LEYDSCHE COURANT/ WOENSDAG, 22 OCTOBER. MXXOLAADSCHË BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar do afzonderlijke itommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 21 October. Eergisteren vierden de R. C. Weezen en Oude Lieden, in 't Gesticht waar zij gezamenllijk verpleegd worden, een genoeglijk feest. Door de milddadig heid van den E. A. Heer Burgemeesterzijn allen ten getalle van 270 op cene voor hen buitengewone en passende wijze onthaald. Ten 8 ure hadden Regenten en Regentessen de eer, Z. E. A. vergezeld van zijne Echtgenoote en twee hunner zonen, in do met bloemen en drape- rien versierde Regentenkamer te ontvangen en van daar in de verschillende zalen rond te leiden. In de zaal der kinderen, en in de twee meisjes-zalen werden II. Ed met toepasselijke liederen begroet, die door den eenvoud der woorden en de kunstelooze maar zuivere voordragteen' aangenamen indruk te weeg bragten in de jongens-zaal werden door een der Weezen, eenige dichtregelen voor gedragen terwijl de oude vrouwen en mannen op eene hartelijke en onge kunstelde wijze, hunne vreugde en dankbaarheid aan den dag legden. De zalen en gangen waren allen smaakvol gedrapeerdmet bloemen ver sierd en mot spreuken en opschriften behangen. Alom hecrschte eene gepaste vrolijkheid, die door de minzame hartelijke taal, waarmede Z. E. A. allen toesprak, niet weinig verhoogd werd, en duidelijk te lezen stond, zoowel op 't onschuldigst kindergezigtje, als op bet door ouderdom gerimpeld gelaat van de 80-jarigen. In de kamer van Regenten teruggekeerd, werd Z. Ed A. door den tijdclij- ken Voorzitter op eene gepaste wijze toegesprokenwaarop Z. Ed. A. zijne bijzondere tevredenheid te kennen gaf over de alom in 't Gesticht heerschende orde en zijnen hartclijken dank betuigde voor de hem bereide ontvangst. Het feest duurde tot middernacht voorten laat zeker geene dan aange name berinneringen achter, voor allen die daaraan deelnamen. Gisteren hebben de kinderen van het II. Geest of Armen Wees- en Kin derhuis, door de welwillenheid van den Hecre Burgemeester Grave van Lim burg Stirumeen regt vrolijken avond gehad. Zij werden ruimschoots ten zijne koste onthaald en mogten bij deze gelegenheid op eigenaardig kinderlijke en echt feestelijke wijze hunne erkentelijkheid voor die goede gave aan Z. E. A. betoonen en betuigen. Ten acht ure trad de Burgemeester met zijne Echt genoote en kinderen het gesticht binnen, onder het eenstemming gejuich van de jongens op de ruime met vlaggen versierde plaats geschaard, werd naar de Kamer van Regenten geleid, waai' hij behoorlijk ontvangen, een' korten poos vertoefd heeften toen met laatstgenoemden en vrouwen Regentessen in de waarlijk fraai versierde en verlichte eetzalen van het gebouw gekomen, door al de kinderen daar verzameld, ten getale van nagenoeg vijfhonderd begroet en toegejuichd is, op een loon en met een kinderlijke geestdrift, die Z. E. A. en zijne Echtgenoote zigtbaar troffen en zekerlijk cenen aange namen indruk achterlieten. Uit Nieuwersluis wordt gemeld, dat er weder haringhoekers waren aangekomen met een goede vangstde berigten luidden gunstig. Men berigl uit Leeuwarden, dat het kistje met gouden voorwerpen, onlangs gestolen, ontdekt is in een vat met ingelegde snijbooncn, en dat twee personen als de daders gevat zijn. Naar wij van goederhand vernemen, zegt de TV. N. Brabanderis de kerkelijke organisatie voor de Katholieken in Nederland gereed en thans aan de goedkeuring van Z. M. den Koning onderworpen. Volgens officiële berigten, hebben van de 136,321 kiezers voor de Ge meenteraden in het geheele Rijk 105,510 bij de eerste stemming bun briefje ingeleverd, hebbende gestemd op de 100 kiezers, in Noordbrabant 81, Gel derland 85, Zuidholland 7!), Noordholland 72, Zeeland 79, Utrecht 80, Friesland 69, Overijssel 77, Groningen 65, Drenthe 68 en Limburg 85. Het voorloopig berigt wegens het overlijden van den beroemden Zende ling Dr. Karei Giitzlaff, Chineesch Secretaris bij het Gouvernement tc Hong- Kong en den Engelschen handel in China, heeft zich bevestigd, zoowel door een te Rotterdam ontvangen bijzonderen brief zijner weduwe, als door bet dagblad Overland Friend of China van 24 Augustus 1. 