De onkosten der uitgave van ieder deel mogen de £öm van ƒ3000 niet te boven gaan. Art. 22. Een uitvoerig verslag van den staat der Akademie en van hetgeen in het. afgeloopen jaar meldenswaardig is voorgevallen, wordt jaarlijks aan den Minister van Binnenl. Zaken gezonden. Het wordt door hem den Koning aangeboden. Dit verslag wordt in de vergadering van April aan de goedkeuring der Akademie onderworpen. Art. 23. De Akademie is vcrpligt naar vermogen de inlichtingen te geven, die het Gouvernement verlangt. Art. 24. De beambten bij de Akademie wordenop voordragt van den Voorzitter en Secretarisdoor de Akademie benoemd. Art. 25. De zorg voor de boekerij en liet geldelijk beheer zijn opgedragen aan den Secretarisdie in de vergadering van April rekening en verantwoor ding doet van zijn beheer gedurende het afgeloopen jaar. Een afschrift der goedgekeurde rekening wordt gezonden aan den Minister van Binnenl. Zaken. Art. 26. De Akademie slelt een Reglement van Orde vast, dat in afschrift aan den Minister van Binnenl. Zaken wordt medegedeeld. Vervolg van het Verslag van de reis der 14 werklieden en bazen naar de Tentoonstelling te Londen. Dr. Staring heeft de Tentoonstelling acht malen bezochthoofdzakelijk ter aanwijzing van hetgeen den landbouw betrof, als: Werktuigen en gereedschappenmeststoffenwaaronder de zoogenaamde coprolilhen der voorwereldvlasbereiding en de groote verzameling van planten, bij den Engelsehen landbouw in gebruik; en werktuigen voor den landbouw uit Frankrijkde Vereenigde StatenOostenrijkhet Tol verhondNederland, Belgie en Canada. Vooralorn de opmeikzaamheid te vestigen op die werktuigen en voorwer pen, welke van dadelijke toepassing zijn op den landbouw in Nederland, maar tevens ook op die welke hier ingang zullen vinden, zoodra zich de ont wikkeling van den landbouw verder uitbreidt. De thans in Engeland zoo zeer verbeterde dorschwerktuigendie onze hoogst gebrekkige voorzeker zullen verdringen, behooren daaronder, alsmede de Engelsche en Noord-Amerikaansche ploegenwaaraan zeer vele gewiglige verbeteringen te ontleenen zijnzonder dat men den vorm der hier gebruikelijke werktuigen behoeft te veranderen ook de meer eenvoudige werktuigen voor de rijenteelt, en eindelijk de voor treffelijke gereedschappen voor land- en tuinbouwalsschoppenbijlen enz., in Engeland en Noord-Amerika, waarvan de veerkrachtigheid en sterkte gepaard gaan met de meest mogelijke ligtheid zoodat de werkman de minst mogelijke kracht verspilt in het hanteren van het gereedschap zelf. Er was hier natuurlijk geen denken aan, om deze werktuigen zoodanig te bestuderen dat men ze later te huis gekomen, zoude kunnen namaken, althans wat de eenigzins zamengestelde aangaat. De tijd was daartoe te kort en buitendien werd teekenen en afmeten niet dan hoogst ongaarne aan buiten landers veroorloofden te regtwant tegen bet namaken van nieuwe uitvin dingen zijn de Engelschen altijd in bun eigen land gewaarborgd door de octrooijen. Het aanwenden van pogingen om de voorwerpen zoo op te nemen dat zij na te maken warenmeende Dr. Staring dan ook ten sterkste te moeten afraden, zoodra het geene kleinigheden waren, dat men met weinig woorden beschrijvenen alzoo in het geheugen bewaren kon. Het namaken daarenboven van eenigzins zamengestelde werktuigen zonder het voorwerp zelf voor oogen te hebben, leidt bijna altijd tot zamenstellingen vol kleine gebrekendiealvorens zij bruikbaar zijnveel meer kosten te weeg bren gen dan wanneer men reglstreeks een werktuig van den oorspronkelijken maker ontbiedt. En dat ontbieden uit Engeland moge kostbaar zijn, het heeft thans niet de minste zwarigheid. Br. Staring heeft dus alleen gepoogd de