gelukkig, dat ongeveer 400 neringdoende ingezetenen zich hereid toonden, om tot verwezenlijking van het loffelijk doelhunne winkels op Zondag niet tot verkoop open te stellen. Er hieven wel eenigen over, die tot dien maatregel niet toetradenmaar men dacht door volharding hunnen tegenstand te overwinnenof in weerwil daarvan het goede doel te hcreiken. AmstCour.) GRONINGEN, 30 October. Heden overleed alhier op hoog gevorderden leeftijd, de Heer Mr. J. Goc- kinga, Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, Oud Lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalOud-Curator der Groningsche HoogeschoolOud- President van het Provinciaal Geregtsliof enz.een mandie zich bij zijn leven in de verschillende betrekkingendie hij bekleeddedoor zijne meer dan gewone kunde en regtschapenheid onderscheidde en zich daardoor de algemcene achting in hooge mate verwierf. BUITENLAIVDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 29 October. De Times herigt, dat de Minister Palmerston aan Kossuth heeft doen wetendat zoo hij als particulier persoon met hem een onderhoud zou willen hebbenhij hem gaarne zou ontvangen. De Nederlandsche Oorlogschoener Lansier, bij Goodwind-Sands aan den grond geraaktis met hulp zonder schade weder af- en in Deal binnen- gebragt, en heeft heden de reis naar de Kaap de Goede Hoop en Batavia voortgezet. Volgens de opgaven der Staats-Commissie voor de landverhuizingbe draagt het aantal landverhuizers die in de 3 maanden geëindigd met 30 September jl.de havens waar gouvernements-beambten toezigt op de land verhuizing houdenhebben verlaten niet minder dan 85,603dat is 930 eiken dag en 6510 in de week. Deze verhuizing, in de mate van schier 1000 personen dagelijks, is zegt het officiële verslag, waaruit de bovenstaande opgaven ontleend zijn een in vele opzigten merkwaardig verschijnsel. De landmaninzonderheid de Ierscheverlaat den akker diena de opheffing van het beschermend stel sel, niet langer den huurprijs kan opbrengen; en terwijl het vercenigd rijk onder het stelsel van handelsvrijheid voorbecldeloos groote hoeveelheden le vensmiddelen van buiten invoertzendt het zwermen zijner inwoners naar het buitenland. De geboorten en huwelijken strekken echter in toenemende mate tot aan vulling van het door de landverhuizing geleden verlies, daar het overschot der geboortenna aftrek der sterfgevallen in Engeland alleensedert het begin dezes jaars tot aan 30 September jl. reeds 170,411 bedraagt. De groote Zuid-Westelijke spoorweg-maatschappij heeft het uilsluitend regtom dagbladen op hare stations te verkoopenaan iemand afgestaan voor eene jaarlijke som van 1000 Een reiziger, kan nu tusschen Lon den en Dover op het station een nieuwsblad voor één penny leenen en het onderweg lezen, om het bij de aankomst weder af te geven. Voorleden maand werden aan het Postkantoor te Washington 164 man den met brieven, elk van 5 schepels verbrand. Men had de opgegeven adressen niet kunnen vinden. De geldswaardedie vele bevattenwas er vooraf uitgehaald. Uit Constantinopel wordt door den Ministeriëlen Globe van den 12den herigt, dat alle bezwaren tegen het leggen van eenen spoorweg over de land engte van Suëz waren opgeheven. Ook meldt dit blad, dat al de geestelijken in het Aartsbisdom Canterbury, dievolgens hunne Puseyïstisclie denkbeelden zekere Roomsche kerkgebruiken hadden ingevoerd, zich, volgens bevel van den Aartsbisschop, daarvan voor taan zullen onthouden. FRANHKIJS. PARIJS, 30 October. Over het algemeen wordt er weinig meer over het nieuwe Ministerie ge sproken. De Afgevaardigden komen in grooten getale naar de hoofdstadter bijwoning der Wetgevende Vergadering, welke Dingsdag door den President der Republiek met eene aanspraak zal geopend worden. De Godsdienstige gezindhedendie hier te lande erkend en wier Leeraars bezoldigd worden, zijn de Roomsch-Katholiekede Protestantsche en de Israë litische. Deze zijn op eene officieële wijze georganiseerd en staanwat hare administration betreft, onder beheer van het Ministerie van Eerediensten. De Protestansche door den Staat erkende kerken verdeelen zich in a de eigenlijk Hervormde; en b de Luthersche. a. De Hervormde gezindheid telt op dit oogenblik 127 kerken, waarvan de dienst wordt waargenomen door 507 Predikanten. b. De Luthersche telt 45 kerkenwaargenomen door 249 Predikanten. Er zijn twee faculteiten voor Theologiede eene te Montaubanmeer be paaldelijk