ting over 1852. ten gevolge der intrekking van Let ontwerp van wet wegens dadingen in Limburg, en eene met eene nota tot wijziging van hoofdstuk IX B, en wel in art. 2. Een en ander zal worden gedrukt en rondgedeeld. Onderscheiden verzoekschriften worden naar de commissien verzonden. Overgegaan zijnde tot de benoeming van den Commies-Griffier der Kamer is daartoe, na vier stemmingen en eene tusschenstemming, benoemd Mr. J. J. Beaujon, Advokaat bij den Iloogen Baad. De commissie tot ie verzoekschriften heeft op een aantal adressen verslag uitgebragt, waarna de zitting is opgeheven. Provinciale Staten van Zuidholland. Zitting van Donderdag 13 November. In deze zitting is de beraadslaging over het ontwerp van reglement voor het Hoogheemraadschap van Schieland voortgezet, en is men gevorderd tot het lOde der 189 artikelen van dit reglement. Tot bespoediging der zaak zullen ook avondzittingen gehouden worden. AMSTERDAM, 14 November. Zondag avond jl. werd in de Nieuwe Kerk de Weleerw. Heer J. P. Hase- hroek alhier, op plegtige wijze in zijn heilig dienstwerk bevestigd door den Weleerw. Heer II. H. Sluiter, jongslen Predikant bij voornoemde gemeente, die bereidwillig deze taak op zich genomen heeft, naar aanleiding van Efez. II: 22. Eergisteren avond had daarop in de Nieuwe Kerk de intrede plaats van den Weleerw. Heer J. P. Hasebroekdie zijne bediening aanvaarden met de woor den uit Galat. VI14a. De Heer Aartspriester van Holland en Zeeland is gemagtigd tot het houwenbuiten geldelijk bezwaar van het rijkvan eene algemeene hulp kerk of kapelop het daartoe bestemde erf, gelegen op de Keizergracht bij de AVcslermarkt alhier, ter uitoefening van de openbare R. C. eeredienst. UTRECHT, 13 November. Gisteren namiddag, tegen 2 ure, hadden wij het voorregt, II. M. de Ko ningin-Weduwe binnen onze muren te zien. Hoogstdezelve kwam het stand beeld, voor Z. M. w ijlen Koning Willem II te 's Gravenhage op te riglen, rn thans in het atelier van onzen geachten stadgenoot, den beeldhouwer Georgesvoor de gieterij voltooidin oogenschouw nemen. Groot was de voldoening over zijn belangrijk werk, door den kunstenaar bij dit doorluchtig bezoek gesmaakt, daar toch de vereerde Vorstin hem niet slechts, in de treffendste bewoordingenhare innige tevredenheid over geheel de uitvoering te kennen gaf, maar tevens de diepe aandoening, met die slreelende verkla ring gepaard gaandedaaraan voor het kunstenaarsgevoel des talentrijken beeldhouwerseene onuilwischbare beteekenis bijzette. Binnen weinige dagen zal het standbeeld naar de bronsgieterij afgezondenen daarna onmiddelijk een aanvang gemaakt worden met het viertal beelden, die het kolossale voet stuk aan de hoeken versieren zullen. Het gebeele monument kanzoo men hoopt, vóór den G'icn December 1852, ter inwijding gereed zijn. (Utr. C.) De Poststempels welke in 1852 zullen worden ingevoerd voor de te frankeren brievenzijn alhier op de Munt gereed gemaakt. Behalve het por tret des Konings, is de gefrankeerde som, als 15 cents, 10 cents en 5 cents, er op vermeld. GR.ONINGEN13 November. Gisteren, des voormiddags te 11 uur, aanvaardde de Hoogleeraar J. van Deen zijne waardigheidmet eene plegtige redevoering over den omvang der physiologische wetenschapen over de waarnemingals het eenige middelom haar te beoefenen. Eergisteren avond had alhier de plegtige inwijding plaats van het Gasthuis van de Diakenie der Nederd. Herv. Gemeente. Dit gestichtvroeger een laag, bouwvallig en zeer