LEYDSCHE De Courant wordt Maandag, Woensdag en rSjJwZ WOENSDAG, 19 NOVEMBER. vit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIMENLANDSCnE BERIGTEX. LEYDEN, 17 November. Zitting van den Stedelijken Raad van gisteren. Afwezig de Heercn M. G. ten Sande, Prof. II. Cock, P. II. Taets van Ame- rongen15. F. Krantz en A. C. Leembruggen. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De beraadslagingen over bet reglement van orde worden voortgezet. De artikelen 45 en 6 ie. worden met ecnige veranderingen en bijvoegin gen aangenomen. De commissie stelt voor met eenige wijziging de artt. 43 en 49 der ge- meentewet in twee artikels te laten volgen, hetgeen wordt goedgekeurd. Art. 7 van het ontwerp wordt aangenomen, art. 8 daarentegen verworpen en een nieuw artikeldoor den Heer van Outeren voorgesteldaangenomen. De Voorzitter schorst de vergadering tot des avonds ten zes ure. Avondzitting van Maandag 17 November. Afwezig de Ileeren M. G. ten Sande, Prof. II. Cock, G. II. IJsselstein, Mr. G. P. van Outeren, S. J. Ie Poole, Prof. .T. van der Hoeven, II. P. Stoffels, P. II. Taets van Amerongen, 15. F. Krantz en A. C. Leembruggen. De beraadslagingen over het reglement van orde worden voortgezet en met eenige veranderingen en bijvoegingen worden 1°. een nieuw artikel, door den Heer Gevers voorgesteld en de art. 9 tot 18 van het concept-reglement van orde aangenomen. Alleen art. 10 wordt aan de commissie tot het maken eener nieuwe redactie teruggezonden. De verdere beraadslagingen worden tot eene volgende zitting uitgesteld. Aan de Gemeentestem wordt uit onze stad geschreven, dat de com missie, benoemd uit den gemeenteraad, ten einde Z. M. te verzoeken de ver nietiging van het besluit van Gcdep. Staten betreffende de kwestie van het Huiszittenhuis, tot dusver op het gedaan verzoek tot audiëntie bij Z. M. nog geen antwoord heeft ontvangendat aan een zeer groot aantal ingezetenen die zich tot dat zelfde einde tot den Koning hebben gewend, van wegc Hoogstd. is te kennen gegeven, dat Z. M. hen, om gewiglige redenen, niet kan ontvangen; terwijl eindelijk eene commissie uit den Kerkeraad der Ne- derlandsche Hervormde gemeente aldaar, die met hetzelfde doel een verhoor had verzocht, is geïnformeerd, dat Z. M. die commissie op de eerste pu blieke audiëntie hoopt te ontvangen. Bovendien moeten nog, behalve de uit den gemeenteraad benoemde commissie, zich zeven leden uit dat collegae tot den Koning hebben gewend, ten einde de vernietiging van het besluit van Gedep. Staten in deze te verwerven. De overlandmaal uit Oost-Indie met berigten van den 30stct> September is te Triest aangekomen. Er was geen bijzonder staatkundig nieuws. De gewezen Gouverneur Itochussen was den 27ste" naar Calcutta vertrokken. 's GRAVENHAGE18 November. Z. M. de Koning zal den 25sten openbaar gehoor verleenen. Bij Z. M. Besluit van den 13den dezer, zijn de Schout-bij-Nacht II. F. Tengbergende Kapiteins ter ZeeW. Baron de RaetC. van der Hart S. J. Grave van Limburg StirumJ. van Cats Baron de Raet, W. T. Baars; de Kapitein-Luitenants ter ZeeC. J. EegD. van der HartJ. Moderaen Jhp. C. G. van Hoogcnhouck Tulleken, en de eerste Kapitein bij het corps Mariniers met rang van Majoor D. Lampens, met Januarij 1852 eervol op pensioen gesteld, als: van 2400 voor den Schout-bij-Nacht; van 1800 voor de Kapiteins ter Zee; van 1500 voor de drie eerstgenoemde Kapitein- Luitenants ter Zee; van ƒ1400 voor laatsgemelden Kapitein-Luitenant ter Zee en van 1080 voor den eersten Kapitein met rang van Majoor D. Lampens. De Koningin-Moeder wordt tegen den 10dc" der volgende maand van Soestdijk hier verwacht. Z. K. II. Prins Frederik heeft aan de armcnloterij te Vere eene bijdrage geschonken van ƒ50terwijl II. K. II. de Prinses tot hetzelfde einde heeft be stemd eene prachtige schilderij. Ook heeft II. K. II. aan dc damcs-verceni- ging Dorcas, voor een door deze te houden loterij, doen toekomen een' zeer fraai bewerkten stoel, en voor de te Rotterdam, door de vereeniging van de II. Vincentius da Paulo, te houden loterij, een fraai gehaakt tafelkleedje. Berigten uit Stokholm van den 8sten melden dat dc Kroonprinses en -de Jongeborcne zeer welvarend warenaan de laatste was dien dag in de Slotkapel de II. Doop toegediend. De Ministers van Koloniën, Financien en Marine, zullen Woensdag, Donderdag