Gisteren middag te 2 ure was de Tentoonstelling reeds door ruim 07,000 personen bezocht. De vrienden van Kossuth zijn zeer verlegen met de proclamatiewelke hij te Marseille aan de demokraten heeft uitgevaardigd. Zij willen het stuk onecht verklaren of beweren dat, indien hij het al heeft ondcrtcckendhij, wegens zijne geringe kennis der Fransclie taalniet geweten heeft wat het stuk bevatte; daar het gevoelens inhoudt, die geheel met zijne staatkundige denkwijze in strijd zijn. Dc Times bevat een artikel over den finantielen toestand der Euro- pesclie Staten in het algemeen. Het blad zegt dat, behalve Engeland en Nederland, thans bijna alle Staten van Europa, meer verteren dan zij inko men hebbenen dat bijna allerwege op het vasteland te midden van alge- mccnen vrede en onder de meest verschillende regeringsvormen de belastin gen tol het uiterste worden opgevoerd en daarbij nog het staatscrcdict moet worden te hulp geroepen. De Times ziet hierin een treffend blijk van den onregclmatigen en onzekeren staat van Europa, en klaagt over de ligtvaar- dighcid waarmede men er veelal toe besluit, den last van zich op de nako melingschap te schuiven, en zich zclven uit de verlegenheid te redden door of zijne erven te bezwaren óf zijne schuldeischers te misleiden ccne ligt- vaardighcid die de Regeringen in staat stelt en uitlokt, om te doen wat hare eigene middelen niet toelaten, terwijl zij het vermogen van vele particulieren in de waagschaal stelt. Men moet wel vervolgt het genoemde blad tot het licsluit komen dat regeringendie haar bestaan op zulke uitwendige steunsels bouwen in zich zelve een beginsel van slooping bevatten. In oorlogstijd zijn zulke in spanningen en opofferingen geoorloofd, ja noodzakelijk; maar iedere oorlog wordt gevoerd in hoop dal elke vcldtogt de laatste zal zijndat elke nieuwe geldlecning dc strijdende partijen zal in staat stellen om den krijg te beëin digen, en dat de vrede liet flnantieel evenwigt zal herstellen. Geheel anders is het wanneer dc strijd in het hart des volks wordt gesmoord en de regerin gen gewapend staan tegen over massa's onderdanen. Dc oorzaken zelve dier vijandigheid, en dc redenen van het misnoegen des volks, worden door zoodanige middelen tot bedwang derzclve aangewendgestadig verergerd en deze lawine van staatsschulden moet eenmaal verpletterend nederschietcn. Hel is, in dc daad, niet waarschijnlijk, dat nieuwe volksbewegingen en om wentelingen, zelfs indien zij slaagden, dadelijk door zuiniger inrigting van het bestuur en door ecne verstandige beperking der openbare uitgaven zou den gevolgd worden. Integendeel, wij hebben gezien, dat de eerzucht of onervarenheid van demokratische regeringen in Europa, tot eene malelooze verkwisting leidt. Dochhetzij door onbeperkte of demokratische regerin gen gepleegd, deze buitensporigheden zijn eene blijvende oorzaak van wan kelbaarheid voor bestaande gouvernementen en van gevaar voor hunne opvol gers. Zij zijn thans eene belemmeringen moeten later tot ondergang lei denen geene regering, welke ook haar vorm zij, kan aan hare voornaamste vcrpligtingen jegens de natie voldoenwanneer zij niet uitgaven en inkomsten in evenwigt houdtdc laatste door vrijstelling der volksbedrijvigheid ver meerdert en de eerste terugbrengt beneden het peil van de werkelijke in komsten des lands. -Van 1°. Januarij tot 14 Augustus was uit Sl. Francisco in Californic reeds voor bijna lij millioen M aan goud verzonden; dc verzendingen in 1850 beliepen in het geheel 12 millioen M. LUXEMBURG. 