LEYDSCHE COURANT WOENSDAG, 31 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN.* Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 30 December. De Gemeente-Stem deelt in liaar nomrner van den 29sten December bet vol;jend Koninklijk Besluit mede van den 13dcQ December, betrekkelijk de be kende zaak van bet Huiszittenhuis: Op bet adres van den Gemeenteraad van Leyden, bij ons voorziening vragende tegen een besluit van Gedep. Staten van Zuidholland van 23 Sept. 1851, n°. 4780 (lste Afd.), waarbij deze vergadering hare goedkeuring beeft geweigerd aan eene tusschen hem en den Kerkeraad der Ned. ïlerv. gemeente aldaar geslotene overeenkomst aangaande bet toekomstig beheer over bet Huiszittenhuis. Gezien het rapport van onzen Minister van Binnenl. Zaken van 20 Nov. 1851 n°. 152 (2dd Afd.). Overwegende, dat Gedep. Staten van Zuidbolland hunne goedkeuring aan die overeenkomst hebben onthouden, op grond, dat zij zoowel met art. 1889 Burg. Wetb. als met art. 147 Gemeentewet in strijd zou zijn. Dat art. 1889 Burg. AVetb. voor bet treffen eener dading de bevoegdheid vordert, om over de onderwerpenin de dading begrepen, te kunnen beschikken. Dat deze bevoegdheid uit den aard der zaak beperkt is tot burgerlijke reg- tcn, uit eigendom of verbindtenis voortspruitende, maar zich niet kan uit strekken tot publieke regten, aan eenig bestuur als zoodanig toekomende. Dat bet beheer over eenige instelling van liefdadigheid, door een Gemeente bestuur sedert eene reeks van jaren uitgeoefend, niet anders kan beschouwd worden dan te behooren tot de publieke regten en dus niet het onderwerp cener dading kan uitmaken. Dat deze overeenkomst niet kan worden gezegd de gevolgen te regelen uit een door beide partijen betwist eigendomsregt op de goederen van het Huiszittenhuis voortvloeijende. Dat bel bier toch geene goederen geldt, in burgerlijken eigendom behoo- rende, betzij aan de plaatselijke, hetzij aan de kerkelijke gemeente, maar goederen, bij uiterste wilsbeschikkingen, collecten, subsidien enz., ten be hoeve der armen geschonken. Dat art. 147 der Gemeentewet de benoeming van leden en beambten van het bestuur der Godsbuizen en andere instellingen van liefdadigheid aan den Gemeenteraad opdraagt, zooverre die benoeming niet aan anderen behoort. Dat de benoeming van Regenten van bet Huiszittenhuis door het Gemeente bestuur van Leyden is geschied, en de Diakenen, welke in het collegie van Regenten zitting haddendaartoe alleen krachtens plaatselijke reglementen worden geroepen. Dat derhalve de uitzondering, bij art. 147 der Gemeentewet bedoeld, ten aanzien van bet Huiszittenhuis te Leyden niet bestaat, en dus de Gemeente raad van Leydendoor de wet geroepen tot benoeming der Regenten over die instelling, zich daaraan niet kan onttrekken, noch zich bij overeenkomst daarin kan laten beperken. Dat dus Gedep. Staten van Zuidholland teregt hunne goedkeuring aan die overeenkomst hebben geweigerd. Gelet op art. 201 der Gemeentewet. Den Raad van State geboord (advies van G Dec. 1851, n°. 1.) Op het nader rapport van onzen Minister van Binnenl. Zaken, van 10 Dec. 1851, n<>. 189, 2<l« Afd. Hebben goedgevonden en verstaante beslissendat bet besluit van Ged. Staten van Zuidholland van 23 Sept. 1851, n°. 4780, lste Afd., teregt is genomen. Onze Minister van Binnenl. Zaken is belast met de uitvoering van dit be sluit, dat aan den Raad van State in afschrift zal worden medegedeeld. Het reglement voor het Hoogheemraadschap van Scliieland in de afge- loopcne najaarszitting door de Prov. Stat. van Zuidholland gearresteerd, is de zer dagen door Z. M. goedgekeurd. De belangrijkheid toch daarvan valt te meer in bet oog bij de overweging, dat ook de bereids ontworpene reglemen ten op de andere waterschappen nu, wat de hoofdbeginsels betreft, op dezelfde leest zullen worden geschoeid, betgeen evenzeer het geval zou kunnen zijn met de wet, regelende het algemeene en het bijzondere bestuur van den wa terstaat, welke overeenkomstig art. 191 der Grondwet aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden. Aan de Prov. Zeeuwsclie Cour. wordt uit Groede gemelddat de Horologiemaker AAr. Hak aldaar, opgewekt door bet berigt, dat op de Lon- densche Tentoonstelling een uurwerk was ingezondendat tusschen de drie en vier honderd uren loopen kan, zelf een uurwerk beeft vervaardigd, dat, zonder opgewonden te moeten worden 1759 dagen dus weinig minder dan 5 jaren, zal blijven loopenen sedert de maand Augustus tot heden reeds ongestoord voortgeloopen heeft. Te Görtz in Oostenrijk is thans een Hebreeuwsche drukkerij opgerigt tot nu toe trokken de Oostersclie Joden hunne drukwerken uit Amsterdam en Livorno. De vraag naar Hebreeuwsche boeken is in het Oosten vrij sterk. 