FRAïfc £i Sï. E.5 Si PARIJS, 4 November. Heden is de AA'etgevende Vergadering door den Minister van Binnenl. Zaken geopenddie eene boodscliap van den President der Republiek heeft voorgelezen, welke onder anderen eene belijdenis bevat van trouw aan de behoudende staatkunde, tegenover de demagogie, en aangedrongen wordt op bet doen aanleggen en voleindigen van spoorwegen door bijzondere maat schappijen. De boodschap bevat ook de uiteenzetting der redenen, die voor de wijziging der kieswet van 31 Mei pleiten. De President acht bet nood zakelijk, dat men tot hetzelfde kiesstelsel terugkcere, naar hetwelk indertijd bij zelf en de Wetgevende Vergadering werd verkozen. De Minister van Binnenl. Zaken verklaarde ten slotte, dat Lodewijk Na poleon alleen bezield was met den wil om Frankrijks heil te verzekeren. Tot bet tot stand komen eener wettige oplossing der aanhangige vraagstuk ken, gaf bij aan een geest van verzoening de voorkeur. Hierna diende bij een wetsontwerp in tot wijziging der kieswet van 31 Mei (hoofdzakelijk de strekking hebbende om bet domiciliedat in de kieswet op 3 jaren bepaald was, op 6 maanden vast tc stellen) en wcnschte er de urgentie van bepaald te zien. Er ontstond hierover levendige beraadslagingen, die daarmede eindigden, dat de urgentie verworpen werdwaarop de Vergadering uiteen ging. Er heerschte daarna niet weinig opgewondenheid onder de Volksvertegen woordigers en bet talrijke aanwezige publick. - Bij besluit van den President van den lsten dezer, is de Heer Daviel, Procureur-Generaal bij het appel-hof te Rouentot Minister van Justitie be noemd ter vervanging van den Heer Corbindie de benoeming niet aange nomen heeft. De Heer Daviel is buiten den kring zijner ambtelijke bezighe den weinig bekend; het publiek weet noch goeds noch kwaads van hem. Het schijnt nog onzeker of de lieer Blondeldie lot Minister van Financiën benoemd werd terwijl hij zich in Corsica bevondde benoeming aanneemt. De circulaire van den nieuwen Minister van Oorlog aan de Militaire Bevelhebbers in de departementen baart veel opzien. In vroegere stukken van dien aard pleegde, nevens de handhaving der krijgstucht, de gehoor zaamheid aan de wetten meer of minder nadrukkelijk aan bet leger en de bevelhebbers te worden aanbevolen; zoo heeft nog de Generaal Magnan, hoe ijverig Bonapartist ook, in de dagorder waarmede hij den 17den Julij jl. het opperbevel over bet leger van Parijs aanvaarddegehoorzaamheid aan de wet ten met gehechtheid aan den krijgsmanspligt op ééne lijn gesteld. De nieuwe Minister van Oorlog daarentegen gewaagt alleen van de noodzakelijkheid der krijgstuchten zegt met zooveel woordenOnder de wapens is het krijgs reglement de eenige wet. De verantwoordelijkheidwaarin alle militair ge zag en alle militaire kracht gelegen isis ondeelbaarzij gaat niet verder dan den bevelvoerder van wien bet bevel uitgaat, en diens aansprakelijkheid dekt allen die, in welken rang ook, gehoorzamen en bet bevel uitvoeren. Zoo begrepenis de krijgstucht het onderpand der overwinning op den vijand; zoo is zij ook de waarborg voor de zege der orde in binnenlandsche worstelingen." Een der dagbladen merkt op, dat de Minister ook schijnt vergeten te heb ben dat de constitutie aan de AVetgevende A'ergadcring het regt geeft om troepen voor bare veiligheid te requirerenen vraagtof de soldaat dan ook zal moeten gehoorzameningeval een Minister van Oorlog eens aan een rege- ment last gaf om de AVetgevende A'ergadering uiteen te drijven. De Minister van Onderwijs beeft in de Nationale Bibliotheek een aller belangrijkst handschrift