ming als Predikant enz. ontvangen van Paramaribo in de Ilollandsche kolonie Suriname in Z.-Amerika. Zoodra de approbatie terug is en de huiselijke om standigheden liet gedoogenzal Z. W. Ew. de reis aannemen. MIDDELBURG 1G October. De vereeniging van genees- en heelkundigen in Zeeland heeftbij meer andere verrigtingendie het welzijn barer stad- en gewestgenooten kunnen bevorderlijk zijn, het wenschclijk geacht, dat de bakerstand worde verbeterd; zij heeft tot dat einde eene permanente Commissie benoemdaan welke zij de zorgen heeft opgedragen, die tot de verwezenlijking van dien wensch zou den kunnen leiden. Deze Commissie heeft hare werkzaamheden aangevangenmet in een klein geschrift, opgedragen aan vrouwen en moeders, dit onderwerp wat meer uiteen te zettende noodzakelijkheid tot verbetering aan te wijzende middelen nm daartoe te geraken, en waarvan zij tot dat einde wenscht gebruik te ma ken mede te deelenen eindelijk de medewerking in te roepen van alle vrouwen en moeders, tot bereiking van haar doel. BUITENLANDSCIIE BERfGTEiV. ETC GEL. ATS®. LONDEN, 19 October. Z. K. II. Prins Albert heeft van den Koning van Zweden de kostbare Zweedsche porphyron vaas ten geschenke gekregen, welke op de Tentoon stelling aller aandacht tot zich had getrokken. Vrijdag 11. is het verlengstuk van den onderzeeschen telegraaph naar den Franscl.cn wal overgevoerd en aan den aldaar liggenden kabel vastge hecht, zoodat de elcctrische gemeenschap tusschen de beide landen nu gere geld plaats heeft. Bij Lloyds is tijding ontvangen dat het fraaije Fransche oorlogsfregat Alcimènevan 3G stukkenonder bevel van den Graaf d'Hareourtop de westkust van Sidney in Nieuw Zuid-Wallis verongelukt is, waarbij 12 man der equipage omgekomen zijnterwijl de overigen zich naar Auckland bege ven hebben. De schade wordt op 1} milliocn fr. begroot. De voorstanders der in Ierland van staatswege opgerigle lagere scholen voor kinderen van alle godsdienstige gezindheden, hechten veel gewigt aan een verslag door een Anglikaansch geestelijke twee Presbyteriaansche cn een Methodisten Prediker en een Roomschen Bisschop dezer dagen gegeven van hunne bevinding bij het opnemen eener zoodanige school, de normaalschool van het district Newry. In dit verslag wordt gezegd »Naar hetgeen wij in de school te Newry hebben gezien, en naar hetgeen wij bijna dagelijks opmerken, kunnen wij het gunstigste getuigenis van de uitwerking van het in die school gevolgde opvoedingsstelsel afleggen. Daar leeren kinderen van verschillende sccten den haat en het wantrouwen afleg gen, die zoo lang de vloek van ons land geweest zijn; daar maken zij de heilrijke ontdekking dat zij, bij verschil van godsdienst-begrippen, evenwel elkander welwillendheid en vriendschap kunnen betoonen. d Wij maken van deze gelegenheid gebruik om ons eenstemmig gevoelen over de gemengde scholen te doen kennen. Wij zien daarin, de zaak in het afgclrokkene beschouwende, het beste denkbare stelsel niet. Maar dat is niet het ware oogpunt. Als practische lieden, moeten wij op de bestaande om standigheden lettenop den slaat van ons landop het karakter zijner in woners, op hel aantal politieke partijen en godsdienstige sccten, cn met het oog op dat alles, zien wij in de gemengde scholen het beste practische opvoe dingsstelsel hetwelk tot nog toe uitgedacht is. »Wij ondergeleekcnden behooren tot verschillende kerkgenootschappen, en zijn vast en innig elk aan zijne eigene geloofsleer gehecht; echter gelooven wij niet, aan onze geloofsbegrippen in het minste te kort te doen, door mede te werken tot schraging van een opvoedingsstelselhetwelk gehouwd is op het beginsel om de onderscheidene geloofsstukken der kerkgenootschappen waartoe de schoolgaande kinderen behooren, onaangeroerd te laten; hetwelk aan allen volledige gewetensvrijheid verzekert; hetwelk aan den arme het zelfde regt, dat den rijke nimmer is betwist, toekent, om de godsdienstige opvoeding van zijn eigen kind zelf te besturen; hetwelk aan de geestelijken van elke gezindheid vrijlaat cn ruime gelegenheid geeftom de daartoe be- hoorende kinderen in hunne godsdienstleer te onderrigten; hetwelk strekt om onze pogingen tot bevordering van het zedelijk welzijn der natie niet te split sen maar te vereenigen." Er zijn uit Australië 439 oneen goud aangebragt. BELG1E. BRUSSEL, 22 October. liet Regeringsblad behelst een Koninklijk besluit strekkende, om gevolg te geven aan de toezegging om de onderscheidene vraagpunten betreffende het krijgswezen door eene Commissie te doen onderzoeken. Daarbij wordt bepaald dat eene Commissie, door den Minister van Oorlog in overeenstemming met den Ministerraad en onder 's Konings goedkeuring zamen te stellen uit leden der beide Wetgevende Kamers, uit Hoofdofficieren van het leger, cn uit de Voorzitters der vroeger benoemde speciale Commission