LEY DSCIIË COL WOEINSDAG, 8 OCTOBER. RINNENLAIVDSCIIE BEIIIGTEN. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 7 October. Zitting van den Stedelijken Raad van gisteren. Afwezig tie Heeren Mr. A. A. DilliéP. du Ricü J. A. de Fremerij en Mr. P. G. Hubreeht. De Wethouder Mr. J. C. Bucaille opent de vergadering en verzoekt den Secretaris het Koninklijk Besluit voor te lezen, waarbij Mr. A. O. E. Grave van Limburg Stirum tot Burgemeester dezer Stad benoemd isalsmede het Proces-Verbaal waaruit blijktdat gemelde Heer beden morgen in handen van den Commissaris des Konings den eed heeft afgelegd. Ilij wenscht den benoemde met dit blijk van 's Konings vertrouwen geluk en verzoekt hem op den Voorzittersstoel te willen plaats nemen. De lieer Burgemeester doet dit na eene plegtige rede tot de Vergadering gerigt te hebben, in welke Z. E. A. hoofdzakelijk verklaarde zijne betrekking met vertrouwen op Gods hulp, blijmoedig te aanvaarden, en aan de belangen der stad die hem na aan 't harte lagensteeds zijne krachten te zullen wijden en die met al zijn vermogen voor te staan; en betuigde voorts den Heeren Hartevelt en Bucaille zijnen bijzonderen dank voor de hulp die zij hem gedurende zijn Wethouder schap hadden verleend. Verder rigtte Z. E. A. het woord tot den Heer Secretaris v. Puttkammer, en eindigde met den wensch dat die Heeren in de gelegenheid zouden zijn, om ook in 't vervolg hem diezelfde hulp te blijven, vcrlcenen. De notulen der vorige Vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De Burgemeester brengt in behandeling 1°. Het rapport der Commissie in de laatste Raadsvergadering benoemd om van consideration en advies omtrent hetgeen bij de door Gedeputeerde Staten geweigerde goedkeuring aan de overeenkomst met betrekking tot bet Huis- Zittenhuis te doen slaat. Zij adviseert zich nogmaals tot dat Collegic te wenden met eene door haar opgestelde uiteenzetting der gronden welke het haar billijk en wenschelijk doen achtendat Gedeputeerde Staten op hun gevoelen terugkomen en nog de geweigerde toestemming verleenen. Bij onverhoopte weigering zal men op de gronden in dat stuk ontwikkeld, van de weigering van gedeputeerde Staten bij den Koning in voorziening komen. Dit Rapport wort met 16 tegen 5 stemmen aangenomen. De Leden Olivier, van den Aardwegh en Leembruggen verzoeken aantcekening in de notulen, dat zij tot dit besluit niet hebben geconcurreerd. 2°. Een staat van af en overschrijving van Mrcn Regenten van 't Luthersche Wees- en Oude Liedenhuis op hunne bcgrooting voor 1850. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3°. Een gelijken staat van M'™ Regenten der Roomsch Katholijkc Armen en AVeezcn. Insgelijks met algemeene stemmen aangenomenhebbende het Lid Ysselstcyn zich buiten stemming gehouden. 4°. Eene voordragt om voor de kosten van verkiezing van de leden van den Gemeenteraad tot een bedrag van ƒ500, op het artikel van onvoorziene uitgaven te mogen beschikken. Met algemeene stemmen aangenomen. 5°. Eene plaatselijke verordening bepalende dat tot de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, in plaats van den Heer W. P. Kluit, die zijne benoeming niet heeft aangenomen op 15 October aanstaande de gemeente in tivee afdeelingen zal verdeeld zijnzoodat de inlevering der billctten voor Wijk I, II, HI en IV op het Raadhuis en die voor de Wijken V, VI, VII en VIII aan den Burgt zal plaats hebben. Met algemeene stemmen goedge keurd. Tot Voorzitter van bet Onderbureau wordt benoemd Mr. J. C. Bu caille, terwijl tot stemopnemers benoemd worden de Heeren A. Hartevelt Jzn., Prof. H. Cock, W. P. Kluit en Mr. D. Tieboel Siegenbeek. De Burgemeester, gebruik makende van de bevoegdheid hem bij art. 43 der gemeentewet gegevendoet de deuren sluitenwaarop de vergadering met gesloten deuren wordt voortgezet. Gelijk er reeds bij de komst des Burgemeesters aan't Raadhuis op de door vele vlaggen versierden straat, een gejuich onder de menigte opgingdat zich bij zijne intrede in de Raadszaal herhaalde, zoo klonken ook nu hij 't eindigen zijner redede j uichtoonen der menigte die zoowel in de beperkte ruimte der zaal als bij gebrek aan ruimtedaar buiten stond. Wij wenschcn dat de liefde der gemeente die de Wethouder sedert lang genootden Burgemeester moge blijven vergezellendie zich thans zoozeer ziet