voor de geschiedenis der muzijk doen plaatsen, te weten het naauwkeurige fac simile van het beroemde Antiplionarium van Montpellierhetgeen uit de 12dcvolgens sommige geleerden zelfs uit de 10de eeuw afkomstig is. VAvènement verhaalt dat een meisje van de R. Kath. godsdienst, die met een Jood zou trouwen, de kerkelijke inzegening verlangde. De Pastoor bet niet durvende doen zonder magtigingwendde zich tot den Aartsbisschop deze tot den Paus, die de inzegening verbood. Toen wendde zich de Jood tot den Opperrabbijn, die 't mede weigerde. Daarop beeft de oom van den bruidegom, lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, zijn medelid den Protestantschen Lecraar Cocquerel daartoe verzocht, die geantwoord beeft, dal bij nooit zou weigeren iemand in te zegenen en dat hij voor iedereen wilde bidden, vooral voor degenen die hem zulks verzochten; zoodat de jongelieden nu konden huwen, en men het vreemde schouwspel zag van een Joodsch man en R. K. vrouw door een Protestant ingezegend. In de straat St. Germain l'Auxerrois bad een kroeghouder tot uithang bord, bet graf op St. Helena, met bet opschrift: bière de Mars! een naburig kroeghouder beeft daarop uitgestoken bet fort Ham (waar de Voor zitter der Republiek vroeger gevangen zat) en daaronde bière de Strasbourg. Op een spoorwagen bij Vitry sur Seine zat eene min met een ongeveer j tweejarig kind van den Notaris Lcbcrt aldaar, tegen het portier. Te Bellevuc opent de Conducteur dat portier, terwijl de wagen nog niet stil stond en bet kind valt onder de wielen zoodat beide boenen en een arm bijna geheel van 't ligebaam zijn afgescheurd. Aan eenen zekeren Graaf A. die zich bijzonder toelegt op bet aanfokken van een goed soort varkens, schreef onlangs een eenvoudig pachter in bet departement van de Loire: Mijnheer de Graaf! Ik ben op de markt van M. geweest en ik heb daar met bewondering de varkens van uwe soort gezien er ware vele mooijc beesten en ik was zeer verwonderd er u niet aan te IrelFen §Alt®ïfïE. TURAN, 2 November. Sedert jaren- was aan de Hoogesehool alhier liet Handboek voor liet Ker kelijk Regt, van den Hoogleeraar Nuylz in gebruik. Ilet llof van Rome heeft goedgevonden dit boek onverwachts op de lijst' der verboden boe ken te plaatsen. De Regering, Rome noch willende tegenspreken, noch onderdanig zijnheeft er zich met voorzigtig beleid uit weten te redden. Bij Koninklijk Besluit namelijk, van den 18dcn der' vorige maand, is het voor de Hoogleeraren verpligtend gebruik van bepaalde Handboeken afgeschaft, op grond dat zulks eene noodelooze beperking was der wetenschappelijke studiën. Den 30stcn October is alhier do eerste steen gelegd van een kerkgebouw voor de Protestanten. IfALIE, ROME20 October. Aangaande de stemming der gemoederen in een gedeelte van den Kerkdij ken Staat deelt de Augsb. Zeitung de volgende bijzonderheden mede Lieden die binnen kort de zuidelijke provinciën van den Kerkdijken Staat en Umbrië bezocht hebbenhangen een treurig tafereel op van de verandering die sedert drie jaren in den geest der bevolkiug beeft plaats gehad. Destijds was de stemming over bet algemeen nog pausgezind en godsdienstig, en wie zich slechts de geringste ongunstige aanmerking ten opzigte van Pius IX ver oorloofd bad, zou daarvan de onaangenaamste gevolgen ondervonden hebben; de kerken waren op de feestdagen volgeproptzij werden op de werkdagen des morgens en des avonds druk bezocht; de geestelijken waren met weinige uitzonderingen geacht en bij bet volk niet onbemind. Hoe geheel anders is bet thans in die streken gestelddie toch nog in vele bladen