VOORTBRENGSELEN VAN NATIONALE NIJVERHEID NEDERLAND EN ZIJNE 0VERZEESCIIE BEZITTINGEN Te houden te ARNHEM. ringen waren opgerigt. Alle magazijnen en plaatsen van openbaar vermaak zijn geopend en worden weder druk bezocht. Uit bijzondere berigten uit Parijs wordt het volgende medegedeeld Al de huizen tusschen de straat Montmartre en Sentier zijn erg door het geweer- en kanonvuur gehavend; sommige gehouwen zelf zoodanig, dat men elk oogenblik bevreesd is dat zij zullen in storten. De oorzaak hiervan is dat de troepen, verwoed, dat uit verscheidene vensters gelijktijdig op hen gevuurd werdhet vuur hunner geweren en kanonnen in den blinde op alle huizen en naar allen riglen. Ongelukkigerwijs geschiedde dit onverhoeds op een oogenblik, dat zich een groot aantal nieuwsgierigen op de boulevards be vond die bijna allen sneuvelden. De lijken van bendie eergisteren sneuveldenheeft men tot 8 ure des avonds op de boulevards laten liggen. Men schijnt dit met de bedoeling ge daan te hebbenom de bevolking schrik in te boezemen. In de straat Saint Denis had mede eene betreurenswaardige vergissing plaats. Twee detachementen linietroepenaan beide zijden eener door niemand verdedigd wordende versperring verschenen, om haar in te nemen en elkander dus niet kunnende zienhebben een verwoed gevecht geleverdeerst toen de versperring gedeeltelijk vernield was, ontwaarde men de vergissing. Er waren toen reeds van de beide zijden, vele dooden en gekwetsten. De Morning-Chronicle is, wegens lasterlijke opgaven van de laatste gebeurtenissen, verboden en de Correspondent van dat Engelsche blad uit het land gebannen. Berigten uit Straatsburg van den S"10" meldendat er wel gisting heeft geheerscht en zich zamenscholingen gevormd haddenmaar dat de overheid echter die heeft kunnen bedwingen. 8 December. Niet alleen de Belgische maar ook de Duitsche bladen worden sedert twee dagen alhier niet meer rondgebragt. Overigens heeft de stad baar gewoon aanzien terug bekomen. De rijtuigen rijden weder als te voren. De troepen zijn in de casernen, maar er zijn talrijke wachtposten op alle punten. Er worden nog steeds vele lieden gevangen genomen. De Hoven en Reglbankcn hebben hunne zittingen hervat. Alleen het Ilof van Assises beeft geene zit ting gehouden. Het dagblad le Patrie betoogt dat men nu aan 't einde van de regering der barbaarsehheid is gekomen, en bewierookt den]persoon van Lodc- wijlc Napoleon als den grooten redder des vaderlands. De Constitutionnel hemelt hem niet minder op. Telegraphisch berigt van Maandag 10 ure des morgens. De Moniteur bevat eene proclamatie van den President, in welke hij ver klaart dat het oproer bedaard is, de maatschappij gered; zijn eerste taak is volbragt, hij roept de natie op, om de worstelingen der partijen te doen eindigen, die alleen maar dienden om de openbare rust in groot gevaar te brengen. AVaarom zou het volk tegen hem opstaan? Zoo hij 't vertrouwen verloren heeft, zoo de denkbeelden des volks eene verandering hebben on dergaan dan behoeft het geen kostbaar bloed te doen stroomen't is dan genoeg tegen te stemmen. De President beschouwt altijd het volk als souve- rein en zal deszelfs beslissing eeren. De President voegt er bij dat men hem nimmer zal zien terugtreden voor de pogingen der partijgangers, zoo lang de natie niet zal spreken, 't Is overigens een ligte taak, tegen een dwaze worsteling, met een getrouw leger, onder de kalme houding der inwoners en den diepen afkeer der werklieden, voor wier vaderlandslievend doorzigt hij dank betuigt. Deze zamenwerking zal de voltooijing veroorlooven der inwijding van een nieuw tijdvak voor de Republiek. In den afgeloopen nacht zijn er nog uit kracht van mandaten van de Justitie negen afgevaardigden, tot de bergpartij behoor ende, gevangengenomen. Men heeft bij het doorzoeken der huizenna de gevangennemingen eene groote menigte wapenen in beslag genomen. De Moniteur deelt in een verslag van den Minister de Morny aan den President mede, dat er in de Dep. van l'Allier en van de Saöne-et-Loire, op roerigheden zijn uitgebroken. La Palisse, een stad met ruim 2000 inwoners, is door de oproerlingen ingenomenverscheidene gendarmes zijn gedood. Te Tournus, een stad van ruim 5000 inwoners, hebben de oproerlin gen zich van 't raadhuis meester gemaakt, en ernstige wanordelijkheden heb ben op andere punten en voornamelijk in het Arrondissement van Chalon-sur- Saónc plaats gehad. Van wege de dringende noodzakelijkheid om door krachtige maatregelen, die kiemen van opstand te bedwingenvraagt de Minister de bekrachtiging van het in staat van beleg stellen dier Departementen. Te Nantes hebben onderscheiden legitimistische leden van de Algemeene Raad een protest tegen de ontbinding der AVetg. Verg. onderteekend en hunnen ambtgenooten aangespoord om hetzelfde te doen. Ook de Stedelijke raad heeft een besluit genomenwaarbij hij protesterende tegen de onwet tige maatregelen van den President, verklaart in functie te willen blijven voor de krachtige handhaving der orde, hem door zijne medeburgers opge dragen. De Raad had zich permanent