toegejuicht. Dat hij in den Raad die welwillendheid, bij de ingezetenen dat vertrouwen, die liefderijke bcoordecling zijner handelingen moge onder vinden, waarop ieder Regent die het wel meent, zoo billijke aanspraak heeft. Te regt toch zegt het spreekwoord: dat de beste stuurlieden aan land zit ten en niemand vergde dal het veel gemakkelijker is geregeerd te worden dan te regeren. liet oordeel staat vrijmaar gelijk dit van zelf blinde slaafsche onder werping en koude onverschilligheid uitsluit, behoort het zich steeds door die bescheidenheid te kenmerken welke even ver van ingebeelde waanwijsheid als van wrevelige vitzucht verwijderd is. Des avonds werd don Burgemeester met fakkellicht eene luisterrijke sere nade gegeven door het muziekcorps der stedelijke Schutterij, der Licdertafcls en van de vereenigdc instrumentale en vocale muziekvereenigingen van Inge zetenen en van II. II. StudentenMusis SacrumSemprc Crescendo en Vermaak door Toonkunst, alsmede door de Handboogschutterij Willem Teil waarvan Z. E. A. Beschermheer is. In plegtigen optogtmet hunne Ba nieren, begaven zich de gezelschappen van clc Gehoorzaal naar het huis van den Burgemeesterterwijl een overgroot getal Ingezetenen tot Iaat in den avond de straten vervulde en in gepaste vrolijkheid hunne ingenomenheid met de benoeming van onzen Burgervader te kennen gaven, De Heer Oud-Burgemeesterwien bij deze gelegenheid tevens van ge noemde Gezelschappen een Serenade was toegedachthad daarvoor beleefde lijk bedankt. Heden hebben de Commission van verscheidene Colfegicn de Burge meester ten zijne huize hunne opwachting gemaakt. - De Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van het Haarlemmermeer zal den 20slcn dezer, aan bet Ministerie van Binnenl. Zaken aanbesteden: het maken van een' nieuwen gcmetselden duiker bij halfweg, in den straatweg naar Amsterdamen het maken van eene pont voor de over vaart van een ingespannen wagen over de ringvaart om de droogmaking. Nadere inlichtingen zijn onder anderen te bekomen bij den Ingenieur J. A. Beyerinck alhier. -Te Vlissingen vierde vóór ecnige dagen het Dames Leesgezelschapde Vriendschapzijn GO-jarig bestaan, van hetwelk Mcjufvrouw N. Bevers, nu 84 jaren oud, gedurende al dien tijd het Secretarisschap had waargenomen, en ook thans nog met vollen ijver die betrekking vervult. -- Bij de ophanden zijnde reorganisatie cler militaire geneeskundige dienst zal de rangverdecling voor de Officieren van Gezondheid de volgende zijn Een Inspecteur, rang van Kolonel. Twee lste Offic. van Gezondh. lste kl.Luit. Kolonel. Vier lstc Offic, van Gezondh. 2dc kl.Majoor. Vier Offic. van Gezond]* lste kl. lste rang, Kapitein. Zes Offic. van Gezondh. lste kl.2,lc rang, Kapitein. Veertien Offic. van Gezondh. lste kl. 3Jerang, Kapitein. Vijftig Offic. van Gezondh. lste kl., lstc Luiten. Vijftig Offic. van Gezondh. lstc kl., 2dc Luitenants. Blijkens het gedrukte 27st« jaarlijksche verslag van het genoot schap tot zedelijke verbetering der gevangenenbedroeg bet getal ledenop 31 December 1850, 8,481, in 34 afdeelingen. In 1850 werd aan 673 Godsdienstig onderwijs en zedelijke opleiding verleend; 895 zijn onderwezen in lezenschrijven en rekenen in gevangenissenwaar zulks van gouvernc- mentswege niet geschiedt; aan 288 gevangenen is eenige arbeid verschaft; 336 ontslagenen hebben eene tijdelijke ondersteuning in hunne nooddruft ontvangen, en 323 zijn aan een middel van bestaan geholpen, van welke laatste 17 zich deze hulp hebben onwaardig gemaakt. 's GRAVENIIAGE7 October. II. M. de Koningin heeft Zondag morgen voor het eerst weder de gods dienstoefening, en wel in de Nieuwe kerk, onder bet gehoor van den Weleerw. Heer Ds. Benninck Janssonius, bijgewoond. Zijn Weleerw. heeft hij deze gelegenheid den Hemel dank gezegd voor het gelukkig herstel van II. M. de Koningin en Ilaar geluk gewenscht, dat Haar wederom het voorregt heeft mogen ten deele vallen, het Huis Gods le bezoeken. - Volgens het Handelsblad houdt II. K. 11. Prinses Marianne voortdu rend haar verblijf op Sicilië. Naar men uit het Zondagsblad verneemthoudt men zich in de fabriek der Heeren L. J. Enthoven en C°. alhier thans bezig met de vervaardiging van een gegoten ijzeren graf-monument voor de op 24 Mei 1849, in Indie

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1