EUITENLANDSCIIE BERIftTEN. meest in aanmerking' zijn genomen, als 1°. liet besteden van beschikbare gelden, tot dadelijke delging of aflossing, of 2°. het aankoopen van schuld, en het bezigen der renten tot nieuwen aankoopten einde alzoo door ver loop van tijdin staat te gerakeneenmaal een zeer aanzienlijk kapitaal tc kunnen uitdelgen. liet is der Regering voorgekomendat het eerste als bet meest eenvoudigede voorkeur verdiendeofschoon het ookbij den le- vendigen vensch naar vermindering van lastenzijne bedenkelijke zijde heeft. Maar een te vroegtijdig toegeven aan dit verlangen komt der Regering gevaarlijk voor, zoolang men, om het evenwigt in de geldmiddelen van den Staat te behouden, moet rekenen op bijdragen uit de koloniale geldmiddelenboven de somvoor rentebetaling ten laste dier middelen gebragtterwijl zij ver meent, genoegzaam tc hebben bewezen, dat hare belofte van een spaarzaam beheer cene ernstig gemeende is geweest. De Regering meent zich met de aanwijzing der beschikbare middelen te kunnen bepalen bij diewelke het fonds der prijzen voor de verkochte do meinen, bij het eindigen van het loopende jaar, zal kunnen opleveren. Ook de gewone dienst van 1850 zal een belangrijk overschot kunnen aanbieden, en ten aanzien van die van 1851 bestaan almede gunstige uitzigten. Be treffende beide zijn openingen gegeven bij het aanbieden der begrooting voor 1852; weshalve de Regering vermeent, te dien aanzien in geene verdere bij- zonderbeden te behoeven tc treden. Rij bet aanwenden der somwelke op het einde van 1851, als saldo, bij dat fonds aanwezig zal zijn, tot schuld vermindering wordt daaraan eene eigenaardige en sedert lang ingeroepene bestemming gegeven terwijl de middelenwelke de gewone geldelijke ad ministratie zou kunnen opleverenblijven voorbehouden voor verdere wette lijke verordeningen. SCI1EVENINGEN27 October. Na den 20stcn dezer zijn nog drie schuiten van de steurharing-visscherij met 138,000 stuks haring aangekomen, en twee daarvan reeds voor de tweedemaalhetgeen als cene zeldzaamheid mag beschouwd wordenen waar uit moet worden afgeleid, dat de vangst zeer verschillend is, daar toch nog slechts 17 schuiten van de vloot, bestaande uit 63 vaartuigen, zijn aan ge weest, en alzoo 7 minder dan verleden jaar op hetzelfde tijdstip, toen 59 vaartuigen ter steurharing-visscherij waren uitgerust. Laat zich de haring- vissclierij niet te voordeclig aanzienmet de kust-visschcrij is liet alleron gunstigst gelegen. Het heugt toch niemand, dat de pinken zoo weinig visch aanbragten als thansnu het niet zelden gebeurtdat zijbehalve met cenige weinige roggenzonder eenige vangst hoegenaamd uit zee tcrugkeeren. ROTTERDAM, 27 October. Gisteren had alhier de inwijding plaats van het nieuwe Israëlitische Wees huis in den Oppert, opgerigt door het bijdragen van liefdegiften. De plegtig- heid duurde van 's morgens 10 tot des namiddags ten 4 ure. Door den Voorzitter, de Ileer A. Kauffman werden verscheiden gepaste toespraken ge houden door den Secretaris een uitvoerig verslag gelezen en door den oudsten der weesjongens een woord van dank, namens al de verpleegden, uitgespro ken. De Wel-Eerw. Ileer Dr. Isaacson hield cene uitmuntende en indrukwek kende redevoering in de Hoogduitsclio taal. Aan den Heer J. Visser, bouw kundig Opzigter, werd, na opentlijken dank voor zijne belangloozemedewer king als bewijs van erkentelijkheid door een der weesmeisjes eene prachtige verguld zilveren doosmet toepasselijke inscriptieaangeboden. "NIJMEGEN, 24 October. Gisteren avondomstreeks C urewerd door Theodoras de Bruinzoon van den schoenmaker de Bruin, op de Ridderstraat alhier, bij den Heer Burge meester