ROTTERDAM, 19 October. Woensdag J. 1. is eene algemeene vergadering der Koninklijke Yacbt-club gehouden. De tijdelijke Voorzitter deelde mede dat Z. K. II. Prins Fre- derik verklaard bad genegen te zijn, een' prijs voor den wedstrijd in 1852 uit te loven. Z. K. II. zou zich deswege nader verklaren, en hierover met den Raad der Koninklijk-Nederlandsche Yachtclub in overleg treden. Dit bewijs van belangstelling werd met toejuiching ontvangen. Onder de mededeel in genwelke niet minder met geestdrift vernomen wer den, behoorde bovenal do kennisgeving, dat bet Z. M. bad behaagdzijn portretin het costuum der Leden van de Yacht-club geschilderd door den Heer N. Pieneman, aan genoemde instelling ten geschenke te geven, om te plaatsen in dc groote zaal. Hoogelijk vereerd vond zich de vergadering door dit blijk van 's Konings genegenheidwaarin zij tevens eene proeve opmerkte hoe hoog het lidmaatschap der Koninldijk-Nederlandschc Yachtclub b:j Z. M. staat aangeschreven. AMSTERDAM20 October. 7 Het adres door het Instituut aan Z. M. aangeboden, is van den volgen den inbond Sire Het Koninklijk Nederlandscbe Instituut van WetenschappenLetterkunde en Schoone Kunsten bad de eer, onder dagteekening van den 20sten Maart jl., Uwer Majesteit een adres met daarbij behoorende memorie aan te bieden, waarin bet de vraag tot U rigtteof bet zich vleijen mogtvan Uwer Ma- jesteits regering op den finantiëlen grondslag van ƒ10.000, nieuwe verorde ningen te gemoet te zien dan wel, of het zich geregtigd mogt rekenen, een uitgewerkt plan op denzelfden grondslag, aan Uwe bcoordeeling te onderwerpen. In Uwen naam, Sire, ontving het Instituut van bet hoofd van bet depar tement van Binnenlandsche Zaken, den 19llcn April jl.het berigt, dat bet weldra van regeringswege verordeningen van reorganisatie kon te gemoet zien. Het Instituut beeft eerbiediglijk in deze Uwe beschikking berusten bet bleef van gezegde dagteekening tot bedenderhalve gedurende ongeveer zes maanden, de aangekondigde verordeningen verbeiden. Dit lijdelijk wachten, Sire, mag echter niet langer voortgezet worden, nu de som, welke op de staatsbegrooting voor den jare 1852 ten behoeve van het Instituut is uitgetrokkendezelfde blijkt te zijnwelke de verklaring ten gevolge had, uitgedrukt in de memorie, den 20stec Maart jl., Uwer Ma jesteit aangeboden. De leden van bet Instituut, getrouw aan de toen met den meesten ernst uitgesproken overtuigingnaderen op dezen oogenblik Uwe Majesteit met het eerbiedig verzoek, dat bet Uwer Majesteit behage, indien het voorgedragen cijfer vastgesteld wordteene instelling op te beffendieden naam van Koninklijk dragende en geroepen tot de vervulling van zoo gewigtige pligten, haar bestaan niet kan voortzetten, terwijl het gouvernement bare billijke wenschen onverhoord, hare vertoogen onbeantwoord, zijne toezeggingen on vervuld laat. Uwe Majesteit gelieve de verzekering aan te nemendat de leden van bet Koninklijk Nederlandscbe Instituut aan dit verzoek de betuiging voegen, van innige verknochtheid en diep gevoelde erkentelijkheid aan den Persoon van Uwe Majesteit. Het Koninklijk Nederlandscbe Instituut van We tenschappen, Letterkunde en Schoone kunsten, In zijnen naam AmsterdamF. A. IVII01. KL Voorzitter. 