landhouw-werktuigen te doen ken nen en de hoofdbeginselen aan te loonen waarop zij berusten ten einde men welen zoude, wat er te dien aanzien bestaat, ook met het doel om het zoeken tegen te gaan naar nieuwe werktuigen en naar verbeteringen welke elders reeds voorlang zijn uitgevonden en toegepast. Voorts heeft men door het verblijf in Londen de werklieden in de gelegen heid willen stellen »van eenen indruk te verkrijgen dien zij, in Nederland teruggekeerdtot verbetering en ontwikkeling van hun bedrijf zullen trach ten te doen strekken." Daarom heeft Prof. Rijke met hen sommige inrigtin- gen bezocht die van eenige eigenaardigheden der Engelsche industrie de sterkste kenteekenen dragen, als de brouwerij van Barclay en Perkins, de werk plaatsen van Maudslay Zoonen en Field, alsmede een der waterwerken en gaz-fabriekenhet in aanbouw zijnde Parlementshuisen de polytechnic institutionmerkwaardig vooral door de wijze waarop men de nieuwere weten schappelijke ontdekkingen onder hel hereik van het groote publiek tracht te brengen. Dat zijdie in Londen werkplaatsen vondenwaarin hun eigen bedrijf werd uitgeoefenddaarvan getracht hebben partij te trekkenspreekt van zelf. Het bezoeken dier werkplaatsen ging ongelukkig niet altijd even gemak kelijk zoo heeft de rijtuigmaker Teulings geen toegang kunnen verkrijgen tot de machinale wielen-fabriek van O. H. Smit (Pimlico wheclworks); het geen zeer te betreuren is, dewijl de producten dier fabriek onder de meest merkwaardige zaken van de Tentoonstelling moeten gerangschikt worden. De lieer Staring heeft bij het bezoeken van de groote weekmarkt van Smithfield de voortreffelijkheid van het Engelsche vee aangetoond en de hoogte welke men in Groot-Brit annie bereikt heeft in de kunst van veever- edelen. Tot dat zelfde doel heeft een bezoek gestrekt op de groote vetmes terij van den Heer Trickcr, en een ander in de melker ij van den Heer Brigs. Om het uitnemende aan te wijzen wal Engeland bezit onder zijne rijtuig- paarden en de paarden voor het vervoeren van zware vrachtenheeft hij eenige leden van het gezelschap geleid naar de koninklijke stallen en naar de bier brouwerij van de Heeren Barclay en Perkins met hare 160 reusachtige slepers paarden. Vervolg en slot in het volg. Hommer. Te Alphen zijn tot Wethouders benoemd, de Heeren J. Kop en A. M. Gewin; te Aarlanderveen de Heeren L. W. Varossieau en A. Verhoogte Oudshoorn de Heeren S. Piek en J. Binnendijk; te Alkemade de Ilceren J. C. Vuisting en D. van Klink Jz.te Katwijk de Heeren T. van Duynen en F. E. Meerburg; te Leyderdorp de Heeren J. Brugman en II. J. Ryshouwcr. Men heeft berekend, dat, aangezien ieder nieuw gekozen lid van den Gemeenteraad verpligt is tot betaling van 430 aan zegel en leges, voor over te leggen geboorte-akten, getuigschrift van inwoning en verklaring van de betrekkingen, die men bekleedt, de nieuwe gemeentewet ongeveer 34,000 inkomsten voor dit jaar aan het Rijk oplevert. Het Handelsblad zegtdat de Heer Enslie, tot Minister van Marine be noemd, the benoeming slechts voorwaardelijk heeft aangenomen, en dat daarom nog geen nieuwe Directeur van Marine voor het departement Willemsoord zal worden benoemd. Bij een landbouwer te Lecgkerkprov. Groningenstaat een wintcr-paradijs- appelboomdie zoowel om zijne sierlijkheid en grootte, als om de hoeveelheid der vruchten, bijzonder uitmunt. Deze boom, die bij een omtrek langs de uiteinden der takken van 45 schreden eene hoogte heeft van 30 voet, heeft meer dan 13 Ned. mudden of zakken uitmuntende appelen voortgebragt. Een grondeigenaar te Ans, Dep. Rhöne in Frankrijk, heeft een peer geplukt, angévine gelicelen, die op zijn dikst 38 Ned. duimen omtrek had en overlangs in den omtrek 46 duim en 19 duim hoogte behalve den steel. 