KENNISGEVING. brengen die zij had voorgedragen ten einde de opheffing van liet differentieel regt op een aantal handels-artikelenaan Engeland en Nederland hij tractaat verzekerd, tot alle volken uit te strekken. FRAXlitt !JK. PARIJS, 29 December. De uitslag der stemming in 80 Departementen, welke uit zeven nog onvolledig bekend zijn, is dat in ronde getallen 6,800,000 personen^», en 600,000 neenhebben gestemd. De toebereidselen tot de godsdienstplegtigheiddie den 2sten Januarij aanstaandein de kerk van Notre-Dame zal plaats hebbenbij gelegenheid van de proclamatie der herkiezing van Lodewijk Napoleonworden met grooten ijver voortgezet. De artisten, de choristen en het orehest der opera zijn uit- genoodigd, om gezamenlijk tot het zingen van het Te Deum mede te wer ken. De Orchestmeester van de Academie van Toonkunst, de Heer Girard, heeft zich reeds met den Ceremoniemeester van de Notre-Dame verstaan over de noodige plaats voor zijne 500 zangers en muziekanten. Al ware, zegt een blad, de kerk zoo groot als 'tveld van Mars, dan zou men nog aan al de aanvragen om plaatsen niet kunnen voldoen. Daarna zal er groote officiële receptie in de Tuillerien wezen, en 's avonds algemeene illuminatie. Tijdens de uitdeeling der belooningen aan inzenders van voorwerpen op de Londensche Tentoonstelling, was de wanorde zoo groot, dat Louis Napoleon door eene zijdeur in het paleis kwam. Een der Ministers zeide schertsend te gen hem: «Ziedaar, Monseigneur, u inde Tuillerien«Ah! (antwoordde de President) als ik er wezenlijk binnen kom, dan zal het niet door de kleine deur zijn!" Eenige corporation hebben den President de toespraken door hen op den lsten Januarij te houden, reeds doen overhandigen, opdat het antwoord niet moeijelijk zou zijn! De Moniteur bevat een aantal bevorderingen bij het leger, waaronder 16 Divisie-Generaalseen 20-tal Brigade-Gen eraals en verscheiden Kolonels. De Generaal Yussuf is als Brigade-Generaal opgenomen bij den genera- len staf van het Fransche leger. Het huwelijk van Generaal Cavaignac met Mej. Odier, is in den avond van Donderdag 11., voltrokken. De Leeraar Coquerel zegende het huwelijk kerkelijk in. Daags daarna had de Katholieke inzegening plaats. Tien der voornaamste kanselredenaars te Parijs en onder anderen de Heeren SouaillardLacordaireRovignan enz.hebben de Heeren Lapeyriere SalJior en Martin, directeuren van de dagbladen la Tribune Sacréele Journal du PredicateurVEnseignement Catholiquegedagvaardom zich te hooren veroordeelen tot de vernietiging hunner gestenografieerde leerrede nen welke maandelijks door middel der drukpers worden uitgegeven en tevens tot de kosten der procedure. De zaak zal in de volgende week be handeld worden. De spoorweg, welke de verschillende stations om de stad moet vereeni gen zal 20,000 menschen dezen winter werk geven. De President had reeds lang veel prijs op dit werk gesteld, doch daarom had de Wetgevende Ver gadering er zich tegen verzet. Reeds zijn 500 boosdoeners, die uit de strafgevangenis ontslagen zijn en zich aan het toezigt der policie onttrokken hadden, naar Brest gezonden, om naar de in Cayenne op te rigten strafkolonie te worden overgehragt. ft P A N aï S3. MADRID 22 December. Gisteren heeft de doopplegtigheid der jonggeboren Prinses plaats gehad; zij heeft de namen van Isabella en SU Dominique ontvangen. De Koningin be vindt zich in een gunstigen toestand, evenzeer als de jonggeborene Prinses. De Gaceta bevat een besluit, waarbij aan het Ministerie van Marine een erediet van 6 millioen realen verleend