ss e l, c; i e. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. XXVI. 'sGravenhage. Jhr.W. Borcelv.Hogelanden.(«>00rz«tt.). 1852. Mr. P. C. Schooneveld1854. XXVII. Dordrecht. Mr. J. S. Lotsy1854. Mr. P. Blussc van Oud-Alblas1852. XXVIII. Gorinchem. C. Schiffer1854. XXIX. Middelburg. Mr. J. J. Slicher van Domburg. 1852. Mr. D. van Eck. 1854. P. J. Bachiene. 1854. Mr. S. II. Anernaet1852. Mr. L. D. Storm1852. Mr. K. A. Meeuwssen1854. Mr. L. Gouverneur1852. Mr. F. J. Jespers1854. J. F. van der Ileyde1854. Mr. J. B. Bots1852. Mr. E. J. II. Borret1852. Mr. K. L. dc Limpens1854. M. P. L. de Lom de Berg1852. J. J. A. van Welick1854. Mr. J. B. J. Hengst1854. Mr. J. L. A. Luyben1854. Dr. J. H. 11. de Poorter1852. Tweede Kamer der St at en-fx ene ra al. Zitting van Vrijdag 3 October. In deze zitting zijn ingekomen de navolgende onafgedaan gebleven wets ontwerpenals: dat op het armbestuur, op de jagt en visscherij en dat j betrekkelijk het aandeel van Nederland in de Russische schuld. Nog zijn ingekomen de staatsrekening over 1847, die van liet fonds van de do meinen over 1849; inlichtingen van den Minister van Koloniën betrekkelijk het adres van P. Cléban en op nieuw het verslag omtrent de koloniën over 1849. Dc voordragt ter vervulling van de vacature in dc Algemeenc Re kenkamer zal worden opgemaakt den 17dcn October. Tot rapporteurs voor het lstc hoofdstuk der begrooting zijn benoemd de Heerenvan IloëvellMetmauDullertSchooneveld en Dirksen voor het Ilde en IIlde hoofdstuk de Heerenvan Goltstcin MetmanDullert Schooneveld en Dirks. De beraadslaging over de aanhangige naturalisatie-wetten Dingsdag aan staande. AMSTERDAM, 3 October. In de diergaarde van het genootschap Natura Artis Magistra is dezer dagen door de welwillende belangstelling van den Heer II. van Rijckevorselte Rotterdam, honorair lid des genootschaps, ten geschenke ontvangen een schoon exemplaar van den zeldzamen Corythaix Persa(Touracu) van de Kust van Guinea aangebragt door Kapt. W. van der Hoeven. Volgens berigten uit Batavia door den Indiër medegedeeld, was de afgetreden Gouverneur-Generaal nog op Buitenzorg; zijne echtgenoot, die onlangs van een' dooden zoon was bevallen, nam langzaam in beterschap toehet was nog onzeker of de Heer Rochussen per scheepsgelegenheid of per lanchnaal de terugreis zou aannemen. UTRECHT, 2 October. Wij vernemen, dat de zaak van den fuselier Steylaars, die voor de krijgs raad in Friesland wegens laster en bcdriegelijke opligting heeft teregtgestaan, op Dingsdag den 7den Oct. e. k. bij het Hoog Militair Gercgtshof alhier in appel zal worden bepleit. Utr. Cour.) October eene vergadering van het bestuur der Tentoonstelling zal worden ge houden tot bijwoning waarvan de tentoonslellers uitgenoodigd worden. Men spreekt nog van andere plegtighedendie de sluiting der Tentoon stelling zouden vergezellendoch daaromtrent is nog geen bepaald besluit genomen. In het Aartsbisdom van Canterbury schijnt de twist over de inmeng- sels in de kerkplegtigheden der Anglikaansche kerk zich verder uit te brei den. Men weet dat verscheiden Anglikaansche geestelijken bij eenige kerkpleg tigheden waskaarsen, koorhemden enz. zijn begonnen te bezigen, bewerende alleen het aloude gebruik te herstellen, maar tot niet geringe ergernis van anderendie er eene toenadering tot de R. K. kerk in zien. De Aarlisbis- schop van Canterbury heeft daartegen onlangs een verbod uitgevaardigd maar dit heeft de gewenschte uitwerking niet gehad. Thans is van wege den Aartsbisschop aan verscheiden geestelijken een dwangbevel geïnsinueerd, in houdende dat zijweerspannig blijvendena verloop van een bepaalden ter mijn voor het hoogste kerkelijk gercgtshof zullen worden te regt gesteld. BRUSSEL, 2 October. Onlangs is de Heer T. Olivier Schilperoort alhier overledenwelke ook in het buitenland als letterkundige bekend is. Hij bereikte den ouderdom van 71 jaren en leefde den laatsten tijd in kommervolle omstandigheden. Gedu rende de staatkundige gebeurtenissen van 1830 en de eerste der daarop ge volgde jaren, heeft hij zich in Engeland opgehouden, en aldaar, terwijl hij de Engelsche taal volkomen magtig was, de vermeende regten van zijn vader land, in dagbladen zoo wel als anderzins, verdedigd. In zijn vaderland teruggekeerd heelt hij een verdienstelijk werk uitgegeven over den staatkun digen toestand van Groot-Brittannie vóór de jongste belangrijke veranderingen in deszelfs staathuishoudkunde. Naar Rotterdam is een prachtig rijtuig gezonden, hier te lande voor rekening van Prins Hendrik der Nederlanden gemaakt. FRANARIJK. PARIJS, 2 October. Voor eenige dagen heeft VAvenement gemeld, dat de Aartsbisschop van Parijs op nieuw een mandement zoude uitvaardigen tegen den onverdraag- zamen ultramontaanschen geest van l'Univers. Thans verzekert men, dat de redacteur van dit dagblad, de Heer Veuillot, werkelijk eene teregtwijzing van den Aartsbisschop heeft ontvangen omtrent de zonderlinge