op Cassembra gesneuvelden Generaal A. V. Micliiels. Dit stukin den vorm van eene kolossale naald in gothieken stijlzal zeker niet minder moeijelijk zijn wat gieting en constructie betreft dan het voltooide van Rembrand; de gelieele hoogte is circa 33 voet en het gewigt wordt berekend op niet min der dan 28,000 Ned. ponden. Volgens te Scheveningen ontvangen brieven uit Engelandheeft de vloot, ter steurharing-visschcrij uitgerust, niet alleen door den in den nacht van den 26slen op den 27sten September aldaar gewoed hebbende hevigen stormveel geledenmaar is ook voor de haven van Flamborough met man en muis vergaan de pink Schevenings AVelvarentoebehoorende aan den Heer J. Hoogenraaden gevoerd bij stuurman L. Mos. Door deze vreese- lijke ramp zijn zeven moeders, waaronder in zwangerschap verkeerende vrouwenen meer dan 20 kindereneensklaps van hunne broodwinners be roofd De cquipagie bestond uit zes matrozen en een jongen, zijnde de broeder van den stuurman. Groot is de verslagenheid te Scheveningen. Er heeft zich te Scheveningen eene Commissie gevormd, welke een beroep doet op de liefdadigheid van Neerlands Ingezetenen ten behoeve van de ongelukkige weduwen en wezen. Dezer dagen zijn bij de Tweede Kamer twee wetsontwerpen ingekomen bet eene strekende tot verbooging van de begrooting der uitgaven voor de Algemeene Landsdrukkerij over 1851en bet andere tot vaststelling van de begrooltng der uitgaven voor die instelling over 1852. Bij het eerste wordt voorgesteld, den post van onvoorziene uitgaven voor het jaar 1851 met ƒ30,000 te vermeerderen uit hoofde de vele werkzaamheden aan de Landsdrukkerij de uitgaven de eerst gemaakte raming zullen doen overtreffen. Bij bet tweede wordt voorgedragen de bcgrooting der uitgaven van de Algemeene Lands drukkerij over het jaar 1852 vast te stellen op de som van 178,345, te weten tractementen van den directeur, klerken en opzigter 8,700bezol diging der bediendenjongensschoonmaakters en verdere belooningen 5,745; bureau- en locaalbeboeften 3,000; drukwerktuigengereedschap pen en drukmaterialen 6,500arbeidsloonen 50,000aankoop van pa pier 100,000 linieer-, graveer-, plaatdrukwerk en meer 1,400en onvoorziene uitgaven 5,000. Vtveede Bid met' tier" Staten-Generaat, Zitting van Dingsdag 7 October. Is ingekomen een ontwerp van wettot aanvulling van bet vierde hoofd stuk der staatsbegrooting over 1851. Voorts twee ontwerpen, welke onaf gedaan waren gebleven. Het eerste betreft de Regterlijke Magt; het andere de verantwoordelijkheid der Ministers. Nog zijn ingekomen onderscheidene verzoekschriften en adressen van personen. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over bet voorstel van den Heer Metmannaar aanleiding van het verslag der Commissie voor de stenographic. De zitting duurt voort. AMSTERDAM, 4 October. De Ileeren Commissarissen der Ncdcrlandsche Handelmaatschappij hebben het navolgende drietal candidaten opgemaakt, voor de vervulling der be trekking van Secretaris der genoemde inrigtingals lste candidaat Mr. G. deClercq, Refendaris bij bet Ministerie van Finantien. 