welken tijd de bedoelde brug- met huizen bebouwd was, waarin goudsmeden en zoogenaamde lombards woonden, eene omstandigheid, die baar den naam van Wisselbrug beeft doen geven, welken zij nog draagt. De goudstaaf, die in afwachting, dat over het regt van eigendom beslist zal zal worden, aan de munt nedergelegd blijft, is er op de waarde van 2040 francs geschat. In Sahara ten zuiden van £1 Aghonat zijn de bewoners der stad Gue- rara in den oostelijken Mzab bijna geheel vermoordtengevolge van eene dier erfelijke vijandschappen, die bijna alle steden der Woestijn vcrdeelen. Guerara wordt bewoond door de Ouled Balat en de Ouled Balahoum. Tengevolge van eenige geschillen werden eenige personen van den laatsten stam uit de stad gedreven. Zij begaven zich naar Berriansloten een verbond met on derscheiden Arabische stammen en rukten tegen Guerara op. Terwijl eene zwakke afdeeling de strijdbare bevolking door een loozen aanval naar buiten lokte, drong bet hoofdkorps de stad binnen en moordde alles wat het vond. Zelfs de vrouwen werden niet gespaard. Uit Algerie schrijft men dat Gerardde vermaarde leeuwendooderin den nacht van 13 op 14 Sept. een buitengewoon grooten leeuw heeft geveld. Dit is de 24stc die door het lood van den stouten jager den dood vindt. §ARD I1VIE. TURYN, 25 September. Een brief van daar door bet Londensche Ministeriele blad the Globe mede gedeeld behelst de volgende berigten De Regering is bezig met het ontwerpen eener reeks van nieuwe organieke wetteneene der gewigtigste daarvan zal de gemeentelijke vrijheid en de regten der Gemeentebesturen regelen. Een ander bij het Ministerie aanhangig onderwerp is het openbaar onderwijs, inzonderheid het academisch onderrigt, en de besluiten der Regering hieromtrent worden door het publiek niet zon der spanning te gemoet gezien. Ook is een wets-ontwerp op de burgerlijke huwelijksvoltrekking in overweging. Omtrent de beide laatstgenoemde onder werpen zullen de voordragten der Regering wel niet met de inzigten der geestelijkheid strooken aan de zijde der Regering meent men echter, althans wat deze aangelegenheden betreft, van de meerderheid in de Wetgevende Kamers, die den 19dcn November aanstaande weder zullen bijeenkomen, ze ker te zijndewijl de tot demokratische en revolutionnaire beginsels over hellende leden de eigenlijke ministeriele partij te dezen aanzien wel niet zul len verlaten. De onderhandelingen met het Hof van Rome staan thans stil en zullen waarschijnlijk vooreerst niet hervat worden daar de Regering tot het besluit gekomen is om niet te onderhandelen, dan op den grondslag van eene geheele scheiding der geestelijke en wereldlijke magten. De vertrouwde Raadslieden van het Ministerie meenen dat de beste staatkunde voor Piemont ten opzigte van den Heiligen Stoel is, in het geheel geen concordaat te hebben en zich door geen verdrag te bindendewijl met zoodanigen band de vrijheden en de gelijkheid van regtenaan eene constitutionnele staathuishouding eigenniet altijd verecnigbaar zouden zijn. Deze gelijkheid van regten komt ook den Protestanten in Piemont te goede en zij hebben reeds maatregelen genomen om in deze stad van de vrijheid van godsdienstoefeninghun door de constitutie gewaarborgdgebruik te maken. Vroeger mogten zij alleen in die plaatsen kapellen oprigtenwaar van ouds de secte der Waldensen gevestigd was, derhalve hoofdzakelijk alleen in de valleijen van Pignerolle, zoodat de Protestanten te Turijn alleen door de gunstige beschikking van den Pruissischen Gezant aldaar, in diens gezant schapskapel godsdienstoefening konden honden. Daar echter de Waldensen verre van rijk zijnzullen in Engeland geldelijke bijdragen worden ingeza meld voor de eerste Protestantsche kapeldie met volle goedkeuring van het gouvernement in eene Italiaansche hoofdstad wordt gesticht. PRDISSEN. BERLIJN 5 October. Gisteren heeft de Regering van haren Gezant te Frankfort de mededceling ontvangendat de Bondsdag in zijne zitting van eergisteren verklaard heeft dat de Provinciën Pruissen en Posen als niet tot den Bond behoorende te beschouwen zijn. Dit berigt schijnt hier eenigzins onverwacht gekomen te wezen. Er is dadelijk een Ministerraad gehouden. Te 5 ure begaf zich de Minister-President naar Potsdam om den Koning van het gebeurde kennis te geven. Eergisteren nacht heeft de Policiehet Comité eener vereeniging in hechte nis genomen, welke ten doel had, om aan de demokraten, ingeval van eenen mogelijken opstand, wapenen en amunitie te verleenen. Er zijn dan ook in het huis, waar de gevangenneming plaats had, vele wapenen gevonden. Ook is men eene uitgebreide smokkelaarsverecniging op het spoor geko men, waarin vele handelaars in manufacturen alhier betrokken waren. Eenige kooplieden zijn in hechtenis genomen. De berigten nopens den oogst van Midden- en Zuid-Duitschlandluiden alles behalve gunstig. Het aanhoudende regenachtige weer, heeft in vele strekeu het nog te veld staande graan geheel of gedeeltelijk bedorven; de ziekte der aardappelen neemt steeds toeen doet de vrees ontstaandat deze aardvrucht in vele streken geen half gewas zal opleveren. In de vorige week was een manzoo men meendeoverleden en zou begraven worden doch daar er gecne duidelijke sporen van den dood voor handen warenverzochten de bloedverwanten dat de kist nog eens zou geopenden op de borst van den doodc brandend lak zou worden gedropen. Naauwelijks geschiedde dit, of de man ontwaakte uit den doodslaap, waarin hij gelegen had. LPXERBURC;. 