iie lot liet voorstel om de officiële stukken niet meer in liet Bijblad op te nemenis gekomen door den aandrang der Kamer op bezuiniging. Van daar dat de Minister van Binncnl. Zaken na overleg met de Commissie tot de aankondiging in de Staats-Courant en tot de uitvoering van den maatregel is overgegaanen verdedigt dien. De Heer van Akerlaken ziet in den voorgestelden maatregel een middel tot vermeerdering van publiciteit. De Heer van Goltstein heeft bedenkingen tegen bet gedane voorstel. De Heer Mackay verlangt cene algemcene publiciteit. De Heer van Eek verdedigt zijn voorstel. De Heer Wintgens gelooft niet, dat de openbaarheid door den maatregel die men voorgenomen heeft, zal lijden. De Heer Gevers ontwikkelt nog nader het punt der bezuiniging die men ver krijgen zal. De Minister verklaart dat deze beraadslagingen hem welkom zijnomdat bet daarbij toch geldt de publiciteit en hij volstrekt geen vriend van de duis ternis is. Hij meent dat het bier vooral op twee vragen aankomt: 1°. wat de beste wijze is om de openbaarheid te bevorderen en of bet door de Com missie aangegeven denkbeeld daarmede strijdt, en 2°. of de mededeeling van de officiële stukken moet gedaan worden om niet. Wat liet eerste punt aan gaat heeft men al de stukken voor geringen prijs willen aanbieden. liet bijblad, zoo als het wat de bijlagen aangaat, was ingerigt, is onbruikbaar, omd.at alle stukken dooreengemengd worden en de bladwijzer eerst na den afloop der zitting kan worden uitgegeven. Het voorstel der Commissie zal alzoo de tegenwoordige omslagtige wijze van mededeeling van stukken tegen gaan en bet gebruik er van bevorderen. Door eene bekorting en vereenvou diging zal men meerdere lezers en openbaarheid verkrijgen. Wat bet tweede punt betreft, wanneer men eenmaal op weg is om voor niet te geven, dan moet dit algemeen zijn, mededeeling van alle stukken aan ieder. Hij meent echter dat de Staat wel geene winst moet trekken uit die mededeelingcn doch herinnert dat in de laatste jaren de kosten der Staats-Courant met bet Bijbladde inkomsten aanmerkelijk zijn te boven gegaan. Dus zou ter bestrijding der kosten bet abonnement moeten worden verhoogd. Indien de Kamer de opneming van alle stukken verlangt, bet zal geschieden, maar de losten zullen aanzienlijk vermeerderen. De Staats-Courant met bet Bijblad kostten over 1850 omstreeks ƒ60,000; de inkomsten waren ƒ40,000, dus meer uitgegeven ƒ20,000. Om die kosten te bestrijden, zou men den abon nementsprijs tot 35 a 36 moeten verhoogen. Ilij vraagt of in dien stand der zaken, men besluiten kan het Bijblad met al de stukken om niet te geven. Het was liet oogmerk om gedurende een jaar eene proef te nemen. Het is in allen gevalle wensclielijk dat de Kamer spoedig baar gevoelen ken baar make. Ilet aangegeven denkbeeld om het Bijblad afgescheiden van de Staats-Courant verkrijgbaar te stellen, zal een onderwerp van nadere over- vveging bij den Minister uitmaken. Nadat de Heer van Eek zijn voorstel nog nader had toegelicht en de Mi nister zijn gevoelen op nieuw bad uiteengezetzijn de beraadslagingen gesloten. Bij stemming is bet voorstel van den Heer van Eek aangenomen met eene meerderheid van 32 tegen 19 stemmen. De zitting wordt opgeheven tot aanst. Vrijdag, alsdan zal de Commissie tot de Verzoekschriften een aantal verslagen uitbrengen op in hare banden ge stelde adressen. Morgen zullen de Afdeelingen bet onderzoek beginnen van de ontwerpen van wet nopens de Comptabiliteit cn de Algemeene Rekenkamer. LIMMEN, 2 