2,Ic J. II. Molkenboer, Onder-Directeur van het Administratiekantoor der Heeren S. en D. Saportas, c. s. 3dc G. M. Bijvanck, Chef de Bureau bij de Nederlandsche Handelmaatschappij. In bet Handelsblad van 18 Sept. jl. kwam eene advertentie voor, onderteekend P. van Viersengepensioneerd Kapitein der Artillerie, gerigt tegen den Burgemeester van Naarden. Men verneemt, dat de steller dier advertentie wegens de daarin vervatte aantijging vervolgd wordt, en door de Raadkamer der Regtbank alhier naar de correctionnele teregtzitting verwezen is. Volgens een Fransch blad zou onze Regering afstand willen doen van liet kleine eiland Sb Eustatius. een der Antilles, nabij Guadeloupe en Marti nique, en daarvoor in ruil ontvangen de Fransche Kolonife Guyana. Heden beeft de Ilooglceraar Mb des Amorie van der Hoeven zijne lessen in de regtsgeleerdheidaan bet Athenaeum lllustre alhiergeopend met eene redevoering in de Nederduilsche taaltot onderwerp hebbende eene wijsgee- rige beschouwing van het regtin betrekking tot de maatschappijhet bur gerlijk regt (eigendom en verbindtenis)de zucht van den mcnsch, de maatschappij eene natunrplant, het burgerlijk regt de wordende zedelijk heid het staatsregl de wordende godsdienstde staat in de Grieksche betee- kenis polis. Het auditorium was gedrongen vol. AmstCour.) 15MTENLANDSCHE BERIGTEN^ vermiste schepen van Kapitein Franklin op te sporen, zijn allen teruggeko men. Hun togt is te vergeefs geweest. Al de schepen zijn in den besten toestand gebleven en slechts zeer weinige manschappen zijn gestorven. Zondag en Maandag jl. zijn vele schepen, uit alle streken der wereld, op de Theems binnengekomendie door de jongste stormen waren tegenge houden. Dingsdag ochtend werden wederom 112 schepen aan het tolkantoor aangegeven, en Woensdag telde men er nog 75, makende met de 108 Maan dag aangegevene het buitengewoon getal van 293 binnenklaringen in de ha ven van Londen in slechts drie dagen. Men weet zich daarvan geen voor beeld te herinneren. De lossing van zoo vele bodems gaf natuurlijk eene drukte en gewoel op de rivier en in de dokkenwaarvoor de gewone maat regelen van orde te kort schotenzoodat de overheid eenige bijzondere voor schriften voor deze gelegenheid heeft moeten uitvaardigenten einde moeije- lijkheden in het verkeer te verhoeden. Voortaan zullen de deserteurs gebrandmerkt worden op den schouder, met de letter D. en zoolang in het hospitaal blijven, tot dat dit leeken on- uitwischbaar is geworden. Volgens berigten uit Britsch Amerika is ook in Neder-Canada goud ge vonden, reeds hadden zich vijf compagnieschappen gevormd, om het terrein te exploiteren; van alle kanten stroomden gelukzoekers derwaarts. Te Zante op Corfu was ten huize van een Griek, den 20stcn September, brand ontstaan. Een ieder spoedde zich om het vuur te blusschen, doch terwijl men daarmede bezig was vloog het huis met een vervaarlijken slag in de lucht, waardoor 11 menschen oogenblikkelijk gedood en ruim 150 ge kwetst werden. Het bleek, dat de bewoner, in strijd met de wettelijke, verordeningenvolgens welke niemand meer dan 3 16 buskruid in zijn huis mag hebbentwee vaatjes kruid in zijn huis had verborgen. De verbouw van vlas in Ierland, welke er, slechts weinige jaren geledenop groote schaal beproefd werdvalt boven verwachting gunstig uit. In de provincie Ulster werden daarvoor meer dan 60,000 bunders gebezigd en de volgende oogst, naar den middelmatigen prijs van 10 per bunder berekend, zal een bedrag van 600,000 opleveren. Buitendien is het Ier- sche vlas uitmuntend. BELGIË. BRUSSEL, 6 October. Z. M. heeft den Minister van Oorlog gemagtigd, om in de geschutgieterij van den Staat, voor rekening der Nederlandsche Regering te doen gieten 104 ijzeren stukken kanon van 12 kaliber. De haring vangst is dit jaar bijzonder slecht uitgevallen. Er waren van Ostende voor de vangst 5 sloepen uitgerust, doch deze zijn met slechts 11 ton teruggekomen. Maandag 1. 