1., waarin cenige bijzonderheden wegens zijn afsterven en een uittreksel uit de kort daarna door den Eerw. Dr. Moncrieff gehouden Leerrede gevonden worden, aan welk «en en ander wij(zegt de Rotterd. Cour. waaruit wij dit art. overnemen) het volgende ontlccnen Gedurende ruim veertien dagen leed Giitzlaff aan rheumatische jicht, die algemcenc waterzucht ten gevolge had, aan welke hij den 9'len Augustus, te Victoria op Hong-Kong, in den ouderdom van 48 jaren, bezweek. Zijne begrafenis werd door den Gouverneur en den lieer Mr. D. Jardine en de voornaamste ambtenarenbijgewoond. Na den afloop der Engelscbe dienst hield de Eerw. Genaehr, van het Rijnsche Zendeling-Genootschap, eene toe spraak tot de talrijk aanwezige Chinezenwaarna de dienst eindigde met een beurtzangdoor Chineschc jongelieden uitgevoerdwelke sedert cenigcn tijd onderwijs van dien Zendeling ontvangen. In zijne rede zeide Dr. Moncrieff onderanderen hoe hij geroepen was Giitz laff in zijne ziekte bij te staan. Bij bet eerste bezoek scheen nog weinig gevaar te bestaan. Toen hem later het gevaarlijke van zijnen toestand onder bet oog gebragt werd en men hem vroeg of hij eenigen wenscli voedde, ant woordde hij: «Ja, ik heb éénen wensch te sterven en met Christus tc zijn," terwijl hij zijne bedienden van de voortreffelijkheid des gcloofs dat hij zelf beleedtrachtte te overtuigen. Ook in minder heldere oogenblikken sprak hij in de verschillende talen welke hem eigen warenvan niets anders dan van de Evangelieverkondigingof rigtte zich in het gebed tot den Zaligmaker. Als Dr. Moncrieff hem vroeg wat hij wilde dat voor de hem inzonderheid toevertrouwde kudde gedaan werdwas zijn antwoordIk heb hen den lieer des wijngaards aanbevolenen gebeden dat Hij bun zijnen Zoon ten erf deel geve." Daarna sprak hij over het groote werk dat in China nog verrigt moet wordenen zulks in het vast vertrouwen dat het eenmaal geheel zal slagen. Niet lang voor zijn verscheiden, gebruikte li ij de tcckenen des II. Avond- maals, tot groote stichting der aanwezigen, en zeide met stemverheffing, den geestelijke de woorden na: «Voor mij gebroken, voor mij vergoten." Toen men hem voor bet laatst te bed bragt, waren zijne woorden: »In uwe handen beveel ik mijnen geestgij hebt mij verlost." Zijne echtgenoot herin nerde hem de Apostolische lofverheffing: «Gedankt zij God, die ons de over winning gegeven heeft," waarop hij, met bijna stervende lippen, het woord «overwinning" herhaalde. Kort daarna zeide hij: «liet is afgedaan." en blies den laatsten adem uit. Dp. Moncrieff zeideniet opgetreden te zijn om cene lofrede op Giitzlaff te houden. Echter mogt hij niet nalaten te doen uitkomen hoe deze steeds met ongeloofclijken ijver gearbeid heeft, en dagelijks chic verschillende klassen van Chineesche bekeerlingen onderwees, behalve de prediking buitens!)uisen zulks na de drukke werkzaamheden zijner officiële betrekkingzonder eenige andere vergelding dan de bewustheid van een goed werk te doen. Voorts wordt gezegd dat Giitzlaff groote persoonlijke opofferingen voor zijne lieve lingszaak gedaan heeft, en het plan had gevormd om eerlang alle wereldlijke betrekkingen te laten varen om zich en het zijne geheel aan zijne zending te wijden. 's GRAVENIIAGE21 October. II. M. heeft Zondag morgen de Godsdienstoefening in de Kloosterkerk bij gewoond onder het gehoor van Ds. van Koetsveld. Z. M. heeft; den Schout-bij-Nacht J. Enslic, thans Directeur en Com mandant der Marinete Willemsoordbenoemd tot Minister van Marine. Bij Koninklijk Besluit van 5 October jl. is bepaald, dat het port van de brievendie tusschen dit Rijk en Néderlandseh Indiedoor middel van den Indischen Landpost, over en weder verzonden worden, bedraagt 10 Cts. ten behoeve van het Rijk en 25 Cts. ten behoeve der Koloniale kas, onver minderd de vergoeding van hetgeen aan Buitenl. Regeringen of Administratie)» betaald wordt, wegens regten van doorvoer, enz. De gezamentlijke porten voor enkele brieven zijn over Marseille 1.40, over Southampton 1.30, over Triest 1.20. Bij verzending over Marseille worden als enkel beschouwd de brieven, waarvan het gewigt minder dan 7r wigljes bedraagt, en over Southampton of Triest de brieven van 15 wigljes of daar beneden. Zwaar dere brieven of pakketten naar evenredigheid meer. De Minister van Koloniën zal morgen geen gehoor verlcencn. De Minister van Binnenl. Zaken heeft ter kennisse van bet publiek gebragt, dat bij den Boekhouder der Staats-Courant verkrijgbaar zijn gesteld exemplaren van die officiële stukken, betreffende de handelingen van de beide Kamers der Staten-Generaalwelke in het Bijblad der gemelde Courant niet mogten worden opgenomen, voor 2 Centen het blad.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1