en Vrijdag, geen gehoor verleenen. Bij bet Departement van Marine is berigt ontvangen, dat de korvet van Speijk den 29slcn September jl. ter inneming van drinkwater en ververschin- gen te Rio Janeiro binnengeloopen is, en dat die korvet den 9den October daaraanvolgende de reis naar Oost-Indië zoude vervolgen. De Schout-bij-Nacht van der Plaat, benoemd Bevelhebber van 's Rijks zee- magt in Oost-Indië en Inspecteur der Marine aldaar, het état-major en de equipage waren volmaakt wel. In deze residentie is aangekomen en aan het Hotel de 1'Europe afge stapt de Heer de Steinberg, Zaakgelastigde van Z. M. den Koning van Hanover bij dc Hoven van Nederland en België, komende van Hanover, met gevolg. Heden heeft de aanbesteding plaats gehad 1°. van het schieten van sloten door de droogvallende gronden van liet Haarlemmermeer, in percelen en 2°. (bij herbesteding) het verlengen der hoofd- en ringvaarten naar de Leeghwater en Cruquius in twee percelen waarvan de gunning is toegestaan, onder na dere goedkeuring aan de Ileerenle perceel Joh. Schouten te Haarlem 10960; 2« id. id. 18580; 3« AV. A. Hartog te Sliedrecht25150; 4e A. van den Heuvel2368,405e G. de Graaff te Alkemade4860 en 6° C. Linzer5900. A'aartenle perceel aan C. Bot, te Sliedrecht, 14,900; en het 2C per ceel aan J. Schouten, te Haarlem16,500. Sedert den 28stcn October zijn te Scheveningen nog 36 bezendingen haring aangebragtbedragende te zamen 2,223,000 stuks. Er zijn thans 160,000 haringen meer gevangen dan verleden jaar op dezen lijd. De steur- haringvisscherij staat alzoo zeer gunstigen de prijzen blijven redelijk hoog. Maar met de kustvisscherij is het allerongelukkigst afgeloopen; de visschers keerden op den duur zonder eenigen vangst terughetgeen niemand mag heugen. Men hoopt dat dc visscherij met het hoekwant op kabeljaauw en schelvisch, die heden begint, meerder zegen zal erlangen, anders zal de toe stand van vele visschers allerbeklagenswaardigst zijn. Uit het Verslag der Commissie van Rapporteurs voor Hoofdstuk V der Slaatshegrooting voor het dienstjaar 1852, Depart, van Binnenl. Zaken, ont kenen wij het volgende: Ofschoon men het allezins goedkeurtdat de Landsgebouwen te 's Graven- hage in behoorlijken toestand onderhouden worden, schijnt de wijze, waarop sommige daarvan in den kaatsten tijd hersteld zijn, stof tot gegronde aan merkingen op te leveren. Aan sommige der gebouwen op het Binnenhof, die als historische gedenkteekenen te beschouwen zijn, heeft men herstellingen verrigt, zonder daarbij op den oorspronkelijken bouwstijl te letten. Anderen, zoo als de zoogenaamde Loterijzaal, wachten steeds te vergeefs naar eene her stellende hand, die daaraan den vroegeren luister hergeeft. Daarentegen zijn er weder andere Landsgebouwen te 's Gravenhagewaaraan kosten zijn be steed, die niet voor den goeden smaak van den bouwmeester schijnen te ge tuigen of niet volstrekt noodig konden worden geacht. Dc Commissie beeft gemeend de aandacht der Regering op dit punt te moeten vestigen. Hierop is in de nota des Ministers geantwoord: De meeste Landsgebouweninzonderheid die op het Binnenhof, waarin de bureaux van het Kabinet des Konings, de Algemeene Rekenkamer, het Rijks archief en het Departement van Binnenlandsche Zaken zijn gevestigden die van vroegere eeuwen dagtcekenen, zijn, wat sommige gedeelten betreft, naau- welijks meer voor herstelling vatbaar. »De instandhouding en het bewoonbaar houden dier localen is al wat men met moeite bereikt. Een eerst vereischte is de vastheid van het gebouw te verzekerenen niet altijd schijnt bij herstelling of vernieuwing op den oor spronkelijken bouwstijl te kunnen worden gelet; hetgeen, zoo de toestand van het locaal dit al veroorloofde, zeker grootere uitgaven zoude veroorza ken, dan daaraan met betrachting eener noodige spaarzaamheid, mogen wor den besteed. Eene geheele opruiming van het grootste gedeelte der gebouwen op liet Binnenhof en het optrekken van nieuweware wenschelijkevenzeer als eene geheele restauratie van de zoogenaamde Loterijzaal. Natuurlijk ziet het Gouvernement op tegen dc aanzienlijke kosten, die het slichten van nieuwe gebouwen en eene volledige herstelling van de Loterijzaal zouden vor- deren. Alleen dc vernieuwing van het dakwerk dier zaalwaarloc onvermij-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1