KossuthOnafhankelijkheid, Vrijheid." geschilderd waren. Eene groote volksmenigte volgde den trein te voetonder liet aanheffen van de kreten »lcve Kossuth! Weg met de Oostenrijkers! enz." en in de straten, welke hij doortrok, was mede eene ontelbare menigte toeschouwers op de heen, welke met het vreugdegejuich instemden. In de prachtige Guildhall van het Raadhuis werd Kossuth door den Lord- Mayor en de overige leden van het gemeentebestuur plegtig opgewacht en mede met een levendig vreugdejuich begroet. Nadat hij geleid was naar den voor hern hestemden zetel, welke geplaatst was nevens dien van den Lord- Mayor is het adreswaarhij de gemeenteraad hem geluk wcnschte met zijne bevrijding uit de gevangenschap en aankomst in Londen, voorgelezen. De Hongaar heeft daarop, blijkbaar geroerd, maar met waardigheid en in goed Engelsch geantwoord. Bij zijn' terugkeer van het Raadhuis, is Kossuth op nieuw met de levendigste geestdrift door de volksmenigte op de straten begroet. Kossuth zou den 14dea November vertrekken en daags te voren het bal bij wonen ten voordeele van uitgeweken Hongaren en Polen te geven. De dagbladen laten zich zeer verschillend uit, over de hulde die in Engeland aan Kossuth wordt betoond. De Globe zegt onder anderen »Wij betwijfelen of iemand in Engeland, uitgezonderd de Koningin, zulk eene ontvangst zou vinden, als Kossuth in de City van Londen. Het was eene indrukwekkende uiting van den volksgeest. Uit alle groote brand punten van den Engelschen volksgeest en van de Engelsche nijverheid, hoort men een eenstemmigen weêrklank van het gejuich, door onze beroemdste steden aangeheven. Wij mogen voor zeker houden, dat deze sterksprekende feiten niet verloren zullen zijn voor het Hof, van welks vervolging Kossuth door Engelands krachtige diplomatic is gered. De uitwerking van het bezoek van Kossuth zal dan eerst regt blijken, als aan de Engelsche natie eens de keuze tusschen een verbond met de liberale en met de absolute Staten voor gesteld wordt." De Times daarentegen zegt: »De demonstratie ter eere van Kossuth op het stadhuis der City, was eene onverstandige vertooning. Het gemeentebe stuur der Citygeenszins de echte vertegenwoordiging der hoofdstadheeft zich daarbij met zaken bemoeid, buiten zijnen werkkring. Wij bespeuren niet dat eenig persoon van meer aanzien dan Lord Dudley Stuart en de Heer Cobdenhet minste aandeel in deze demonstratie heeft genomeneen feit hetwelk Kossuth zeiven heeft gegriefd. Zijne taal is wel overlegd en gepast, soms welsprekend; zijne aanspraken laten niets te wenschen, dan dat zij opregt mogten zijn. Doch de man, die nu de beleefdheden der Engelsche chartisten met eene gemaakte voornaamheid afwijst en te Londen in den ge matigd liberalen toon van een Londenschen Alderman spreekt, sprak eene maand geleden te Marseille als een demokraat en socialist." Uit een door de policie bekend gemaakte opgaaf van verloren goederen in het gebouw der Tentoonstelling blijkt, dat van 1 Mei tot 15 Oct zijn ge vonden en terug gegeven 42 beurzen met 48 behalve los geld en papier ten bedrage van 142 In handen der policie bevinden zich nog 41 beur zen, bevattende 18 benevens 4 aan los geld. Voorts zijn eene menigte kleedingsbenoodigdheden aan de verliezers terug gegeventerwijl de policie nog 3341 voorwerpen in handen heeft, waaronder 733 dames-zakdoeken, 632 broches, 363 parasols 181 doekspelden, 174 braceletten, 146 voiles, 120 zijden halsdoekjes, 91 sleutelbossen, enz. Gedurende al den tijd der tentoonstelling zijn niet meer dan 21 personen wegens diefstal binnen het glazen paleis betrapt en tot meerdere of mindere straf