tot onderzoek der onder deden van het krijgswezen, al wat 'slands militaire inrigtingen betreft, zal onderzoeken en daarvan aan den Minister van Oorlog verslag zal doen. Zondag 1.1. heeft de Heer de Poitevin te Gend eene luchtreis gedaanmet hem stegen 6 personenwaarvan er vijf zaten in den pleizier-trein die aan den ballon was gehecht, in de hoogte. De dagbladen geven dagelijks bewijzen, hoe zeer de wet op het mid delbaar onderwijs de gemoederen verbittert. V impartial de Bruges verhaalt, dat de Pastoor van een der sleden eene Dame de absolutie dreigde te onthou den als zij haren zoon niet van liet stedelijk athenaeum nam. Zij zou heb ben geantwoord, dat baar zoon er goed onderwijs ontving en dus op die school bleef. Twee jonge lieden gingen onlangs in eene herberg eene weddenschap aan dat een hunner 100 nooten op zou eten, hetgeen deze aannam en ook ten uitvoer bragt. Doch des avonds werd hij ongestelden des anderen daags was hij een lijk. De Kunstschilder W. Netscherte Rotterdam geborenis te Bercliem in den ouderdom van 59 jaren overleden; de schilderkunst lijdt hierdoor een zwaar verlies. FIS ATCfiRÏÏJK. PARIJS, 21 October. Ten gevolge dat het werk van den Abt LequeuxHandhoek van liet Cationiek Regtop de lijst der verboden boeken geplaatst is, beeft de Aarts bisschop van Parijs de Theologische school, waar die Abt onderwijs gaf, ge sloten, en de leerlingen naar het Seminarie aan St. Sulpice gezonden. - De Generaal der Jesuiten, Pater Roothaan, wordt, na te Rome dooi den Paus allervriendelijkst ontvangen te zijn, wederom hier te lande verwacht. SARDINIË. TURYN13 October. De Heer Farini tot opvolger van den Minister van Onderwijs, den Heer Groja, bestemd, heeft eerst geweigerd, om die betrekking te aanvaarden, maar ten laatste aan 's Konings persoonlijk verzoekom zich daarmede te belasten, toegegeven. Zijne begaafdheden worden zeer geroemd, en hij zal waarschijnlijk, bij eene te verwachten organisatie van het openhaar onderwijs in Piemontwaaromtrent nog weinig of niets geregeld isgoede diensten kunnen bewijzen. I T A EI E ROME, 11 October. Het oflïciele dagblad meldt de overeenkomst tusschen onze Regering en die van Oostenrijk, Modena, Parina cn Toskane tot den aanleg van een spoor- wegwelke van den eenen kant zal loopen van Piacenza naar Parma en Reggio, en van den anderen kant naar Mantua en Reggio, om vervolgens te worden voortgezet over Modena en Bologna naar Pistoja of Prato. PKWISSETC. BERLIJN, 21 October. De Hoogleeraar in de Natuurkunde, Erman, is alhier in den ouderdom van 84 jaren overleden. Men schrijft uit Dusseldorp, dat met de werken voor den aanleg van den Pruissischen spoorweg een begin is gemaakt, en dat de weg zal loopen over Wesel en Emmerik. OOSTENRIJK. WEENEN, 19 October. Gisteren kwam de Keizer te Tarnow in Gallicie aanalwaar eene prachtige zegeboog was opgerigt. De Keizer werd door het volk met luid vreugdegejuich ontvangen. Eene kompagnie Infanterie aan het Bisschoppelijk paleis geplaatst, waar de Keizer zijn intrek had genomen, bekwam op 's Keizers last, bevel om af te trekken; 'twelk almede bij de menigte, die tot laat in den nacht de straten der algemeen geïllumineerde stad vervuldeeen zeer gunstigen in druk maakte. Den volgenden dag heeft Z. M. in persoon eene menigte verzoekschriften aangenomen, zonder dat er wachten waren geplaatst. Een paar gensdarmes zelfs, die een weinig ruimte wilden maken, zijn door den Keizer zeiven ver zocht om dit na te laten. De Oostenrijksche Generaal Grado is in Toscane tot algemeen militairen Bevelhebber benoemd, waardoor de meening bevestigd wordt, dat de Toscaan- sche Regering langzamerhand dit Groothertogdom in Oostenrijk zou willen inlijven. Blijkens eene bekend gemaakte officiële opgave hebben gedurende het tweede finantiele quartaal van 1851de gezamenlijke uitgaven voor den Oostenrijkschen Staat 68,826,416 fl. bedragende inkomsten daarentegen. 51,436,310 fl.zoodat dit tijdvak een tekort van ruim 17 millioen heeft opgeleverd, waarin onder anderen door de uitgifte van 10,147,661 fl. aan papieren geld voorzien is. De Stadhouder in Hongarije, de Aartshertog Albrecht, bezoekt thans de voornaamste plaatsen. Men verwacht hem spoedig weder in Pesth, ter invoe ring van de verordeningen, tot bevordering van de stoffelijke belangen der Hongaren. In de bezittingen van Oostenrijk in Italië zijn bijzondere voorlezingen over de AVijsbegeerte verboden. De Venetianen mogen alleen de Hoogeschool van Padua en de Lombardyers die van Pavia bezoeken. Alleen is ter gunste van de Geneeskundige faculteit eene uitzondering gemaakt, en ook op die van de Godgeleerdheid te Padua. De toestand der bevolking in Croatië is zeer ongunstig; een der vrucht baarste gedeelten, Zagoric', wordt wegens misgewas met hongersnood bedreigd.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2