van deze gehuwden 14,027 mannen en 65,185 vrouwen, niel konden schrij ven. liet aanlal geboorten bedroeg 573,159, Het aantal gestorvenen bo- drocg 440,353. De Aartsbisschop van Canterbury beeft ecnigc zijner onderhoorige gees telijken, onder bedreiging van tcregtstelling voor het hoogste kerkelijke ge- regtshof, gelast zich voorlaan te onthouden van het gebruik van koorhem den waskaarsen en andere tocvocgsclen lot de thans in de Anglikaanschc kerk gebruikelijke wijze van godsdienstoefening. Die geestelijken heblren zich aan dat bevel onderworpen. Gisteren is te Grecnslown het 43stc regiment ligte infanterie, sterk 600 man, ingescheept om naar de Kaap te worden overgevoerd. Op de gisteren te Weyhill gehouden schapenmarkt waren bijna 100,000 schapen aangebragt, waarvan 80,000 zijn verkocht. liet eerste Australische goud hier aangevoerdhad ccnc waarde van 1000 Er bevindt zich een massief stuk bij dat meer dan 1 pond weegt, hetwelk naar men meent bet zwaarste stuk isdat ooit in eene Engelschc kolonie werd gevonden. De opsporing van Franklin, die in 1845 zijne ontdekkingsreis ondernam naar de Noordpoolen om Welken te zoeken men sedert langmet zoo veel ijver en beleidkostbare uitrustingen heeft gedaanheeft tot hiertoe de volgende uitkomsten opgeleverd, waaruit blijkt dal men alle hoop om dien reiziger nog te vinden, nog niet geheel schijnt te moeten opgeven. De koers van al de opsporende schepen was even als die, welke Franklin schijnt genomen te hebben, Noordwest olijk. Zijne instruction waren, dat hij eerst de Barrowsstraat zoo verre mogelijk moest opzeilen, om zoo de Stille Zuidzee te bereiken doch bij verhindering door het ijsdan de Wellington- straat iuzeilcnof deze een doortogt naar die zee mogt geven. De opsporende vaartuigen waren zeven in getalEngelsche en Amerikanen. Deze zeilden in 1850 de Barrowsstraat inen onderzochten naauwkeurig de kustenten noorden en zuiden dezer straat. Nabij de kaap Hiley, bij de ingang van de AVellingtonstraatvond men dan ook sporen van de vermiste expeditie; de eerste waren een klein kampe ment van zes tenten dit was blijkbaar aan stecncndie geplaatst geweest waren ten behoeve van opgeslagen tenten en een stuk touwwerk; later de sporen van een uitgebreider kampmet lege spijsdoozeneen stuk papier met den naam van een scheepsdoctoren drie grafplaatsenwelker opschriften te kennen gaven, dal aldaar drie zeelieden van de verlorene schepen begraven waren. Zij droegen den datum van April 1846verder opvond men ccnc ilcsch en proppen van papierafkomstig van ccnc jagtparlij. Uit dit alles blijkt, dat Franklin aldaar den winter van 1845 tot 1846 heeft doorgebragt. Deze sporen werden gevonden tegen het einde van 1850. De Engelschc schepen zochten nu een geschikte baai als ankerplaats in de nabijheid van het Wellington-kanaalde Amerikaansche vaartuigen bleven in bet ijs; doch hunne keus was ongelukkig. Eene sterke strooming uit het westen voerde de schotsen oostwaarts op door de Barrowsstraat tot verre in de Baflins-baai deze schepen werden aldus met den ijsgang 1050 mijlen achteruit gescho ven. Het bestaan van zulk een 6troom naar het Oosten, maakt het mo gelijk dat op de AVcslkust van de BalTuis-baai bussen zijn aangedreven met bcrigtcn van Franklin, die hij, volgens zijne inslructien, moest uit werpen. In bel voorjaar van 1851 nam Kapt. Austin op zich, om de Barrowsstraat verder op Ie sporen, doch deze was ten westen geheel door het ijs versperd en werden geenc ken teekenen van menschel ijk verblijf op de kusten gevonden. Den Kapt. Penny wien bet onderzoek der