van Ubbergen bezorgd, een wel gesloten geldricm, naar het uiterlijk aanzien met eene aanzienlijke som gevuld. Een Duitsch voerman, die dezen gordel op den straatweg had verloren, deed zich bij den Heer Burgemeester opdie na liet ontvangen van eene volledige opgave van het daarin besloten goud en zilver en van den sleutelwelke in het bezit van den voerman was, den gordel aan hem ter hand stelde, nadat de Burgemeester alles ingevolge de gedane verklaring had bevonden. MIDDELBURG, 24 October. Bij de Vereeniging van Genees- en Heelkundigen alhier is ter sprake ge bragt, het wenschelijke eener belasting op de honden, met het oog op het mogelijk uitbreken der honds-dolheid, waarvan elders weder gevallen zijn voorgekomen, en op de daadzaak, dat het steeds toenemend aantal losloopcnde honden de wegen onveilig maakten dikwijls bij kinderen en vreesachtige mensehen de oorzaak is van het uitbreken van ziekten. De vereeniging was van gevoelen, dat zulk eene belasting hoogst nuttig zijn zou, en heeft daarom besloten, de aandacht op het wenschelijke daarvan te vestigen, en heeft zich tot de provinciale geneeskundige commissie gewend, met verzoek, om bij het gewestelijk bestuur aan te dringen op het nemen van maatrege len die dat collegio nuttig zal oordeelenten einde het vaststellen dier be lasting waartoe de gemeentewet gerecdelijk aanleiding geeftzooveel moge lijk tc bevorderen. MiddelbCour.) MGELAND. LONDEN, 25 October. In den geheimen raadwelke de Koningin gisteren heeft gehoudenis besloten het parlement op nieuw van 4 November tot 10 Januarij tc verdagen. -De Oost-Indische Compagnie beeft gisteren aan de Koningin eene keuze aangeboden uit al de artikelen, door dezelve in Hyde-Park ten toon gesteld. Onder die artikelen bevinden zich onderscheidene ju woelen, tapijten, shawlsenz. Eergisteren is de stoomboot Madridwaarop zich Kossuth en zijne echtge noot en drie kinderen bevond te Southampton aangekomen. De Mayor liet zich aan boord roeijen en werd bij Kossuth toegelaten. Ilij en zijne echtge noot waren zeer bewogen. Kossulh heeft eene middelmatige gestalte, zwaren baard en lange knevels, De uitdrukking van zijn gelaat teekent verstand en zachtheid. De Graaf Pulski en zijne echtgenoot begaven zich eveneens aan boord, hunne ont moeting was zeer aandoenlijk. Toen de Madrid aankwam hoorde men onder het gejuich der Engclschen, het li Ij en Kossuthdat werd aangehe ven door zijne landgenooten. Eindelijk verliet Kossulh de Madrid, en ging in het rijtuig van den Mayor, voorafgegaan door een korps muziekanten. In de stad werden de klokken geluid en hij door de menigte met geestdrift ontvangen. Ilij stapte af ten huize van den Mayor, begaf zich onverwijld naar het balkon en hield eene redevoering in het Engelsch. Ilij zeide o. a.: »Ik zal mij bepalen, om de hoop uit te drukken, dat de Almagtige u en uw roemrijk land altijd zegene. Uwe edelmoedige handelwijze te mijwaarts, zal tevens een lichtstraal van hoop en troost voor mijn ongelukkig land zijn." Vervolgens uitte hij de beste wenschen voor Engeland en besloot met eene hartelijke dankzegging aan de inwoners van Southampton. Na deze redevoering verdubbelde het gej uich enop aandrang der bevol king, vertoonden zich ook Mevrouw Kossutli en de kinderen op het balkon. Daarna rigtte de Mayor eene toespraak tot liet volk, betuigde zijnen dank voor de hartelijke wijze, waarop Kossuth ontvangen was, en zeide o. a. Gij zijl getuigedat ik niemand heb aangezocht om zijne werkzaamheden tc laten rusten. Naar mijne mcening, hebben wij niets te duchten, wan neer wij het oog vestigen op eene dergelijke eendragt hij zulk eene gelegen heid en ik ben verheugd