Benige gasten zijn reeds overleden. Al de overgeblevene spijzen en wijnen zijn in beslag genomen en zullen onderzocht worden, De opkoop en verscheping van graan, doch vooral van aardappelen, is dezer dagente Coblcnlz en omstreken zoo bij uitstek levendig geweest dat de Kamer van Koophandel dier stad het noodzakelijk geoordeeld heeft zich, per request, dienaangaande aan den Opperprcsident over de Rijnpro vincie te vervoegen, ten einde, zoo spoedig mogelijk, van zijnentwege het uilvaardigen van een verbod van uitvoer dier handelsartikelen te erlangen. Sedert ecnige dagen zijn de gedelegeerden der Katholijkc vereenigingen van Duitschland te Mainz vergaderd. Hun aantal is ruim 200. De bijeen komsten worden telkens door ceno groote schare belanghebbenden bijgewoond. In den avond van den 9lIc" kwam uit een der gasbekken eene zoo groote vlam, dat velen inden eersten schrik onder het roepen vanbrand! vlugtien, al de anderen 4 ;'i 5000 in getal stroomden met veel drift naar buiten7 vrouwen verloren in het gedrang bet leven en een groot aantal personen werd gekwetst. De versnelde spoortreinen tusschen Keulen en Berlijn hebben zulke goede zaken opgeleverddat do directie in staat is gesteld voor deze dienst bijzondere locomotieven met hoogc wielen te doen vervaardigen, waardoor het vervoer tusschen beide sleden, zonder aanwending van meerdere kracht, met drie uren zal worden bekort en elk uur in vijf minuten afgelegd. Uit Cocbem aan de Moezel wordt gemeld, dat de omstreken reeds door wolven onveilig werden gemaakt; vier wolven hadden een in de weide gra- zenden os aangevallen en verscheurd. EITXEMBBÏTRC}. 11 October. De Kamer van Afgevaardigden heeft in hare zitting van heden het adres in antwoord op de rede, waarmede Prins Hendrik der Nederlanden de zitting geopend heeftmet algemeene stemmen aangenomen. Dit adres is gedeeltelijk cenc weerklank op de rede des Prinsen; evenwel worden er de aanleg van den spoorweg en de onderhandelingen met den Heiligen Stoel in ter sprake gebragt; twee onderwerpen, waarvan in de openingsrede geen gewag is gemaakt. Ten opzigte van de betrekkingen met Duitschland zijn er interpellation tot de Regering gerigtwelke door den Regerings-President Wilmar in dier voege beantwoord zijn, dat het Groothertogdom geenszins cenigc kosten zou te dra gen hebben van de op last des bondsdags in Duitschland plaats gehad heb bende wapeningenen dat die vergadering er zelfs niet aan dacht om de op heffing der constitutie van het Groothertogdom te vragen. Evenwel heeft de Heer Wilmar erkend, dat er onderhandelingen ten dien opzigte konden ge voerd wordendoch dan zou zulks toch niet geschieden zonder de toestemming der Kamer. OOSTENRIJK. WEENEN, TO October. De Cholera neemt sedert eenige dagen te Olmutz weder in hevigheid toe. Den l8ten dezer is de spoorweg tusschen Mestre en Treviso geopend. Van laatstgenoemde stad zal de weg zich aan den Tricst-Wcencrspoorweg aansluiten. In Ilongarye zijn in het begin dezer maand 300 belasting-kantoren in werking gekomen. DENEMARKEN. Op de bcgrooling door den Minister van Finantien ingediend, zijn de ontvangsten op 13,300,000, en de uitgaven op 18,030,000 Rd. geraamd, zoodat er schijnbaar een tekort van 5,330,000 Rd. zou beslaan; doch dit was slechts een gevolg van de wijze van berekeningdaar men op een mil- lioen uit Sleeswijk en voor het volgende jaar op een overschot van dj. millioen kon rekenen zoodat bet tekort niet alleen gedektmaar zelfs nog een batig slot van omstreeks 200,000 verkregen zou worden. Intusschen was voor buiten gewone uitgaven nog niets berekend, en om deze te dekken was niets voor handen dan die 200,000 Rd. Het reservefonds, diet welk den lstcn jan> 1848 GJ. millioen bedragen hadwas ten gevolge van de gebeurtenissen der laatste jaren tot op omstreeks 1 millioen verminderd. Ofschoon dus uit het aange voerde bleek, dat de finantiele toestand vrij bevredigend was, zoo moest men toch op het openen van hulpbronnen bedacht zijnen te dezen opzigte ver klaarde de Minister, dat de Regering zich in de noodzakelijkheid bevond om andermaal de invoering ccncr belasting op de inkomsten voor te stellen. VEREENIODE STATEN. Het aantal zwarten, die zich aan de slavernij onttrekken door uit de Vereonigde Stalen naar Canada te vluglen, neemt steeds toe. Voor eenigen tijd schatte men bet aantal dezer vlugtelingen reeds op 34,000. De tegen standers der slavernij bevorderen zooveel mogelijk die uitwijking, en schromen thans zelfs niet, zulks openlijk te doen. Er heeft zich daartoe eene afzon derlijke Maatschappij in Michigan gevormddie bezig is 50,000 akkers land in Canada aan te koopen; deze uitgestrektheid gronds wordt in blokken van 25 akkers verdeeldvan elk dier blokken wordt aan den voortvlugtigen slaaf, die zich op den landbouw wil toeleggeneen vijfde als onvervreemdbaar eigendom geschonken, terwijl hij het overige daarvan, nu of later, zal kun nen koopenzullende de kooppenningen deels besteed worden tot onderhoud van openbare scholen, deels tot aankoop van nieuwe gronden voor dezelfde bestemming. Bij het gebrek