BUITENLANDSCHE BERIGTEiXL Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 19 December. In deze zitting is ingekomen een ontwerp van wet tot verhooging van het IV Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1852bevattende een eenig artikel luidende aldus De vijfde Afdeeling van het IV Hoofdstuk der Staatsbegrooting over 1852 wordt vermeerderd met een artikel 16 onder de benaming van: »Tractemen- ten en bureaukosten van ambtenaren van Rijks-policie groot 16,000," waardoor de afdeeling wordt gebragt lot 26,300en het Hoofdstuk tot ƒ2,233,961verzeld van eene Memorie van Toelichting van den Minister van Justitie: (Zie verder het verslag omtrent het besluit, hierboven onder Leyden). Is ingekomen eene door de Heeren de Fremery, Dullert, Lotsy, v. Zuylen van Nyevelt, Meeussen, van Nispen, Luyben, J. F. van der Heide, Hengst en Poortman onderteekende missive, die, volgens artt. 110 en 111 der Grond wet, een wets-voorstel inzenden, houdende wijziging van den accijns op het geslagt. Dit wets-voorstel is, bij monde van den Heer de Fremery toegelicht en zal gedrukt, rondgedeeld en aan de Afdeelingen verzonden worden. Ilct voorstel strekt om de belasting op het geslagt van varkens en schapen op 1 October 1852 af te schaffenzonder aequivalent. De voorstellers heb ben woordelijk overgenomen het ontwerp der Regering van 1849 en bare Memorie van Toelichting, en verder gezegd dat de verwerping van het amen dement van den Heer de Fremery, meer het gevolg scheen van den vorm, den tijd en de wijze der voorstelling, dan wel van den inhoud; het zal na het te houden reces der Kamer worden behandeld. De Voorzitter stelt daarna voor, om de beraadslagingen over het tractaat van handel en scheepvaart met België, in comité-generaal voort te zetten. Dien overeenkomstig wordt besloten. Ook in eene avondzitting zijn die beraadslagingen voortgezet. Zitting van Zaturdag 20 December. In deze zitting heeft de Voorzitter kennis gegevendat de Commissie van rapporteurs bereid is baar verslag uit te brengennopens het ontwerp van wet, omtrent de Regterlijke Organisatie. De dag der beraadslagingen nader te bepalen. De zitting is daarna weder overgegaan in Comité-Generaal. AMSTERDAM, 19 December. Eergisteren stonden voor de correctionele alhier teregt C. O., W. F. T. en B. v. I.ter zake dat zij in vereeniging met elkander onderscheidene be langrijke opligtingen, zoo hier ter stede als te Leyden, Rotterdam, Dordrecht, enz., bij verschillende fabrikanten en kooplieden zouden hebben gepleegd. Negentien getiygenmeeestal van buiten, zijn in deze zaak gehoord. Het O. M. heeft tegen de beklaagden (waarvan de beide laatsten reeds in 1849 alhier ter zake van soortgelijke opligtingen hadden teregtgestaanmaar des tijds uit gebrek aan bewijs waren vrijgesproken) gerequireerd vijf en vier jaren gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op heden over 8 dagen. 'S HERTOGENBOSCH 17 December. De rampvolle en onzedelijke water-oorlog is wederom begonnen; wanneer toch zullen de daden van geweld, door de bovengelanden doorgaans uitge oefend (wel is waar tot eigen behoud) door de hooge Regering worden tegen gegaan met het daarstellen van eene voor allen zoo noodzakelijke uitwatering? Voor eenige dagen heeft men den Groenendijk doorgestokenwaardoor het land van Megen werd onder water gezet en kwam het water zeer hoog tegen de lager liggende Meerkade, welke andere gemeenten van water bevrijdt, doch ook deze kade onderging gisteren hetzelfde lot. Daardoor overstroomen nu hier in de omstreken wederom eene massa landerijen. TILBURG, 18 December. De heden gehouden finale verkooping van 40 percelen onroerende goede ren gelegen noord- en zuidwaarts van en langs den steenweg van hier op Breda en nagelaten door Z. M. Willem IIheeft in massa opgebragt de som van 34,375. Het landgoed Dongenwijk met de omgevingenalles te zamen groot 129 bunders, heeft ƒ11,900 opgebragt; de groote pannenbakkerij en tocbehoorengroot 67 bunders4,200eene nieuw gebouwde schaapskooi met huizing en landerijen, te zamen groot 163 bunders, ƒ3,400, enz. ENGELAN». LONDEN, 17 December. Gisteren avond zou Dr. Cumming, Schotsch Predikant alhier, te Bir mingham eene voorlezing houden over de wonderen, die de voormalige En- gelsche doch thans R. C. geestelijke, D'. Newman, als in den tegenwoordigen tijd geschiedvoordroeg. De spreker heeft Dr. Newman tot redetwisten uit- genoodigd, en deze zou aan die uitnoodiging gehoor geven, en ter bestemder plaatse verschijnen. De levendige belangstelling is hierdoor nog aanmerkelijk gestegen. Men houdt zich bezig met het plan van eenen telegraaph onder zee door naar Ierland, waartoe een kabel van 60 mijlen noodig zou zijn, dat is 3 maal zoo lang als die tusschen Dover en Calais. Het Engelsche oorlogschip Daedalus was van zijne nasporing tot het ontdekken van Sir John Franklin in Behringstraat te San Francisco aangeko men, zonder iets van die expeditie te hebben kunnen vinden. Algemeen was men aan boord van dat schip van gevoelendat er nimmer iets van Sir John Franklin en zijne togtgenooten zal worden ontdekt. BELGIE, BRUSSEL, 19 December. