ilen gegeven wordt, [waarvan wij in ons vorig nommer reeds eenige melding hebben gemaakt], is thans gedrukt, en bevat onder anderen de volgende zinsneden Vereenigen wij, mijne Heeren, al onze pogingen om aan den geest des kwaads zelfs dc hoop ecner kortstondige overwinning te ontnemen. Maar om daarin te slagen, is krachtig bedwang niet voldoende, men moet vooral aan de booze hartstogten een voorwendsel en een wapentuig ontnemen door aan alle wezenlijke en regtmatige behoeften te voldoen, en de voor de arbeidende klasse zoo noodzakelijke werkzaamheden te vermenigvuldigen. Ilier volgt eene aansporing tot bet uitvoeren van groote werkenzoo als een plan tot vol- tooijing van het paleis van de Louvre, en een wetsontwerp betrekkelijk het zijkanaal van de Garonne en de Marne naar den Rhijn. Uil een schets van den staat der financiën en der volksbedrijvigheidblijkt dat de inkomsten de uitgaven zullen dekken. De regeling van het openbaar onderwijs naar de nieuwe wet, die sedert een jaar in volle werking is, wordt gezegd reeds gelukkige uitkomsten opge leverd te hebben. Zoo niet onvoorziene omstandigheden het onraadzaam makenzal de wer kelijke sterkte des legers tot 365,130 manschappen en 83,400 paarden wor den verminderd. Dc schitterende krijgstogt in Algerië beeft aldaar den invloed van Frankrijk uitgebreid en aan den handel der kolonie nieuwe uitwegen gegeven. De staat der marine is minder voldoende dan die van het legerzij verdient alle zorg. Onze betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden zegt de bood schap verder blijven voldoende. Te Rome vordert men langzaam met de regeling van het algemeen bestuur; intusschen is men er vrij ijverig bezig met de vorming van een eigen leger, waardoor de terugtrekking onzer krijgs- magt zou mogelijk worden. De storm die een jaar geleden Duitschland be dreigde, is geheel bedaard. Ter voorkoming van nieuwe schokken zijn de gouvernementen met eene omwerking der constitutie bezig, waaraan wij voor 's hands vreemd moeten blijven, bestendig evenwel met waakzaamheid en zorg daarop het oog houdende. Toen volgde het gedeelte der boodschapwaaraan thans het meeste ge- wigt gehecht wordt, dat betreffende de herstelling van het algemeen stem- regt. De wil der Regeringzegt de boodschapis elk voorwendsel van beroering te ontnemenzoodanig voorwendsel bestaat er ongelukkiglijk in de kieswet van 31 Mei. Ik misken de goede uitwerking niet, die zij gehad heeft. Doch die beperking van het algemeen stemregt heeft meer dan drie rnillioen kiezers van het stemregt verstoken. De kieswet heeft nog andere gebrekenvooral ten opzigte van de verkiezing des Presidents. Volgens de constitutie zijn voor de benoeming van den President minstens twee rnillioen stemmen noodig, welk aantal bij het beperkte stemregt moeijelijk te vereeni gen zijn zou. Men verwijt mijdat ik bloot met persoonlijke bedoelingen de herstelling van het algemeen stemregt verlang. Mijn gedrag sedert twee jaren is een voldoend antwoord op al die beschuldigingen; met het oog op de belangen des lands, stel ik u voor, tot het beginsel der kieswet van den 15<len Maart 1849 terug te keeren. Het Journal des Débats gaat voort met die boodschap van den Voor zitter vrij scherp te beoordeelen. Zoozegt dat blad onder anderenzoo de bestaande kieswet morgen moest worden toegepast, en zoo zij dan opentlijk met geweld werd aangevallenzoo er morgen verkiezingen plaats haddenen zoo men de stembussen wilde belegeren en stormenderhand wegvoeren, wat vertrouwen zouden we kunnen hebben in eene uitvoerende magt die opentlijk de wet heeft veroordeeld die ze gelast was te eerbiedigen. Overigens is er van den staat van zakendie bij de verdeeldheid van ge voelens bij de wetgevende vergadering, zich ieder oogenblik in een ander licht vertoont, niets wezentlijks te zeggen. Tot onder-Voorzitter der vergade ring is gekozen de Heer Vitet, met eene meerderheid van 100 stemmen in plaats van den lieer Leon Faucher, die steeds voor het behoud der stemwet heeft geijverd. Inmiddels hebben de quaestoren een voorstel ingediend, om den Voorzitter der Vergaderinghet regt te vcrleenenom regtsstrceks over de gewapende magt te beschikken en den bevelhebber aan te stellen, en dat regt in geval van nood op de quaestoren te doen overgaan. Een voorstel dat eene soort van oorlogsverklaring aan den Voorzitter der Republiek bevat. Het tooneel behoort onder de aangelegenheden van Openbaar belang waarop de Regering voortdurend hare aandacht vestigt. Teregt beklaagt men zich over de zedelooze strekking van vele tooneelstukkenwelke op de schouw burgen hier ter stede worden opgevoerd en waarin de groote menigte behagen schept. De bewindslieden hebben het noodig geoordeeld, het toenemen van het aantal zedelooze tooneelstukken zoo veel mogelijk tegen te gaan, en van regeringswege zijn alsnu premien uitgeloofd gewordenten gunste van de schrijvers, welke indedaad goede tooneelstukken zullen hebben geleverd. Volgens bet kerkelijk blad VUniversbehoorde echter de Regering niets