aan arbeidende handen in de Britschc Wcstindischc koloniën, is aldaar ook liet denkbeeld opgekomen, om de vrije kleurlingen die in de Verecnigdc Staten door dn onbillijkhtjM der wetten en der bevol k'niï Jerns *'ea ni(-A kunnen voortkomen, naar ue Antilles te lokken. Het bestuur der kolonie Trinidad heeft iemand naar de Verecnigdc Staten gezon denom te onderzoeken, of die kleurlingen gesel likt zijn tot veldarbeid op de plantagicn, of zij gezind zouden zijn zich daartoe op bepaalde en zeer uitlokkende voorwaarden voor korter of langer tijd te verbindenen of de overheden der Uuie de verhuizing der kleurlingen ook zouden willen belem meren. De uitslag van het onderzoek is naar gemeld wordtgunstig voor de uitvoering van het plan. De vrije gekleurde bevolking in do geheele Unie wordt op een half millioen personen begroot. Bij de ruslclooze werkzaamheid der abolitionistenof tegenstanders der slavernij in de Unie, worden de slavenhouders in de verdediging van hun eigendom meer en meer gewelddadig. Den 23slcn September jl. zijn in de Haven van Now-York meer dan 3000 landverhuizers uit IerlandEngelandNederlandDuitschland, Zweden, enz. aangekomen, terwijl 220 Iersche landverhuizers, die hunne verwachtin gen in do Vereenigde Staten te lcurgesteld hadden gezienzich inscheepten om naar Liverpool terug te keeren. De Mayor (eerste overheidspersoon) der stad Portland in den Staat Maine, heeft den 3dcn Junij 1. 1. in een der dagbladen een berigt doen plaatsen omtrent de wijze waarop hij meende de hand te zullen houden, aan de verbodswet tegen den sterken drank »Ik zal mij van al de magt bedienen" zegt hij »die de wet mij in handen heeft gegeven en waarmede de stedelijke raad mij zal willen voorzien, om de stad zoo spoedig mogelijk van dit groote kwaad te bevrijden. Ik ben onder ligt dat de voorraad van dranken bij de handelaren alhier zeer aanzienlijk is, en ben derhalve voornemens aan zoodanige personen een' billijke tijdruimte toe te staan om over hunne dranken te beschikken door verzending naar andere staten of landen, wier Regering het verkoopen van bedwelmende dranken aan hun volk toestaat; maar indien hel ter mijner kennis komt, dat cenig handelaar alhier de wet overtreedt, zal ik al do middelen, die in mijne magt zijn, gebruiken, om zoodanige lieden te doen straffen. Na verloop van een billijken tijd zal ik alle mij ten dienste staande mid delen gebruiken om de bedwelmende drankendie onwettig in bezit zijn gehouden, te ontdekken en in beslag te nemen, opdat ze ten spoedigste worden vernietigd ingevolge de wet. Ik hoop dat de handelaren in deze stad niet in strijd zullen komen met het gouvernement, maar ten spoedigste een bedrijf zullen laten varen, dat verderfelijk is voor de hoogste belangen der maatschappij en door de wetge ving van den staat met groote eenstemmigheid voor onwettig is verklaard. Het volk van dezen staat en van deze stad in het bijzonder heeft niet geest drift den wensch geuit, bevrijd te worden van de verschrikkelijke nadeelen die het noodwendig gevolg zijn van het verkoopen van bedwelmende dranken en mijn pligt zal van mij eischen, dat ik al de in mijne magt staande mid delen gebruik, om volle kracht en uitwerking te geven aan de wet." Ook door de ingezetenen van den staat Ohio, is bij groote meederheid van stemmen beslist, dat in de grondwet, welke thans herzien werd, de bepaling zou worden opgenomendat voortaan in genoemde staat geen verlof zal worden gegeven tot het verkoopen van sterke drankenmaar dat de wetgeving voorzorgen zal nemen tegen het nadeel, dat uit den niet door den staat gewettigden verkoop mogt ontstaan." AK ADEMIE-NIE ÜWS. TR OM O TIE AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCIIOOL. Den 14llcn October de Heer W. P. Smitsvan Dordrechtin de Regtcn na verdediging van zijn Specimen: de Allo IS nut arum [de Monsterrol). PROMOTIE AAN DE UTRECIITSCHE IIOOGESCIIOOL. Den 10dcn October de Heer W. van Nellesleynvan Darthuizenin de Regten, met Theses. VERGADERING van den Raad der stad Leydenop Donderdag den lüll,:n October 1851, des namiddags ten 2) ure. ADVEKTENTIEN. Heden beviel zeer voorspoedig van eene welgeschapen DOCHTER, W. M. de GRAAF, geliefde Echtgenootc van Leyden, 9 October 1851. G. W. van der SPRUYT. Voor de menigvuldige bewijzen van hartelijke deelneming, gedurende de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Zoon betoond, betuigen wij bij deze onzen opregten dank. J. C. CIIIMAER van OUDENDORP. Leyden, 11 October 1851. A. M. CIIIMAER van OUDENDORP, Jackson. lie niwectie van het Nederlandsch Itijhel/jenoot- schap, Afdceling Leydenmaakt bij deze bekend, dat de JtaarlIJIiscIic Alg-CBSicone t er^aiieriiu; van de Leden dier Afdceling, op aanstaan den Donderdag den lG'll:n Octoberdes Avonds te G urein de Walsche Kerk zal worden voorafgegaan door eene Godsilienstoefening en Openbaar Verslagtot bijwoning waarvan zij allen uitnoodigt, die in de heilige zaak der Bijbelverspreiding belang stellen. Van wege de Directie voornoemd S. DOYER Tz., Secretaris.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3