If 1 COURANT. LEYDSCHE YRÏJDAG, 7 NOVEMBER. a N". 154. v V. Bo Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven* De Courant wordt Vrijdag uitgegeven uit Zaturdag Avond MaandagWoensdag en Die van Maandag komt BïNYENLANDSCllE BERIGTEY. LEYDEN, 6 November. Vergelijkende Slaat van de opbrengst der' opcenten en eigene middelen, ten beboevc dezer Stad geheven, gedurende de maanden October van 1850 en 1851. 1850. opcenten 2,307.00 eigen midd. - 503.32 O O Wijn £5 '+3 1 opcenten 8,808.08 eigen midd. - 226.08 2,870.98 1851. 2,112.80 492.73} 8,441.72 242.02i 2,605.59} JU M C l opcenten 2,004.25}. eigen midd. - 1,025.86 g f opcenten 138.56 eigen midd. - 42.21} 9,034.70} 8,033.74} 1,300.45 1,420.10 1,810.04 - 1,904.96 3,715.00 •a's j RB l 3,090.11} 180.77} ƒ17,143.08} 118.05 119.89 237.94 16,062.38 Minder in 1851 ƒ480.70}. Door den Minister van Binnenl. Zaken isbij beschikking van den 4den dezer, tot Pracceptor bij liet Gymnasium te Zutphen benoemd de Heer II. C. Miehaëlis, Rector der Latijnschc school te Enkbuizen. Op den IloIIandschen spoonveg zijn in October vervoerd 73,248 reizi gers en is 82,007 ontvangen; op den Rhijnspoorweg zijn 29,925 personen vervoerd, en is ontvangen 51,816. De Tijd meldtdat de Bisschop van Gcrra op bet buitengoed de Groolc Ruwenberg bij S1. Micliels-Gesteleen opvoedingsgesticht zal oprigten voor jonge lieden, die tot den geestelijken stand bestemd zijn. Ofschoon de stoomwerktuigen tot ontlediging van liet Haarlemmer-Meer blijkens de tabelwegens het schoonmaken der stoomketels bij afwisseling bui ten werking zijn gesteld en de gevallen regen vrij aanzienlijk is geweest, werd echter de waterstand van het Meer in October 8 duimen verlaagd; zijnde op den laatsten dier maand gemiddeld op 3.62 cl beneden Amst. Peil bevonden, terwijl volgens de opgave van den 4llen October, de middelbare stand op den laatsten September 3.54 beneden dat peil was. Uit het Geneeskundig Jaarboek voor het Koningrijk der Nederlan denblijkt, dat op 1 Jan. 1851 in Nederland waren 1036 Doctoren, 504 Heelmeesters, 1048 Plattelands Heelmeesters, 848 Vroedvrouwen en 1004 Apothekers. Het getal van het burgerlijk geneeskundig personeel is in de laatste 5 jaren bestendig toe-, dat der vroedvrouwen alleen afgenomen. Amsterdam alléén bezat op 1 Jan. van dit jaar 140 Doctoren, 100 Heel meesters, 07 Vroedmeesters179 Apothekers, 73 Vroedvrouwen, 97 Droogis- ten en 20 Tandmeesters. Te Amsterdam is gisteren ochtend in de wattenfabriek van den Heer L. Polak Jr.op de Achtergrachttusschen de Roetersburgwal en Kcerwecr brand ontstaan; die, hoewel spoedig gebluscht, echter veel schade heeft te weeg gebragt, daar de goederen niet verzekerd waren. Den lstCB dezer is op de buitengronden van Nes op Ameland een bark schip gestrandgeladen met houtvan Frederikslad naar Purmcrcndwaarbij de Kapitein en een ligt matroos is omgekomen, doch de 11 overige man schappen zich met de groote boot hebben gered. Men denkt de lading te zullen redden, doch het schip is verloren. Te Zundert (Prov. N. Brabant) zijn de niet verzekerde woning, oogst en 50 schapen van eenen landbouwer eene prooi der vlammen geworden. 's GRAVENIIAGE0 November. Bij Koninklijk besluit van den 4den dezer, is aan den Heer Mr. G. de Clercqbenoemd Secretaris van de Directie der Nederl. Handel-maatschappij «en eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Referendaris bij liet de partement van Financiën; zijnde daarbij voorts tot Referendaris bij bet depar tement van Financiën benoemd de Heer Mr. A. Uyttenlioovcn thans Commies-* Griffier bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het heeft Z. M. behaagd, naar aanleiding van voorgenomen verande ringen in de indeeling der werkzaamheden bij het departement van Marine, bij besluit van den 4dcn dezer, aan Jhr. J. J. Quarlcs van Uffordthans Secretaris-Generaal bij het gemelde departement en aan wien vroeger meer malen de interimaire waarneming van de Ministeriën van Marine en Koloniën en van Marine is opgedragen geworden met 31 December dezes jaarseen eervol ontslag uit zijne gemelde