's GRAVENIIAGF.30 December. Z. M. beeft bij besluit van den 27sten dezer eervol ontslag verleend aan J. Verbagen Jzn. als Burgemeester en Secretaris van Oud-Beijerland aan AV. J. J. D. Baron van Scbwarlzenberg en Hohenlansberg, als Burgemeester (Grietman) van Doniawerslalaan D. Nanninga, als Burgemeester van Uit huizen en aan J. Backerals Burgcmoester van Renkuin en Doorwerth verder eervol ontslag verleend aan de Ileeren Mrs. P. Bongers, Burgemeester van Leens en Eenrum; AV. AVolthcrsvan Kloosterburen, en J. de Beijer, van Scberpenzeelen eindelijk benoemd: tot Burgemeesters van Wageningen, C. J. P. van Zadelhoff; van Renkum en van Doorwerth, Mr. J. de Beijer; van Leens, Mr. AV. AVollhersvan Kloosterburen en Eenrum, P. A. Mees; van Ubbergen, Mr. E. Schade van AVestrum; van Oud- en Nieuw-Mathenesse, M. den Held; van Avereest, H. F. Deel, met magtiging om gelijktijdig de betrekking van Secretaris te hekleeden. Z. M. beeft benoemd tot Procureur bij het Provinciaal Gcregtshof van Overijssel Mr. E. G. van Sendenthans Plaatsvervangend Kantonregter te Zwolle. Z. M. heeft op verzoek verecrend ontslag verleendbehoudens aan spraak op pensioenaan den Heer R. Freem, Ontvanger der Directe belastin gen te Montfoort. Z. M. heeft aan den gewezen Directeur van het Postkantoor te Alkmaar, den Heer L. J. II. Scheltus van Kampferbeke, een pensioen verleend van 635. Z. M. heeft benoemd tot zijne Adjudanten in buitengewone dienst den Generaal-Majoor C. AV. J. Storm de Grave, belast met de betrekking van Gouverneur der Residentie en Provincialen Commandant van Noord- en Zuidbolland en den Colonel van het 4de regiment dragonders K. E. Baron van Ileerdtalsmede tot zijnen Ordonnans-Ollicier den 2den Luitenant-Instruc teur AV. C. Baron Snoukaert van Schauburg. Z. M. beeft benoemd tot Militair lid van den Militie-raad te Leyden, den Luilenant-Colonel Pisuissé, Commandant van bet depot van bet 5de re giment infanterie. Bij Koninkl. besluit van den 29stcn dezer, is aan den Generaal -Majoor titulair R. F. Baron van Kaders verleend een eervol ontslag uit de betrek king van Gouverneur der kolonie Suriname, en het bestuur der gemelde ko lonie voorloopig opgedragen aan den Procureur-Generaal bij bet Geregtshof en oudste lid van den Kolonialen Raad aldaar, Mr. P. de Kanter. Gisteren middag hebben de Ministers aan bet diner bij Z. M. den Koning deelgenomen. Heden avond zou er bij Z. K. II. Prins Frederik een groot bal plaats hebben, waartoe ruim 600 personen waren uitgenoodigddoch ten gevolge van ongesteldheid van den Prins, zal bet geen voortgang hebben. Z. K. II. heeft eenen zeer onrustigen nacht doorgebragtdoch was beden morgen iets beter. De Commissaris des Konings in de provincie Zuidhollandgezien eene missive van den Minister van Binnenlar.dsche Zaken van den 10dco Dec. 1851 N°. 208, houdende mededceling, dat het zijner Excell. was voorgekomen, dat niet in alle provinciën steeds de band gehouden is aan heigeen ter be hoorlijke zamenstelling en inrigting der korpsen rustende schutterij vereischt wordt, namelijk de indeeling der schutterpligtigen in kompagnien en het voltallig houden van de staven en van de kaders der officieren en onderoffi cierenheeft goedgevonden, bij besluit van den 20sten December jl., 1" de militie-commissarissen in deze provincie uit te noodigenom toe te ziendat de bestaande verordeningen omtrent de zamenstelling en inrigting der korp sen rustende schutterij in bun distrikt naauwkeurig worden in acht geno men en om tot dat einde den kommandant dier korpsen aan te bevelen voor de behoorlijke indeeling der schutterligtingen, en voor het voltallig hou den der kaders van onderofficierenkorporaals en tamboers te zorgenter-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1