te geven ten gunste van de schouwburgen, die men thans geheel ten onregte als leerscholen der zedelijkheid wal doen voorkomenen vrij wat minder dan openbare vermakelijkheden, welke onder het toczigt der policie staan. Thans wil men aanmoediging geven, daar, waar maatregelen van bedwang worden gevorderd. BESiffilB, BRUSSEL, 7 November. De aanspraak des Konings wordt over 't algemeen gunstig beoordeeld in zonderheid dat gedeelte, 't welk betrekking heeft tot het geschil tusschen dc staatsmaglenwegens de belastingwetten en daarmede in verband staande openbare werken ten algemeenen nutte. Uithoofde van den regenis de burgerwachtzonder zich voor den Koning te hebben vertoondafgetrokken. Bij dit aftrekken heeft het rijtuig der Prinsenbegeleid door eene afdeeling ruiterijeene afdeeling der burgerwacht ontmoet, en dat geleide heeft dwars door dezelve willen heen rijden; de Be velhebber der burgerwacht heeft toen de bajouet doen vellen. Gelukkig heeft de bevelvoerende Officier van bet geleide zijne manschappen gelast ter zijde uit te wijken. De Senaat en de Vertegenwoordigers hebben op nieuw de Voorzitters der vorige zitting benoemdnamelijk de Heeren Dumont Dumortier en Verhaegen. PORTUGAL. LISSABON, 29 October. II. M. heeft bij besluit van den 23stcn bepaald, dat, krachtens de door de Koningin thans uitgeoefend wordende buitengewone magt en ter uitwissching van alle sporen van vroegere verdeeldheid onder de burgers, de Officieren van het leger en de vloot, die, voor Dom Miguel en het absolute Koning schap de wapenen gevoerd hebbendedeswege in der lijd uit 's lands dienst verwijderd waren, weder als Officieren in dienst zullen kunnen treden. Dit besluit heeft algemeen genoegen gegeven en niet weinigen voor het tegen woordig bewind gunstiger gestemd. SPANJE. MADRID30 October. De Regering heeftbij de nadering van het tijdstip der hervatting van de zittingen der Kamerseene versterking der regeringsgezinde partij in den Senaat noodig geacht, en daartoe van zijn regt tot benoeming van Senato ren ditmaal een zeer ruim gebruik gemaakt. Het regeringsblad behelst eene lijst van een en vijftig hooge geestelijkendiplomaten krijgsbevelhebbers mannen door hooge afkomst, groot grondbezit of roem van geleerdheid zich onderscheidende, die tot leden van den Senaat des rijks benoemd zijn; daar onder zijn ook de namen van zes tot de partij der progressisten behoorende Generaals en Volksvertegenwoordigers. Het Koninklijk besluit waarbij de verdere uitgave van het Madridsche dagblad Europa wegens zijne «maatschappij-verwoestende en ongodsdiens tige strekking" verboden wordt (zie ons vorig nommer), wordt niet algemeen goedgekeurd. De oppositie-bladen zeggen dat de eenige reden van dat besluit gelegen is in eenige artikelen over het concordaat, waarin de Europa het Ministerie beschuldigde 's lands onafhankelijkheid te hebben weggeworpen. OOSTENRIJK. WEENEN4 November. De Protestantsche geestelijken in Hongarije hebben in hunne Synode beslo ten aan den Aartshertog Gouverneur een adres te overhandigen, waarin zij verzoeken, dat hij aan den Keizer den ongelukkigen toestand der Protestanten in Hongarije kenbaar make en hem bewege tot hulp en verbetering. Van hoogerhand is aan de Protestanten te Milaan, die gewoon waren ten huize van een der voornaamste ingezetenen, den Heer de Mylius, hunne godsdienstoefening te houden, verboden om verder bijeen te komen. Men kent de redenen niet, die tot dat verbod aanleiding hebben gegeven. Op verscheiden plaatsen in Duitschland is den 5den de 86stc verjaardag van den Maarschalk Radetzky feestelijk gevierd. EGYPTE. ALEXANDRIE, 19 October. In het begin van November zal eene eerste proefreis der stoombooten naar Assuan in Opper-Egypte plaats hebben. Men dacht dat de heen- en terug reis in 20 dagen zou worden afgelegd, terwijl de gewone Nijlbooten voor de vaart naar Assuan meestal twee maanden noodig hebben. Pieizigers zullen zoowel voor de heen- als voor de terugreis 10 moeten betalen; of de stoombooten ook goederen naar en van Opper-Egypte zouden vervoeren, was nog niet bepaald. §TAB§ BER1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leyden brengen, ml naam van den Heer Commissaris des Konings in de Prov. Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Finantiën van 6 November 1851, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Staats- Loterij de loten en gedeelten daarvan, voor de tweede weck der trekking van de laatste klasse der 215Je Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verkoop. Geheele Lotenƒ76.00. Halve- 38.00. Vijlde-15.20. Tiende- 7.60. Twintigste- 3.80. Bij Verhuring. Geheele Lotenƒ30.00. Halve- 15.00. Vijfde6.00. Tiende- 3.00. Twintigste- 1.50. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. M». besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n». 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Leyden, 7 November 1851. Dc Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM, De Secretaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2