veroordeeld. Volgens de Globezou bet nog niet zoo zeker zijn, dat de Sultan aan den Onder-Koning van Egypte de gevraagde vergunning zou verleenen, tot aanleg van den spoorweg over de landengte van Suez. Ondertusschen waren twee Engelsche oorlogsvaartuigen voor de haven van Alexandrië verschenen, als een blijk dat de Onder-Koning op de ondersteuning van Engeland kon rekenen. Berigtcn uit San Francisco, van den lstcn September jl.melden, dat de hoeveelheid goud, die de mijnen dit jaar zouden opleveren, geschat werd op 70 millioen dollarsen dat deze raming bij de steeds toenemende opbrengst der mijnen niet overdreven scheen. Een Engelsche brikbeladen met graande baai van Bitoyaop de kust van Marokko binnen geloopen zijnde, werd door de mooren vermees- terdeen man gedood en de overige gevangen genomen wegens onderlingen twist over den buit, werd het schip en de lading bijna vernield. Twee stoombooten en een brik naar die plaats afgezondenhebben eenige plaatsen beschoten en verscheiden kleine vaartuigen verbranddoch er wordt niet ge meld of de gevangengenomenen zijn losgelaten. Dezer dagen is in Iersche bladen weder een getuigenis openbaar gemaakt ten gunste der in Ierland van staatswege opgerigte volksscholen voor kinderen van elke godsdienstige gezindheid. Het is een verslag, na de inspectie eener zoodanige schoolde modelschool van het district Bailieboroughopgemaakt door geestelijken van de Anglikaansche en van de Roomsclie kerkalsmede van het Presbyteriaansche kerkgenootschap. Het volgende is do hoofdinhoud van dit verslag »De volksopvoeding is in dit district tot voor weinige jaren slecht behar tigd. Zooveel te meer indruk maakte op ons de verbetering in het uiterlijk voorkomen en in het geheele gedrag der leerlingen zigtbaar, niet minder dan het verstand en de kennis door hen aan den dag gelegd; wij zagen daarin een blijk dat het in de school gevolgde stelsel niet enkel strekt tot werktui gelijk aanleeren van het lezen en schrijven, maar dat het, bij het mededee- len van nuttige kundigheden, de geestvermogens opwekt en leidt. Bij het ondervragen der kinderen bleek ook dat aan het godsdienstonder wijs al de zorg, die het verdient, besteed wordt. De geschiedenis en de pro- fetiën des Bijbels maken een deel uit van het onderrigt dat de kinderen ge zamenlijk ontvangen; buitendien worden de kinderen van elke gezindheid afzonderlijk een half uur dagelijks door een geestelijke van hunne gezindheid in de godsdienstleer onderrigt. Wat het gezamenlijk godsdienst-onderrigt be vatten zal, wordt door het schoolbestuur bepaald; doch kinderen, wier ouders in het gezamenlijk godsdienst-onderwijs bezwaren mogten vindenmogen niet gedrongen worden om het bij te wonen. De schoolboekendievan wege het algemeen schoolbestuur uitgegevendoor al de kinderen zonder onder scheid gebruikt wordenbevatten niet weinig godsdienstig onderrigten aan de geestelijken wordt ruimschoots gelegenheid gegeven orn aan de kinderen hunner gezindheid onderwijs in hunne kerkleer te geven. «Wij achten dus het nationale of gemengde schoolstelsel geschikt om men- schen van alle gezindheden tot bevordering der volksopvoeding te doen za- menwerkenzonder opoffering van elks eigen overtuiging." 