Doch zij hebben van hunne reis nog een ander voordeel getrokken. Hunne algemeene technische kennis is er door uitgebreid. Zij zijn beter bekend ge raakt met al de hulpmiddelen van de hedendaagsclie werktuigkundezij zul len niet alleen verbeteringen willen invoeren zij zijn ook toegenomen in de kennis die er toe gevorderd wordl. Met de werklieden fabrieken te zien, heeft en om den afstand en om de kosten en om reden dat dit veelal aan werklieden wordt geweigerd, niet kunnen plaats hehben. Dr. Staring heeft in de Graafschappen eenige der hoeven hezocht welke hem het leerzaamst toeschenen voor den Nederlandsclien landbouwer, op welk zesdaagsche togtje bij vergezeld is geweest door den landbouwer Koertden fubriekbaas Bosse, die zich uitsluitend met landbouw bezig houdt, en drie der Heeren die voor eigene rekening medegingen. Hij heeft alle medewerking ondervonden zoowel bij den Secretaris der koninklijke maatschappij van landbouw, den Heer James Hudson te Londen als van de kennissen van den Heer van den Boschte Wilhelminadorpen van den Heer Ringrose, Nedcrl. Vice-Consul te Huil, wiens gulle gastvrijheid hij zeer prijst. Hij meent verzekerd te mogen zijn, dat zijne reisgenootenten gevolge van dieneen goed algemeen overzigt hebben gekregen van den landbouw gelijk die in Engeland op de gronden wordt gedreven, welke het meest over eenkomen met de Nederlandsehe. Men heeft zich overal op het reisje kunnen overtuigen van de goede uit komsten van den verbeterden Engelschen landbouwonophoudelijke zorg voor de veredeling der vee-rasseneen stelsel van vrucht-opvolgingwaarbij ge woonlijk de helft van het bouwland voor veevoeder bestemd is, en dat het geheele jaar door veroorlooft al het vee overvloedig ruim te voeden de op alle gewassen toegepaste zorg 0111 steeds de grootst mogelijke oogsten te ver krijgen de groote voordcelen van pachthoeven boven het bebouwen van eigen grond, omdat daarbij de pachters niet een groot gedeelte van hun vermogen in grond-eigendommen behoeven vast te leggen, en van duurzame verbeterin gen die grootendcels op kosten der grond-eigenaren ten uitvoer worden ge- bragt, slechts eene matige rente van het daaraan bestede kapitaal behoeven te geven. Men is ook ruimschoots in de gelegenheid geweest om het thans in Enge land zoo algemeen verbreide droogleggen der landerijen door droogpijpen gade te slaan. Verder houde men in 't oog dat dit een gezamenlijk verslag der reis is geenszins over de Tentoonstelling. De Regering heeft begrepen dat men zulk een veel omvattenden arbeid niet kon vergen van twee personen die slechts weinige dagen aan de Tentoonstelling konden wijdenen daarenboven er met een ander doel naar toe waren gezonden. Het officiële Engelsche Verslag, hetwelk spoedig het licht moet zienzal aantoonen hoe vele speciale talen ten en hoe veel tijds men in Engeland gemeend heeft dat tot het opstellen van zulk een stuk werden vereiseht. 's GRAVENHAGE4 November. Z. M. heeft tot leden der Commissie tot onderzoek der jaarlijksche alge meene rekening, aantoonende de hoegrootheid der koloniale remises in goe deren en gelden het gebruik van die remises gemaaktbenoemd de Heeren Mr. AV. II. Cost Jordens en D. Borski, leden van de Eerste Kamer; Mr. A. W. Engelen en Mr. AV. II. Dullert, leden van de Tweede Kamer; J. D. Graaf van Rechteren van Ahnem en Mr. J. T. Netscher, leden van den Raad van State; C. II. T. Baron Nahuys en O. AV. Hora Siccama, leden van de Algemeene Rekenkamer. De commissie zalals secretarisworden bijgestaan door den Heer A. L. AVeddik, waarnemend Secretaris-Generaal bij het Depar tement van Koloniën. Z. M. beeft benoemd, ter vervanging van wijlen den Heer Mr. A. R. de AVendttot Voorzitter der Algemeene RekenkamerJhr. M. B. H. AV. Gevers