17 October 1851. W. Vrolik Secretaris Heden hield de Heer Mp. J. C. G. Boot, benoemd tot Hoogleeraar in de geschiedenis, oude talen, enz., aan bet Athenaeum Illustre alhier, zijne in- wijdings-rede tot de aanvaarding van deze betrekking. De groote gehoorzaal \an het Athenaeum was bij die gelegenheid zeer vol. Prof. Boot bad tot onderwerp zijner rede gekozeneen betoog van de voortdurende tvaarde der pliilologie[de philologiae dignitate et praesta7itia). De geleerde redenaar verdedigde de beoefening der oude letteren tegen vier verschillende stelsels, die tegen baar worden aangevoerd, en wel: 1°. als zoude die studie in den tegenwoordigen tijd niet meer te pas komen; 2dc als zoude zij een te onbetcngelden vrijheidszin verwekken, waartoe de schriften van Griekenland en Rome nog al aanleiding kunnen geven3(lc als zou de toon van wulpsch- lieid, die in die bedoelde schriften beersebt, nadcelig op de goede zeden kun nen werken; eindelijk, 4de als ware de beoefening der pliilologie niet in overeenstemming met de stellige godsdienst. Deze vier beweringen werden met kracht bestreden, en ten slotte de beoefening der pliilologie ten zeerste aangeprezen. Naar wij vernemenzijn door Ileeren Curatoren van het Stedelijk Gym nasium alhier op de voordragt geplaatst, tot vervulling der opengevallen betrekking van onderwijzer in de Nederd. Taal- en Letterkunde aan die inrig- tingde Ileeren W. Hofdijk Jzn.C. Engelbert Gerrits en J. II. Lant. De schilderij voorstellende: de laatste eer bewezen aan de Graven van Egmond en Iloorne, is voor 30,000 francs aangekocht door de stad Doornik. Het gouvernement betaalt een aanzienlijk gedeelte van bovengemelde som. 's HERTOGENBOSCH 18 October. Heden is in het hotel Oud-Keizershof bij de Wed. A. Gommers aanbesteed: het verbeteren van bet aarden fort, ter regterzijde van den Grintweg van 's Hertogenbosch naar Crévecoeurop den binnen-Maasdijk. Dit werk is aan genomen door den Heer J. G. Schuil, alhier voor ƒ15,295. BUITENLANDSCIIE BER1GTEX. E Ni «SELA IV 15. LONDEN, 17 October. De Admiraliteit beeft besloten in bet volgende jaar nog eenige schepen uit te zenden ter opsporing van Franklin. Onze parken zullen met één worden vermeerderd, liet zal Finsbury- park heeten, naar zijne ligging tusschen Islington en Finsbury. Men bewijst de noodzakelijkheid van zulk eene wandelinguit de verbazende toeneming der bevolking. In 180(5 bedroeg die te Islington 10,000 en nu 95,000 zielen. Dc dok-spoorweg brengt dagelijks ongeveer 130,000 mensclien naar dc zuide lijke grens van het ontworpen park. Nu zal liet aan den zoom der straks genoemde voorsleden liggen, maar zich weldra in het middenpunt daarvan bevinden. Door de Commissie ter beoordeeling der ingezonden voorwerpen voor de Tentoonstelling zijn eerepenningen toegewezen aan de volgende inzenders uit Nederland: J. C. Zaalberg en Zoon te Leydcn, voor een pronk deken Prof. S. Bleekrodevoor zink-oxyde N. D. Brandonvoor compositie waskaarsen IV. F. Kroonenberg, voor een groot vloerkleed, P. Regout. voor kandela- bresdezelfdevoor pijp-glaswerk Petit en Fritsenvoor klokkenspel en bij- behooren; D. Romain, voor het zetten van edele gesteenten; L. N. Schutz, voor gegoten zink; W. Jenkenvoor een ploeg; IV. M. Logeman, voor mag neten C. L. Enthovcnvoor eene ijzeren kraanC. C. Prinsvoor aardappe len-stij'selScbooneveld en Westerbaan, voor aardappelenmeelF. Zcegers voor een Japansch kamerschermB. C. en 11. Honigstalen parkement en dubbcld olifants-sclirijfpapier. Te Oxford heeft 1. 