wet van den 28sten Julij 1850 beschouwd moeten worden te zijn Nederlanders. De Heer van der Kun is hier uit Brussel teruggekeerd, werwaarls hij vertrokken was om met den Ileer Mazeu in voorloopig overleg wegens de aansluiting der telegraaflijnen te treden. Over de voorwaarden en wijze van daarstelling der verbindingmoeten die Commissarissen reeds zijn overeengeko men en dit een en ander thans aan de nadere overweging der beide Gouver nementen onderworpen zijn. Naar men verneemt, beeft de Commissie, belast met het redigeren van bet ontwerp voor een nieuw reglement voor het Israëlitisch kerkgenootschap hier te Lande, deze taak, welke haar door de onlangs alhier gehouden algemeene vergadering was opgedragen geworden, volbragt. Dit door die vergadering aldus gewijzigd reglement zal worden gezonden aan alle kerke lijke besturen in de Israëlitische gemeenten in het Rijk, ten einde deze hunne aanmerkingen er op kunnen mededeelen waarna het op nieuw door de vergadering zal worden in behandeling genomenom alsdan bepaald te worden vastgesteld en aan de goedkeuring der Ilooge Regering te worden ouderworpen. De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het ontwerp van wet op de jagt en visscherij, heeft zich met het hoofdbeginsel en de strekking van het wets-ontwerp, bescherming van den eigendom, in verband met bescherming van den wildstand, even als de overgroote meerderheid der leden, die aan het onderzoek in de afdcelingen deel namen, kunnen vereeni gen behoudens het bepaalde bij art. 3omtrent de rcgten van derden waarop door de meerderheid der commissie een amendement zal worden voorgesteld. Op de Verschillende artikelen der wet zijn door de commissie een aantal bedenkingen gevallen van meer of minder gewigtwaarop van den Minister van Binnenlandsche zaken eene nota van wijzigingen en een gewijzigd wets ontwerp is phtvangen. Van deze wijzigingen melden wij slechts, dat het geen voor akten betaald wordtthans is verminderd voor de groole jagtakten van 20 tot ƒ15, en voor de kleine vischakten van ƒ2.50 op ƒ1.50. De commissie eindigt met der Kamer de aanneming van het gewijzigde wets-ontwerp aan te raden: STEENYVIJK, 29 December. In eene door de Heeren Cornelissen, Scriverius en Meesters belegde ver gadering, tot welke het aanzienlijkste gedeelte onzer handeldrijvende en ne ringdoende inwoners benevens cenige der voornaamste landeigenaren waren opgekomen, hebben de genoemde Heeren verslag uitgebragt van de door hen in het werk gestelde pogingen tot de uit den weg ruiming der bezwaren te gen de daarstelling van een kanaal tot verbinding van de Smildervaart met I het Steenwijkerdiep en door hetzelve met de Zuiderzee. Uit dit verslag, hetwelk door den heer Cornelissen op eene zeer gepaste en welsprekende wijze werd uitgebragt, bleek, dat men tot de verwezenlijking van dat gewigtig plan eene aanmerkelijke schrede is genaderd. Nadat de voordeelen van deze zaak voor Drenthe en Overijssel en in het bijzonder voor deze streken in eenige korte en krachtige trekken waren ge schetst. noodigde de Commissie de vergadering uit, om van hare belangstel ling te doen blijken door het leveren van bijdragen tot dekking van de kos ten, welke gevorderd worden voor de te doene opmetingen en de te maken teekeningen en bestekken, welke werkzaamheden door Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken zouden worden opgedragen aan den Rijks-ingenieur in dit arrondissement, den Heer Augier, in verecniging met den Adspirant-ingenieur van Drenthe. Sleenwijks ingezetenen gaven hij deze gelegenheid duidelijke blijkendat ze het groote gewigt der zaak voor deze stad inzien, en dal ze volgaarne bereid zijn zich eene opoffering te getroosten wanneer het die belangen geldt. In weinige oogenblikken werd reeds in de vergadering voor meer dan ƒ600 I ingeschreven, terwijl nog anderen, die niet tegenwoordig waren, of om an- I dere redenen van dadelijke deelneming werden teruggehouden, hun voorne- I men te kennen gaven ook hunne bijdragen te leveren. Daarenboven hebben eenige van de aanzienlijkste ingezetenen van Blok- I zijl, die de vergadering met hunne tegenwoordigheid vereerden, de toezeg- ging gedaan van bijdragen uit hunne woonplaats voor deze zaak, waarbij de I bloei dier plaats niet minder zou worden bevorderd dan die van Steenwijk. I MEPPEL, 1 Januarij. I Men verneemt, dat van de werken voor de Drentsche kanaalmaatschappij, I op den 27stcn December aanbesteedde lieer P. Quant c. s. aannemer is ge- I worden van vier der schutsluizen voor ƒ90,000 en van de werken in Meppel I voor ƒ62,740; en de Heer Harkema van de bruggen voor 26,000. De aar- I dewerken zullen op den 10'1<in Januarij worden herbesteed met eene verlenging 1 van tijdruimte en verdeeling in percelen omdat de aannemers bezwaar zagen in de I tijdsbepaling, binnen welke bijna 60,000 cub. el grond verwerkt moesten worden.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1