AVellingtonstraat was opgedragen heeft een doortogt gevonden. Zijne beiclc vaartuigen hebben niet ver in het AVcllingtonkanaal kunnen doordringenden ganschen zomer bleef het door het ijs versperd doch bet scheepsvolk deed met honden-sledeneencn togt over dezen ijsdam. Weldra ontdekten zijdat dit kanaal eene rigting nam naar het noord westen en tevens dat het ijs broozer en bet klimaat zachter werd. Einde lijk op een afstand van 180 mijlen van de plaats der zamenkomst van AArcl- lingtonkanaal en Barrowsstraat, zagen zij eene opene zee van helder water, bevolkt met troepen vogelenvisschen en andere zeedieren. Ook zag men veel drijfhout en andere kcntcckcns van een milder klimaat. Zij keerden hierop naar hunne schepen terug, sleepten eene lioot op eene slede over het ijs naar die opene zeein welke zij 310 mijlen kustland langs voerende biaauwc hemel loonde aandat de zee verder open was. Doch het gunstige oogenblik was voorbij. Er heerschtc een tegenwind, die drijfijs aanbragt; ook hadden zij maar voor weinig dagen levensmiddelen zij moesten daarom terugkeeren. Uit deze ontdekking maakt men nu op, dat de logt van Franklin op deze wijze heeft plaats gehad. In den jare 1845 heeft hij een doortogt gezocht in het westen van de Barrowsstraatdoch is aldaar door het ijs tegengehouden. Daarop is hij AVellingtonstraat ingezeild, en vervolgens de Poolzee, waar bij in bet ijs moest vastgeraakt zijn. Indien dit het geval is, dan is er nog hoop op reddingwant het is nu op twee ontdekkingsreizen gebleken dat er nabij de Pool eene zee bestaat, waar een milder klimaat is, dan in de streken tot welke men is doorgedrongen. Deze ontdekking is ook gemaakt in 1820door de Russische expeditie onder AVrangcldie ook door de verhuizing van rendieren naar de Noordpool over bet ijs heen besloot, dat daar een gewest van milder klimaat moest zijn, dan in Siberië. Het is alleen maai door middel van een stoomvaart»^dat uiteen geno men en over den ijsdam kan vervoerd worden, dat men die Poolzeo kan bevaren. De Admiraliteit van Londen beeft eene stoomboot, alsmede brand stof en levensmiddelen door een walvisohvaardcr op een bepaald punt in do Barrowsstraat doen brengen. Doch betzij door nalatigheid of door eene andere oorzaakAustin en Penny hebben daarvan gcene kennis gehad. Penny is met zijne beide vaartuigen, ook wegens gebrek aan levensmiddelen, naar Engeland teruggekeerd, om onmiddelijk ccnc sterke stoomboot aan te vragen, om hiermedo naar AVellingtonstraat te vertrekken vóór dat liet saizoen verloopt. Kapt. Austin is in de Barrowsstraat geblevendeze is van gevoelendat Franklin in 1846 wel degelijk tegen den ijsdam in AVelliugstonsstraat beeft gestoten en daarop den doortogt naar liet noorden heeft zoeken te bewerken door een ander kanaal, de Jonesstraat genoemd, een weinig oostelijker gelegen. Hij wil daarom die straat onderzoeken. Intusscbcn is de Prins Albert op weg naar de Barrowsstraatdeze zal misschien Kapt. Austin kennis geven zoo hij hem mogt ontmoetenvan het magazijn van levensmiddelen en brand stollen te Leopoldhavenen mogelijk bereikt men de opene Poolzee ook wel door de Jonesstraat. Mogt geen der honderd logtgenooten van Franklin meer in leven zijn zoo zal bet terugvinden van schepen of hutten, waarin zij overwinterd hebben, toch belangrijk genoeg zijn voor do wetenschapen de moeite en kosten eenigzins vergoeden. Men vleit zich in alle gevallen, dat er liooger op ten noorden eene landstreek van zachter klimaat mogt bestaan, waar muskus ossen runderenvossenbenevens walvisscben mogten aanwezig zijnen waar de schepelingen