1 October. Zondag 1. 1. heeft de aangekondigde uitdeeling van medailles voor den Landbouwin tegenwoordigheid van Z. K, II. Prins Hendrik der Nederlan den plaats gehad. Na afloop daarvan beeft de Prins eene korte rede uitge sproken waarin hij zijn genoegen betuigdeaan de gehouden feesten deel genomen te hebben. Hij wees er op, dat de landbouw de voornaamste grondslag der materiële welvaart van Luxemburg is; dat Z. M. de Koning het levendigste deel aan den vooruitgang van den landbouw neemt; dat Z. K. II. als zijn Vertegenwoordiger, al zijne pogingen zal aanwenden, om dien aan te moedigente midden van hetgeen die landbouw met zoo goed gevolg verrigt, dank zij de rust, welke het land geniet en welke het aan de Regering van zijn' doorluchtigen Broeder verschuldigd is; dat hij wenscht, dat die gedachte den landman moge bezielen wanneer hij het land bear beidt en dat hij de Regering moge beminnenwelke zoo veel belang in hem stelt. De Prins eindigde met allen uit te noodigenhem na te zeg genleve de Koning! Die woorden werden met luide geestdrift herhaald, en vergezeld door bewijzen van liefde voor den Prins. Z. K. H. vertrok toen naar AValferdangegevolgd door onderscheidene bekroondendie hij ter tafel had genoodigd. O S T EN R IJl K.. AVEENEN, 3 October. Z. M. de Keizer is van zijne reis naar Italië gisteren alhier in gezondheid teruggekeerd. - De bezuinigingen dit jaar bij het leger ingevoerd, beloopen 15 millioen guldens. In de verloopen maand werden bijna 80,000 man met verlof naar huis gezonden. Te Florence is eene schilderij van Brini, voorstellende eene zitting van deRegtbank der Inquisitie, op hoog bevel van de Tentoonstelling weggenomen. Als eene geologische merkwaardigheid moet de reeds meermalen be sprokene instorting van den Schrofen een berg van 2500 voet hoogtete Brannenburgaan de Tyroler grensgemeld worden. De oorzaak van dit verschrikkelijk natuurverschijnsel is, dat deze berg, ondanks zijne belangrijke hoogte, even als de kleinere heuvelen, uit alluviaalgrondvoornamelijk uit mergel is zamengesteld. De mergel echter, uit klei en kalkaarde bestaande, heeft de eigenschap in water op te zwellen, zoodat inzonderheid de noorde lijke zeer steile en naakte kant van den bergaan vele regens blootgesteld opzwol en allengskens voortstuwendein de vallei stortte. Den 9den Augus tus had de eerste storting plaats en binnen korten tijd hadden zich om streeks 80 bunders grond losgescheurd en de geheele massa werd door de na volgende stukken voortgeschoveu. Verscheidene buizen zijn overstelpt of in gestort. Van een korenmolen ziet men alleen nog den schoorsteen uit de modderlava uitkomen. Tegenwoordig hebben de stortingen opgehouden, daar het grootst gedeelte van den berg eene zacht oprijzende vlakte vormt. De plaatsvroeger met een digt bosch van reusachtige dennen begroeidis nu eene kale vlaktealwaar men hier en daar wortelen en takken van de onder den grond begraven boomen ziet uitkomen. VEREENIGDE §T1TEX. In een onlangs uitgegeven werk betreffende de Vereenigde Statenwor den de volgende uit officiële bronnen geputte opgaven medegedeeld. In de Vereenigde Staten bedroeg in het jaar. 1793 1851. het aantal inwoners 3,939,325 24,267,488 6,739,130 38,723,545 5,675,869 32,367,000 het aantal tonnen scheepsruimte 520,704 3,535,451 het aantal kunstlichten en bakens 7 373 de kosten van derzelver onderhoud 2,600 115,000 1,230,000 9,519,000 de staatsuitgaven 1,637,000 8,555,000 het aantal postkantoren 209 21,551 bet aantal mijlen postweg 5,642 178,670 de opbrengst der posterij 22,800 1,207,000 de uitgaaf der posterij 15,650 1,130,000 het aantal mijlen der postridden 46,541,423 bet mijlental der kanalen 5,000 het mijlental der spoorwegen 10,287 het mijlental der elect, telegraphen 15,000 het aantal boekdeelen in de openbare bibliotheken. 75,000 2,201,623 het aantal boekdeelen in de school-bihliotheken. 2,000,000 Na de mededceling dezer opgaven zegt de schrijver van het bovenbedoelde werk Zoo deze tabel niet nit authentieke stukken ware zamengesteldzouden de uitkomstendie zij oplevertveeleer tot het rijk der fabel dan tot de historie schijnen te behooren. Er blijkt uit dat in weinig meer tijds dan eene halve eeuw dat buitengewone volk met meer dan 500 pCt. in zielental is toegenomen. Het staatsinkomen is met bijna 700 pCt. vermeerderden de staatsuitgaven met niet veel meer dan 400 pCt. De verbazende uit breiding van den handel der Noord-Amerikanen blijkt uit eene vermeerdering van bijna 500 pCt. in den in- en uitvoeren van 600 pCt. in hunne scheeps- ruimte. De toegenomen levendigheid van het binnenlandsch verkeer wordt aangewezen door het aantal hunner postkantorenhetwelk meer dan honderd

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3