15 El Li 1 E, De buitenlandsche handel, die in 1849 de handelsbeweging van 1847 het voorspoedigste jaar voor den handel sedert 1830, met 25 pCt. overtroffen had, is gedurende 1850 hijna op dezelfde hoogte gehleven. Voor de eerste maal is de uitvoer den invoer te boven gegaan en welwat aangaat den bijzonderen handel, met meer dan 27 millioen fr. of 12 pCt. De algemeene in- en uitvoer hebben in 1850, te zamen genomen, eene waarde van 912,500,000 fr. bedragendat is 3,900,000 minder dan in 1849, doch 194,900,000 of 27 pCt. meer dan het gemiddelde jaarlijkschc bedrag van 1845 tot 1849. De in België aangebragte goederen (dat is de invoer voor het verbruik voor den directen doorvoer en voor het entrepot) bedragen, eene waarde van 442,400,000 fr.dat is 5 pCt. minder dan in 1849, maar 18 pCt. meer dan het gemiddelde van het voorfgegane vijfjarig tijdvak. De algemeene uitvoer van Belgische en buitenlandsche goederen te zamen genomen, bedroeg in 1850 eene waarde van 470,100,000 fr.dat is 4 pCt. meer dan in 1849 en 38 pCt. meer dan het gemiddeld jaarlijksch bedrag van het vorige vijfjarig tijdvak. De buitenlandsche producten die België voor eigen gebruik heeft ontvan gen, en de voortbrengsels van zijn eigen grond en van eigen nijverheid die België aan het buitenland geleverd heeft, bedragen, over 1850, te zamen eene waarde van 500,200,000 fr.dat is 9 pCt. meer dan in 1849, en 18 pCt. meer dan het gemiddelde van 18451849. De waarde der in verbruik gebragte buitenlandsche goederen bedroeg 236,500,000 fr.dat is 700,000 fr. meer dan in 1849 en 8,600,000 fr. (of 4 pCt.) meer dan het gemiddelde van 18451849. De invoer uit Nederland bedroeg in 1850, 37,700,000 fr. De uitvoer derwaarts beliep 40,100,000 fr. Vergeleken met 1849, is de invoer uit Nederland met een pCt. toegeno men; in vergelijking met het gemiddelde der vijf vroegere jaren is er ook eene vermeerdering op dien invoer; doch deze is gering. De uitvoer van Belgische producten naar Nederlaud heeft 9 pCt. méér dan in 1849 en 20 pCt. meer dan het gemiddelde der laatste vijfjaren bedragen. F RANK KWH. Sedert eenigen tijd zijn er pogingen gedaan, om de soldaten te Lyon in bezetting door schoone aanbiedingen over te halen, om leden te worden van geheime genootschappen. Bij velen moeten die pogingen geslaagd zijn; doch toen de militaire overheid hiervan werd onderrigt en een gestreng onderzoek bevalzijn eenige onder-Officieren gedeserteerd. ETPAHiIE, ROME20 Oc tober. De hervorming van het leger is op handen; de troepen zullen gesteld worden onder het bestuur van het Staatssecretariaat. Dezer dagen heeft de Sacra Consulta uitspraak gedaan in de zaak der beruchte secte der Ammazarellidie vóór twee jaren te Sinigaglia een soort van veemgerigt vormde en de grootste wreedheden pleegde. De stukken tot dit proces behoorende, beslaan niet minder dan 121 vellen druks. Ieder blad van dit werk is een bewijs voor den verschrikkelijken haat, welke de bevol king dier plaats tegen het bestaande regeringstelsel koesterde. In dit proces komen 81 beschuldigden voor, welke zich te Sinigaglia aan 58 moorden schuldig maakten. Een groot aantal leden van dit genootschap die zich uit de voeten hebben gemaaktzijn bij verstek veroordeeld. Piemont wordt op nieuw door zware overstroomingen geteisterd. Wegens ongesteldheid van Ds. Berkhout wordt eerst heden berigt dat, be halve het reeds vroeger vermelde, op en sedert Zaturdag 25 Oct. 11. non' bij hem in dank ontvangen zijn de volgende giften, ten behoeve van de Hervormde Gemeente te Haaksbergen, als: van B. M. ƒ3.van N. N. een bankbillct N°. 142 groot ƒ25.met het devies: goed voorgaan doet goed volgenvan J. W. ƒ2.50; van een' Student ƒ1.van BB Diakenen drie door hen gecollecteerde giften op 26 Oct. II., eene van ƒ2.en twee ieder van ƒ1.- te zamen ƒ4.van Mevr. S. een muntbillet N°. 135675 groot ƒ10.en nog van BB. Diakenen twee giften op Zondag 11. gecollecteerd van A. D. ƒ2.50 en van N. N. ƒ1.50 te zamen ƒ4. Levden, 4 November 1851.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3