LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 17 NOVEMBER. lSmi;\LAM)SCIIË BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag on Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f\2 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, i5 November. Zitting van den Stedelijken Raad van heden. Afwezig de lleeren M. G. ten Sande en P. H. Taets van Amcrongcn. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De Burgemeester opent de beraadslagingen over bet ontwerp van reglement van orde. Na de wisseling van algemeene consideration wordt in rondvraag gebragt of men de artikelen der gemeentewet, welke op de orde in de vergadering betrekking bebben, in bet reglement opnemen of niet opnemen zal. Met 16 tegen 7 stemmen wordt tot de opneming besloten. De Heer van Outeren stelt ten gevolge van dit besluit als motie van orde voor, bet reglement aan de commissie terug te zenden, en deze te verzoeken de artikelen der gemeentewet woordelijk in bet ontwerp op te nemen. Hij trekt die motie na eenige beraadslagingen in. Art. 1 wordt met de wijziging aangenomen dat er zeven in plaats van zes vaste vergaderingen in het jaar zullen zijn. Art. 2 wordt vervolgens met 22 tegen ééne stern aangenomen, nadat op voorstel van den Heer Olivier bij dat artikel eene bijvoeging gedaan isten gevolge van welke niet enkel de dag der vergaderingmaar ook de onder werpen die aan de orde van den dag zullen wezenopenbaar gemaakt zullen worden. Art. 3 wordt met algemeene stemmen aangenomennadat daarinop voorstel van den Heer van Outeren eenige woorden van art. 42 der gemeente wet welke daaruit weggelaten warendaar weder ingebragt zijn. Op voor stel van den lieer Olivier wordt bij dit artikel eene zinsnede gevoegdten gevolge van welke omtrent geheime zaken geene openbare aankondiging zal plaats hebben. De Burgemeester stelt de verdere beraadslagingen uit tot Maandag namid dag ten twee ure. De aangenomen artikelen luidden als nu Art. 1. De Raad vergadert jaarlijks ten minste zeven malen en wel be paaldelijk op den derden of vierden Donderdag van de maanden Januarij MaartApril en Meiop den laatsten dag of, zoo deze op Zondag invaltop den voorlaatsten dag der maand Julij den eersten Donderdag van de maand September en den vierden Donderdag der maand November. Art. 2. De Burgemeester of die hem vervangt belegt de vergadering. Hij zorgt dat elk lid schriftelijk daartoe opgeroepen worde en dat deze oproeping tevens door aanplakkingen, zoo mogelijk, door middel van een ter dezer slede uitkomend dagblad ter openbare kennis gebragt worde. Die aankondiging vermeldt de onderwerpen, welke in de oproepingsbrieven voor de vergadering aan de orde gesteld zijn. Art. 3. De oproepingsbrieven wordenspoed eiscbende gevallen uitgezon derd ten minste tweemaal vier-en-twintig uren vóór bet houden der verga dcring aan de leden van den Raad bezorgd. Zij behelzen, zoo veel mogelijk, de onderwerpen ter behandeling waarvan de vergadering is belegd. De oproepingsbrieven zullen gesloten bezorgd wordenwanneer bet de be handeling van onderwerpen betreft, omtrent welke geheimhouding is opge legd. Van deze zal in de aankondiging geene melding gemaakt worden. De Amst. Cour. van beden bevat in baar 36ste verslag der Londensche Tentoonstelling een art. over de Leydsche dekens't welk wij biervan wege plaats gebrek eenigzins verkort, laten volgen. Het is bij deskundigen een erkende zaakdat de Leydsche dekens die van alle andere landen overtreffen. Onder de fabrieken was één die zich bijzon der onderscheidde, het was de firma J. C. Zaalberg en Zoon. Het fabrikaat van gemelde firma bestond niet slechts uit dekens voor in- landsche behoeftemaar men vond er ook voor de Indische markten daar onder ook die voor China en Japanterwijl men er ook dekens bij zagver vaardigd op de wijze als die door de Franschen, Belgen en Duitschcrs voor de behoeften der inlandsche markt dier landen worden gemaakt. Yerecrcnd voor de Ncderlandsche industrie was het inderdaad, door desbevoegden te booren erkennendat die alzooin navolging alhier vervaardigde fabrikaten de producten der genoemde vreemde landen, verre overtroffen. Men weet dat die firma is bekroond met de prijs-medaille en wel voor eene spronkdeken. Nu zou men kunnen denken, dat die deken op eenige wijze sierlijk ware bestikt geweest, zoodat het te bezien