1. Zondag een 105 jarige geestelijke de dienst ver- rigtde Eerw. redenaar bezat nog eene krachtige stem en een verwonderlijk geheugen der Bijbelteksten. Er is een contract aangegaan voor de levering van ca. 10,000 ton spoorstaven ten behoeve van den aan te leggen weg tusschen Alcxandrie en Caïro, tot den prijs van slechts 5 per ton. In vroegere tijden was de prijs 10 a 12 M de ton. Te New-York kwamen aan, in 1847, 10,703, in 1848, 7503; in 1849, 7601 en in 1850, 9173 Duilsche landverhuizers. SPANJE. MADRID, 12 October. De Regering heeft 1000 man en verscheidene stukken geschut naar Cuba gezonden. De commissiebelast met bet aanbieden aan de Kamer van een verslag op bet ontwerp van wet betreffende de vrijheid der drukpersbeeft besloten om eene jury te benoemen, die belast zal zijn met de regeling der drukpers- aangelegenheden. TFRKÏE. Uit Alexandrië wordt van den 8sten geschrevendat de lieer Stephenson en andere Ingenieurs voor den Egyptischen spoorweg aldaar waren aangekomen; zij zouden naar Cairo vertrekken, om zich bij den Onder-Koning te vervoegen en dadelijk met de werkzaamheden aanvangen. De Onder-Koning schijnt zich tot den Sultan gewend te hebben, om toestemming te erlangen tot aanleg van den spoorweg, welke hem niet zal geweigerd worden. De Nijl is dit jaar tot eene buitengewone hoogte geklommen .cn daar door is vele schade aangerigt, eenige dorpen zijn bijna geheel verwoest. «5 TT - I NT E6 S E. BATAVIA, 23 Augustus. De inkomende en uitgaande regten op Java en Madura, gedurende de zeven eerste maanden van bet jaar 1851, zuiver opgebragt 3,058,834.91zijnde 831,495.58 en 879,434.39 j meer dan over hetzelfde tijdvak in dc jaren 1849 en 1850 is verkregen. Bij besluit van Z. Exc. den Gouverneur-Generaal van den lldcn dezerbij hetwelk de reeds gesuspendeerde regent van Kendal, residentie Samarang, Radben Toemenggoong Ario Poerbo die Ningrat, benevens eenige IVethonos van dat regentschap, uit liunne betrekkingen zijn ontzet, en, voor korteren of langeren tijd, naar elders verwijderd, ter zake van geldafpersingen, kne velarij en willekeurige beschikkingen over de goederen en den arbeid der aan hen ondergeschikte inlandsche bevolking, is tevens bepaald: dat aan de hoof den van gewestelijk bestuur op Java, ieder voor zoo veel hem aangaat, zal worden te kennen gegeven, dat de Gouv.-Gen. uitdrukkelijk verlangt: a. dat ten strengste zullen gehandhaafd worden. 12 van het besluit van Commissarissen-Generaal, van den 4l,cn Januarij 1819, luidende: »De hoofden en oudsten des volks in iedere dessa zullen de velden onder de ingezetenen verdoelen naar billijkheid, zonder partijdigheid, en uit die verdeeling geene winsten mogen ontleenen, noch meer omslaan dan de alge- meene buur bedraagt, op straffe van, anders handelende, als knevelaars te worden beschouwd." 1 van de publicatie van Commissarissen-Generaal van 8 Januarij 1819 luidende »De oude gewoonte, volgens welke de dessas-volkeren hunne hoofden uit bun midden verkiezen en verwisselen, blijft stand houden en wordt aan ge noemde volkeren verzekerd." h. en dat geen der hoofden van gewestelijk bestuur in zijne handelingen uit hel oog verlieze art. 98 van bet reglement op bet beleid der regering in Nederlandsch-Indieluidende

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2