November. Heden bad de onderwijzer der jeugd dezer gemeente, de Heer W. Metz, bet bijzonder voorregt, zijne 60-jarige vervulling der betrekking van onderwij zer, op 84-jarigen leeftijd, in welstand te vieren. Ruim 561 jaar was bij onafgebroken met lust en ijver als zoodanig in deze gemeente werkzaam, en hij gaat daarmede nog steeds (zonder hulp-onderwijzer) met warme belang stelling voort. Een groot deel der bevolking mogt alzoo bare eerste maat schappelijke opleiding van hem genietendie bij baar voorzeker in aangename herinnering zal blijven, en haar zal doen instemmen met bet gevoel van dankbaarheid des onderwijzers. [Ilaarl, Cour.) UTRECHT, 4 November. Aanstaanden Donderdag, 6 dezer, des morgens 11 ure, zal bij liet Hoog- Militair Geregtshof alhier, de uitspraak plaats hebben in zake van C. L. Stcilaars. ZWOLLE, 3 November. De Commissaris des Ivonings in de Provincie Overijssel beeftonlangs aan de Burgemeesters in zijne Provincie eene missive gezonden, ten opzigte van bet misbruik van sterken drank door hunne onderhoorigen, waarin hel vol gende voorkomt: «Beleid en ijver zijn hoofdvereischten voor die betrekkingen en daarmede is dat misbruik in volstrekten strijd. In de uitoefening van hun beroep en op plaatsen, waar gewoonlijk aan dat misbruik wordt toegegeven, moeten zoo danige personen een voorbeeld opleveren van goed gedrag en nuchterheid. Ik verzoek u er mij kennis van te doen dragen, indien personen in eene of andere policie-dienst werkzaam jagtopzieners of onder bijzondere aan stelling beëedigde opzigters zich daaraan schuldig maken. Ik verzoek u bijzonder ook onderzoek te doen naar hun gedrag in dit opzigt, bij kermissen of openbare vermakelijkheden. Wat de veldwachters betreft, verzoek ik u deze personen ernstig voor te houden, dat de pligten, waartoe zij ten allen tijden geroepen zijn, bun ge bieden zich vrij te waren tegen een gebrekhetwelk hunne dienst en toezigt bet meest noodzakelijk maakt. Dat zij zeiven dus niet alleen ten allen tijde behooren vrij te zijn van dronkenschap, maar ook van die meerdere opge wondenheid, waartoe bet gebruik van sterken drank aanleiding geeft. Ik verlang in bet algemeendat op bet zedelijk gedrag van dergelijke per sonen naauwkeurig worde toegezien en bijzonder met bet oog op bet voor melde misbruik. Bij enkele voorkomende gevallenkunnen de omstandig heden tot eene schorsing leiden. Herhaling of hebbelijkheid moeten in alle gevallen, bet ontslag ten gevolge hebben." GRONINGEN3 November. Heden aanvaardde de Ilooglecraar P. J. van Kerckhoff, M. M. Philos. Nat. Doctor, en vroeger Professor in de Natuur- en Scheikunde te Maastricht, zijne waardigheid aan de hier gevestigde Academie, met in het Groot Audito rium te houden eene plegtige redevoering: over de Scheikundein ver houding tot maatschappelijke belangen. D1'. W. Heeker is met overleg van den Ilooglecraar do Vriesthans belast met het houden van lessen over de uiterlijke welsprekendheid, vroe ger door genoemden Hoogleeraar en eerder door wijlen den Hoogleeraar Lu- lofs gegeven. De vestingwerken en rijksgebouwen alhier zijn door den Colonel Gey van Pittius in oogenschouw genomen, hetgeen in verband gebragt met de belangrijke verbeteringen dezen zomer aan poorten en bruggen tot stand ge komen, het voornemen der-Regering schijnt aan te duiden, om deze stad cene geduchte vesting te doen zijn. BUITEALAiXDSCfIE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 3 November. Heden beeft een ontzettende optogt der verschillende gilden plaats gehad om