BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. nen en bevelen te gevenkan het gevaarlijk worden geheel van de beambten bij bijzondere ondernemingen afhankelijk te zijn. Dit wetsontwerp moest uit den aard der zaak weinig] bepalingen inhou den. De vorderingenwelke wetenschap en kunst dagelijks met reuzenschre den makenveroorloven nietdat men zich omtrent het te kiezen telegra- phenstelsel thans reeds bepale. Ook schijnt het niet raadzaam de juiste rigting der lijnen in alle bijzon derheden aan te geven. Tot heden is alleen nog met Pruissen een voorloopig verdrag gesloten. Met Belgie zijn de eerste stappen tot het sluiten eener overeenkomst gedaan. Het Gouvernement stelt zich voor, in de eerste plaats, de volgende lijnen aan te leggen. A. Van 's Gravenhagc naar de Belgische grensin de rigting naar Antwerpen. B. Van 's Gravenhage over Amsterdam en Arnhemnaar de Pruissische grensin de rigting van Emmerik. C. Van Botterdam over Utrecht naar 's Hertogenbosch. D. Van Arnhem over Zwolle, Assen en Groningen, naar de Ilanoversche grens, in de rigting naar Leer. E. Van Arnhem over Nijmegen, Venlo en Maastricht, naar de'Belgische en Pruissische grenzenin de rigting naar Luik en Aken. Naar gelang de behoefte daaraan zich doet gevoelen kunnen hier nog hij worden gevoegd F. Van Breda naar Vlissingen. G. Van Groningen over Leeuwardennaar Harlingen. H. van Amsterdam naar het Nieuwe Diep. I. Van Botterdam naar Brouwershaven. Men zal daardoor in onmiddelijke gemeenschap komen met vele hoofdsteden als metBrusselParijs en door de verbinding van Calais met Dovermet de voornaamste plaatsen van Engeland en Schotland; voorts met Aken, Keu len ElberfeldDusseldorpMunster, Ilanover, Brunswijk, Maagdenburg Berlijn, Frankfort aan M, Leipzig, Dresden, Augsburg, München, Salzburg, Hamburg, Stettin, Breslau, Weenen, Presburg, Pesth, Gratz, Agram, Triest, Insbruck, KrakauVenetie, Verona en Milaan, en nog verscheidene tusschen opgenoemde steden gelegene plaatsen. Bij den aanleg van telegraphen zal het niet altijd mogelijk of verkieslijk zijn, die geheel langs spoor of andere openbare wegen te leggen. De wet dient voor die gevallen de verpligting te regelen der eigenaren om de noodige opnemingen en het plaatsen van toestellen op hunnen grond te dulden. Aan onteigening is hier echter doorgaans geene behoefte. Den eigendom wordt alleen eene dienstbaarheid opgelegd. Daarvoor, als ook voor de schade die den eigenaar door de opnemingen kan worden berok kend, komt hem vergoeding toe. Bij een toenemend gebruik van het versnelde middel van gemeenschap, zal het mogelijk worden, de kosten voor het overseinen der berigten zeer laag te stellen. De bijzonderheden van het tarief bchoorenalthans aanvankelijk, aan de zorg der Regering te worden overgelatenten einde eene trapswijze verla ging, naar gelang der behoefte en naar mate het gebruik van den telegraaph toeneemt, niet worde gehinderd. Volgens de voorloopig en in het ruwe gemaakte begrootingenzullen de ontworpen lijnen voor ƒ400,000 kunnen worden uitgevoerd. De grondslagen waarop de begrooting rust, zijn de volgende: 1000 ellen boven den grond gespannen draden, met daarbij behoorende palen en verdere toestellen kosten 228voor eiken draad meer komt hier bij ƒ62; 1000 ellen onder den grond gelegde draden, met de noodige be kleedingen verder toebehoor, kosten ƒ325, elke draad meer daarenboven ƒ200. De te doorloopen afstanden zijn A. 's Gravenhage tot de Belgische grens 88 mijlen. B. 's Gravenhage tot Amsterdam 61Amsterdam tot Utrecht 35Utrecht tot Arnhem 58Arnhem tot de Pruissische grens 24 mijlen. G. Rotterdam tot Utrecht 48Utrecht tot 's Hertogenbosch 58 mijlen. D. Arnhem tot Zwolle 83, Zwolle tot Assen 70, Assen tot Groningen 64, Groningen tot de Ilanoversche grens 54 mijlen. E. Arnhem tot Nijmegen 15, Nijmegen tot Venlo 62, Venlo tot Maas tricht 70Maastricht tot de Pruissische en Belgische grens 36 mijlen. F. Breda tol Vlissingen 102 mijlen. G. Groningen tot Leeuwarden 54, Leeuwarden tot Harlingen 28 mijlen. II. Amsterdam tot het Nieuwe Diep 75 mijlen. I. Rotterdam tot Brouwershaven 53, te zamen 1,133 mijlen. Bij de berekening is aangenomen, dat een gedeelte der lijnen onder den grond zal worden gelegd, maar over het algemeen boven den grond. Verder is gerekend op een dubbelen draad langs de voornaamste lijnen. De jaarlijksehe opbrengsten, die men van de gezamenlijke lijnen verwacht, zijn zeer matig geschat op ƒ70,000, de kosten van onderhoud en administra tie, waaronder de tractementen en verdere uitgaven voor de beambten begre pen zijn, op ƒ55,000, en alzoo het jaarlijksehe overschot op 15,000. De ingewonnen berigten omtrent de opbrengsten van telegraphen in andere landen doen zien, dat de onderneming van clectro-magnetische telegraphen winstgevend kan zijn. De telegraaph langs den Ilollandschcn spoorweg brengt thans ongeveer 10 ten honderd op. Al ware de aanleg van telegraphen ten dienste van