betrekking te verleenen, onder dankbetui ging voor zijne langdurige, goede en trouwe diensten aan den Lande bewe zen en voorloopig onder toclcgging van wachtgeld. Aan de Regering is door de commissie van rapporteurs voor het wets ontwerp, betrekkelijk de nieuwe regterlijke organisatie, eene nota ingediend, omtrent de hoofdbedenkingen welke bij haar tegen het ontwerp zijn gerezen. De nota handelt over het niet voldoen aan het 5de der additionele artikelen der Grondwet; over het stelsel der provinciale geregtshovenover het appel in strafzakenover de vaste ambtenaren van liet openbaar ministeriebij de kantongeregten en over het refendariaat bij de onderscheidene regterlijke col- legien. Men verneemt, dat de beschouwingen omtrent deze onderscheidene onderwerpen overeenstemmen met diewelke de vorige commissie van rappor teurs aan de Regering had te kennen gegeven. Intusschen is do eerste com missie niet op dezelfde wijs zamengesteld geweest als de laatste. De eerste bestond uit de lleeren Dullert, de Man, Metman, Jongstra en van Hall, terwijl de laatste is zamengesteld uit de Ileererv van Goltstein, Metman, Dullertvan Hall en Godefroizijnde ook nu weder do Heer Metman be noemd tot algemeenen rapporteur. Bij bet Ministerie van Oorlog is thans, naar men van goederhand ver neemt, aanhangig om aan de goedkeuring van den Koning te worden on derworpen een voorstel, strekkende om de thans bij het wapen der koninklijke maréchaussee bestaande en gevolgd wordende wijze van admissie en ontslag, te wijzigen; zoodat, terwijl nu de diensttijd onbepaald is, men zich voortaan voor minstens acht jaren zou moeten verbinden, ongeacht evenwel dat men binnen dien tijd uit de gelederen zou kunnen treden, mits.een geschiklen persoon in zijne plaats met borgtogt, als nu gebruikelijk, stellende. 'Fiveede M.ametr ties* IStti ten -SJ en eirtt es l. Zitting van Woensdag 5 November. In deze zitting heeft het lid Blaupot ten Gate zitting genomen. Zijn ingekomen twee ontwerpen van weteen tot het verleenen eener natu ralisatie, en een ander, tot de uitgifte van muntbiljetten onder verband van schatkistbiljettenverzonden aan de Afdeelingen. Is ontvangen een Koninklijk Besluit, van 4 dezer, waarbij de Heer Mr. A. Uytlenhoven benoemd wordt tot Referendaris bij het Departement van Finanticn, op een traktement van 2,500; waarna aan dien Heer op zijn schrijven eervol ontslag is verleend uit zijne betrekking van Commies-Griffier bij do Kamer. Reeds is een adres ingekomen van Mr. S. J. N'. van Walcheren, Advocaat alhier, die verzoekt, voor die betrekking in aanmerking te komen. Is ontvangen een adres van den Heer Mr. S. Vissering en andere ingezete- <J <-» O nen der gemeente Leyden, over de uitgifte van het Bijblad. Ook zij mcenen, dat men algemeen wenscht, dat de meest mogelijke openbaarheid van de stukken der Kamer worde bevorderd, maar dat de maatregel om de officiële stukken niet meer aan het Bijblad toetevocgende openbaarheid beperkt, en daartegen niet opweegt de afzonderlijke verkrijgbaarstelling. Zij houden het daarvoor, dat de lust om zich die stukken aan te schaffen, zal verflaauwen, tengevolge van de bezwaren, die aan de verkrijgbaarstelling zullen zijn ver bonden. Zij oordcelendat die stukken aangeboden moeten wordenomdat er opwekking in plaats van dooding van de algcmecne belangstelling noodig is. Zij geven het toe dat spaarzaamheid thans behoefte is, doch dergelijke be zuiniging stellen zij gelijk met bet uitschrappen der kosten voor straatver lichting in eene gemeente. Het adres wordt ter griffie nedergelegd. De beraadslagingen worden geopend over een voorstel van den Heer van Eek, strekkende tot het nemen van bet volgende besluitDe Tweede Kamer der Staten-Generaal verklaart, in bet belang der openbaarheid, te wenschen dat de Bijlagen, zooals die steeds in heli Bijblad tot de Staats-Courant zijn ge plaatst, daarbij worde behouden." De Heer Metman vereenigt zich met het voorstel. De Heer Gevers van Endegecst herinnert dat de Commissie tot de stcnogra-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1