bestemde inriglingen (Seminariën) kunnen beoefend en onderwezen worden, of moet men èn om haar zelve èn om de andere wetenschappen, liet veeleer wenschelijk achten, dat zij als wetenschap, en ook als vak van onderwijs, aan de Universiteiten gehandhaafd worde Voorts is besloten de onbeantwoord geblevene prijsvraag voor 1850 nog maals voor te stellen. Zij luidt aldus TeyIers Godgeleerd Genootschap vestigde in 't jaar 1805door het uit schrijven van eene prijsvraag, de aandacht der Christelijke wereld op »de dienst, die de zendeling-genootschappen in de twee jongstverloopene eeuwen aan de voortplanting des waren Christendoms gedaan hebben, en op de vrucht, die men van de toen werkzame zendeling-genootschappen te dezen opzigte had te verwachten." De bekende verhandeling van den kundigen Haafner mogt destijds de eer der bekrooning wegdragen. Het verloop van vele jaren, de groote vorderingen, die de arbeid der ge noemde genootschappen in dien tijd gemaakt heeft, de veranderingen, die ten gevolge daarvan in de heerschende denkwijze over dit werk zijn gekomen en het nog bestaand verschil van gevoelen over de vraagvan wie het moet uitgaanen door welke middelen het moet worden bevorderddit alles maakt eene hernieuwde grondige behandeling van dat hoogst belangrijk on derwerp allezins wenschelijk en nuttig. Teylers Godgeleerd Genootschap meent althans in den geest en naar de behoeften van onzen tijd te handelen, wanneer hetin overeenstemming met datgenewat het reeds bij de uitgave der Verhandeling van den Heer Haafner zich voorbehield, de aandacht der Christelijke wereld andermaal bij dit onderwerp bepaaltdoor het uitschrij ven van de volgende prijsvraag: Hoe blijkt, zoo wel uit de doorgaande leer des Nieuwen Verhonds, als uit de stellige uitspraken van Jezus en de Apostelen, dat de uitbreiding des Evangelies onder de niet-Christelijke volken (propagatio) een wezenlijke en kenmerkende grondtrek is der kerkdoor Christus gestichten dus als eene heilige verpligting op hare afzonderlijke leden rust? Wat valt hieruit op te maken aangaande het aandeeldat de kerk of de gemeente aan dit werk nemen moet? Welke is de slotsom van een naauwkeurig onderzoek, naar 't geen door de zendeling-genootschappen van vroeger en later tijd ter uitbrei ding des Evangelies onder Joden Mohammedanen en Heidenen gedaan is en nog gedaan wordt? En welke onderrigtingenwaarschuwingen en opwek kingen geeft het beredeneerde aan de hand omtrent de meest geschikte mid delen, om het voorgesteld doel onder de genoemde volken te bereiken? De prijs is een gouden penning van 400.De verhandelingen moeten in het Nederduitsch Latijn, FranschEngelsch of Hoogduitsch zijn geschre ven, en verder onder de gebruikelijke voorwaarden, voor of op 1 Jan. 1853 ingezonden aan 't Fundatiehuis te Haarlem. KERKNIEUWS. den gemeenten van het departement van de Herault, waar laatstelijk grove wanordelijkheden voorgevallen waren, is de stemming door den hevel voeren den Generaal, in het belang der orde, tot een nader te bepalen tijdstip uitgesteld. Marseille zal door den President met eene beurs en met eene nieuwe kerk worden begiftigd. In het zuiden des lands staan de dagbladen thans onder eene zeer strenge censuur. Eerst werden in die bladen ledige vakken aangetroffen soms gevuld met vertelseltjes uit kinderboekjes; thans echter is dit niet meer geoorloofd; het geheel blad moet gevuld zijn, en mag geene aardigheden meer bevatten IPilJE. De Koningin is in den morgen van den 20sten December van eene Prinses bevallen. Den 15Jcn heeft de Koningin van Portugal de Cortes geepend, bij welke gelegenheid zij aankondigde, dat er eene verandering in die artikelen der Staatsregeling zou worden gebragtwelke bleken niet voldoende te zijn voor de beginselen, waarop de Staatsregeling de representative monarchie heeft willen grondvesten. Ook zou er een zuiniger Staatshuishouding worden ingevoerd en maatregelen worden genomen tot bevordering der inwendige welvaartbijzonder door het aanleggen van eenen spoorweg naar de Spaansclie grenzen. ITALIË, ROME13 December. De Paus heeft gisteren onverwachts een buitengewoon Consistorie bijeen geroepen, waarin, naar men meende, beraadslaagd was, over te nemen maat regelen van voorzorg met betrekking op de mogelijke gebeurtenissen in naburige Staten. Ook zou er gehandeld zijn over een adres van gelukwensching aan den Franschen President. De Generaal Gemeau heeft zich bij den Paus vervoegdom hem verslag te doen omtrent de stemming der Fransche troepen in Italië. Daar eenige Engelschen, zoo men zegt, opruijende geschriften en anti- Katholieke tractaatjes aangebragt hadden, die door de geheime policie ontdekt werden, is thans aan alle ambtenaren bij de tolkantoren een bevel gezonden, waarbij bun op straffe van afzetting en gevangenis ten pligt gesteld wordt om de goederen van alle aan de grenzen aankomende vree'mdelingen aan een voorloopig