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft het door den Senaat gewijzigd wetsontwerp op de successie, met 59 tegen 24 stemmen aangenomen. Het regt op schenkingen aan de doode hand is bij de beraadslaging niet aange roerd maar aanhangig gebleven. Het Gentsche genootschap tot beoefening der Vlaamsche letterkunde, het Willemsfondsheeft eene Vlaamsche bibliographic uitgegeven zijnde eene beredeneerde en alphabetische lijst van alle de sedert 1830 in België uitge geven Vlaamsche geschriften. FRANRR PARIJS, 18 December. De circulaire des Ministers van Binnenl. Zaken aan de Prefecten over de Zondagsviering houdt hoofdzakelijk het volgende in: Herhaaldelijk heeft de Regering sedert eenige jaren getracht, de besturen en ambtenaren de regelen te doen begrijpen, die zij ten opzigte der staking van openbare werkzaam heden des Zondags en op wettelijk erkende feestdagen moeten volgen. Deze pogingen hebben nog niet het gewenschte gevolg gehad. De Zondagsrust is een van de grondslagen dier zedelijkheid welke de kracht en den troost eens lands uitmaakt. Ook alleen uit het oogpunt van het stoffelijk welzijn beschouwd, is deze rust voor de gezondheid en voor de geestb(*:having der arbeidende klassen noodwendigde menscli die on verpoosd arbeidt, en geen dag voor de vervulling zijner pligten en voor de vorming van zijnen geest afzondert, wordt vroeg of laat de prooi van het malerialismusen zijn gevoel van eigenwaarde wordt verzwakt te gelijk met zijne ligchamelijke vermogens. Te dikwijls ook plegen de arbeidende klas sen, die des Zondags moeten werken, zich voor dezen dwang schadeloos te stellen door een anderen dag der week tot vierdag te nemeneene heillooze gewoonte, welke door de verachting der meest geëerbiedigde overleveringen ongevoelig tot verarming des huisgezins en tot liederlijkheid leidt. »De Regering wenscht in dergelijke zaken den wil der burgers geen dwang aan te doen. Aan elk particulier wordt het vrijgelaten de inspraak van zijn geweten te volgendoch de Staatde administratiede gemeenten kunnen het voorbeeld van eerbied voor de beginselen geven. »Ik noodig u derhalve uit, om voortaan zooveel van de overheid afhangt, de openbare werkzaamheden op Zon- en Feestdagen te doen staken. Een daartoe strekkend beding moet bij aanbesteding van werken voor departc- menls- of gemeenterekening, worden gemaakt. Ten opzigte der gemeente lijke reglementen strekkende om gedurende de openbare godsdienstoefening bijeenkomsten in kroegen, gezang en andere storende bewegingen op de straat te beletten, zult gij, met omzigtigen ijver, uwen invloed aanwenden om zooveel mogelijk de al te dikwerf voorkomende ergerlijkheden weg te nemen." De Minister van Binnenl. Zaken heeft de Prefecten gemagtigd, om vreemdelingen, wier tegenwoordigheid uit een staatkundig oogpunt gevaarlijk mogt zijnterstond uit het land te zetten. De Generaal Cavaignac is uit de gevangenis van Ham ontslagen en zou zich naar Nederland begeven, om zijn huwelijk te voltrekken met de dochter van den Parijschen Bankier Odier, wier familie van moederszijde in Neder land woont. Men verzekert, dat bij de jongste gebeurtenissen werkelijk niet meer dan 500 personen zijn omgekomen. Onder de gesneuvelden waren vele losge laten galeiboeven en die reeds herhaaldelijk gevangenisstraf hadden ondergaan. Den 15den had de jaarlijksche maaltijd van Oud-officieren der Keizer lijke garde plaats, bij welke gelegenheid de Generaal Excelmans een toast uitbragt op den Keizer en zijn' neef, den Presidentdie de deugden en schit terende talenten van zijn oom bezat. Men kent thans de namen van bijna 40 geheime genootschappen, die hunne vertakkingen in het geheele land hehhen. - Volgens het schrijven van de Indépendance zou de stemming in de departementen van het zuiden en in Algerië, niet gunstig voor de benoeming van den President gesteld zijn. SPANJE. MADRID 12 December. De Koningin heeft aan al de ingezetenen der Vcreenigde Stalen, die bij de expeditie op Cuba gevat waren, kwijtschelding van straf gegeven. Hier te lande en in Portugal is het gebrek aan regen uittermate groot en berokkent veel schade. Het vee sterft door gemis aan water. Te Cadix worden de schepen die water aanbrengen, letterlijk belegerd en moeten door gewapende magt beschermd worden. SICILIË. Een waterhoos heeft op dit eiland in het begin van December, eene groote verwoesting aangerigt. Het stadje Castellamare is voor de helft vernield, en 200 inwoners zijn daarbij in zee gedreven en verdronken. liet geheel getal omgekomenen wordt op ruim 500 begroot. Onderscheiden ter reede liggende schepen zijn ook vergaan. Eene groote streek land is met alle gebouwen en beplantingen vernield en vele schapen zijn daarbij omgekomen.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2