Zij die daartoe verlangen medetevverkenkunnen zich ais leden der vcr- eeniging aanmelden hij de Jleeren 1'. van Geer, op de lloogewocrdJ. van Lilli, Jr. op de Papengracht alhier en P. Ypcrlaan, tc Voorschoten, hij wie, tot den 15',en December, lijsten ter onderleckening liggen, en alwaar, des- verlangende inlichtingen kunnen verkregen worden. In ons vorig Nomrner is in de opgave der Leden van de Commissie uit den Kerkeraaddie ten gehoore hij Z. M. was toegelatendoor verkeerde le zing van een der namendie ons zonder de voornamen waren opgegeven een abuis ingeslopen, moetende daar gelezen worden in plaats van de lieer J. 11. Schollende Heer W. VVoilers Jz. Z. M. heeft aan den Heer A. J. L. M. Lux, President van den hoofd- raad der vereeniging van den 11. Vincentius da Paulo in Nederland, verlof gegevenom de Ridderorde van de II. Grcgorius den Grootohem door Pius IX geschonken aan te nemen en te dragen. Tot Lid der Provinciale Staten van Zuidholland is te Rotterdam den 26sl™ verkozen, de Heer Mp. C. D. Reels met 141 van de 272 uitgebragte stemmen; de Heer Mr. W. Siewertz van Recsema had 131 stemmen hekomen. Te Hclvoirt in Noordbrabanthebben de echtelieden van Dalen den 255tcn hun 25-jarig huwelijk gevierd met hunne nog 10 levende kinderen van de 24 welke hun geboren waren. Den 2islcn September 1. 1. was de vrouw van haar 24ste kind bevallen. 's GRAVENIIAGE29 November. Z. M. heeft benoemd tot President der Arrond. Regtbank te 's Hertogen- hosch Mr W. C. van Heurn, thans Regter in die Regtbank. De Minister van Oorlog zal Dingsdag geen gehoor vcrleenen. In dc Zitting der Prov. Staten van Zuidholland van den 27stcn, des morgens en tics avondszijn nog cenigc loopende zaken behandeld en verslag uitgebragt op onderscheiden adressen, waarna de Voorzitter de Vergadering die inmiddels van wege de voortvarendheid van vele leden onvoltallig was bevondenin naam des Konings heeft gesloten. rVivcede ïï£(amei'' des* tSttaten-düesies'aaS. Zitting van Donderdag 27 November In deze zitting zijn de algemeene beraadslagingen geopend over Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1852, betreffende het departement van Binnenland- sche Zaken. Dc Heer Hoffman is teruggekomen op het antwoord, dat de Minister hem bij dc algemeene beraadslagingen over dc begrootingswetten heeft gegeven. Hij herinnert hetgeen in de nota van 1849 en bij de beraadslagingen in 1850 door den Minister is aangevoerd nopens de rigling, die aan 's lands zaken zal worden gegeven en het zuinig bestuur, dat zou worden ingevoerd, llij is wel niet door eene bezuiniging-woede aangetast, maar wil alleen datgene af schaffen wat wezenlijk daarvoor vatbaar is en wat geen nut aanbrengt. De IIccr Gevers van Endegeest brengt in eene uitvoerige rede, hulde aan 't goede dat door het Ministerie is verrigt, maar beklaagt zich over de inkrim ping of opheffing van veel, wat hij in wetenschappelijken zin nuttig acht, onder anderen over de opheffing van bet Instituut, de inkrimping der be scherming van de Kust-visscherijen de wreinigc bemoeijing der Regering met de tentoonstelling te Londen. Dc Heer van Hall oordeelt dat men zich thans niet in staatkundige be schouwingen moet verdiepen, maar vooral de eendragt bewaren. Doch zoo hij aantoonde dal er twee ton op deze begrooting kon worden bespaard, wat zou het baten? Zijn gevoelen zou bij de meerderheid toch niet opgaan, hetgeen het ongelukkig gevolg is, wanneer men van dergelijke onderwerpen eene partijzaak maakt. Waarom zou men ook