wordt tot het bouwen van schepen. - Bij een ander besluit wordt er magtiging verleend tot de inning der belas tingen over 1852, op den voel der aan de Cortes aangeboden begrootingen welke door de Centrale Sectie gewijzigd zijn. Nog bevat de Gaceta eene aankondiging van den Directeur der openbare schuld, meldende, dat te beginnen met den 2den Januarij e. k. de betaling zal geschieden van het halfjaar interest, vervallen den 31sten December. De Engelsche Gezant, LordHowden, heeft gisteren door den Notaris Don Jose Venue aan den Heer Bravo Murillo, namens de Engelsche fondsenhou ders, een formeel protest doen overhandigen tegen de wet van 1 October, waarbij zij van 50 pCt. van het bedrag hunner vorderingen zijn beroofd. ITALIË, ROME16 December. De Regering die minder gestreng wordt ten aanzien van de staatkundige gevangenenheeft aan velen hunner passen naar het buitenland verleend en aan anderen verzachting in hunne gevangenschap doen toekomen. De pro cessen echter tegen hendie zich aan criminele misdaden hebben schuldig gemaakt, worden ijverig voortgezet. Zoo is onder anderen te Bologna het vonnis geveld over een aantal roovers, van welke er 5 ter dood veroordeeld en 22 tot dwangarbeid zijn verwezen. Ook is over 40 personen, welke zich aan kerkroof hadden schuldig gemaakt, het doodvonnis uitgesproken, doch men hoopt dat zij genade zullen verkrijgen. Bij de stemming der Fransche troepen alhier voor den President heeft het grootste gedeelte der artillerie en genie tegen gestemd, en zoo ook 21 van de 22 militaire geneesheeren. PRIJISSEN. BERLIJN, 28 December. Dezer dagen werd van hier eene machine naar Brandenburg verzonden tot vervaardiging van cigaren-kistjes. Zij levert de planken in eens, die dan slechts behoeven zamengevoegd te worden. AA'ekelijks wordt daardoor voor eene waarde van ƒ2400 in den handel gebragt. Uit Kleef wordt gemeld, dat de Ingenieurs door het bestuur van den Keulscbe-Mindener spoorweg aangesteld, thans de rigting van den weg over Ober- hausen naar Nederland hebben bepaald. Van Keulen naar Wezel zullen drie lijnen loopen. Het werk zal waarschijnlijk in het voorjaar worden begonnen. De 9tlc afdeeling van het 14de deel van Meyer's Universum is den 20sten te Munchen in beslag genomen. Het getal Studenten aan de kleine Hoogescholen is in den laatsten tijd afgenomenterwijl dat der grooterezooals hier en te Munchenis vermeerderd. Aan de Akademie te AVurzburg zijn thans 687 studenten, onder welke één Nederlander. KWITSERLA1VI». De Regering van het kanton Basel-Landschap heeft onlangs eene wet uit gevaardigd, volgens welke de Joden, waaronder vele uit Frankrijk afkomstig, hetzelve vóór den 20stcn dezer moesten verlaten. Naijver op den toenemenden invloed der handeldrijvende Joden schijnt de voorname aanleiding tot dezen maatregel te zijn geweest. Deze hebben eene bezending aan den President der Fransche Republiek afgevaardigddie ze zeer welwillend ontvangen en de tusschenkomst der Regering te hunnen behoeve toegezegd moet hebben. De Fransche Regering heeft dan ook eene nota aan het Zwitserscli bewind gerigt, waaromtrent men in een door den Constitutionnel medegedeeld schrij ven uit Bern van den 22sten dezer leestdat die gebeurtenis de daar geves tigde diplomatieke agenten in beweging heeft gebragt, dat de Fransche Ge zant namens den Minister van Buitenl. Zakenaan den Bondsraad heeft kennis gegevendat indien het bewuste kanton uitvoering gaf aan dat be sluit, geen enkel Zwitser langer op Fransch grondgebied zou worden gedoogd. Hierop heeft de Bondsraad