LEYDSCHE MAANDAG, 6 OCTOBER. TE :geli BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zuturdug Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 4 October. Men verneemtdat in de Raadsvergadering van Maandag aanstaande de installatie zal plaats hebben van den Heer Mr. Albert Otto Ernst Grave van Limburg Stirum, als Burgemeester dezer stad. L. 1. Donderdag heeft zich alhier, omstreeks acht ure, gedurende een half uur een bij afwisseling sterk en zeer prachtig Noorderlicht vertoond, met flikkeringen als van bliksem aan den Noordwestelijken gezigtseinder. Het deed zich voor in strepen van gemengelde regenboogkleuren, besloeg nu en dan een groot deel van den Noordwestelijken hemelstreek, en diet nog wel twee uren lang een vreemd witachtig schijnsel aan dien kant achter. In de Vergadering van II. II. Curatoren der Leidsche Iloogeschool d. d. 30 September, is de Heer J. A. Boogaard, Med. et Chir. Doctor te Rotterdam benoemd tot Prosector aan het Anatomische Kabinet. De Hoogleeraar Rijke is den 29stcn September van de hem door de Ilooge Regering opgedragen zending naar Engelandmet een gedeelte van de werk bazen, teruggekeerd. Bij het van wal gaan te Londen hebben deze aan ZUG. een geschenk aangeboden vergezeld van een adres, hetwelk hunne dank betuigingen inhield voor de te hunnen behoeve aangewende moeite en de onderrigtinghun gedurende hun verblijf in Engelands hoofdstad gegeven. Den 22sten September is de Heer Staringh met de landbouwers naar de wes telijke graafschappen vertrokken om daarna over Hull naar Nederland terug te keeren. Bij de plaats gehad hebbende vrije stemming der Beide Katwijken, ten gevolge van het bedanken van twee leden voor den Gemeente-Raad alhieris als zoodanig verkozen A. E. Roest van Limburgterwijl er eene herstemming moet plaats hebben tusschen C. van Duyn en J. Plokker. Omtrent de droogmaking van het Haarlemmermeer gedurende Septem ber wordt het volgende bekend gemaaktDe waterstand in het Meer was op'den laatstcn Augustus waargenomen op gemiddeld 3.48 j el beneden Amst. peil. Door de regensgepaard met stilstand der machines wegens te hoogen boezemstand, was het water den 9den dier maand weder gerezen tot 3,44 cl beneden Amst. peil, de werking der drie stoomtuigen heeft den plas se dert dien tijd dus in 21 dagen weder 10 duim verlaagd, en alzoo op den laatslen der maand September middelbaar tot 3.54 el onder Amst. peil te- ruggebragtdat is 5 j duim lager dan op den laatslen Augustus. Te Rotterdam beeft gisteren bij den Zwaardveger Biegelaar een hevige brand gewoed, waarbij een jongeling van 15 jaren die bij hem werkzaam wasis omgekomen. Men heeft het buskruid nog bij tijds kunnen bergen of onschadelijk maken. In den laten avond van 30 Sept. heeft te Leeuwarden een belangrijke diefstal plaats gehad. Een reiziger in goud- en zilverwerken had bij een koopman in dat vak, zijne waren ter bezigtiging aangeboden, en toen in twee kistjes weggesloten en op den voor de deur staande kruiwagen laten brengen. Bij het vertrek ontdekte men echter, dat een der kistjes, die een oogenblik zonder opzigt waren gelatenwas weggestolen. De ijverigste na- sporingen werden onmiddellijk door de policie in het werk gesteld, doch de dader is nog niet ontdekt. De gestolene voorwerpen bestonden in gouden broches, halssloten, armbanden, oorbellen, boekknippen boeksloten, vest- kettingenleontinesvingerringen enz.en haddenzoo men zegteene ge- zamentlijke waarde van meer dan ƒ5000. Op den Hollandschen spoorweg zijn in September vervoerd 92,063 rei zigers en is 101,818 ontvangen op den Rhijnspoorweg vervoerd 38,225 personen, en ƒ63,167 ontvangen. 