gestreng onderzoek te onderwerpen, ze te plomberen en onder ge leide van gewapende tolbeambten verder te zenden. Te Rome zelf zullen alle aankomende vreemdelingenzonder onderscheid van rang en standonmidde- lijk naar het hoofdtolkantoor gebragt en hunne goederen naauwkeurig onder zocht worden, terwijl men vroeger aan de bier aankomende familien vergunde, om hare goederen eerst nadat zij in een hotel intrek genomen haddente laten visiteren. Wanneer de nieuwe voorschriften met naauwgezetheid worden nageleefd, dan zullen de vreemdelingen aan onnoemelijke onaangenaamheden blootstaan, en vele van het bezoeken van Rome afgeschrikt worden. MMEKEI. Z. M. de Koning heeft te Munchen eene instelling gegrondvest, die den naam van Maximiliaan's Kers-stichting dragen zal en ten doel heeft, om jaarlijks op kers-avond aan de armste en braafste kinderen der stad en uit de voorsteden, vooral weezen, nuttige geschenken te geven. De Koning heeft daartoe 300 fl. gezonden, en deze som zal zoo lang worden gegeven, totdat het kapitaaltegen 4 pCt. jaarlijks 300 11. rente geeft. PROGRAMMA van Teylers Godgeleerd Genootschap voor den jare 1852. De Leden van Teylers Godgeleerd Genootschap hebben besloten de vol gende nieuwe prijsvraag uit te schrijven. Opmerkelijk is de verschillende waardering, die de Theologie als wetenschap in den loop der tijden heeft ondergaan. Terwijl zij in de middeleeuwen als Koningin op het gebied der wetenschap heerschte en onbetwist den eerslen rang bekleedde, is zij, sedert de herleving der letteren, in gelijken rang met de overige wetenschappen gesteld. Zelfs hebben zich van tijd tot tijd en vooral in de jongst verloopen dagen stemmen verheven van hen, die haar geheel uit de rij der wetenschappen zochten te verdringen: 't zij zij meen den dat de onderscheidene bestanddeelen der Theologie weder in andere vak ken van menschelijke kennis, waartoe zij oorspronkelijk behooren, moesten opgenomen worden; 't zij zij haar nog als aanleiding tot het bekleeden van het predik-ambtals eene soort van kunst-theoriewilden laten gelden. Teylers Godgeleerd Genootschap wel overtuigddat deze verschillende waarde ring der Theologische wetenschap geenszins toevallig is, maar een' diepen grond heeft en met andere verschijnselen op het gebied des geestes naauw zamenhangt, en meenende bovendien, dat een onderzoek van het wezen der Theologie als wetenschap en van de betrekking, waarin zij staat tot andere wetenschappen, allezins tijdig mag geacht worden, stelt daarom de navol gende vragen ter beantwoording voor 1°. AVaarin bestaat het eigenlijk wezen der Godgeleerdheid (Theologie) als wetenschapen in welke betrekking staat zij tot Godsdienst en Christendom 2°. Hoe heeft men de verschillende waardering, die de Godgeleerdheid op onderscheidene tijden ondervonden heeftte verklaren 3°. Behoort de Godgeleerdheid, uit haren aard en van wege hare betrek king tot andere vakken van menschelijke kennistot den kring der weten schappen, welker aankweeking en handhaving het doel is der inrigtingen voor Hooger onderwijs (Universiteiten)? 4°. Zou de Godgeleerdheid zonder nadeel alleen in afzonderlijke daartoe De Breede Kerkeraad der Herv. gemeente te Harderwijk, heeft uit het volgende drietal Predikanten, DD. Slothouwer, te Huizen; Molenaar, te Sche- veningen en Siblcsz, te Steenwijk, den laatste beroepen. De Kerkeraad der AVaalsche gemeente te 's Hertogenbosch heeft den 2lstcn u;t Jiet bekend gemaakt drietal beroepen, den Candidaat J. L. Roulet. AKABEMIE-NIEUW§. PROMOTIE AAN DE UTRECIITSCIIE HOOGESCHOOL. Den 22sten December de Heer B. G. H. Stratervan Maastrichtin de Reg ion, met Theses. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCHE HOOGESCHOOL. Den 20sten December de Heer R. J. P. Muller, van Zandeweer, in de Medicij nen na verdediging zijner Dissertatie, continensCasum Spondii Carthrocacis. Denzelfden dag de lieer P. Termaatevan Doetinchemin de Reglenmet Theses. ADï' KRTKA'TI EN. Heden beviel van eene welgeschapen DOCHTER, Vrouwe L. J. M. KNEPPELIIOUT van STERRENBURGGeb. van Gorküm. Leyden, 22 December 1851. Heden avond beviel zeer voorspoedig van een' ZOON, A. M. CHARBON, geliefde Echtgenoote van Leyden, 25 December 1851. F. C. J. van GOENS. Heden overleed, aan het gevolg van rheumatische koortsen Vrouwe JOHANNA MARIA de GYSELAAR, Wed. den Wel-Ed. zeer Gel. Heer Mr. C. J. Knepfelhodt, in den ouderdom van 64 jaren en 9 maanden. Leyden, 24 December 1851. J. KNEPPELIIOUT, mc K. J. F. C. KNEPPELIIOUT van STERKENBURG. Heden overleed te Amsterdam mijne geliefde Schoonzuster E.M. DIEDERICIIS, Geb. Sdipke. Leyden, 23 December 1851. S. A. MEERBURG. Eenige Kennisgeving. Gevoelig voor de vele bewijzen van deelneming bij liet overlijden van onze Moeder ontvangen, betuigen wij daarvoor, langs dezen weg, onzen hartelij- ken dank. D>'. F. DOZY. W. J. DOZY, v. d. Bosch.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3