van Kethel en Spaland. Den lsten is door den Minister van Finantiën en den Franschen Gezant een overeenkomst gesloten en geteekend omtrent de aangelegenheden van het postwezen tusscben de beide landen. De Minister van Marine heeft aangekondigd, dat hij telken Vrijdag om 11 ure gehoor zal verleenenaanstaanden Vrijdag echter nog uitgezonderd. Het reeds door ons aangekondigd overlijden van Sir Edward Cromwell Disbrowebuitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister van II. M. de Ko ningin van Groot-Britanjezegt het Dagblad van 's Gravenhagebeeft in deze hofstad algemeene belangstelling verwekt, en men mag zeggen, dat Sir Edward door velen, uit alle klassen der burgerij, innig wordt betreurd. Geacht door allen, die hem in zijne gewone leefwijs en in de Christelijke leiding van zijn gezin mogten gadeslaan voorkomend en minzaam in zijnen omgangmuntte hij vooral uit in weldadigheid. Geen ongelukkige die tot hem de toevlugt nam, ging ongetroost van hem weg; hij deelde gaarne in elke gemeenschappelijke weldaadwelke men hem voorsteldeverborgene armoede werd zelfs door hem opgespoord en gelenigd. Zoo heeft hij zich vele dankbare harten gewonnen, waarin zijne nagedachtenis gezegend zal voort leven. Gedurende zijn 15jarig verblijf in Nederland had bij zich eene uitge breide kennis eigen gemaakt van het land, en van de zeden en geaardheid van de bewoners, van de instellingen, wetten en belangen. De regtvaar- digheidwaarmede hij een en ander beoordeelde en waardeerdemoest hem in hooge mate de genegenheid doen verwerven van alle Nederlanders, die bet voorregt hadden, hem bijzonder te kennen. I11 de hooge betrekking, welke hij bekleedde, betoonde hij zich wars van kleingeestigheid, gemakke lijk in de behandeling van zaken, verzoenend en vredelievend. Men gelooft van hem te mogen getuigen, dat bij, wel verre van immer de oorzaak te zijn geweest van verschil tusscben de wederzijdsche Regeringenveeleer steeds heeft getracht, gerezene moeijelijkheden te vereffenen, en goede verstandhon- ding aan te kweeken. Zóó was Sir Edward Cromwell DisbroweDe behoefte om aan ware verdienste regt te laten wedervaren en de hoogschatting uit te drukken, welke deze achtenswaardige vreemdeling hier ter stede genoot, heeft ons genoopt, nog deze regelen aan zijne nagedachtenis toe te wijden. In den nacht van Zondag is een Engelsch scheepje, New-Amity Kapt. Burtonmet tarwe van Londen naar Rotterdamop een klein uur afstand van Scheveningen naar de zijde van Ter Heyde gestrand. De manschap is gered benevens de dochter en het kleindochtertje van den kapitein, welke zich aan boord bevonden. Het kind meer dood dan levend is door hulp van den Heelkundige Hoos in het leven teruggeroepen. De Heer Maas heeft de schip breukelingen opgenomen en edelmoedig verpleegd. Bij het wets-ontwerpter verhooging van het 3de hoofdstuk der staats- begrooting voor 1851, betreffende de kosten van het departement der Buitenl. Zaken, wordt voorgesteld, om de som van ƒ10,000 voor onvoorziene uitga ven met nog ƒ12,000 te vermeerderen, en daarentegen dit bedrag op andere artikelen af te schrijven. Volgens de memorie van toelichting, heeft men in verscheidene buitengewone behoeften moeten voorzienalsde wedervervulling der opengevallen zending te Londen; eene buitengewone zending naar Dresden, en bijdragen in de buitengewone algemeene behoeften van liet Duitscli-Verbond; weshalve de post van onvoorziene uitgaven genoegzaam is uitgeput. Provinciale Staten vast IZtsidhoiland. Zitting van Dingsdag 4 November. Ten ruim elf ure wordt de tweede gewone jaarlijksche vergadering door den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuidhollandgeopend. Na het houden van het gebed, deelt de Voorzitter