aan Kossuth een adres van de arbeidende klasse aan te bieden. Er waren honderde policie-agenten op de been om de orde te bewaren, die dan ook niet belangrijk gestoord is. Kossuth beeft zijnen wensch te kennen gegeven omwegens verzwakte gezondheidverder van alle volksdemonslratiën ver schoond te blijven. De uitvoer van manufactuur-artikelen beliep op 1 October jl. eene waarde van 1,179,000,000 dat is 85 milliocn meer dan in hetzelfde tijdvak van het afgeloopcn jaar, en 200 millioen meer dan in 1849. De meerdere uitvoer is hoofdzakelijk veroorzaakt, door die voorwerpen, welke de kracht van den Engelschen handel uitmaken, als geweven stoffen, ijzer-kramerijen steenkolen, gegoten ijzer, enz. Wat den invoer betreft, ook deze is sterk toegenomen in weefbare stoffen, katoen, wol, vlas, indigo, timmerhout, graan en vee, alsmede in eijeren. Van deze laatste werden in 8 maanden de verbazende hoeveelheid aangevoerd van 87,347,337 stuks. De scheepvaart echter vermeerdert niet in verhouding met den handel, doch door de veranderde scheepvaart-wetten, worden vele schepen elders be vracht, zoo als in de havens der Baltische zee, tusschen Australië en Califor- nië, te Fernambuc, op CadixCuba en in de Italiaanscbe havens. In berigten uit Ierlanddoor de Londcnsche bladen medegedeeldleest men het volgende: «Iemand die van eene reis door de zuidelijke districten van Ierland terugkomt, geeft een treurig tafereel van de volslagen ontvol king, te weeg gebragt door de gestadige verhuizing in massa naar het land der belofte aan de overzijde van den Allantischen Oceaan. Over eene uit gestrektheid van twaalf mijlen lands in bet graafschap Waterford is de be volking geheel verdwenen; er was, zegt bij, op een rid van twee uren, geen mensehelijk aanschijn te ontdekkenzcifs de honden waren verdwenen en de streek bad bet voorkomen als of de pest alle sporen van inwoners had weggevaagd." De landverhuizing is thans zoo groot, dat in den laatsten tijd bijna een duizendtal personen dagelijks liet vereenigd rijk verliet. «Treffend, zegt een dagblad, zijn de gebeurtenissen die wij hier zien voor vallen; de band eener weldadige Voorzienigheid is daarin onmiskenbaar. Wat hebben wij niet al in weinige jaren beleefd? Het voedsel eener natie ging in den grond te loor; de natie werd in bet leven gehouden door toevoeren van de uiteinden der aarde, een jaarlijkscben aanvoer van voedselstoffen toe reikende voor de nooddruft van millioenen menscheneene plage velde dui zenden onder ons neder, in spijt van alle hulpmiddelen der kunst; daarbij kwam eene landverhuizing zoo groot dat zij telken jare een geheelen Staat kan bevolken; en te midden van dat alles is Engeland welvarend, rustig, ijverig werkzaam, cn herstelt bet de in nationaal vermogen en in bevolking geleden verliezendoor buitengewone productiezoo als nergens dan in En geland te zien is, cn alleen door God kon worden geschonken." 15 E Ij fö I E. BRUSSEL, 5 November. Gisteren heeft de Koning de Wetgevende Kamers met eene aanspraak geopend. Eergisteren beeft de Koning de ridderteekens en medailles overhandigd aan ben die op de kunst-tentoonstelling alhier bekroond waren en ook aan ben die zicli op de Londensche het meest hadden onderscheiden. Onder degenen die medailles hebben ontvangen, zijn de Nederlanders D. Bles, C. Kruseman en L. Meijerte 's Gravenhagede Ileeren P. L. Verveer te 's Gravenhage en G. J. J. van Os te Parijs, zijn tot ridders der Leopolds-ordc benoemd.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2