gebrekkig armhuis, is thans een ruim, hecht en doelmatig ingerigt gasthuis geworden. Daar in dit jaar aan dit gebouw de laatste hand gelegd en het thans geheel volbouwd is, besloot de Breede Ker- keraad, dat gesticht op eene plegtige wijze, onder afsmeeking van den zegen des Allerhoogstcnin te wijden. Tot bijwoning dezer plegtigheid waren ge- noodigd de Heeren Burgemeester en Wethoudersde Heeren, die zich met het toezigt op de vertimmering hadden belastde Voogdende Geneesheer en de Godsdienstonderwijzer van het gesticht, benevens de Aannemer, die de laatste vertimmering heeft volbragt. De avond was tot een feestavond voor de bewoners zelfs voor de kranken en zwakken op de ziekezalen gemaakt. - Als eene bijzonderheid schijnt ons meldenswaardig, dat te Uithuizen, in het diep, een snoek is gevangen, lang 1 el 15 duim Ned. maat, wegende 19 J oude ponden. BUITElMAIVDSCtlE BERIftTEiY. ENGELAND, LONDEN, 12 November. Maandag 1. 1. heeft de nieuwe Lord-Mayor van Londen zijn ambt met den gebruikelijken optogt, gevolgd door een groot gastmaal op het stadhuis der City, aanvaard. Het gastmaal werd door geen enkel vertegenwoordiger eener vreemde mogendheid bijgewoond, hoewel het corps diplomatique naar gewoonte uitgenoodigd was geworden. De gebruikelijke toast op de vreemde Gezanten bleef dan ook achterwege. Algemeen ziet men in de afwezigheid der Gezanten een blijk van misnoegen over de eerbewijzendoor het stedelijk bestuur der City aan Kossuth gebragt. De Minister Lord John Russell achtte noodig, aan het gastmaal de vrede lievende strekking der Britsche staatkunde te verkondigen; hij drukte er vooral op, dat, zoo Engeland zich niet reeds uit menschlievendheid onthield van alles wat tot oorlog kon leiden, het ook uit louter eigenbelang eenen oorlog op het vasteland, waardoor het verbruik zijner producten zou afne men, moest trachten voor ie komen. De uitvoeren van goud en zilver uit New-York, grootendeels naar ons land, hebben in de 9 eerste maanden van dit jaar eene waarde bedragen van 32,880,930 dollars of ruim 80 millioen guldens. De Heer Wagstaff is uit New-York te Galway in Ierland aangekomen en zal eene stoomvaart van deze haven op de Vereenigde Staten ondernemen. Dit plan, gebouwd op de verkorting van den a "stand, 8 dagen naar men wildoor het binnenloopen in deze uiterste westelijke haven bestondgelijk men weet, reeds sints eenigen tijd. Den 151™ December zal er een stoom boot van New-York vertrekken, om den 23sten te Galway aan te komen. De Heer Wagstaff zegt aan de emigranten den overtogt toe, a G per hoofd met slaapplaatsen van niet meer dan twee personen, en afgescheiden vertrekken, voor de mannelijke en vrouwelijke reizigers; familiën uitgezonderd. Men is te Galway uiterst opgetogen over de verwezenlijking van het zoo geliefkoosde plan, om eene lersche haven als toenaderingspunt te gebruiken, tusschen Engeland en de Nieuwe Wereld. BELGIE. BRUSSEL, 14 November. Eene opgave van den staat der schatkist op den lsten September 1851 door den Minister van Financiën aan de Kamer ingediendbehelst de volgende slotsommen »Op de jaren 1830 tot 1849 bestaat een te kort van ruim 30 millioen fr. op 1850 en 1851 ieder een vermoedelijk te kort van ruim 4 millioen fr., dus te zamen ruim 39 millioen. De Regering kon voor dit ongedekte bedrag nog niet te gelde gemaakte staatsschuld-brieven uit gevenen gelden ter schulddelging afgezonderdte zamen 22 millioen fr.zoodat voor het jaar 1852 nog een te kort van