oppositie voeren tegen den Minister van Binncnl. Zaken? Dit zou hem tegen de borst stuiten, nadat de hoofd stukken van Buileiu. Zaken en Justitie aangenomen zijn met slechts eenen ge ringen tegenstand. Dit moet hij echter doen opmerkendat het hoofdstuk niet met 125,000 is verhoogd, maar met ƒ725,000, daar bij vergelijking met een vorig dienstjaar er toen ƒ600,000 voor de droogmaking van het Haar lemmermeer op de begrooting waren geplaatst, die er nu niet op voorkomen. De Heer van Dam van lsselt zegt dat hij reeds bij de algemeene beraad slagingen heeft aangemerkt, dal hij het stelsel toegedaan is, dat men zijne goedkeuring schenken kan aan eene begrootingom redenen die daarbuiten gelegen zijn. Hij keurt de opheffing van het Instituut af. Spreekt verder over 't lager onderwijs en verdedigt zich, inzonderheid tegen den lieer Groen, tegen de beschuldiging van onverdraagzaamheid. Dc Heer Groen beantwoordt den lieer van Dam ten opzigtc zijner denkbeelden over 't Lager Onderwijsen den Heer v. Hall ten aanzien van diens gevoelen dal men zich thans van staatkundige beschouwingen behoorde te onthouden. Nadat dc Minister had» gesproken [zie zijne redevoering in het Bijblad van de Lends. Cour. van heden] voeren de Heercn van HallGevers en Hoffman nog kortelijk het woord tot verduidelijking van het door hen gesprokene. De Minister gelooft dat de laatste spreker 't niet euvel zal opnemen als hij niet andermaal in eene uitlegging treedtwaardoor die Spr. ook 't laatste woord behoudt, maar moet de beide andere Sprekers nog even beantwoorden; waarna de algemeene beraadslagingen worden gesloten. De artt. 14 Eerste Afdeeling (kosten van het Departcm.) en de Tweede Afdceling (kosten van het bestuur der Provinciën). Artt. 515 worden zon der beraadslaging aangenomen. Over art. 16 (kosten van het Prov. Bestuur van Zuidholland) ontslaat eene vrij langdurige beraadslaging, doch wordt na verwerping van een voor stel door den Heer v. cl. Hoëvell om dc 2000 traelement der Gedep. Staten van Zuidholland op 1500 te brengen, ten slotte met 41 tegen 25 stemmen aangenomen. Zitting van Vrijdag 28 November. In deze zittingen zijn dc beraadslagingen over Hoofdstuk V [Binnenl. Zaken) der staatsbegrooting voor den jare 1852, voortgezet en de artt. 1884 zon der beraadslagingen goedgekeurd. Art. 85 en volgg. (waterstaat, publieke werken, enz.) kwamen toen in beraadslaging en werden tot art. 90 na eenigc woordenwisseling aangenomen. Bij de behandeling van art. 91 waarbij de middelen zijn aangewezen lot verbetering der rivieren en herstelling van de rivierwerkenheeft de Minister in eene zeer uitvoerige rede beantwoordzoowel de algemeene beschouwingen over die werken, over de plannen waarnaar gewerkt wordt, als de bijzondere bedenkingen op sommige onderdeden. Na afloop van des Ministers rede wordt de zitting opgeheven tot morgen. ROTTERDAM, 28 November. Eergisteren is alhier van de werf van den Heer Fop Smit van Nieuw- Lekkerland, aan de Kinderdijk, met goed gevolg van stapel geloopenhet 3 mast sehroef-stoomschip Ambon, zijnde de derde stoomboot bestemd voor de pakketvaart in lndieen toebehoorende aan de ondernemingonder direc tie van den Heer W. Cores de Vries, gevestigd te Sourabaija. De Ambon zal zoo spoedig mogelijk worden gereed gemaakt om in bet voorjaar mede naar Jndie te vertrekken. BUITENLANDSCUE BERIftTEft. LONDEN, 27 November. Er zal binnen kort een veel geruchtmakend proces voor het bof der Ko ningin gevoerd worden. Dr. Newmann, de bekende Katholieke