8 October. Gisteren is dc gewone zitting der Kamer van Afgevaardigden door Z. K. H. - Prins Hendrik der Nederlanden, als Stedehouder van Z. M. den Koning Groot- Hertog met eene rede geopend waarbij Z. K. II. de Kamer met den geluk kigen staat van bet Groot-Hertogdom gelukwcnscht, en voorts de aangele genheden des lands in ecnige bijzonderheden aanroert, WUKTENBERG. Bij eene koninklijke verordening van den 5dcn dezer zijn, ten gevolge van het besluit der Bondsvergadering, de zoogenaamde Duitsche grondregten opge heven; terwijl verder is bepaald, dat de regtstoestand der Israëliten, zooals die geregeld was sedert 1849, van kracht zal blijven, tot dat daaromtrent bij de wet bepalingen zouden zijn gemaakt. WOSTEKRMK. AVEENEN, 7 October. Z. M. heeft vóór zijn vertrek uit Italic 20,000 livr. geschonken aan de armen der stad Milaan, om daarvoor de panden uit de banken van leening te lossen; bovendien nog 5000 livr. aan het Instituut voor blinden, en 6000 voor de geen, die door de laatste aardbeving schade hebben geleden. Nog heeft de Keizer aan 85 ambtenaren van hel Koningrijk ridderorden geschonken. DENEMARKEN. Z. M. de Koning heeft den 4dcn dezer den Rijksdag met eene troonrede geopend van den volgenden inhoud: Deensche mannenIk heb u weder op den Rijksdag zamengeroepen om met uwe hulp nuttig te zijn aan ons geliefd vaderlandwelks geluk het doel onzer gemeenschappelijke pogingen is. AVeest allen gegroet door uwen Koning Dc strijd is geëindigd. De zegeningen des vredes verspreiden zich op nieuw over bet land. Mijne pogingen hebben steeds ten doel de toekomst des lands door dc regeling der erfopvolging te verzekerenen de welwillende I en belangeloozc medewerking die ik ten deze gevonden hebbelooft mij oenen gunstigen uitslag. Dc betrekkingen tot .alle vreemde mogendheden I zijn van vriendschappelijkcn aard. liet ontwerp der begrootingswetlen dat u zal worden voorgelegd, zal I it doen zien dat de toestand der finantien geruststellend is. Ik zal u verschei- I den andere, ten deele gewigtige wets-ontwerpen doen voorleggen, die echter niet van groote uitgebreidheid zijn, zoodat ik mag hopen dat uwe werkzaam heden niet zoo langen tijd zullen vcreischen als die der vorige Rijksdagen. «Met vreugde zie ik u weder rondom mijnen troon verzameld, om uit I uwen mond de wenschen te kunnen vernemen van het volkhetwelk ik zoo J gelukkig ben te regeren om voorlichting en ondersteuning voor mijnen Ko ninklijken wil te kunnen vinden, opdat de voorstellen welke door dien wil 1 tot wet wordenaan de regtmatigc verwachtingen van mijn verstandig volk mogen beantwoorden, en door den bijstand van den Almagtige tevredenheid en welvaart zich onder ons mogen verbreiden. «Vervult thans uwen pligt onder den bijstand van God, den Almagtige. Moge Hij onze gemeenschappelijke pogingen ten beste bestieren. God sterke en zegene u!" Onder de al dadelijk bij den Rijksdag ingediende wetsontwerpen is er een betrekkelijk de afschaffing der quarantaine tegen de gele koorts en de cholera. STADS BERIGTEN. «miiuwwiailll ■■III l M»—l M li armml..i» TTTITT In de maand September 1851zijn binnen de Stad Leyden overleden 69 personen, als: 14 Mannen, 13 A'rouwren26 Zoons en 16 Dochters, daaren boven als levenloos aangegeven 7. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 87 Kinderenals87 Zoons en 50 Dochters. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen een Voljaars-Kohier voor de Belasting op het Personeel dienst 1851 en 1852, hetwelk op den 4dcn dezer maand is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger verzonden. VAN LIMBURG STIRUM, Leyden10 October 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. De Voorzitter van den Gemceteraad van Leyden noodigt bij deze de kicsgereg- tigden uitom tot bevordering der orde bij de aanstaande nieuwe stemming voor één lid van den Gemeenteraad op AA'oensdag den 15dcn dezer maand van 's morgens negen tot 's namiddags vier