1. hebben eenige werklieden te Leuvenwelke aan eene waterleiding in de Marengo-straat arbeidden, twee potten met goudstukken gevonden, ter waarde van bijna 16,000 fr. De geldstukken zijn alle zeer oud, de meeste daarvan dagteekenen van de regering van Philips den Goede die in 1419 aan den Franschen Troon kwam, de jongste zijn van 1478. Da schat is naar het Stadhuis overgebragt. FRANKRIJK. PARIJS, 5 October. Kossuth heeft aan de demokraten te Marseille eene proclamatie uitge vaardigd waarin hevige uitdrukkingen tegen de Regering voorkomendie hem de doorreize door Frankrijk niet heeft toegestaan. De departementale dagbladen deelen dagelijks berigten mede van bran den dieal de kenmerken dragende van door kwaadwilligheid veroorzaakt te zijneene ware landplaag worden en onberekenbare schade veroorzaken. De omwenteling van 1848 was door soortgelijke branden voorafgegaandie hetzelfde karakter hadden, namelijk van vreesaanjaging, De Prefecten en Procureur-Generaals hebben de strengste orders ontvangenom alles aan te wenden ter ontdekking van de schuldigen eu ze alsdan met de meeste ge strengheid te vervolgen. De Graaf de Nieuwerkerque heeft een standbeeld van Descartes (Cartesius) vervaardigd, bestemd voor de geboortestad van dien wijsgeer, Tours. Het is van wit marmer, stelt hem staande voor en heeft tot opschrift: cogito, ergo sum (Ik denk, derhalve besta ik.) Voor eenige dagen is een armen sjouwer alhier een bijzonder ge lukje overkomen. De man, Boissadier geheelen, won zijn kost op eene vrij moeijelijke wijsdoor namelijk in de Seine naar den grond te duiken en van daar allerlei voorwerpenoud ijzer enz.naar boven te brengenhetwelk hij dan verkocht. Meestal koos hij, ter uitoefening van zijn bedrijf, de nabuur schap der Pont-au-Change. Donderdag den 18(icn Sept. nu verschijnt deze man aan de munten biedt er eene baar goud van ouderwetschen vorm aan, voor welke hij, 20 fr. stukken verlangt, of verzoekt uit het aangeboden goud zulke stukken voor hem te munten. Het uiterlijke van den man wekte eenig vermoedenmen deed dns nader onderzoek en nu erkende Boissadier dat hij de staaf in het bed der Seine gevondenmaar van dit vinden geen gewag gemaakt had, omdat hij vreesde de waarde van het goud met het domein te moeten deeleniets dat hem onregtvaardig voorkwamdaar hij de staaf niet geheel toevallig, maar door met levensgevaar ondernomene naspo ringen gevonden had en het domein hem die nasporingen niet betaalde, wan neer zij, gelijk meestal, hem niets van waarde deden vinden. De ophelde ring, welke hij nopens zijnen vond gegeven heeft, vindt te meer geloof, daar gedaante en voorkomen der staaf toonen, dat zij lang in liet water moet ge legen hebben. Men acht dat zij uit de' 16<lc eeuw afkomstig is, omtrent. ENGELAND. LONDEN, 4 October. De algemeene aandacht blijft gevestigd op de aankomst van Kossuth. Alle bladen, van welke kleur ook, zijn eenstemmig in zijn lof, en roemen hem als ten eenemale verschillend van de vrijheidshelden van den dag, en zijn zaak geheel verschillend van de hunne. De gemeenteraad van Londen heeft, hoewel, zoo als een der leden te regt aanmerkte, daarvan nog geen voorbeeld bestond, het besluit genomen om Kossuth een adres aan te bieden. De Magistraat zal hem in Guildhall opwachten, werwaarts hij zich in het open rijtuig van Lord Dudley en door dien edelman vergezeldbegeven zal. Z. M. de Koning der Nederlanden is benoemd tot lid van de Koninklijke Thcemsch-Yachtclub. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is alhier aangekomen. De vijf schepen, die naar de Noordpoolstreken gestevend waren om de

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2