mede, dat de Heer Mr. E. C. van Baerle, lid der vergadering voor het hoofdkiesdistrict Gorinchem, en de Heer Mr. R. A. Aleesmede lid der Statenafgevaardigd door het hoofd kiesdistrict Rotterdam, hun ontslag als leden der Staten hebben genomen; zoodat eerlang in beide vacaturen zal worden voorzien. De vergadering is overgegaan tot de trekking der afdeelingenzullende de VoorzittersOndervoorzitters en Rapporteurs nader door de leden worden benoemd. De A'oorzitter heeft eene commissie tot de verzoekschriften gedurende de tegenwoordige zitting benoemddie zamengesteld wordt uit de Ilecren Ilarte- veltC. van A'ollenhovenJhr. van IlogendorpVlielander en Maas Geesteranns. AVordt inededeeling gedaan van eene menigte ingekomene stukken en adressen. Daarna is de zitting opgeheven tot Donderdagden Gden dezerdes morgens ten 11 ure. SLUIS 30 October. Heden en gisteren had alhier de verkooping plaatsvan een deel der do mein-goederen, zijnde 56 bunders vestinggronden en water (buitenwerken dezer stad) 38 roeden wei-, bouwland en water, en 14 bunders weiland, zijnde een deel van het ingepolderde paswater (Maria poldertje.) Deze ver koop heeft opgehragt den buitensporig hoogen prijs van 99,875, zijnde bijna 1426, per bunder. Slechts weinige jaren geleden was ieder verwonderd dat een gemet lands (ongeveer 4 bunder) voor 260 verkocht werdt. Alle deze gronden werden door ingezetenen gekocht. AMSTERDAM, 3 November. Het Zoölogisch Genootschap Natura artis magistra heeft belangrijke aan- koopen gedaan van antilopen en andere zoogdieren en prachtige vogels, uit de onlangs in Engeland verkochte verzameling van wijlen den Graaf van Derby. De veiling heeft acht dagen geduurd en 100,000 opgebragt. Deze verzameling van een particulier was wel eene der schoonste en rijkste der wereldzij bevatte niet minder dan 1617 exemplaren in 142 soorten afge deeld, waarvan 756 in 84 soorten op de plaats zelve werden aangekweekt. Van het schilderachtige Knowsley, in Lancashire, waren niet minder dan 100 acres grond en 70 acres water voor de bewaarplaatsen der dieren afge zonderd; reusachtige volières, met keurig heestergewas beplant en door stroo- mende beekjes doorsneden, bevatten bewoners van tropische bosschenonaf zienbare grasvlakten door ijzeren rasters afgedeeld, strekten der zeldzaamste hertsoorten-antilopen tot weiden, terwijl deze in doelmatige stallen hun nacht leger vonden. A7ijvers aan meeren gelijk, met uitgestrekte bosschen omzoomd, verschaften aan de schoonste watervogelen een rustig verblijf: voegt men bij al dat schoone en grootsche het uitmuntend museum van opgezette voorwer pen, bijna geheel uit de zeldzaamste bestaande, dan zal het niemand be vreemden, dat het oog van den ijverigen beoefenaar der natuurlijke historie op Knowley's gronden niet te verzadigen wasdan zal elkdie de wetenschap lief heefthet betreurendat deze voortreffelijke verzameling door den dood van den bezitter bij openbaren verkoop verdeeld en verspreid werd. IfUlTEXLAXilSCHE 11E11H.TEX. ENGELAND. LONDEN, 1 November. Eergisteren heeft de openbare hulde aan Kossuth toegezegd in deze hoofdstad plaats gehad. A an het hotel van den Heer Massingberd Officier bij de En gelsche garde, in Eaton-place, hetwelk ter beschikking van hem en zijn gezin gesteld was, is de gewezen dictator, vergezeld van Lord Dudley Stuart en van twee leden van het gemeentebestuurnaar het Raadhuis gereden. Het met vier paarden hespannen rijtuig, waarin hij zich bevond, werd gevolgd door een ander, waarin zijne echtgenoot en personen van zijn gevolg gezeten warenen daaraan sloten zich verscheidene anderemet Hongaren gevulde rijtuigen aandie versierd waren met groote banierenwaarop de woorden

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2