ruim 17 millioen overblijft. »Nu zijn er nog spoorweg-actien en domeinen te verkoopen. De eerste be dragen in nominale waarde 3,750,000 fr.en van de som van ruim 6 mil lioen, welke naar de wet uit den verkoop van domeinen kan worden gevon den, is nog een derde gedeelte niet verkocht. De buitengewone ontvangsten op de begrootingen sedert 1830 bedragen te zamen ongeveer 515 millioen en de buitengewone uitgaven ruim 497 millioen zoodat de buitengewone ontvangsten voor eene som van ruim 17 millioen tot vermindering van het te kort gestrekt hebben. y> De renten voor de staatsschuld bedragen eene som van 15 millioen, de uitkeering aan het tot schulddelging bestemde fonds ongeveer IJ millioen fr. De rente voor buitengewone schuld (aangegaan tot bekostiging van openbare werken), bedraagt ruim 10 millioen, de storting voor schulddelging ruim 2 millioen fr. Het kapitaal der gewone en buitengewone schuld beliep oorspronkelijk 811 millioen, waarvan 205 millioen uitgedelgd is, zoodat nog 606 millioen overblijft. Sedert den lstcn September 1850 is het kapitaal der schuld met ongeveer 6 millioen fr. verminderd." Den ll<ten was ecn goederentrein van Braine le Comte naar Brussel op weg, toen eene der ketenen brak en twee derde van den trein onge merkt achter bleven. Bij Hal ontwaarde de conducteur dit, en wetende dat de trein van Parijs spoedig komen moest, duchtte hij, dat de wagons welligt in den tunnel van Braine le Comte achter gebleven zijndeniemand den conducteur van den Parijsschen trein kon waarschuwen en alzoo onbereken bare onheilen zouden kunnen ontstaan. Hij keerde derhalve met volle snel heid terug doch kon de vaart niet tijdig genoeg stuiten, zoodat hij met de achtergeblevene wagons in botsing kwam, die allen op een na verbrijzelden. De conducteur had nog tijd om den aankomenden Franschen trein te seinen. FRANAltMIi. PARIJS, 13 November. De Nat. Vergadering heeft op het verslag der Commissie, het wetsontwerp der Regering op de Kieswet verworpen. Van 703 stemmen hebben 355 tegen gestemd en 348 eene tweede heraadslaging verlangd. Uit die geringe meer derheid tegen, blijkt dat de bestaande Kieswet bij het Uitvoerend Bewind afgekeurd en de helft der Vergadering tegen zich hebbende, toch grootelijks zal moeten worden gewijzigd. De tegenstrevers hebben weinig indruk gemaakt en de beide Ministers de Thorigny en Daviel zijn zoo ongelukkig van de verdediging afgekomen dat zij het beeld hebben opgeleverd van eene vernederde onmaglige Regering, die niet weet waar zij steun zal zoeken. Het Journal des Débats herinnert den President zeer eigenaar dig, ter gelegenheid dat het blad spreekt van de toespraak van Lodewijk Napoleon aan de Officieren van 'tgarnizoen der hoofdstad, dat hij reeds twee maal gezegd heeft: volgt mij.' te Straatsburg en te Boulogne; maar dat men hem nimmer heeft gevolgd, zoodat hij zich voor de 3Je teleurstelling zou hebben te wachten. Men spreekt van het huwelijk van Generaal Cavaignac met eene Ban kiers-dochter, die als een begin eene jaarrente van 500,000 frs. medebrengt. Voor eenigen tijd maakte de ontdekking van een bloedend Christusbeeld in de kerk te Saint Saturnin, ecn stadje in het zuidelijk Dep. Vaucluse van ongeveer 3000 inwoners, veel opzien. De menigte stroomde van heinde en verre toe op de wondermare. Doch de geestelijkheid vermoedde daarbij be drog, en bij onderzoek bleek dit vermoeden gegrond te zijn. Thans is eene

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2