ure hunne stembiljetten te wil len inleveren op de volgende wijzeals Voor henwier familienaam begint met de letters A, B, C en D tusschen 9 en 10 ure. E, F, G eri II tusschen 10 en 11 ure. I, J en K. tusschen 11 en 12 ure. t, M, N tusschen 12 en 1 ure. OPQ en R tusschen 1 en 2 ure. S T en U tusschen 2 en 3 ure. V AA'Y en Z tusschen 3 en 4 ure. Zullende evenwel ingevolge het slot van art. 51 der Kieswet, alle de op bet oogenblik van het verstrijken van den tijd in de zaal aanwezige Kiezers nog tot de bus, vóór hare sluiting ter inlevering hunner Stembriefjes wor den toegelaten. Nog wordt herinnerddat ingevolge art. 61 der Kieswet van onwaarde zijn de briefjes, die het stadszegel missen; die Onderteekend zijn; geen persoon duidelijk aanwijzen; niet ingevuld zijn; andere Stembriefjes omvatten of daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. Leyden, 8 October 1851. VAN LIMBURG STIRUM. NOTIFICATIE. Oproeping van de Verlofgangers voor de Nationale Militietot het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en AVETIIOUDERS der Stad LEYDEN, roepen bij de zen op, ingevolge eene aanschrijving van den lieer Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland, alle de Verlofgangers van de Nationale Militie, welke van hunne korpsen zijn teruggekomen, en mitsdien ook de zoodanigen, die bereids met het korps hebben afgerekend, om te compareren op de Plaats van het Gasthuis aan de Aalmarktten einde, ingevolge Art. 181 der AVet op de Nationale Militie van 8 Januarij 1817, in verband gehragt met Art. 10 der H et van 28 November 1818, door den Heer Colonel Militie-Commis saris te worden geïnspecteerdbehoorlijk in tenue gekleed en voorzien van alle medegenomen cquipemcnt-slukken, benevens hunne zakboekjes en re$ns der verlofpassenen zulks op Donderdag 23 October aanstaandedes mor gens ten 10 ure. En geven Burgemeester en AVelhouders wijders bij deze kennis, dat bijal dien zich binnen deze Stad ook A'erlofgangers mogten bevinden tot andere Gemeenten of Districten behoorende, deze almede gehouden zijn ter voorschre ven plaatse en tijd te compareren met vermaning aan alle A'erlofgangers van de Nationale Militie, om naauwkeurig aan deze oproeping te voldoen, en te zorgen dat hunne kleeding en equipeincnt-stukken in goeden staat worden voorgesteld als zullende de zoodanigen welke dezelve mogten hebben ver waarloosd liet aan zich hebben te wijten dat zij voor zekeren tijd onder de wapenen worden opgeroepen; terwijl aan diegenen, welke zonder wettige en door Burgemeester en Wethouders aangenomen redenenvan de Inspectie mog ten wegblijven, door den Heer Kolonel Militie Commissaris een arrest van twee tot zes dagen, in de naatsbij gelegen militaire provoost, zal worden opgelegd. Zullende de attrsten wegens ziekte, door Geneesheercn of Heelmeesters aan Verlofgangers afgegeven, uithoofde van welke zij belet mogten worden de In spectie bij te wonen, ter Secretarie moeten worden ingeleverd, uiterlijk op Woensdag 22 October bevorensvóór één uur des middags, terwijl andere wettige redenen van verschooning door de Verlofgangers mede op dien dag, 's morgens ten 11 uur, aan IIII. Burgemeester en AVelhouders zuilen moeten worden voorgedragen ten einde over dezelve te kunnen oordeelen zullende er door den Heer Colonel Militie-Commissaris aan niemand vrijstelling worden verleend. Aldus gedaan en gepubliceerd bij HII. Burgemeester en AVelhouders der Stad Leydenop den 9 October 1851. VAN LIMBURG STIRUM. Ter ordonnantie van dezelve v. PUTTKAMMF.R. A'oor dc Kerk te Haaksbergendoor Diakenen der Herv. Gemeente bij de wekelijksche collecte ontvangen: 3 October 1851, van D. M. F. 3, en 5 October van N. N. 3.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2