stond, of de versiering, dan wel de fahrikatie bekroond was; doch die deken was niets anders, dan twee aan elkaar geweven dekens van witte wolmet strepen en van fijne inlandsche wol, zoodat met de uitdrukkingpronkdeken, de Jury alleen wilde te kennen gevendat die deken een pronkstuk waswat het uitmuntende der kwraliteit betrof. Dat nu die fabriek de meest uitgestrekte in ons land is, dat er door mid del eens stooms-werktuigs wordt gearbeid en dal er eene eigene spinnerij vollerij en verwerij aan is verbondenstippen wij slechts ter loops aanom daardoor eenigermate bet gewigt der instelling te doen uitkomen, niet om er de waarde van het product door te betoogen. Eene andere fabriekdie te Londen heeft ten toongesteldis die van de firma J. C. Zuurdeeg en Zoon, alhier. Deze firma heeft een aantal verschillende dekens ten toongesteld, waarvan zich eenige hebben onderscheiden door eene buitengewone groottezijnde daarbij dekens van bijna 4 ellen breedte. Al de dekens dezer firma hebben zich ook met de Zaalbergsche boven de verder ten toongestelde onderscheiden, door zachtheid en vooral door de bijzondere eigenschap, dat de wol even als die der Heeren Zaalberg, inlandsche niet was gezwaveld. Over het uitmuntende van het fabrikaat der beide genoemde firma's, beb ben wij reeds gesproken. Maar ook het door beiden gebruiken van inlandsche wol was een gelukkig denkbeeldals uitstekende proeve onzer inlandsche wol-productie. De jury heeft door hare onderscheiding van de beide genoemde firma's, en wel die der Heeren Zaalberg, door eene medaille, en die der Hee ren Zuurdeeg door eene eervolle melding, geheel en al de algemeene stem der bezoekers gevolgddie zonder uitzonderingbeider producten als de beste van allen verklaarden. De waarde dier onderscheidingen wordt overigens verhoogd door de omstandigheiddat ze de eenigste waren welke men in het geheele vak der wollen dekensja zelfs van alle geweven stoffenheeft toegekend. Ware niet, gelijk een redenaar zich eens op gelukkige wijze heeft uitge drukt hel toppunt te klein geweest om twee bekroonden te bevattengewis beiden hadden de medaille ontvangen; geen ongewoon verschijnsel voor bei den, daar aan beide firma's reeds vroeger in ons land dergelijke onderschei ding is te beurt gevallen, als bewijs van hel uitmuntende huns fabrikaats. Wat nu de fabriek der Heeren Zuurdeeg betreft, bestaat deze omstreeks een halve eeuw, en blijft niet achter in het aanwenden van de hulpmidde len, door de vorderingen der wetenschap aan de hand gegeven. Ons gevoelen ten slotte zamenvattende, moeten wij verklaren, dat ieder, wien de eer der Nederlandsche industrie, waarop zoo vaak wordt gesmaald, lief is, de Heeren Zaalberg en Zoon en Zuurdeeg en Zoon dank dient te ge ven voor de schitterende wijze, waarop zij de eer onzer nijverheid in hun vale, te Londen, voor kenners en nietkenners, hebben opgehouden. Dingsdag avond had in het naburig Rijnsburg een treurig ongeval plaats. Twee jongelieden wilden eenige jonge hanen, (men zegt schertsender wijze) van den Predikant stelen. De Predikantsvrouw onraad bemerkende wapende zich en bragt in het donker aan den een, zekeren A. S. eene wonde in de borst toe, waaraan hij gisteren overleden is. Wij vernemen dat de zaak heden reeds gcregterlijk onderzocht wordt. Uit Waalwijk schrijft men dat men in een konijnenbergje aldaar twee spitshonden had gedood, die reeds een 30lal konijnen verscheurd hadden; men giste dat het die honden waren, welke aldaar dezer dagen yerscheidcB schapen haddas doodgebeten. 's GRAVENHAGE13 November. IlII. KK. HH. Prins en Prinses Frederik hebben tot inslandhonding van Kerk en Pastorij te Wijk aan Zee, eene bijdrage gezonden van ƒ150. Eergisteren is alhier overleden de Heer J. L. v. d. Vliet, in de letter kundige wereld bekend onder den naam van Boudewijnuitgever van de lijd en het Zondagsblad. -Uit de rekening van het fonds der koopprijzen van domeinen over 1849 blijkt, dat de ontvangsten bebben bedragen ƒ1.786,605 en de uitgaven ƒ30,000, zoodat het fonds een batig slot aanwijst van 1,756.605. 'S'ivee tie Bi tuner tier Staïen-Generaal. Zitting van Vrijdag 14 November. In deze zitting is ingekomen eene missive van den Minister van Financien, ten geleide eener nota van wijzigingen voor hoofdstuk IX A der Staatsbegroo

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1