'sGRAVENIIAGE, 4 October. Te beginnen met den jare 1852 zullen de jaarwedden van de leden van gedeputeerde staten der onderscheidene provinciën en van het hertogdom Lim burg wederom op den ouden voet worden gebragt. Zoo als men weet, on dergingen die jaarwedden gedurende dit jaar allen eene verminderingen wel het minimum ad ƒ1200, hetwelk nu in de rijks begrooting voor 1852, die thans binnen eenige dagen in de 2de Kamer van de Staten-Generaal zal worden beraadslaagd, tot het vorig bedrag van 1500 is opgevoerd. Dingsdag hebben de gecommitteerden der Hoofd-Commissie tot de zaken der Israëlitcn, geopend het alhier door den Minister van Justitie, voorloopig heiast met het bestuur van het departement voor de zaken der Hervormde Eeredienstenz.bijeengeroepen rabbinaal collegie. Aan dit collegie is opge dragen der Hoofd-Commissie te adviseren over sommige punten van Gods- dienstigen aard, waaronder ook dat betreffende detinvoering van koorgezang bij de Iloofd-Synagoge te Groningen behoort. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter kennis van het pu bliek gebragt, dat bij den boekhandelaar A. J. van AVeeldenalhier, en door diens tusschenkomst in de voornaamste steden des rijkstegen den prijs van ƒ1, is verkrijgbaar gesteld, het werk getiteld: Ontwerpen van wet op het Geneeskundig Staats-Besluurde uitoefening der geregtelijke Genees kunst; de uitoefening der Geneeskunst, de uitoefening der Artsenijbereid- kunst, en den Handel in Geneesmiddelen en in Heelkundige Werktuigen met memoriën van toelichting en bijgevoegd rapport aan den Minister van Binnenlandsche Zakeningediend door de Staats-Commissiebenoemd bij Koninklijke besluiten van 25 Julij en 4 Augustus 1848, n°. 64 en 50." LIJST der Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die in de naast hunnen naam geplaatste jaren moeten aftreden, volgens den laatst opgemaakten rooster. Jar. v. aClrcil. in Sept. 1854. üoord-kiesdistricien NAMEN BER LEDEN. VI. Sneek. VII. Dokkum. VIII. Steenwijk. IX. Zwolle. X. Almelo. XI. XII. Deventer. Zutphen. XIII. Arnhem. XIV. Nijmegen. I. Groningen(in plaats van Mr. B. Wichcrs. II. Zuidhorn. G. Reinders1852. III. Appingadam. J. F. Zylker R. Westerhoff.1852. IV. Assen. Mr. L. Graaf van Heiden Reinestein. Mr. P. van der Veen1852. V. Leeuwarden. Mr. J. Dirks Mr. A. Ypey1852. Mr. II. W. Huguenin1852. Mr. A. F. Jongstra J. F. Ter Bruggen Ilugenholtz1852. J. A. de Fremerv Mr. B. W. A. E. Baron Stoel tot Oldhuis. Mr. G. Groen van Prinsterer1852. Mr. M. J. de Man Dr. AV. R. Baron van Hoëvell1852. Jhr. C. M. Storm van 's Gravesande. Mr. J. P. P. Baron v. Zuylen v. Nyevelt. 1852. Mr. AAL II. Dullert W. Baron van Lynaen A. Baron Mackay1852. Jhr. J. A. C. A. v. Nispen v. Sevenaer. Jhr. G. E. G. C. K. Dommer v. Polderveldt. 1852. E. AAr. van Dam van Isselt1852. Mr. A. AV. Engelen1852. Mr. S. van AValchrcn Mr. J. K. Baron van Goltstein1852. E. C. U. van Doorn Mr. AV. J. C. van Hasselt1852. Jhr. Mr. D. van Akerlaken Mr. II. J. Smit1852. S. A. de Moraaz. Mr. AV. H. van Voorst. 1852. Mr. M. II. Godefroi1852. II. Stolte1352. Mr. J. HeemskerkBzn Mr. F. A. van Hall1852. Mr. H. Provó Kluit Jhr. Air. D. T. Gevers van Endegeest. 1852. P. II. Baron v. Amerongen tot Natewisch. Mr. G. M. van der Linden1852. Air. L. Aletman Air. K. A. Poortman1852. Air. AV. AVint.gens J. C. Baud M. A. F. 11. Hoffman. 1852. XV. XVI. Tiel. Amersfoort. XVII. Utrecht. XVIII. Iloorn. XIX. Alkmaar. XX. XXI. Haarlem. Amsterdam. XXII. Leyden. XXIII. Gouda. XXIV. Delft. XXAL Rotterdam. 1854. 1854. 1854. 1354. 1854. 1854. 1854. 1854. 1854. 1854. 1854. 1854. 1854. 1854. 1854. 1854. 1854. 1854. 1854. 1854. 1854.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1