besloten eenen Bondscommissaris naar de hoofd plaats des kantons le zenden ten einde het gevaar af te wendenhetwelk uit de uitvoering van dat besluit zou ontstaan. De radicale partijdie haar ongelijk zal moeten erkennendaar het regt op de zijde van Frankrijk is spreekt van de noodzakelijkheid om troepen op de heen te brengen. Doch van eene worsteling tegen Frankrijk kan niet in ernst sprake zijn, en het is te hopen, dat zij naar goeden raad zullen luisteren. JiTationale-Jflilitie BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien hebbende art. 21 der Wet voor de Nationale-Militie, van den 8stcn Januarij 1817, waar bij aan manschappen, dienende bij de Nationale-Militie, wordt toegestaan, dat ingeval zij, na hunne inlijvingeene der vrijstellingen mogten hebben bekomen, die hij art. 21 en 94 van gemelde Wet zijn uitgedrukt, zij daar van ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestuur der Gemeente, voor welker contingent zij zijn ingedeeld; Roepen hij deze op, zoodanige hij de Militie voor zich zeiven dienende manschappen, die door het overlijden van hunnen vaderof hunne moe deriveduwe zijndeof door regterlijke echtscheiding hunner ouders of door overlijden van een' of meer broedersvoorgevallen na'hunne in lijving, zijn geworden: Eenige wettige zonentevens éénige kinderen zijnde. Kostwinners van moeders of grootmoeders, weduwen zijnde, of in regten gesepareerd. Kostwinners van ouderlooze broeders of zusters, Of eenige broeder van een onherstelbaar gebrekkigen broeder. Om, uiterlijk vóór of op den 5dl:n Januarij 1852, schriftelijke aanvrage om ontslag, met opgave der redenen, in te leveren op de Secretarie dezer Gemeente, 's morgens van tien tot 's namiddags drie uren, en in de opgave al- j mede ten duidelijkste te vermelden, bij welk Regiment en Bataillon zij, door of voor wien die aanvrage geschiedt, dienende zijn; Zullende, na opgemel- den dag, geene aanvrage ten fine voormeld meer kunnen worden aangenomen. Wijders roepen Burgemeester en Wethouders mede bij deze op, alle zoo danige Jongelingen, welke aan de inschrijving voorde Nationale-Militie in het aanstaande jaar behooren deel te nemen, welke niet zijn geboren binnen deze Gemeenteen voor zoo verre dezelve niet mogten zijn voorzien van eene geboorte-acte, om zich van heden af tot en met den 31stcu December aan staande aan te melden ter Secretarie dezer Gemeente, des morgens van tien tot 's namiddags drie uren, voorzien van eene juiste opgave van den tijd en plaats hunner geboorte, als wanneer van Regeringswege dezelve zal worden aange vraagd en alzoo hun belang ten dezen bevorderd. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij 11. H. Burgemeester en Wet houders van Leyden, op den 18<lCD December 1851. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. li E li K AIEU WS. Z. M. heeft goedgekeurd het door den Kerkeraad der Hervormde Gemeente te Beest uitgebragt beroep op den Candidaat M. D. Deeleman. Z. M. heeft hij besluit van den 17<1<m dezer eervol emeritaat met pen sioen verleend aan de volgende Predikanten der Hervormde gemeenten: II. de Haan Hugenholtz, te Elburg, met 1 April; W. Scholten, Pred. bij de Gasthuiskerk der Nederd. Herv. gemeente te Delft, met 1 Mei; A. Hout kamp, te Nicuwvliet, met 1 April; A. Sjoenis, te AVaverveen, met 1 April; E. L. Siegman, te Delden, met 1 April, en aan II. Meijer, te Scharnegou- tum, met 1 Januarij, alsmede aan S. Bonga, Pred. hij dc Remonst.rant- sclie gemeente te Rotterdammet 1 April.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3