kampvech ter, heeft zeer zware beschuldigingen uitgesproken en doen drukken tegen D1'. Achillievenzeer hekend geworden door zijn overgang tot het Protestan tisme, als door de vervolging van Rome. Dr. Newmann gedagvaard zijnde, om die beschuldiging te bewijzen, beeft uitstel gevraagd om naar Corfu, Malta, RomeNapels, Capua en Ancona te kunnen schrijven, van waar die bewijzen komen moetenmaar het bof heeft beslistdat men voor beschul digingen als die door hem in bet openbaar zijn gedaande bewijzen moest gereed hebben, en alzoo bet gevraagde uitstel geweigerd. Het proces zal der halve voortgang hebben. Op verzoek van een aantal inwoners van Waterford (in Ierland) waar onder ook de Roomsche Bisschopbad bet gouvernement beslotenaldaar eene modelschool voor kinderen van alle gezindhedennaar het in Ierland ingevoerde stelsel van gemengd schoolonderwijs, op te rigten. Reeds waren daartoe voorbereidende maatregelen genomen, toen do Bisschop aan de Over heid verklaarde dat hij de oprigting eener modelschool te Waterford niet al leen niet goedkeurdemaar zich er met alle magl tegen verzetten zouen wel uit hoofde hij later vernomen had dat modelscholen veel meer dan de gewone gemengde scholen, onder uitsluitend bestuur der Burgerlijke overheid stonden en dat inzonderheid in de keuze van Onderwijzers en van school boeken de geestelijkheid niet werd gekend. Den 9den is te Ardagarvan een zekere Heer Robert Porter in den Imo gen ouderdom van 105 jaren overleden. FEAIHRIJK. PARIJS, 27 November. De Voorzitter der Republiek beeft bij de uitdeeling der prijzen in hel Cirque der Champs Elysés eene redevoering gehoudenen die naar alle ge meenten des lands doen verzenden. Men meent dat die redevoering waarin de Republiek vrij wat wordt opgehemeld, hem in de schatting dei- republikeinen nog al zal doen rijzen. Overigens leveren de verdeeldheid der partijen, de onrustige toestand der Maatschappij, de bijzondere .oogmerken dergenen die zich schuil houdenmaar gaarne aan het roer van zaken zouden staan, een uitgestrekt veld op tot redenering, over 'tgene er al zou kunnen gebeurenover de onweders die zich dreigend aan den gezigteinder vertoonen maar ook over dc mogelijkheid dat ze schadeloos overdrijven. Bij gebrek aan w czentlijk nieuwswagen we het niet op dit ruime veld van gissingen rond te dooien. De nieuw benoemde Minister van Koophandel Lefebvre Duruflé is nog bekend wegens een allerbelangrijkst geschrift, namelijk; over de kunst om zijne das sierlijk om te doen. In tegenwoordigheid van Lodewijk Napoleon is Zondag 11., het oefenings fregat Ville de Paris te Neuille met het beste gevolg van stapel gelaten. De bekende Mevrouw Bocarmé is door een rijken Engelschman alhier, bij testament tot universele erfgename benoemd. SPAKJË. MADRJD 20 November. De Kamer van Afgevaardigden heeft eergisteren de beraadslagingen begon nen over de haar gedane wetsvoorstellen betreffende het nieuwe concordaat met den Roomschcn Stoel. Dc tot radicale beginselen overhellende leden heb ben grootc bezwaren daartegen ingebragtzij beweerden dat de Regering aan de eischen van Rome meer ingewilligd heeft, dan met de regtcn der Spaan-- sche kerken met de waardigheid der natie bestaanbaar is. Hel Ministerie rekent echter in deze zaak op den bijstand der volksstemmingen ook op den bijstand van vele leden der gematigde partijdie op een zoodanig punt het volksgevoel niet willen kwetsen om het Ministerie een slag toe te brengen.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2