verklaard. - Van Lyon verneemt men nog niets. Overigens is 't moeilijk om bij de eenzijdigheid der enkele dagbladendie nu als werktuigen der Regering verschijnenden waren staat van zaken te vernemen. Parijs is wel rustig maar onder welke omstandigheden! AVaar men zich niet kan vervoeren moge overmagt stilte te weeg brengenzij verbant de rust der vrijheidhet leven en de welvaart die deze verzelt. De toekomst is overigens te duister dan dat een sterfelijk oog haar eeniger- mate zou kunnon inzien.. SARDItf IE!. TURYN2 December. Hoewel het tekort op de begrooting 44 millioen lires bedraagt, zal de Re-' gering echter met behulp van buitengewone middelen, dit tot 12 millioen» kunnen terugbrengen. - In een der laatste zittingen der' Afgevaardigden heeft een geestelijke zelf voorgesteld, om de geestelijke goederen aan te'wenden ten nutte van den' Staat. De tegenstand der geestelijkheid' tegen het burgerlijk Bewind neemt meer en meer toe; de Bisschoppen van Savoye hebben, even als die van Pie- mont tegen bet stichten eener Protestanschekerk geprotesteerd, omdat de eerdienst der Protestanten tot losbandigheid en regeringloosheid zoo leiden. [AVij hopen voor die geestelijken, dat ze lasteren, 't geen ze niet kennen althans eene beschouwing van den toestand der Prolcstantsehe Rijken moet' dien laster doen verstommen], In de zitting van den Senaat van den lste" heeft een lid den Minister van Binnenl. Zaken ter verantwoording geroepen wegens het gegeven verlof lot stichting van eene Protestantsehe kerk in deze stad. «ij verklaarde daarbij geenszins te worden geleid door een geest van onverdraagzaamheid', maar alleen te spreken in het belang van de staats-godsdienst en dé staats regeling. Hij meendedat de zich in Sardinië bevindende Protestanten' geenszins in de vrijheid van bun geloof werden belemmerden dat de weini gen, die zich in Turyn bevonden, zich met eene huiskapel zouden kunnen' vergenoegen. De Minister heeft geantwoord, dat in een land, in hetwelk bet beginsel van burgerlijke vrijheid Werd erkend, belemmeringen als die,- welke de spreker bedoelde, ongeoorloofd waren; maar dat'hij eëne wet zoude voordragen tot regeling van deze aangelegenheid. RUSLAND. Berigten uit het Noorden melden, dat de winter er bijzonder zacht is. In het laatst van October was de Dwina met ijs bezet geraakt, doch in No- bcr was weder een sterke dooi ingevallenzoodat het ijs was verdwenen. VOOR DE TENTOONSTELLING VAN VAN Art. 1. In de maand Julij 1852 zalingevolge magtiging van Zijne Majesteit kenbaar gemaakt bij Besluit van den Minister van Staat, Commissaris des Ko- nings in de Provincie Gelderland, van 9 November 1849, N°. 5252, 1 afd. aan alle FabrijkantenKunstwerkersHandwerkslieden, enz., alsmede aan Regenten of Bestuurders van Liefdadige Gestichtenhier te Lande of in de Overzeesche Bezittingen gevestigdgelegenheid worden gegeven de Voortbreng selen hunner Fabrijken, AArerkplaatsenGestichten, enz., ten toon te stellen. Art. 2. De Commissie voor deze Tentoonstelling is aanvankelijk te zamen- gesteld uit de volgende leden De Heeren Mr. J. J. A. A. Baron van Pallandt, Burgemeester, Voorzitter; G. II. Andres en Mr. J. AV. Schiff, AVethouders; G. André de la Porte, Mr. II. J. van Gennep en J. D. van LeeuwenLeden van den RaadG. AV. Baron van Zuylen van Nyevelt, Dr. A. Brants en AV. R. Baron van Lijnden, Leden van Gedeputeerde Staten van Gelderland; S. D. AVijckerheld Bisdom en B. F. Baron van Verschuer, Leden der Commissie van Nijverheid; J. J. van Braam en N. AV. Buddingh, Grondeigenaren; II. AV. Fromberg, Architect; J. J. Bossert, Particulier, en Mr. J. J. van Hasselt, Secretaris. Art. 3. Door bovengenoemde Commissie zullen de Voorwerpen, voor deze Tentoonstelling bestemd, in ontvang genomen, tentoongesteld en teruggezon den wordenmitsgaders door ieder der Leden aan de Plaatselijke Besturen of de belanghebbenden op hunne aanvragenalle mogelijke inlichtingen worden gegeven. Art. 4. Deze Tentoonstelling is niet alleen bestemd voor Voortbrengselen1 van Nijverheid, Kunst en Vlijt, welke in hunne soort door sierlijkheid van bewerking of uitstekende hoedanigheid uitmuntenmaar evenzeer voor die Voortbrengselen van alle takken van Nijverheid, welke door eenvoudigheid- of min-kostbaarheid aanbeveling verdienen, zijnde het hoofddoel, om de ont wikkeling en uitbreiding der Nationale Nijverheid, in al takken hare, ter ken nis van het algemeen te brengen. Art. 5. De Commissiehoewel daarbij de meest mogelijke inschikkelijk-» beid zullende in acht nemen, behoudt zich voor, de voorwerpen, welke, volgens haar oordeel uithoofde van ongeschiktheid of om andere redenen, on gepast zijn, niet aan te nemen; en worden bepaaldelijk uitgesloten voorwer pen aan spoedig bederf of aan ontploffing onderhevigtenzij zoodanig voorzien dat zij geen gevaar opleveren. Art. 6. Vermits schilderijen jaarlijks in andere steden worden ten toon gesteldzoo zullen ook deze slechts spaarzaam als bij uitzonderingworden aangenomen. Art. 7. De geweven sloffen worden slechts bij liet stuk aangenomen

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3