het pnblick, voor den Staat met geldelijk nadeel verbonden, zoude toch het voorbeeld der aangren zende Rijken de Regering nopen, zich zonder uitstel bij het Europesche tele- graphennet aan te sluiten. KersSc Kamer der Staten-Generaat. Zitting van Zaturdag 20 December. In deze zitting is het voorstel van den Voorzitter omtrent de loting der leden tot het opmaken van den rooster van aftreding behandeld. De Kamer heeft met 28 tegen 3 stemmen heslist, dat de eerste aftreding in 1853 zal plaats hebben, en vervolgens de voorgestelde wijze van loting met algemeene stemmen aangenomen. In dezelfde zitting heeft de bedoelde loting plaats gehad, waarvan de uit slag is, dat zullen aftreden: in 1853 de Heeren de Bruyn, Vrrheij van den Bogaard, van Aylva van Pallandt, van Lidth de Jeude, Philipse, van Rycke- vorsel, Borski, Bosch van Drakestein, van der Lek de Clercq, van Swinde- ren Cost Jordens, de Sitter en de Villers de Pité; in 1856 de Heeren van den Dries, van Sasse van Ysselt, van Meurs van Hulsthorst, Boxman, Blan- kenheym, 't Hooft, van Beeck Vollenhoven, van AVessem, d'Ablaing van Giessenhurg, van Andringa de Kempenaer, van Royen, Tonckens en Beeren- broek; in 1859 de Heeren van der Beken Pasteel, van Nispen van Panner- den, van Rhcmen van Rhemenshuizenvan AVeel, de Brauw, van Foreest, Insinger, de Jonge van Ellemeet, Martens van Sevenhoven, van Eysinga, van Heeckeren van AVassenaar, Cremers en Regout. Zitting van Maandag 22 December. In deze zitting is ingekomen het door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerp tot goedkeuring van het tractaat van handel en scheepvaart met België. Achtervolgens zijn de verschillende naturalisatie-wetten aangenomen. De Hoofdstukken I en II der Slaatsbegrooting voor 1852 (Huis des Ro llings en Hooge Collegienzijn met algemeene stemmen aangenomen. Het III116 Hoofdstuk BuitenlZaken) is met 32 tegen 4 stemmen. Het IV(lc Hoofdstuk (Justitie) met algemeene stemmen. De voortzetting is bepaald op morgen ochtend ten elf ure. De beraadslagingen over de wets-ontwerpen tot bekrachtiging van provin ciale belastingen zijn uitgesteld tot na de behandeling der wet op de mid delen voor 1852. Viveede Kamer der S' ta ten*G en er a a I. Avondzitting van Zaturdag 20 December. Nadat in deze zitting de beraadslagingen over het traktaat met België in comitó waren voortgezet en ten einde gebragt is in publieke zitting over het wets-ontwerp gestemd, en is alstoen het verdrag aangenomen met 34 tegen 21 stemmen. Na kennisgeving van eenige ingekomen petitionwordt de zitting tot nadere bijeenroeping opgeheven. ENGELANSI. LONDEN, 20 December. De Ingenieur Stephenson heeft te Alexandrie het ingenieurs-gedeelte van den spoorweg van daar naar Caïro, voor 420,000 aangenomen. De weg moet binnen twee jaren voltooid zijn. De aangekondigde voorlezing van den Schotschen Predikant Cumming heeft te Birmingham plaats gehad, doch Dr. Newman en zijne vrienden wa ren niet verschenen. Het eerste bataillon scherpschutters, dat eerst vóór een jaar van de Kaap de Goede Hoop was wedergekeerdheeft bevel ontvangenom zich weder naar de Kaap in te schepen. Gisteren nacht barstte in Camden Town brand uit in de grootc piano- forte-fabriek der heeren Collard Collard, en vernielde een groot gedeelte van dat uitgestrekt gebouw, terwijl de gevels van eenige daarmede verbonden huizen zwaar beschadigd werden. De schade wordt op ongeveer 30,000 geschat. Gelukkig kunnen de zaken der firma worden voortgezet. De uitgestrekte pakhuizen der heeren Verdun en Cullin te Liverpool zijn laatstleden AV'oensdag door brand vernield. Tot den grooten voorraad van allerlei koopwaren die door de vlammen verteerd zijn, behoorden 1000 vaten meel, welke eerst den vorigen avond in het bovenste gedeelte van het pand waren opgeslagen. Degelieele schade wordt op ruim 10,000 begroot. De Spaansche Regering heeft bepaald, dat de termijn, die bij de nieuwe wet tot regeling de staatsschuld voor de vernieuwing der schuldbrieven be paald is, tot den laatsten Maart 1852 verlengd wordt. Het schip Theodora en SaraKapt. A. van Oosteroomvan Batavia op hier bestemd, is 17 dezer, tusschen Goudstaart en Eddystone overzeild en gezonkendoch het volk gered en te Plymouth aangebragt. Berigten uit New-York van den 6dcn melden de aankomst van Kossuth. Hij is met overgroote geestdrift door de bevolking ontvangen. FRMHRUK. PARIJS, 21 December. Nog heden heerschte bij de volksstemming ongestoorde rust, de kiezers kwamen in ongemeen groot aantal op. Heden morgen zou de opneming der stemmen beginnen, en Dingsdag middag zou de Consultative Staatscommissie bijeenkomen om de algemeene stemopneming aan te vangen. In de departe menten blijft alles rustig. De Bisschoppen van Alans, SU Brieuc en Caen hebben zich insgelijks openlijk voor den President verklaard. De stemming hij de krijgsmagt heeft volgens de gouvernements-hladen

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2