wijzewaarop hij de belangen der Katholijke kerk meent te moeten behartigen. Den 27sten September het nieuwjaar der Israëliten, heeft men alhier een nieuw tempelgebouw ingewijd, in de straat Notre-Dame-de-Nazareth. Sedert vijf en twintig jaar had er in die straat reeds een Israëlitisch kerk gebouw bestaan, hetwelk de vroegere vervangen had. Op een der oudere synagogen werd de Magdalena-kerk gebouwd tegen het eind der twaalfde eeuwop welk tijdstiponder de regering van Philippe IImen de Israëliten uit Frankrijk verdreef. Het binnenste van het nieuwe tempelgebouw vormt een vierkant en in omvang komt het met kerken van middelbare grootte in de hoofdstad overeen. De architektuur van den grooten ingang, hoezeer uiterst eenvoudig, getuigt van een vrij goeden smaak. Te Bordeaux heeft de Policie 15 personen in hechtenis genomen, welke lijsten, waarop valschc namen van aanzienlijke personen, die giften zouden gegeven hebben, geplaatst waren, aan andere ingezetenen aangeboden, orn zoo het heette liefdegiften te verzamelen, als aan een arbeider of behoeftig mensch een ongeluk was bejegend, doch welke gelden zij dan onder elkander verdeelden en in zwelgpartijen verkwistten. ITALIË, ROME23 September. De Paus heeft de toestemming verleend tot het aanleggen van een' spoor weg van hier naar Ancona. De Oostenrijksche hulp die bij de Pauselijke Regering veel meer in den smaak valt dan dc Fransche, begint van eene geldelijke zijde de holle schat kist te verontrusten. Radetsky is met een rekening van jaarlijksche onkosten van 500,000 11. 000,000 Ned.] voor den dag gekomen. De Pauselijke Regering, die gemeend had dat Oostenrijk dit wel uit zuivere toegenegenheid voor haar zou over hebben, is met die rekening bitter bezwaard. Zij heeft een' Kardinaal naar Milaan gezonden of er bij den Keizer nog iets aan te doen ware; doch die Kardinaal zou daar niet te best zijn geslaagd. Zoo veel is zeker, dat de keuze tussohen opgedrongen hulp om niet, doch waar van men afkeerig is, en hulp die men zelf heeft ingeroepen, maar nu moet betalen doch niet missen kanal zeer moeilijk is. Onderwijl heeft Oostenrijk doen berigtendat wanneer de toestand van Frankrijk in 1852 van bedenkelijken aard mogt worden, Oostenrijk den Paus terstond met groote magt zal te hulp komen. Inmiddels heeft de geestelijke Staatsman Kardinaal Antonelliden Generaal der Fransche bezet ting geschrevendat de Paus zich liever op Oostenrijksche hulp zou verla ten, waarop de Generaal kortaf het niet zeer troostrijk antwoord heeft gegeven: »Wij zijn voor u gekomen, maar zullen voor ons blijven." Ongelukkig Vorst die zijn eigen land niet kan beheerenen nu van de zoogenaamde edelmoedigheid zijner helpers afhankelijk is. Den 21stl'n is een Spaansch Jezuit, P. Klaver genoemd, na rijp beraad, want bij is in 1654 overledenonder het getal der heiligen opgenomen. De uitgaven voor deze plegligheid, welke het genootschap der Jczuiten bestreed, bedroegen niet minder dan 60,000 fr. ENGËLA1V», LONDEN, 30 September. De Mayor van Southampton heeft den 30stcn September uit Marseille eenen brief van wege Kossuth (aan wien de Regering van Frankrijk niet heeft toegestaan door haar land tc trekken) ontvangen, inhoudende dat hij, door de Turksche Regering zonder eenige voorwaarde en met onbeperkte vrijheid ontslagen zijndeEngeland wensclit te bezoeken ten einde persoon lijk zijne innige erkentelijkheid te betuigen voor de bescherming welke de publieke opinie van het grootmoedige Engelsche volk in de schaal van zijn lot heeft geworpen. Dit berigt heeft daar groote beweging verwektdadelijk maakte men aan- stalte om hem feestelijk te ontvangen. De Mayor der stad zal hem zijne woning tot verblijf aanbieden. Een adres door een groot aantal inwoners onderteekend zal hem aangeboden worden waarin hij wordt welkom ge- heeten als vertegenwoordiger dierzelfde beginsels waarop de vrijheid, de orde en de welvaart van Engeland is gegrondvest. Het ministeriele blad de Globe dit berigtende, is uitbundig in den lof van Kossuth, en dankt de Turksche en Engelsche Regering, dat zij, de eene door hare goede trouwde andere door haren edelmoedigen ijver voor de zaak der vrijheidaan zijne gevangenschap een eind gemaakt hebbenen meent dat dc bevrediging van Hongarije slechts tijdelijk kan zijnzoolang de Oostenrijksche Regering geene andere staatkunde ten aanzien van dat land aanneemt. Het bestuur der Tentoonstelling heeft eene circulaire aan de tentoon- stellers gerigtinhoudende dat het gebouw der Tentoonstelling den U<len October voor het publiek zal gesloten wordendat echter aan de tenloon- stellcrs het voorregt zal worden toegekend om hetzelve nog den 13den en 14den (C bezoeken, en elk twee vrienden mede te brengen, en dat den 15"icn XXX. Goes. XXXI. Zierikzee. XXXII. Breda. XXXIII. Tilburg. XXXIV. Eindhoven. XXXV. Maastricht. XXXVI. Roermond. XXXVII. Boxmeer. XXXVIII. 's Bosch.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2