der Erebus en Terror hun aanzijn hebben kunnen rekken. Van de Engelsche schepen, onder Austin en Penny, is slechts een persoon gestorven, de overigen zijn gezond gebleven. Latere berigten melden, dat ook Kapt. Austin terug is gekomen. De Jonesstraat was met ijs versperd. Hij schijnt de Prins Albert niet ontmoet te hebben, die derhalve niet met do nieuw ontdekte Poolzee bekend is ge maakt, waar, naar alle waarschijnlijkheid, de vermiste schepen zich moeten bevinden. De tolk, die zcide dat li ij van de Eskimoos had gehoord, dat er in 1846 twee schepen in de Baïïiusbaai vergaan en de schipbreukelingen door eene vijandelijkcn stam vermoord waren verslond de taal der Eskimoos niet. Deskundigen zijn derhalve eenparig van gevoelen dat Franklin wer kelijk in de Poolzee is doorgedrongen. Van de schepen, die deze zee hebben trachten te bereiken aan de zijde der Stille Zuidzee, heeft men nog gecne tijdingen. Kapt. Penny wil nu aanstaande voorjaar, westwaarts door Victorie-kanaal met een stoomboot de Poolzee opzoeken. De Regering is echter huiverig om nog verder aanmerkelijke sommen aan eene nasporing te bestedendie naarmate de tijd verlooptal gedurig minder uitzigt op eenen gcwcnscbtcn uitslag aanbiedt. FRAWKRIJK. Men is alhier nog steeds bezig met de uitvoering der onlangs door den prefect van politie uitgevaardigde verordening op de vreemdelingen. Om streeks 30,000 hebben zich tot nog toebij de prefectuur van policie aangemeldaan omstreeks 20,000 is reedsna het inwinnen van narigten verlof verleend om te Parijs verblijf te houden; het aantal dergencn aan wie zoodanig verlof geweigerd is, bedraagt nog geen 200; terwijl omtrent de overige aanvragen, bij gebreke van genoegzame narigten, thans nog niet be slist is. De termijn aan de vreemdelingen gesteld om zich bij de policie aan le meldenis tot half October verlengddegenen die na verloop daarvan geen verlof lot verblijf verkregen hebbenzulfen van het Franschc grondgo- bied worden verwijderd. De Bisschop van I.ueon beeft aan zijne onderhoorige geestelijken verboden zicli op bet Parijsche dagblad la Presse te abonneren en zelfs het te lezem ITALIË, ROM E2 October. De verordeningen legen de Israëlitcn, die bij de omwenteling in 1348 waren opgeheven zijn weder in werking gebragtzoodat zij niet op reis mo gen gaannoch zich in ecnigc stad van den kerkdijken Staat mogen ophou den zonder verlof der overheid. Behalve de reeds gemelde boekwerken van den Hoogleeraar Nuytz, te Turyn, welke op den Index der verboden boeken zijn geplaatst, worden ook nog de volgende opgegevenliet Latijnschc werk van den Heer J. F. M. Lequeux Handhoek van het Kanoniekc regtten gebruike van Seminariein overeenkomst met de tijdsomstandighedenliet Engelsche werk van den Heer J. AVliilcsidcItalië in de 19Jc eeuw; het Franschc van Th. Gautier: Eene traan van den Duivelliet Italiaansche van eencn onbekenden schrij ver: De weldoener der Menschlieiden bet Spaansclic van F. de Paula A' Vigil: Verdediging van het gezag der Regeringen en der Bisschoppen tegen de aanmatigingen van het Roomschc Hof. De zoon van den Koning van Napels, de Graaf Lucerna, slechts 3 jaren oud, is in het laatst der vorige maand overleden. PKUISSEN. BERLIJN, 12 October. Den 4dcn werd bier een huwelijk voltrokken en bij die gelegenheid eene bruilofsparlij gegeven. De jong gehuwden, even als de andere gasten, wer den ongesteld. De bijgeroepen Geneesheeren verklaarden dat allen vergiftigd waren, zooals men vermoedde door champignons, die ónder dc spijzen waren.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2