voor de Hervormdende andere te Straatsburg voor beider gezind heden. Iedere faculteit bezit een Seminarium. Dat van Straatsburg wordt onder houden door oude Protestantsche instellingendat van Montaubandoor den Slaat. Het gouvernement betaalt te Montauban 16 beurzen van 400 fr. en 28 halve beurzen van 200 fr. Te Straatsburg mede 16 beurzenwaarvan 4 voor de Hervormden12 voor de Lutherschen en 32 halve beurzenwaarvan 8 voor de Hervormden en 24 voor de Lutherschen. De Protestantsche bevolking telt in Frankrijk 1,500,000 zielen. Hoezeer over het geheele Rijk verspreid, is zij voornamelijk opgehoopt in de departe menten Gard, Lorèze, Bas- en Haut-Rhin. De bezoldiging der Predikanten is van 3000, 2000, 1800 en 1500 fr. HANOVER. Sedert cenige dagen waren de berigten ten aanzien der gezondheid van den Koning, zeer ongunstig. De tijdingen echter van den 29sten October melden, dat er zich weder hoop op beterschap voordeed. FRANKFORT. 29 October. Voor rekening der Beijersche Regering bevinden zich thansuit Nederland komende, groote partijen granen herwaarts op weg. Ook worden hier zeer aanzienlijke partijen koffij en rijst verwacht, die voor rekening van on derscheidene Duitsche handelshuizen op de jongste veilingen der Nederlandsche Handel-Maatschappij aangekocht werden. Een naar Mannheim bestemd stoom- vaartuig, dat eene zware lading koffij, enz. aan boord had, heeft in de nabij heid van Edingen een lek bekomen. De schade wordt op ƒ10,000 begroot. Het Deensche Ministerie zal pogingen aanwenden, om het terugtrekken te verkrijgen van de bondstrocpen uit de Hertogdommen. Volgens een Koninklijk besluit van den 20sten is de nationale garde in het Koningrijk Napels opgeheven. Bij een besluit van den 24stcn van den Groothertog van Toscanewordt dezelfde maatregel genomen in alle steden van het Groot-Hertogdom. §TA®S BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, op Maandag den 3dcn November 1851des namiddags ten 2 ure. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, Gehad hebbende de onderstaande verzoeken tot bekoming der vereisclite vergunningals 1°- Van IIermanus Theodores A'erwaaijen wonende alhiertot het doen maken van een Koperslagers Fornuis in het huis staande en gelegen in het Noordeinde, AVijk I. N°. 15, en 2°. Van Pieter Hendrik Straatman, mede wonende alhier, tot het op- rigten eener Spekslagerij en het daarstellen van een Fournuis in het Huis staande en gelegen in JanvossensteegAVijk VI. N°. 1134. Gelet op Zr. M8. besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Tralijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbij gelegene of belendende Pan den, ten opzigte der Informatiën de Commodo et Tncommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Donderdag den 6den November, des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden vcrpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging van hetzelve niet te hebben verzet. Burgemeester en AVethouders voornoemd, Leyden, 30 October 1851. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRU.M. De Secretaris v. PUl'TKAMMER. AHAUEHIE-NIEUWI. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCHE HOOGESCHOOL. Den 29sten October de Heer G. Hoef hamer, van Elburg, in de Reglen, met Theses. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR verwittigt de Belanghebben den, dat, vermits met 1 November e. k.de AVinterdienst op de Spoorwegen eenen aanvang neemt, de ligtingen der Hulpbussen zullen plaats hebben als volgt: Des Voormiddags ten 7 uur 30 minut., en ten 10 uur 30 minui., en des Namiddags ten 3 uurten 6 uur en ten 8 uur 30 minut.terwijl de Bus aan het Post-Kantoor steeds 20 minuten voor het vertrek-uur der Treinen en bovendien tot des nachts 12 uur zal worden geledigd. Het Kantoor blijft overigens voor het Publiek geopend van 8 uur smorgens tot 9 uur 's avonds. Leyden, 31 October 1851. AV. P. KLUIT. ABYER'S'ElVTriElV. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na eene langdurige ongesteldheid, in den ouderdom van 25 jaren, onze geliefde Zoon WILLEM PIETER AGATHONCandidaat in de Regten aan dene Hoogeschool. AV. II. DOZY, Leyden, 30 October 1851. A. H. AV. DOZY, geb. Kiuit. tCenige Kennisgeving. De Ondergeteekende betuigt zijn harlelijken dank voor de bewijzen van belangstelling betoond bij de bevalling zijner Echtgenoote. Leyden, 1 November 1851. G. AV. van der SPRUYT.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2