zulk cene overeenstemming te bespeuren onder de wel geregeerde inwoners van Engeland." Waarop Kossutli antwoordde «Roemrijk is het schouwspel, eene Koningin, als vertegenwoordigster van bet beginsel der vrijhei Iop den troon tc zien. Gij hebt dit voorredt. Nogmaals mijn dank betuigende voor de ontvangst, mij te beurt gevallen, verzoek ik u verlof lot de uitdrukking van mijn gevoelwaaraan gij. uhoop ik, zult aansluiten. Drie hoera's voor uwe genadige Vorstin. Dat God haar en u zegene." Daarna begaf Kossuth zich naar de groote zaal van bet stadhuis. De Mayor hield eene lange redevoering, vergeleek den doorluchtigcn balling met Hampden en Washington en las hem een vooraf vastgesteld adres voor. Kossuth antwoordde in warme bewoordingen. Verscheidene Leden van den Raad hielden nog redevoeringen, en de vergadering ging uit een. Gisteren is Kossuth met den Lord-Mayor van Southampton naar de buitenplaats van laalstgemelden lieer vertrokkenwelke bij Winchester gele gen is. Hoewel de reis niet vooraf bekend was, is de beroemde Hongaar overal op zijn reis met de meeste geestdrift ontvangen. Te Winchester was de ontvangst insgelijks zeer hartelijk. De kinderen van Kossulh zijn gisteren in deze hoofdstad aangekomen vergezeld van onderscheidene Hongaren. Zij werden door eene talrijke menigte aan het spoorwegstation afgewacht. Brieven uit Washington melden, dat de President der Vereenigde Sta ten bevel heeft gegeven aan alle maritime stations, om Kossuth bij zijne aankomst met alle militaire eerbewijzingen te begroeten. Reeds hecrscht er eene zekere beweging onder het publick voor de ontvangst van den Ilongaar- schen ex-dictator. Bij de toenemende ontwikkeling van wetenschappelijke kennis, is ook de zeevaart gedurig in veiligheid toegenomen. Het meest lijdt zij nog door eensklaps opkomende stormen, wier riglingen in 't luchtruim na te sporen tot hiertoe der wetenschap onmogelijk scheen. De overste Luitenant Reid echter heeft thans door naauwkeurige bestude ring der logboeken van allerlei groote schepen, in welke boeken de ligging der schepen, het weder, de wind, de toestand der zee op bepaalde uren naauwkeurig worden vermeld, een paar geschriftenover de wetten der stormen uitgegeven, en daarin aangewezen dat de kennis van de door hem gevormde storm-lccr, de magt in zich sluit, om de kracht des winds te ont wapenen, wijl zij den zeelieden de eenvoudige middelen aan de hand geeft, van te wetenwanneer een storm opsteektof het schip den stormdan wel of de storm bel schip zal inhalenof het zich in het middenpunt of op de uiterste grenzen, vóór of achter, regts of links van den orkaan bevindt en hoe in elk bijzonder geval het schip bestuurd dient te worden. Zoo redde Kapitein Methven zijn uit Indië komend schip Blenheimdie zich Reid's storm-leer eigen had gemaakt, door in veilige rigting de magt van den orkaan van Maart 1851 te ontzeilen, die vele schepen deed vergaan en behouden de Kaap bereikte. Op denzclfdcn breedtegraad werd op den 22stcl> Maart, ten 8 ure des morgens, het schip Trafalgar verschrikkelijk gehavend, terwijl Kapitein Methven, die wist dat hij weldra den Oost Noord-Oostelijken grens des storms naderde, die hij op den IS"1"1 door zijn koers Zuidelijk tc nemen, verlaten had, op denzelfden dag des morgens ten 3 ure alle zeilen bijzette en zijn volk toeriep: «past goed op, anders zijt gij binnen een half uur lijken." Op genoemden dag leden minstens een half dozijn groote koop- vaardij-sehepen schipbreuk of belangrijke schade. Zes dagen later barstte er een nieuwe orkaan losen drie schependie volgens Reid's theorie bijdraaiden

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2