als zoo getrouw aan den Heiligen Stoel verknocht worden voorgesteld Alen mag het er voor houden dat het aankomend geslacht bijna zonder uilzondering, zoowel ten platten lande als in hol gebergteen verre weg het grootste gedeelte der mannen van middelbaren leeftijdalle gehechtheid aanen eerbied voor de geestelijke overheden verloren hebben. AV'aar zij welen dat zij dit zonder ge vaar kunnen doen, leggen zij hunne vijandige gezindheid onbewimpeld aan den dag, en wel op zoo bartstogtelijken en wraakgierigen toon, dat men zijns ondanks op de gedachte komtdat hier vroeg of laat bij de eerste gelegen heid eene vreeselijke uitbarsting moet plaats grijpen. Hier bijna nog meer dan in de steden ziet men, hoe onmogelijk het voor de Pauselijke recerinn- is zich zonder vreemde hulp staande te houden. Een leger heeft zij niet meergelijk een ieder weeten een leger onder onderdanenbij welke zulk een geest heersclit, te willen rekruteren, zou hetzelfde zijn, als zijn eigen vijand wapenen in handen geven. En deze overtuiging berust niet enkel op de waarneming der reizigers zeiven; die treurige waarheid wordt door welge zinde liedenzelfs door geestelijkenveelvuldig bevestigd. De Weinig poli tieke maatregelom uit Rome en de grooterc steden alle niet aldaar geves tigde, maar sinds korter of langer vertoevende ingezetenen der provinciën, die van vijandige gezindheid jegens de Regering verdacht werden, te verwij deren, en naar hunne woonplaatsen terug te zenden, heeft niet weinig tot aankweeking van den oproerigen geest hijgedragen, en alle policie-voorzorgen kimnen niet beletten dat de uit de hoofdstad teruggekeerde ontevredenen zich met de andere reeds in de provinciën aanwezigen vereenigenen hen door de beschrijving van den staat van zaken in RomeBologna, Ancona, nog meer opzetten; dat zij daar, waar nog eenige gehechtheid aan de Regering bestaat, deze ondermijnen, dagelijks proseliten maken en in verecniging met hunne Romeinsche vrienden, door het verspreiden van vlugschriften en andere mid delen, aan de ontevredenheid steeds nieuw voedsel geven. PffiïJISSBN. BERLIJN4 November. De kosten voor het school-wezcnwaaronder ook die voor de armen scholen, bedroegen bier in 1850, eene som van ƒ465,516. Het onderhoud der bchoeftigen 1,345,401. De stedelijke ontvangsten beliepen ongeveer 4 millioen en de schuld der stad ruim 9 millioen gulden. Bij gelegenheid van de godsdienstoefeningII. Zondag avond ter her denking aan het hervormingsfeestwas de toevloed van hoorders zoo groot dat de Dom de schare niet kon bevatten. Een landbouwer heeft bij het graven van een kuil in een veld nabij den weg van Frankfort naar Ilöchst een zeer groot aantal geweren gevonden. Zij zijn geheel onbruikbaar, en de vond is alleen voer oudheidkundigen en geschiedvorschers van belang. «gAKSEltf. De onlangs uitgegeven Leipziger najaarsmis-catalogus levert bet bewijs op dat het herstel der politieke rust in Duitschland niet zonder invloed op den Duitschen boekhandel gebleven is. Blijkens dien catalogus zijn namelijk van April tot het laatst van September jl. 3860 nieuwe boeken en 110 landkaar ten uitgegeven, terwijl daarbij 1130 nieuwe werken als ter perse gelegd worden aangekondigd. @®§ÏEHRIJK. AVEENEN1 November. De landlieden te Tluste in Galicië hebben aan den Keizer een dankadres aangeboden voor de afschaffing der Heerediensten, en Z. Al. op wittebrood en honig onthaald. De Keizer heeft er van gebruikt, en was zigtbaar aan gedaan. Het half-officiële blad de Oesterreichische Correspondent bevestigt

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3