'sGRAVENUAGE, 30 October. Z. M. heeft bij besluit van den 27stea dezer, benoemd: bij het wapen der infanterie bij het regement grenadiers en jagerstot Kapitein van de 3dc klasse, naar ouderdom van rang, den lstcn Luitenant P. L. Staats, van het corps; tot lsle Luitenants, naar ouderdom van rang, de 2dc Luitenants G. A. van Ilaeftcn en Jhr. A. F. C. G. Everts, beiden van het corps; bij het lste regement infanterie, tot lstcn Luitenant, naar ouderdom van rang, den 2den Luitenant II. J. Rutgersvan het corpsbij het 2de regement in fanterie tot Luit.-Colonelden Majoor W. G. F. van Heemskerkvan het 5de regement infanterietot lslcn Luitenantnaar ouderdom van rangden 2dea Luitenant P. Heitz, van het 4dc regement infanterie; bij het 3de rege ment infanterie: tot Kapitein van de 3dc klasse, naar ouderdom van rang, den lstcn Luitenant R. W. R. van Dongen Francke, van het corps; tot lstcn Luitenant, naar ouderdom van rang, den 2dca Luitenant J. V. D. Dilllinger, van het corps; bij het 4dc regement infanterie: tot Luit.-Colonel, den Majoor A. van lloey, van het corps; tot Majoor, den Kapitein der lste klasse J. F. Scharten, van het regement grenadiers en jagers; tot lstcn Luitenant, naar ouderdom van rang, den 2dcn Luitenant W. B. Bunnik van het corps; bij het 5de regement infanterie, tot Majoor, den Kapitein der lste klasse L. J. L. De Moulin, van het regement grenadiers en jagers; tot lsten Luitenant, naar ouderdom van rang, den 2den Luitenant D. N. de Fremery, van het 7de re gement infanterie. De buitengewone Gezant en gevolmagtigd Minister van Engeland aan ons Hof, SirCh. Edw. Disbrowc, is na cene langdurige ongesteldheid, gisteren hier overleden. In de zitting van den Stcdelijken Raad alhier, is besloten met 18 te gen 14 stemmen, dat bij den aanvang der zittingen geen gebed zal worden gedaan. De Heeren de Jonge, Polak Daniels, Varkevisser en Gebel hebben in de notulen doen aanteekenendat zij zich niet met dat besluit konden vereenigen. TTiveede Siamer tier iütateii-Gietteraal. Zitting van Woénsdag 29 October. In deze zitting zijn ingekomen: een wets-ontwerp tot wijziging van het IIlde Hoofdstuk der Staatsbegrooting over 1851, een wets-ontwerp tot vast stelling van bet reglement op het beleid der Regering in Nederlandsch Indie, en drie wets-ontwerpen tot het verleenen van het Nederlanderschap aan even zoovele personen. Het wets-ontwerp tot vaststelling der begrooting voor de Landsdrukkerij over 1852 is na eenige beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Nadat de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven van den Heer Blaupot ten Cate daaromtrent verslag bad uitgebragt, is besloten dien Heer als lid der Kamer toe te laten zoodra bij de bij de Grondwet gevorderde eeden zal hebben afgelegd. DORDRECHT, 28 October. Gisteren namiddag beeft de van Rotterdam naar Tiel terugkeerende stoom boot het ongeluk gehad op de hoogte van het Papendrechtsche veer, een boeijer-aak te overvaren, met dat ongelukkige gevolg, dat deze dadelijk ge zonken is. De zich aan boord bevindende manvrouw en knecht zijn met levens gevaar gered, doch twee kinderen in het vooronder, zijn daarin omgekomen. OLDENZAAL, 28 October. Alhier is in aanbouw een nieuw klooster, bestemd tot opneming van broe ders en zusters. Deze laatste, sints eenige jaren alhier ter stede met het liefdadige doel tot het geven van onderrigt in alle vrouwelijke handwerken gevestigd zijnde, is er plan tot den opbouw van voornoemd klooster onder steund door aanmerkelijke geldelijke bijdragen van eenige ingezetenen dezer stad. Handelsbl.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2